Προς το περιεχόμενο

Anthem [2019]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορώ πώς γίνεται να πέφτετε από τα σύννεφα και περιμένατε τους youtubers να πουν ότι είναι τρασίλα,ενώ σας το είχα πει με το που έπαιξα τo close demo του.

Να με ακούτε,γιατί συνήθως ότι σας λέω βγαίνει σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

To downgrade του κερατα.

Πασραταυτα μονο εμενα μλου φαινεται οτι ολοι οι χαρακτηρες ειναι σαν να βγηκαν απο το ME:A με λιιγο καλυτερα animations ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ετει 2019 δεν θα έπρεπε να υπήρχε κανένα σύννεφο για να πέσει κανένας gamer. 

Τα πράγματα είναι γενικώς πολύ απλά.

Υπάρχουν δύο τύποι gamer, να μην πω γενικά συμπεριφοράς καταναλωτή. 

1. Αυτός που hypαρεται, περιμένει κάτι το οποίο πιστεύει ότι θα είναι κάτι εξαιρετικό, ίσως να μην έχει κατανοήσει και το ίδιο το προϊόν και τι τελικά προσφέρει. Το αγοράζει, μετανιώνει, γκρινιάζει έπειτα ή από αντίδραση, εγωισμό ή και κόμπλεξ προσπαθεί να πείσει τους άλλους και τον εαυτό του ότι έπραξε σωστά, δικαιολογώντας/υπερασπιζοντας την αγορά του.  

2. Αυτός που κρατάει πάντα μικρο καλάθι, δεν περιμένει σαν τρελός κάτι, δεν έχει ιδιαίτερες προσδοκίες και μπορεί να περάσει καλά ακόμα και με κάτι όχι και τόσο τρομερο τελικά.  

Ποιος από τις δύο κατηγορίες, που δημιούργησε το κεφάλι μου, πιστεύετε ότι περνάει γενικώς καλύτερα στα games αν όχι γενικά στην ύπαρξη του ως καταναλωτής;

Συγκεκριμένα για το ANTHEM,  μιας και αυτό είναι το topic, αφού έχουμε από προχθές επισήμως release οπότε και τελείωσαν οι δικαιολογίες για VIP demo, open Demo,  early access etc etc, μπορούμε να αρχίσουμε και εμείς λίγο λιγο την κριτική. 

Να ξεκαθαρίσω ότι εγώ τo game παρόλο που είχα ορθώς υποψίες, αμφιβολίες, δεν το παίζω έξυπνος, το αγόρασα από κλειδαδικο στα 35 ευρώ. Δεν με ενδιέφερε αν θα είναι αυτό που περίμεναν κάποιοι ή αν θα ήταν μεγιστη φλομπα ή κάτι ενδιάμεσο. Η τιμη μου φάνηκε οκ,  είχα παίξει τα demo, μου άρεσε το gameplay και η φάση του, είχα βέβαια εκφράσει και εδώ τους προβληματισμούς μου γιατί το game έχει όντως potential να γίνει κάτι καλό, με λίγη καλή παρέα μια χαρά όλα.

Εδώ σηκώνει μεγάλο "αλλά" και γενικώς μεγάλο πρόλογο για το αν ένα game πρέπει να βγαίνει σε τέτοιο στάδιο και να ζητάνε full price.. Γιατί εγώ ανέφερα κλειδαδικο στην μισή τιμή ουσιαστικά η αγορά.

Πάμε παρακάτω..

Ακόμα θυμάμαι κάποιους να λένε από τα demo (των 46Gb)  ότι το game δεν ξα είναι έτσι στο release του, λες και θα προλάβαιναν μέσα σε 3 εβδομάδες να βγάλουν ουσιαστικά άλλο game στα ράφια.. Όταν τελικά είχαμε leaks για το early access μάθαμε το μέγεθος του game (51Gb αν θυμάμαι καλά) οπότε λέμε άρχισαν τα όργανα εδώ.. Καταλάβαμε ότι θα πάρουμε το ίδιο προϊόν με το demo,  κάποια fixes και ξεκλειδωτο χάρτη και content με το πρώτο update patch να γινεται στο release του game με ότι μπορούσε να μαζέψει από server probs, bugs, glitches, loading times etc etc. 

Πάμε στο δια ταύτα και Σορρυ για το σεντόνι, έκανα ότι μπόρεσα να το περιορίσω με spoiler αλλά ο γραπτος λόγος με παρασύρει.

