Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικό 12000btu A++ 259€


aneral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως για να μην λεμε και χαζα, πολυ δυσκολα βλεπεις τετοιες θερμοκρασιες μεσα στο σπιτι 21-25 οταν εξω εχει 40ρια οπως σημερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως για να μην λεμε και χαζα, πολυ δυσκολα βλεπεις τετοιες θερμοκρασιες μεσα στο σπιτι 21-25 οταν εξω εχει 40ρια οπως σημερα...

 

Εξαρταται αποκλειστικα απο την μονωση του σπιτιου, προσωπικα εχω θερμοπροσοψη, και η διαφορα μεσα με εξω απο το σπιτι ειναι χαος, ακομα και χωρις την χρηση κλιματιστικου. Στο προηγουμενο σπιτι που εμενα, χωρις μονωση, η κατασταση ηταν δραματικη.

Παντως γενικα αξιζει καποιος να επενδυσει στην μονωση, οχι απαραιτητα στην ακριβη, ακομα και φτηνες κανουν δουλεια σε σχεση με το καθολου (πχ. θερμοελαστικα χρωματα εξωτερικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παθητικό σπίτι στου Παπάγου πάντως, βλέπω ότι παίζουν στους 25 πάνω κάτω το καλοκαίρι και στους 21 το χειμώνα...

 

https://www.facebook.com/passivistas/?fref=ts

 

29-30 ανεκτή? Με εσώρουχα μόνο? Με ή χωρίς ανεμιστήρα?

 

Αυτές τις μέρες πάντως δεν ανοίγω ούτε για αστείο τα παράθυρα πριν τα μεσάνυχτα και κλείνουν πριν τις 08:00 το πρωί...

 

Ανεκτή στις 10-11 το βράδυ, όταν όλη μέρα το σπίτι ήταν ανοικτό (ειναι διαμπερές) και έκανε μεν ρεύμα αλλά ο αερας ηταν ζεστος. Εξωτερικη το μεσημερι ειχε χτυπησει 42 βαθμούς ενώ 11-12 το βραδυ η εξωτερικη ηταν 36-37 βαθμούς. Η εσωτερικη οπως ειπα επαιζε μεσα στη μερα απο 31-35 αναλογα με το δωματιο (πχ τα πιο εσωτερικα δωματια ή τα ανατολικά είχαν μικρότερη θερμοκρασία από τα δυτικά). Όταν λοιπον ολη μερα το σπιτι ειναι κατα κυριο λογο στους 33-34 μεσοσταθμικα και το βραδακι (μετα τις 9) με 3 κλιματιστικα (σε διαφορετικα δωματια) η θερμοκρασια του σπιτιου επεσε στους 29 βαθμους ειναι απολυτα ανεκτη.

 

Μετα απο ενα ντουζακι και φορωντας μονο ενα tshirt και ενα σορτς με 29 βαθμους εισαι βασιλιας οταν ολη μερα ησουν στο ιδιο σπιτι στους 33-34 με πικ στο 35 και εξωτερικη ηταν 42 και ερχοταν μεσα στο σπιτι αυτος ο λιβας.

 

Για αυτο προειπα οτι οι ακραιες μεταβολες δεν ειναι καλες. Οταν το σωμα σου μαθαινει στις μικρες μεταβολες θερμοκρασιας ζει με αυτες και προσαρμοζεται ευκολα. Και σχετικα ομως να το παρεις, το 29 σε σχεση με το 42 και το 35 ειναι αρκετα δροσεροτερο. 

 

Αν απο τους 35 ολη μερα μεσα στο σπιτι ή τους 42 για οσο διαστημα βρεθηκα εκτος για βολτα, πας ξαφνικα στον ιδιο εσωτερικο χωρο στους 25 προσωπικα ξεπαγιαζω. 10 βαθμοι αποκλιση στον ιδιο χωρο με διαφορα καποιων ωρων ειναι αποτομη για να την αντεξει το σωμα.

 

Αλλωστε πολλα κλιματιστικα που εχουν αυτοματη επιλογη sleep (ενα παλιο samsung που εχω εχει) ρυθμιζουν τη θερμοκρασια υπνου αρκετα κλικ παραπανω. Πχ το samsung αν το εχω στους 25, παει αυτοματα μονο του στους 28. Χτες που κοιμηθηκα με ενα toyotomi και το ειχα στους 27 βαθμους, το πρωι κρυωσα λιγο και το ανεβασα στους 28 και σκεπαστηκα με παπλωματακι.

 

Γενικα καθε σωμα και καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και οπως τον μαθεις.

