Προς το περιεχόμενο

Anthem [2019]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε άλλα νέα στο reddit είναι γεμάτο όχι με κλάψα αλλά με ανθρώπους που το ευχαριστιούνται. Αλλά τι να ξέρουν μωρέ αυτοί που ΠΑΙΖΟΥΝ το παιχνίδι. Αυτοί που είδαν 2 βιντεάκια στο youtube μάλλον ξέρουν καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα να δεις τώρα τι συνειρμό θα σου κάνω. Ταιριάζει και με το nick σου Mητρογλίνιο xD

Αυτό που λες είναι ακριβώς όταν κάποιος πάει να κριτικάρει την ομάδα του Ολυμπιακού (είναι και αυτός Ολυμπιακός) και ο συνοπαδός του λέει χαρακτηριστικά:

''Εσύ δεν έχεις διαρκείας, δεν πατάς γήπεδο, δεν μπορείς να έχεις άποψη, δεν μπορείς να μιλάς για την ομάδα'' :P

Αυτό ακριβώς εκφράζει η άποψη σου, που φυσικά και είναι σεβαστή, αλλά δεν θα εμποδίσει κανέναν από τους παίχτες που έχουν ή δεν έχουν παίξει το game να μπορούν να το κριτικάρουν. Δεν είνα θέμα ποιος ή αν ξέρει καλύτερα, αυτά που έχουν παραθέσει ήδη αρκετοί παίχτες είναι facts, αρνητικά τα περισσότερα. Αυτό φυσικά και δεν θα εμποδίσει κάποιον να του αρέσει και να περάσει καλά με το game, είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς που ενδεχομένως θα μου αρέσει παρά τα αρνητικά που ήδη γνωρίζω ή υποψιαζόμουν πριν το release. Τα είχα εκφράσει άλλωστε, υπάρχουν εδώ, κανείς δεν μπορεί να μας βγάλει τρελούς.

Μακάρι να ήμαστε εδώ τον επόμενο μήνα σε αυτό το section να μιλάμε ακόμα για το ANTHEM. Eπίτρεψε μου όμως να αφβιβάλλω.

Εγώ βλέπω μια ακόμα περίπτωση Destiny/Division. Θα φάει πολύ μπινελίκι στους πρώτους μήνες, πολλοί θα φύγουν μόλις ολοκληρώσουν campaign. Οι loyal players πιθανόν θα μείνουν και θα το υποστηρίξουν (;),αναλόγως την ανοχή και το καλάθι που έχει ο κάθε ένας από εμάς.  Μετά από κάποιους μήνες όταν έχει προστεθεί το content που θα έπρεπε να έχει, θα επιστρέψουμε και τότε θα κριθεί διαφορετικά. Είδωμεν.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κριτική μπορεί καλώς ή κακώς να κάνει όποιος θέλει και στον Ολυμπιακό και στο Anthem.

Μπορώ όμως και γω από την πλευρά μου να δίνω μεγαλύτερη σημασία σε κάποιον που έχει δει τον Ολυμπιακό σε 20 σερί ματς σε σχέση με κάποιον που απλά έτυχε είδε είτε τα αποτελέσματα ή τα highlights. Να στο πω και διαφορετικά. Δε με νοιάζει η άποψη της γυναίκας μου για τον Ολυμπιακό.

Όταν λοιπόν έχουμε 37 σελίδες posts γεμάτες κατά κόρον από άτομα που δεν έχουν ιδέα για τί μιλάνε εκεί κάπου χάνεται το μέτρο και γίνεται το insomnia sdna.

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alex21121988 είπε

Κοίτα να δεις τώρα τι συνειρμό θα σου κάνω. Ταιριάζει και με το nick σου Mητρογλίνιο xD

Αυτό που λες είναι ακριβώς όταν κάποιος πάει να κριτικάρει την ομάδα του Ολυμπιακού (είναι και αυτός Ολυμπιακός) και ο συνοπαδός του λέει χαρακτηριστικά:

''Εσύ δεν έχεις διαρκείας, δεν πατάς γήπεδο, δεν μπορείς να έχεις άποψη, δεν μπορείς να μιλάς για την ομάδα'' :P