Δεν έχω φτάσει ακόμα σε end game situation, φαντάζομαι εκεί είναι η πληγή από αυτα που διαβάζω εδώ και εκεί όπως και με την επικοινωνία μου με αλλα παιδιά που παίζουμε στο Discord και έχουν κάνει μεγάλο progress ήδη αφού παίζουν Grand Master 2. 

Lack of content, lack of loot και variety στα items/weapons σε looter shooter είναι unacceptable. Χάνει όλο το νόημα του όλο το genre.  Δεν θα αναφερθώ σε αλλά προβλήματα που λίγο πολύ θα διορθωθούν με τον καιρό..

Και το τελευταίο είναι η μεγαλύτερη πληγή από όλες. Αυτό το συγχωροχάρτι που τους δίνουμε (μαζί και εγώ) όταν δεν μας δίνουν το content που έχουμε πληρώσει για ένα ΑΑΑ τίτλο... 

"Θα το φτιάξουν με τον καιρό"

"Θα βγει Content" "Θα το διορθώσουν"

Θα θα θα.. Και εγώ τα λέω αυτά υπόψιν..

Imo λοιπόν και το κλείνω, το game αν έχεις παρεα, μιλάτε κάνετε τον χαβά σας, θα προσφέρει πιστεύω κάποιες ώρες (δεν γνωρίζω  πόσες ώρες θα πάρει να τελειώσω ότι mission, contract υπάρχει) που θα περάσεις καλά.

Δεν νομίζω πως θα  χει το content να κρατήσει ακόμα και τους πιστούς του  2 χρόνια πχ..Σύγκριση με το Division 2 ως content και μόνο όσο χάλια και μισοτελειωμένο και αυτό τελικά βγει, δεν υπάρχει, κανει μπαμ ποιο μπορεί και ποιο θα είναι διασωληνωμενο στην εντατική σε λίγο καιρό.  

Παρολα αυτά απολαύστε το όσοι το πήρατε, μαζι και εγώ, κριτική θα γίνεται πάντα και τα υπόλοιπα θα τα πούμε αν βρω λόγο να γράψω κάτι άλλο εδώ. :)

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Alex21121988 είπε

Εν ετει 2019 δεν θα έπρεπε να υπήρχε κανένα σύννεφο για να πέσει κανένας gamer. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τα πράγματα είναι γενικώς πολύ απλά.

Υπάρχουν δύο τύποι gamer, να μην πω γενικά συμπεριφοράς καταναλωτή. 

1. Αυτός που hypαρεται, περιμένει κάτι το οποίο πιστεύει ότι θα είναι κάτι εξαιρετικό, ίσως να μην έχει κατανοήσει και το ίδιο το προϊόν και τι τελικά προσφέρει. Το αγοράζει, μετανιώνει, γκρινιάζει έπειτα ή από αντίδραση, εγωισμό ή και κόμπλεξ προσπαθεί να πείσει τους άλλους και τον εαυτό του ότι έπραξε σωστά, δικαιολογώντας/υπερασπιζοντας την αγορά του.  

2. Αυτός που κρατάει πάντα μικρο καλάθι, δεν περιμένει σαν τρελός κάτι, δεν έχει ιδιαίτερες προσδοκίες και μπορεί να περάσει καλά ακόμα και με κάτι όχι και τόσο τρομερο τελικά.  

Ποιος από τις δύο κατηγορίες, που δημιούργησε το κεφάλι μου, πιστεύετε ότι περνάει γενικώς καλύτερα στα games αν όχι γενικά στην ύπαρξη του ως καταναλωτής;

Συγκεκριμένα για το ANTHEM,  μιας και αυτό είναι το topic, αφού έχουμε από προχθές επισήμως release οπότε και τελείωσαν οι δικαιολογίες για VIP demo, open Demo,  early access etc etc, μπορούμε να αρχίσουμε και εμείς λίγο λιγο την κριτική. 

Να ξεκαθαρίσω ότι εγώ τo game παρόλο που είχα ορθώς υποψίες, αμφιβολίες, δεν το παίζω έξυπνος, το αγόρασα από κλειδαδικο στα 35 ευρώ. Δεν με ενδιέφερε αν θα είναι αυτό που περίμεναν κάποιοι ή αν θα ήταν μεγιστη φλομπα ή κάτι ενδιάμεσο. Η τιμη μου φάνηκε οκ,  είχα παίξει τα demo, μου άρεσε το gameplay και η φάση του, είχα βέβαια εκφράσει και εδώ τους προβληματισμούς μου γιατί το game έχει όντως potential να γίνει κάτι καλό, με λίγη καλή παρέα μια χαρά όλα.

