Προς το περιεχόμενο

Metro Exodus [PC]


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στο δάσος εκεί που βρίσκεις τους Pirates και τους Pioneers και εκείνη την πελώρια αρκούδα. Αρχικά είπα να το πάω γιούργια αλλά γίνεται dirty το πράγμα. Οπότε το πήρα από την αρχή stealth. Μέχρι ένα σημείο καλά, δεν με είδε κανείς, αλλά τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο που ο χάρτης έχει το Χ ακριβώς στο κέντρο από το camp τους, που είναι όλοι μαζί και κάνουν σύσκεψη. Πως θα πάω εκεί; Θα με δούνε στάνταρ. Προσπάθησα μέσα από τα φύλλα, έβγαλα έναν knockout και σκότωσα έναν άλλο γιατί δεν γινόταν αλλιώς, αλλά με είδε μία τύπισσα και άρχισε "The intruder is here!" κτλ και έγινε ο κακός χαμός, βαρούσαν τις καμπάνες και μου την έπεσαν όλοι. Και δεν έχω και κανονικό όπλο, μόνο το τόξο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2020 στις 10:33 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Είμαι στο δάσος εκεί που βρίσκεις τους Pirates και τους Pioneers και εκείνη την πελώρια αρκούδα. Αρχικά είπα να το πάω γιούργια αλλά γίνεται dirty το πράγμα. Οπότε το πήρα από την αρχή stealth. Μέχρι ένα σημείο καλά, δεν με είδε κανείς, αλλά τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο που ο χάρτης έχει το Χ ακριβώς στο κέντρο από το camp τους, που είναι όλοι μαζί και κάνουν σύσκεψη. Πως θα πάω εκεί; Θα με δούνε στάνταρ. Προσπάθησα μέσα από τα φύλλα, έβγαλα έναν knockout και σκότωσα έναν άλλο γιατί δεν γινόταν αλλιώς, αλλά με είδε μία τύπισσα και άρχισε "The intruder is here!" κτλ και έγινε ο κακός χαμός, βαρούσαν τις καμπάνες και μου την έπεσαν όλοι. Και δεν έχω και κανονικό όπλο, μόνο το τόξο..

Εκεί όντως έχει ξύλο. Γενικά ενώ το παιχνίδι σε ωθεί στο να παίξεις stealth, υπάρχουν κάποια σημεία που δεν γίνεται. Εκτός του ότι θέλει πάρα πολύ μελετημένες κινήσεις και να έχεις τρελή υπομονή, είναι έτσι ο χαρακτήρας του που σε βάζει να ψάξεις για loot παντού οπότε σίγουρα θα πέσεις πάνω σε κάποιον και θα αρχίσει το πιστολίδι.
Μην σκας για αυτό. Έχει και τη χάρη του να σε γαζώνουν από παντού. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι όμως δεν έχω όπλο. Το τόξο τι να σου κάνει. Και υπάρχει και ένας μπινές ανάμεσα σε αυτούς που έχει όπλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι όμως δεν έχω όπλο. Το τόξο τι να σου κάνει. Και υπάρχει και ένας μπινές ανάμεσα σε αυτούς που έχει όπλο..

Kάνει damage το τόξο και από μακριά μάλιστα. Επίσης σίγουρα θα έχεις μαζέψει αρκετά βέλη σε αυτό το σημείο. Και όποιον ρίχνεις, να τα παίρνεις πίσω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να πω οτι δεν είμαι πολύ φαν του survival horror. Μου αρέσουν τα survival αλλά πλέον μεγαλώσαμε αρκετά και θέλω να παίζω χαλαρά και να μην αγχώνομαι πότε θα σου πεταχτεί η επόμενη αηδία που θα σου πιει το αίμα με απότομους ήχους από τις πύλες της κολάσεως. Γουστάρω δυνατά story και χαρακτήρες ατμόσφαιρα μουσική αλλά και η σπλατεριά κάπου κουράζει μετά από κάποια χρόνια 

(συνημμένο I am too old for this shit! από Lethal Weapon)

Boomer Reaction GIF by MOODMAN

 

Είχα λοιπόν τις επιφυλάξεις μου για το αν θα μου αρέσει αλλά ομολογώ οτι με είχε φάει η περιέργεια με τον ντόρο που έγινε. Διάβαζα για γραφικάρες, μουσική, story χαρακτήρες καλογραμμένους και λεω οκ....

Normal mode λοιπόν και πάμε.

Το ξεκίνημα εισαγωγή μουσική ιστορία ήταν φανταστικό. Υπήρξαν σημεία που μου έφυγε το σαγόνι με το πόσο αρμονικά έδεναν όλα. Παιχνίδι για πιο μεγάλα παιδιά μιας και η ιστορία post apocalyptic σκηνικού μετά από παγκόσμιο πόλεμο  είναι πολύ σοβαρή στα ερωτήματα που θέτει και που προσπαθεί να απαντήσει.