Αυτό ακριβώς εκφράζει η άποψη σου, που φυσικά και είναι σεβαστή, αλλά δεν θα εμποδίσει κανέναν από τους παίχτες που έχουν ή δεν έχουν παίξει το game να μπορούν να το κριτικάρουν. Δεν είνα θέμα ποιος ή αν ξέρει καλύτερα, αυτά που έχουν παραθέσει ήδη αρκετοί παίχτες είναι facts, αρνητικά τα περισσότερα. Αυτό φυσικά και δεν θα εμποδίσει κάποιον να του αρέσει και να περάσει καλά με το game, είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς που ενδεχομένως θα μου αρέσει παρά τα αρνητικά που ήδη γνωρίζω ή υποψιαζόμουν πριν το release. Τα είχα εκφράσει άλλωστε, υπάρχουν εδώ, κανείς δεν μπορεί να μας βγάλει τρελούς.

Μακάρι να ήμαστε εδώ τον επόμενο μήνα σε αυτό το section να μιλάμε ακόμα για το ANTHEM. Eπίτρεψε μου όμως να αφβιβάλλω.

Εγώ βλέπω μια ακόμα περίπτωση Destiny/Division. Θα φάει πολύ μπινελίκι στους πρώτους μήνες, πολλοί θα φύγουν μόλις ολοκληρώσουν campaign. Οι loyal players πιθανόν θα μείνουν και θα το υποστηρίξουν (;),αναλόγως την ανοχή και το καλάθι που έχει ο κάθε ένας από εμάς.  Μετά από κάποιους μήνες όταν έχει προστεθεί το content που θα έπρεπε να έχει, θα επιστρέψουμε και τότε θα κριθεί διαφορετικά. Είδωμεν.

Συμφωνώ με όσα είπες με μία υποσημείωση: όταν λέμε "facts" να ξεχωρίζουμε τα actual facts από τις biased απόψεις. Π.χ. "το gameplay του Anthem είναι απαίσιο!" δεν έιναι fact, είναι προσωπική άποψη. Το "δεν υπάρχει σύστημα ping για να μαρκάρεις τα objectives στον χάρτη" έιναι fact. Ακόμα κι αυτό όμως είναι σχετικό γιατί μπορεί κάποιον να μην τον ενοχλεί.

Επεξ/σία από RedAlert539
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Συμφωνώ με όσα είπες με μία υποσημείωση: όταν λέμε "facts" να ξεχωρίζουμε τα actual facts από τις biased απόψεις. Π.χ. "το gameplay του Anthem είναι απαίσιο!" δεν έιναι fact, είναι προσωπική άποψη. Το "δεν υπάρχει σύστημα ping για να μαρκάρεις τα objectives στον χάρτη" έιναι fact. Ακόμα κι αυτό όμως είναι σχετικό γιατί μπορεί κάποιον να μην τον ενοχλεί.

Πάντα υπάρχουν οι ακραίες απόψεις τύπου ''είναι σκουπίδι'' ή και το ακριβώς αντίθετο ''masterpiece'', εγώ προσωπικά κρατάω πάντα μικρό καλάθι, δεν hypαριζομαι :P , δοκιμάζω-κάνω ψυχρή κριτική ακόμα και να μου αρέσει ο τίτλος όσο δεν πάει.

Αν διαβάσεις ένα κείμενο που είχα γράψει στο section του Division 2 θα κατανοήσεις πιστεύω πλήρως τις απόψεις μου περί αυτού του genre παιχνιδιών looter/shooter.

Όντως κάποιοι παρεξηγούν το genre, δεν το κατανοούν οπότε άλλο περιμένουν και άλλο τελικά παίρνουν. Γιατί και το ANTHEM είναι ένα looter/shooter οπότε τα ίδια που θα διαβάσεις στο Division ή στο Destiny πάνω κάτω θα τα διαβάσεις και για το ANTHEM. Πχ ''repetitive, bullet sponges npc's, stupid AI, ''ρηχό'', είναι κλασσικές λέξεις που imo χαρακτηρίζουν ούτως ή άλλως αυτά τα games. 

Ιmo λοιπόν η πληγή με το ANTHEM είναι το end game situation και lack of content και επειδή ακριβώς λείπει το pvp στοιχείο, εκεί είναι που διαφέρει από το Destiny/Division. Εκεί ήταν και ο ''φόβος'' αρκετών εδώ που προβληματίστηκαν σχετικά με τα συγκεκριμένα θέματα. Είναι σίγουρο ότι θα φτιαχτούν πολλά από τα bugs/exploits που έχει, θα αποκτήσει content με τον καιρό, το θέμα είναι πόσο διάστημα θα χρειαστεί κάποιος να περιμένει και τι θα κάνει κατά την διάρκεια.