Εδώ σηκώνει μεγάλο "αλλά" και γενικώς μεγάλο πρόλογο για το αν ένα game πρέπει να βγαίνει σε τέτοιο στάδιο και να ζητάνε full price.. Γιατί εγώ ανέφερα κλειδαδικο στην μισή τιμή ουσιαστικά η αγορά.

Πάμε παρακάτω..

Ακόμα θυμάμαι κάποιους να λένε από τα demo (των 46Gb)  ότι το game δεν ξα είναι έτσι στο release του, λες και θα προλάβαιναν μέσα σε 3 εβδομάδες να βγάλουν ουσιαστικά άλλο game στα ράφια.. Όταν τελικά είχαμε leaks για το early access μάθαμε το μέγεθος του game (51Gb αν θυμάμαι καλά) οπότε λέμε άρχισαν τα όργανα εδώ.. Καταλάβαμε ότι θα πάρουμε το ίδιο προϊόν με το demo,  κάποια fixes και ξεκλειδωτο χάρτη και content με το πρώτο update patch να γινεται στο release του game με ότι μπορούσε να μαζέψει από server probs, bugs, glitches, loading times etc etc. 

Πάμε στο δια ταύτα και Σορρυ για το σεντόνι, έκανα ότι μπόρεσα να το περιορίσω με spoiler αλλά ο γραπτος λόγος με παρασύρει.

Δεν έχω φτάσει ακόμα σε end game situation, φαντάζομαι εκεί είναι η πληγή από αυτα που διαβάζω εδώ και εκεί όπως και με την επικοινωνία μου με αλλα παιδιά που παίζουμε στο Discord και έχουν κάνει μεγάλο progress ήδη αφού παίζουν Grand Master 2. 

Lack of content, lack of loot και variety στα items/weapons σε looter shooter είναι unacceptable. Χάνει όλο το νόημα του όλο το genre.  Δεν θα αναφερθώ σε αλλά προβλήματα που λίγο πολύ θα διορθωθούν με τον καιρό..

Και το τελευταίο είναι η μεγαλύτερη πληγή από όλες. Αυτό το συγχωροχάρτι που τους δίνουμε (μαζί και εγώ) όταν δεν μας δίνουν το content που έχουμε πληρώσει για ένα ΑΑΑ τίτλο... 

"Θα το φτιάξουν με τον καιρό"

"Θα βγει Content" "Θα το διορθώσουν"

Θα θα θα.. Και εγώ τα λέω αυτά υπόψιν..

Imo λοιπόν και το κλείνω, το game αν έχεις παρεα, μιλάτε κάνετε τον χαβά σας, θα προσφέρει πιστεύω κάποιες ώρες (δεν γνωρίζω  πόσες ώρες θα πάρει να τελειώσω ότι mission, contract υπάρχει) που θα περάσεις καλά.

Δεν νομίζω πως θα  χει το content να κρατήσει ακόμα και τους πιστούς του  2 χρόνια πχ..Σύγκριση με το Division 2 ως content και μόνο όσο χάλια και μισοτελειωμένο και αυτό τελικά βγει, δεν υπάρχει, κανει μπαμ ποιο μπορεί και ποιο θα είναι διασωληνωμενο στην εντατική σε λίγο καιρό.  

Παρολα αυτά απολαύστε το όσοι το πήρατε, μαζι και εγώ, κριτική θα γίνεται πάντα και τα υπόλοιπα θα τα πούμε αν βρω λόγο να γράψω κάτι άλλο εδώ. :)

Μπράβο για τη ουσιαστική σου προσέγγιση χωρίς κατάρες και υπερβολές. Ειδικά το κομμάτι για  τους τύπους gamers είναι εξαιρετικό.

Επεξ/σία από newlynx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές εντυπώσεις από μένα:

Έπαιξα ένα δίωρο εχθες. Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν ο χειρισμός. Η στολή δίνει ένα πολύ ωραίο αίσθημα «βάρους» και δύναμης όταν τρέχεις και κάνεις άλματα. Και ο χειρισμός της πτήσης επίσης είναι καλα δουλεμένος. Όλα αυτά προϋποθέτουν βέβαια σταθερό 60άρι fps.

Από πλοκή δεν γνωρίζω πολλά αλλά προς το παρόν μου φάνηκε περισσότερο ενδιαφέρον από το Destiny 2. 

Τα γραφικά είναι πολύ ωραία αλλά σε καμία περίπτωση δεν μου άφησαν την ίδια εντύπωση με το Metro Exodus η ακόμα και με το BFV που τρέχει και αυτό την Frostbite.