Οι πρώτες 2 ώρες τσούλησαν δύσκολα μπορώ να πω. Είχα και κάποια bugs με τον φακό που δε δούλευε και έβγαλα αποστολές μόνο με τον αναπτήρα.....

Σε καμία περίπτωση δε προσφέρεται για run n gun....Θέλει σκέψη, θέλει παρατηρητικότητα και συνδυασμό timing και stealth για να τα καταφέρεις χωρίς να χαλάσεις όλα τα medikits ή να σου φύγουν τα mat crates και να μην έχεις σφαίρες. (νταξει δεν είμαι και το πρώτο σημάδι)

Με σιγουριά μπορώ να πω οτι το game σε βάζει εξαρχής στα δύσκολα και κάπου στο μέσον σου δίνει τη δυνατότητα να αναθεωρήσεις την τακτική που θα μπουκάρεις στα objectives και χαλαρώνει λίγο. Τουλάχιστον για μένα που δεν είμαι πολύ τύπος με τα σκοτάδια και τα μικρά δωμάτια αλλά προτιμώ το surface exploring να μπορώ να έχω μια διαφυγή χωρίς τοίχους γύρω μου.

Προχωρούσα και έψαχνα όλα τα side quests και όλα τα σημεία που θα μπορούσε να υπάρχει σπιτάκι ή φωλιά κακών.

Η αδρεναλίνη ανέβαινε μετά τα μισά και προς το τέλος του game. Ανέβαινε συναισθηματικά περισσότερο γιατί δενόσουν με την "οικογένεια' που χτιζόταν πάνω στο τρένο.

Εν τέλει δε κατάλαβα για πότε έφτασα στο τέλος με πολύ δυνατές σκηνές και διαλόγους.

Υπήρξαν 2-3 σημεία που σκάλωσα και δεν έβλεπα το προφανές γιατί έψαχνα το δύσκολο που το παιχνίδι σε κάποια σημεία σε ωθεί να πράξεις. Και καλό και κακό.

Πρέπει να το πήγα αρκετά αργά γιατί άκουγα όλους τους διαλόγους ως το τέλος για το δυνατό storytelling που απόλαυσα και στα σημεία που επέλεγες actions επέμενα λίγο περισσότερο.

Νομίζω οτι δίκαια έγινε τόσος ντόρος και δίκαια ξεχώρισε ποιοτικά ως ένα survival horror που δεν βγήκε απλά για να πουλήσει αλλά για να ξεχωρίσει.

Μετρημένοι οι τίτλοι περίπου στους 10 όσο ασχολούμαι με gaming καμιά 20αριά χρόνια και το Exodus είναι άνετα μέσα μαζί με FarCry, Witcher, Skyrim, Fallout στην τοπ 5άδα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραία τα περιέγραψες φίλε @greekfragma. Εγώ σαν μία παρατήρηση θα έλεγα απλά σε όσους το προτείνω, να παίξουν πρώτα και το Redux. Πέρα από το γεγονός ότι είναι από τα κορυφαία servival horror fps, μπορείς μετά παίζοντας το Εxodus να καταλάβεις κάποια πράγματα για τους χαρακτήρες. Για τον τρόπο που ενεργούν και για τι λένε ό,τι λένε, τα easter eggs που έχει το Exodus από τα προηγούμενα games και το πολύ καλύτερο δέσιμο του story line που μπορεί σε κάποια σημεία να μην βγάζεις νόημα. (Αν μπεις μετά να δεις βιντεάκια στο Youtube που εξηγούν κάποια πράγματα θα δεις ότι έχεις χάσει πάρα πολλά τα οποία αναφέρονταν στους δύο προηγούμενους τίτλους)
Φυσικά και ως stand alone τίτλος στέκεται επαρκέστατα δεν το συζητώ γιατί εξηγεί τα κύρια θέματα και αναλύει όπλα εχθρούς κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το τερμάτισα πριν λίγες μέρες, πολύ ωραίο, και μου άρεσε η εναλλαγή στις περιοχές -σε σχέση με το μόνο metro των δύο πρώτων.

Το Two Colonels το συνιστώ ανεπιφύλαχτα, πολύ δυνατό και κινηματογραφικό.

Το Sam's Story meh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Athanasios2104 είπε

Το τερμάτισα πριν λίγες μέρες, πολύ ωραίο, και μου άρεσε η εναλλαγή στις περιοχές -σε σχέση με το μόνο metro των δύο πρώτων.

Το Two Colonels το συνιστώ ανεπιφύλαχτα, πολύ δυνατό και κινηματογραφικό.

Το Sam's Story meh.

Tώρα παίζω το Two Colonels. Όντως πάρα πολύ ωραίο μέχρι στιγμής με ωραίες εναλλαγές στις σκηνές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...