Kαι όλα αυτά για ένα full priced ΑΑΑ τίτλο, μην κοιτάς πόσο τελικά δώσαμε εμείς από τα κλειδάδικα..Για αυτό και τα χαρακτηρίζω πολλές φορές πασαλείμματα ή μισογ..., ( μην το πω και μου βάλουν πιπέρι ;) ). Θεωρώ ότι σε αυτή την τιμή θα έπρεπε να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εμπειρία. That's all. 

Αnw, τα loading times δεν ξέρω πως θα τα κάνουν να είναι μικρά εως ανύπαρκτα, πραγματικά χαλάει όλο το fun του gameplay. Δεν νομίζω πως αυτό λύνεται απλά με ένα update patch. Ελπίζω να με βγάλουν λάθος.

Την Παρασκευή 22 του μήνα και όλο το υπόλοιπο του μήνα θα γραφτούν αρκετά για το game και από άλλους users που θα μοιραστούν τα καλά και τα κακά του game. Μέχρι τότε βλέπουμε. 

Θετικό είναι ότι οι devs και γενικώς οι άνθρωποι της EA είναι αρκετά δραστήριοι και απαντάνε ερωτήματα παιχτών στα διάφορα forum, γενικώς φαίνεται να θέλουν να το κάνουν καλύτερο. Αυτό το κρατάμε ως κάτι που μπορεί να οφελήσει το ΑΝΤΗΕΜ.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα βγαλετε ακρη παιδες. Ο ενας ειναι υπερ του Ανθεμ ο αλλος κατα (ας πουμε) και ο αλλος ειναι υπερ του Div2 ενω ο ενας ειναι κατα (:P). Αυτο καταλαβα τουλαχιστον απο τα ποστ σας. Ολα ειναι υποκειμενικα με το τι αρεσει στον καθενα οπως ειναι και στην ζωη γενικοτερα. Μιλαμε για ενα νεο παιχνιδι που απο οτι φαινεται εχει βγει μισο με πολλα προβληματα παρολο που ειχε 6 χρονια development με βαση το οτι εχω διαβασει. Απο την αλλη εχουμε ενα παιχνιδι απο μια εταιρεια που εχει εμπειρια με το Division  οποτε η πιθανοτητα ειναι το παιχνιδι να μην εχει παρομοια issues με το Ανθεμ τουλαχιστον οχι τον ιδιο αριθμο. Θεωρω οτι το Div2 παραδιδει ενα 40ωρο περιπου campaign το οποιο σε εναν casual player ειναι αρκετο και δινει χρονο στην εταιρεια ωστε να προσθεσει πραγματα στο μελλον σε συγκριση με το 7ωρο του Ανθεμ. Παρολαυτα εγω απο την αλλη πλευρα διαβασα πολλα αρνητικα στο Reddit και σε ενα 90% ισως και παραπανω τα review και οι youtuber συμφωνουν οτι ειναι ενα πολυ ομορφο παιχνιδι αλλα μεχρι εκει και οτι δεν αξιζει την τιμη του. Δεν επαιξα το Ανθεμ προσωπικα γιατι περιμενα να βγουν καποια review καθως την εχω πατησει στο παρελθον με αλλα παιχνιδια κι απο οτι φαινεται προσωπικα δικαιωθηκα. Ισως η EA/BioWare  καταφερουν να φιξαρουν πραγματα πολυ γρηγορα και σε κανα μηνα το παιχνιδι απογειωθει αλλα δεν το νομιζω.