Φυσικα στην Ε3 2017 ήταν εντελώς άλλο παιχνίδι από πλευράς γραφικών και το πετσόκομμα έφτασε μέχρι το κόκκαλο. Και το κακό είναι ότι το performance δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση αυτή την ποιότητα γραφικών... Μου αρέσει που έλεγαν ότι το original έτρεχε και σε Xbox One X τρομάρα τους.

Τέλος, ξέρει κανένας πως να απενεργοποιήσουμε το εμετικό film grain που υποβαθμίζει περαιτέρω τα γραφικά; Έψαξα λίγο αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 ώρες πριν, optimus prime είπε

Έκατσα και το είδα ολόκληρο.

Εντάξει, θυμάμαι στην Ε3 τότε που το έβλεπα με την ομάδα μου και άκουγα τα "Ναι ρε! Αυτή είναι η σωστή Bioware! Όχι μαλακίες όπως το Andromeda! (που είχε βγει πριν λίγους μήνες και μου άρεσε...)" και τελικά, παρόμοια πράγματα (ή χειρότερα; ) με του ME:A.

Γιατί ρε Bioware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, KilliK είπε

τους μαγεψε...

αρχιζω να ανησυχω για το μελλον της Bioware. προχτες η EA εκλεισε και αλλο στουντιο στην Αυστραλια.

εχουμε νουμερα πωλησεων;

Φοβάμαι ότι το athem θα είναι το κύκνειο άσμα της bioware. Είναι το 2ο στην σειρά αποτυχημένο ΑΑΑ παιχνίδι ενώ και το DA:I δεν πήγε πολύ καλά.Η ΕΑ έχει κακό ιστορικό σε τέτοιες περιπτώσεις

Αν και έχει να βγάλει πραγματικά καλό RPG από εποχές Mass effect 1 και dragon age origins, η αλήθεια είναι ότι ήταν από τις μοναδικές εταιρίες που έβγαζαν high production τίτλους. 

Αν και υπάρχουν πολύ καλύτερα rpg εκεί έξω, από εταιρίες σαν την Larian και obsidian, τα χρήματα που έδινε η bioware δεν τα δίνει κανείς πια, ειδικά όταν τα battle Royal και υπόλοιπα ανούσια games (για εμένα φυσικά) φτιάχνονται σε ένα απόγευμα και βγάζουν δεκάδες εκατομμύρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

από ένα sony playstation community στο fb, η έκδοση του ps4 στην Γερμανία πωλείται προς 40€!

51739615_10218461724483001_8661754382288

Για εμένα το πιο απογοητευτικό στην εικόνα δεν είναι τόσο η τιμή όσο το ότι είναι πεταμένα στον σορό σαν παιχνίδι της σειράς και όχι ένας καινούριος ΑΑΑ τίτλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πήρα και εγώ για να παίξω με έναν φίλο. Το γραφικά για κάποιο λόγο μου φαίνονται καλύτερα απο τη beta, δεν ξέρω αν φταίει που τα συνήθησα.

Στο story έφτασα μέχρι την αποστολή που ανοίγεις τα strongholds. Η ιστορία είναι ψιλοενδιαφέρουσα αλλά οι αποστολές είναι τα ίδια και τα ίδια. Τράβα εκεί που είναι κάτι τύποι, σκότωσε τα τέρατα, repeat 2-3 φορές και τέλος. Και δεν έχει και κάνα δυνατό boss στο τέλος να κοπανήσεις λίγο να γουστάρεις, όλα φεύγουν μονοhitα, δεν καταλαβαίνω καν οτι βγήκε miniboss. 

Απο τα Javelins αγαπημένος είναι ο Colossus που μου αρέσει γιατί είναι γομάρι και έχει δυνατά όπλα. Βγάζω την ασπίδα, τρέχω και παίρνω παραμάζομα όλους τους εχθρούς, ανοίγω flamethrower και τα σκίζω όλα. Αν ξεμείνει τίποτα το θερίζω με το minigun. Ο Storm αν και μου άρεσε στην beta νομίζω έχει φάει πείραγμα. Πεθαίνει αρκετά εύκολα. Επόμενος που θα ξεκλειδώσω θα είναι ο Interceptor γιατί μου φάνηκε ωραίο το στύλ του στη beta. Τελευταίο θα αφήσω τον Ranger γιατί είναι χαλβάς και δεν έχει κάτι ενδιαφέρον πάνω του.

Κάτι ακόμα, παίζω με όλα ultra και βγαζω 90-140 fps αλλά κάθε τόσο τρώει στιγμιαία σκαλώματα. Το κάνει και σε εσάς; Στα load screen πάντως μου βγάζει 2500 fps :D μάλλον κάποιο bug του counter του origin πρέπει να είναι.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...