Προς το περιεχόμενο

Metro Exodus [PC]


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, _Theo_ είπε

 

Είναι ένα από τα bugs του παιχνιδιού. Το είχα πάθει και εγώ και έχασα τα saves μου. Ευτυχώς το είχα τερματίσει. Κάνε back up τακτικά τα saves σου που υπάρχουν τοπικά μιας και υπάρχει πρόβλημα με τοv συγχρονισμό στο Cloud.

Δεν βγαζω ακρη με το πως γινεται η διαδικασια.Υπαρχει καποιος που το χει κανει να μου πει τα βηματα?

6 ώρες πριν, icenex είπε

Τωρα αν απαντησω πηγαινε να ρωτησεις στο φορουμ του steam θα το παρεις ως τρολαρισμα η οχι?

Περα απο την πλακα δεν εχω ακουσει-διαβασει κατι αλλα εχω διαβασει διαφορα κουλα κατα καιρους για ολα τα launcher για μην ακουστω hater αλλα της epic εχει ακομη και σημερα αρκετες παιδικες ασθενειες..Εγω περιμενω μια γερη πτωση τιμης για να το παρω στο steam μιας και εκει εχω την υπολοιπη σειρα και τα θελω ολα μαζι σε ενα store και περα απο αυτο προσωπικα ειπα να τους τιμωρησω (με την πουστια που εκαναν τοτε με την αποκλειστικοτητα για ενα χρονο) και να παρω το παιχνιδι σε τιμη χωμα μη σου πω και καστανοχωμα. :lol:

Τι να πω φιλε μου,το βρηκα στα 6 ευρο κ το πηρα αλλα δεν πιστευα πως θα ειχε τετοιο θεμα κ θα πηγαιναν 3 ωρες χαμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, hitman 21 original είπε

Δεν βγαζω ακρη με το πως γινεται η διαδικασια.Υπαρχει καποιος που το χει κανει να μου πει τα βηματα?

Τι να πω φιλε μου,το βρηκα στα 6 ευρο κ το πηρα αλλα δεν πιστευα πως θα ειχε τετοιο θεμα κ θα πηγαιναν 3 ωρες χαμενες.

Tα save του metro βρισκονται παρακατω. Οποτε θα κανεις καθε τοσο αντιγραφη το φακελο μεσα στο saved games και αν το ξανα παθεις το κανεις επικολληση ξανα εκει και τραβαει τo νεοτερο save.

 

Screenshot_1.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απενεργοποίησε το cloud save όπως παρακάτω μήπως λυθεί το πρόβλημα:

https://www.epicgames.com/help/en-US/epic-games-store-c73/launcher-support-c82/how-do-i-disable-cloud-saves-in-the-epic-games-launcher-a3601

Προσωπικά το είχα τερματίσει χωρίς πρόβλημα πριν καιρό μέσω Epic store.

Επεξ/σία από Despotas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2021 στις 8:18 ΜΜ, Despotas είπε

Απενεργοποίησε το cloud save όπως παρακάτω μήπως λυθεί το πρόβλημα:

https://www.epicgames.com/help/en-US/epic-games-store-c73/launcher-support-c82/how-do-i-disable-cloud-saves-in-the-epic-games-launcher-a3601

Προσωπικά το είχα τερματίσει χωρίς πρόβλημα πριν καιρό μέσω Epic store.

Δουλευει μια χαρα αυτο που ειπες να κανω,ευχαριστω φιλος!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Metro Exodus PC Enhanced Edition Announced With NVIDIA DLSS 2.0 Support and More

Αναφορά σε κείμενο

For PC players, we’re taking advantage of our new Fully Ray Traced Lighting Pipeline and the latest GPU-capable hardware from NVIDIA and AMD to offer the ultimate Ray Traced experience – the Metro Exodus PC Enhanced Edition.

This upgrade is so extensive, it will require a Ray Tracing capable GPU as the minimum spec, and we will need to deliver this version as a separate product – it is not a simple ‘patch’ to the base game – instead it will be offered as an extra entitlement to all existing Metro Exodus PC players.

Αναρωτιέμαι που θα τρέχει καλύτερα(ή που θα τρέχει γενικότερα 🤣).

spacer.png

https://www.4a-games.com.mt/4a-dna/2021/2/3/deep-silver-and-4a-games-announce-metro-exodus-pc-enhanced-edition-and-reveal-more-details-for-playstation-5-and-xbox-series-xs-upgrade

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ θέλω να δω οι κονσόλες που έχουν RT perf σαν την 2060 Super τι θα κάνουν. Και χωρίς DLSS equivalent μάλιστα..