Παρεπιπτοντως εκλαψα οταν προτειναν να εγκαταστησεις το παιχνιδι σε SSD για να εχεις faster loading screens.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Level 6 έφτασα εγω...Όσο περισσότερο παίζω τόσο πιο πολύ μ αρέσει .Με συμπάικτες είναι πολύ πιο εύκολο απο το παίζεις μόνος σου τα missions.Με είχε βγάλει πριν σε ένα mission να παίξω μόνος μου(δεν βρήκε συμπαίκτες το matchmaking) και μου πήρε 3 φορές για να την ολοκληρώσω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πολύ ωραίο σε θέμα γραφικών, Looting, κίνησης χαρακτήρα και γενικά gameplay. Αλλα από την στιγμή που δεν έχει PVP για μένα είναι no Buy. Γενικά τέτοιου είδους games στου style Diablo, Division, Destiny είναι πολύ βαρετά μετά από κάποιο στάδιο για παράδειγμα Warframe που δεν έχουν δόση βάση στο pvp του.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι προτιμώ πια να έχω την ηρεμία μου, παρά να πρέπει να κάνω PvP γιατί χρειάζομαι κάτι από εκεί ή μου το χώνει το παιχνίδι στην μούρη "Μα πρέπει να πας κι εκεί γιατί objective/milestone/κατιτίς".

 

To καλό του Warframe είναι πως τα Conclave (PvP) mods που κερδίζεις είναι για PvP μόνο, οπότε μπορείς να μην παίξεις ποτέ PvP (όπως εγώ) και να χαίρεσαι (ή όχι; ) το υπόλοιπο παιχνίδι. Επίσης τα skins που δίνει, έχουν φάση γιατί Tron-ίζουν, αλλά δεν είναι κάτι τρελό. Eπίσης έχει και το Lunaro για πιο σπορ, αλλά νομίζω δεν φταίει τόσο η DE για το PvP (που λειτουργούν και αλλιώς τα powers), αλλά το ότι ο περισσότερος κόσμος δεν θέλει να κάνει PvPing.


Νομίζω δηλαδή.

Εγώ πάντως, μπαίνω, κάνω το sortie / grind / ό,τι μου έρθει να κάνω αυτή τη φορά στο Warframe και είμαι καλά. 
Εκτός από τα $##%#% ayatan amber stars. :P

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Warframe που το δοκίμασα μερικές μέρες μετά απο πρήξιμο φίλου μου φάνηκε μαλακία σε σύγκριση με το demo του Anthem. Άπειρο grind, έκανα μία αποστολή 15 φορές και δεν έπεσε ποτέ το κομμάτι που ήθελα για το warframe και δεν είχες καμία εξήγηση για τίποτα. Μάζευα 500 βλακείες απο αυτά που σκότωνα και δεν ήξερα τί να τα κάνω. Επίδης μου φάνηκε πρόχειρος ο κόσμος του. Επίσης μια φορά που είχα ξεχάσει κάτι απο πίσω που κατέβαινε όλοι οι εχθροι τηλεμεταφέρονταν αριστερά δεξα, μέσα σε τείχους, εξαφανίζοταν. Δεν καταλάβαινα τί γινόταν μέχρι να το πάρω χαμπάρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
28 λεπτά πριν, Silverage είπε

Επίσης μια φορά που είχα ξεχάσει κάτι απο πίσω που κατέβαινε όλοι οι εχθροι τηλεμεταφέρονταν αριστερά δεξα, μέσα σε τείχους, εξαφανίζοταν. Δεν καταλάβαινα τί γινόταν μέχρι να το πάρω χαμπάρι.

Ισχύει ότι new player experience που φέτος λένε ότι θα φτιάξουν πιο "σωστό" (θα δείξει) είναι...δύσκολο. Πρέπει να δεις βίντεο, το wiki και γενικά διάφορα που το παιχνίδι πράγματι δεν στα λέει και ήταν και ο λόγος που έκανα κάμποσα breaks πριν με πιάσει για τα καλά το παιχνίδι.  Είναι και το θέμα ότι θες το ένα πράγμα, αλλά για να το πάρεις, καλό είναι να έχεις το άλλο που χρειάζεται ένα τρίτο, κ.ο.κ. μέχρι να σεταριστείς σε ένα σημείο που τα πράγματα γίνονται πιο "οργανικά". (εκτός από τα @$##%# ayatan amber stars, ναι, το ξαναλέω)

Tώρα για εχθρούς που πάνε εδώ κι εκεί και εξαφανίζονται, για πολύ lag με τον host μου ακούγεται, γιατί δεν έχω δει ποτέ να κάνουν χύμα teleports και να χάνονται οι αντίπαλοι. Αν και το να εξαφανίζονται, μπορεί να γίνει αν πλησιάζεις και η Equinox κάνει activate to ehm..."kill everything" skill της και τους σκοτώσει ακαριαία ή κάτι τέτοιο.

Πολύπλοκο για νέους παίχτες είναι. Μαλακία δεν είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...