Αν διαβάσεις τη συνέντευξη τους στο wccftech αναφέρουν ότι στις κονσόλες μπορούν να εφαρμόσουν άλλες τεχνικές που στο PC δεν υποστηρίζονται καν. Επίσης οι κονσόλες θα το τρέχουν με τη δική τους temporal reconstruction λύση(σαν το DLSS 2.0) σε 4K 60fps. Φαίνεται στην εικόνα που ανέβασα. Μιλάμε για άθλο.

Δυστυχώς, όπως και οι ίδιοι λένε το XBOX series S είναι ο αδύναμος κρίκος αυτής της γενιάς που θα φέρει μεγάλες προκλήσεις στους devs λόγω της περιορισμένης μνήμης και της αδύναμης GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την φώτο που έβαλες στο PC μπορούν να τα εφαρμόσουν όλα, αυτό που διάβασα από αυτούς είναι ότι έχουν δική τους λύση VRS για το PS5 που δεν χρειάζεται DX για να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σύμφωνα με την φώτο που έβαλες στο PC μπορούν να τα εφαρμόσουν όλα, αυτό που διάβασα από αυτούς είναι ότι έχουν δική τους λύση VRS για το PS5 που δεν χρειάζεται DX για να δουλέψει.

https://wccftech.com/4a-games-tech-qa-rtx-3000-is-in-a-different-league-for-rt-but-amds-approach-is-more-flexible/

Αναφορά σε κείμενο

As for the NV 3000-series, they are not comparable, they are in different leagues in regards to RT performance. AMD’s hybrid raytracing approach is inherently different in capability, particularly for divergent rays. On the plus side, it is more flexible, and there are myriad (probably not discovered yet) approaches to tailor it to specific needs, which is always a good thing for consoles and ultimately console gamers. At 4A Games, we already do custom traversal, ray-caching, and use direct access to BLAS leaf triangles which would not be possible on PC.

 

Από το reddit:

Με απλά λόγια το DX12 που τρέχουν τα pc είναι πιο γενικό για λόγους ευκολίας. Ενώ στις κονσόλες επιτρέπει κώδικα closer to metal. Γιατί αρχιτεκτονικά οι κάρτες των κονσολών είναι παρόμοιες με τις 6XXX. Βασικά ό,τι ίσχυε πάντα για τις κονσόλες και ο λόγος της μακροζωίας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με το ''μέταλλο'' δεν έχω πειστεί ακόμα ότι ισχύει. Τα περισσότερα παιχνίδια όπως τρέχουν στις κονσόλες, τρέχουν και στο αντίστοιχο HW των PC και πολλές φορές τρέχουν καλύτερα στο PC.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό με το ''μέταλλο'' δεν έχω πειστεί ακόμα ότι ισχύει. Τα περισσότερα παιχνίδια όπως τρέχουν στις κονσόλες, τρέχουν και στο αντίστοιχο HW των PC και πολλές φορές τρέχουν καλύτερα στο PC.

Αν συγκρίνεις RDR2 ανάμεσα σε κονσόλα και PC με 7870 ή και λίγο ανώτερη θα τις δεις τις διαφορές. Και σε metro exodus και σε Cyberpunk και πολλά άλλα. Πέρα από το ανυπόφορο stutter που έχει σήμερα μια τέτοια GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Αν συγκρίνεις RDR2 ανάμεσα σε κονσόλα και PC με 7870 ή και λίγο ανώτερη θα τις δεις τις διαφορές. Και σε metro exodus και σε Cyberpunk και πολλά άλλα. Πέρα από το ανυπόφορο stutter που έχει σήμερα μια τέτοια GPU.

Επίσης αν συγκρίνεις τα Pro/One X με RX 580 βλέπεις το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις next gen πάντως από κάτι συγκριτικά που κάνει κατά καιρούς το Digital Foundry το ίδιο τρέχουν και στο pc. Άσε που πολλές φορές τα settings στις κονσόλες είναι χαμηλότερα από τα χαμηλότερα του pc. Κυρίως για RT features αυτό, π.χ. ανάλυση των RT Reflections. Γενικά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως θα αντεπεξέλθουν οι κονσόλες σε 1-2 χρόνια από τώρα. Η gpu που έχουν είναι σαν την 2080S στην καλύτερη και το RT perf πολύ πιο χαμηλά. Δηλαδή τώρα αν εξαιρέσουμε games που τρέχουν και σε χρέπια όπως το Dirt 5 στα υπόλοιπα είναι 4Κ/30 που την περισσότερη ώρα δεν είναι 4Κ αλλά reconstructed από χαμηλότερη ανάλυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...