Προσωπικα μεχρι πριν 10 χρονια δεν μπορουσα να διανοηθώ να οδηγω χωρις aircondition το καλοκαιρι, ζεσταινομουν και ιδρωνα απιστευτα. Τα τελευταια 7 χρονια σιγουρα, το κλιματιστικο στο αμαξι το χρησιμοποιω ελαχιστα και μονο οταν εχω κοσμο μεσα και στο σπιτι ή τη δουλειά το ρυθμίζω σε υψηλοτερη θερμοκρασια. Προσωπικα εχω ολα τα παραθυρα ανοιχτα. Εκτος του οτι δεν ειναι καλο αυτο το μπες βγες απο πολυ χαμηλη σε πολυ υψηλη θερμοκρασια, ο παγωμενος αερας του κλιματιστικου ειναι πιο ξηρος και στεγνωνει ο λαιμος, τα ματια κτλ και βλεπεις αρκετους καλοκαιριατικα με συναχια, ξηροφθαλμιες κτλ. Τα τελευταια χρονια ζεσταινομαι αρκετα λιγοτερο και ιδρωνω επισης λιγοτερο. Το σωμα εχει προσαρμοστει να επιβιωνει καλυτερα και ανεχεται μικροτερες διαφορες θερμοκρασιας ως ευεργετικες (πχ απο το 40 το 28-29 του φαινεται σουπερ δροσερο).

 

Αυτο με βοηθαει προσωπικα και στο μπανιο γιατι πλεον οι θερμοκρασια του νερου δεν θελω να ειναι πολυ ζεστη για να κανω μπανιο το χειμωνα. Με χλυαρο προς το κρυο κανω μπανιο ανετα. Ενω το καλοκαιρι κατα κυριο λογο με νερο κρυο οπως βγαινει απο τη βρυση. Και ειναι και καλυτερο για το δερμα γιατι σε ξυπναει, σε αναζωογονεί και δεν αφυδατωνει το δερμα οδηγοντας σε ξηροδερμιες κτλ κτλ.

 

Για αυτο κιολας και πλεον στη θαλασσα μπορω να κανω μπανιο απο νωρις το Μαιο μεχρι τον Οκτωβριο οταν πριν 10+ χρονια επρεπε να μπει Ιουλιος για να πατησω θαλασσα.

 

Το σωμα συνηθιζει και ρυθμιζει καλυτερα το εσωτερικο θερμομετρο του. Το παγωμενο νερο της θαλασσας ή της βρυσης το αποδεχεται σαν θειο δωρο στη ζεστη και ταυτοχρονα, μπορει να ζει ανετα σε μικροτερες αποκλισεις εσωτερικης/εξωτερικης θερμοκρασιας (κανεις και οικονομια στη ΔΕΗ  :-D ).

Με ή χωρίς ανεμιστήρα?

 

Αυτές τις μέρες πάντως δεν ανοίγω ούτε για αστείο τα παράθυρα πριν τα μεσάνυχτα και κλείνουν πριν τις 08:00 το πρωί...

 

Με ενα ανεμιστηρα ημουν μεχρι και την Τεταρτη πριν σκασουν τα 40αρια τον πηγαινα απο δωματιο σε δωματιο. Δεν ειχα χρησιμοποιησει σχεδον καθολου κλιματισμο σπιτι με εξαιρεση το μινι καυσωνα του Ιουλιου. Και ημουν μια χαρα.

 

Συμφωνω σε αυτο που λες, με το που τα ανοιξεις μπαινει ολος ο ζεστος αερας μεσα. Απο την αλλη ομως δεν μπορεις να εχεις ολη μερα τα παραθυρα κλειστα το σπιτι δεν αεριζεται. Συν του οτι αν ανοιξεις τα παντζουρια και αφησεις μονο τα τζαμια κλειστα ακομα και τεντες να εχεις το φως θα μπαινει και θα ζεσταινει το χωρο ο οποιος με κλειστα τζαμια δεν θα αεριζεται απο καπου. Αρα μονη λυση κλιματισμος. Αλλα ολη μερα δεν κανει καλο για το αναπνευστικο, ουτε για την τσεπη σου.

 

Αν βρεχεις που και που τα μπαλκονια και τις τεντες ωστε να δημιουργουνται καποια κυματα δροσιας, αν εχεις φυτα για σκιαση και δροσια, βρισκεις λυσεις να βελτιωσεις την κατασταση. Ακομα και σουπερ μονωση να εχεις δεν μπορει να κανει τιποτα απεναντι σε ζεστες αεριες μαζες.

 

Πχ το Σαββατο ημουν για μπανιο. Εξωτερικη 40+, φυσαγε εντονος βοριας ο οποιος ομως ηταν καμινι καυτος. Λογικο ειναι. Περναγε μεσα απο το λεκανοπεδιο της Αττικης που εβραζε και οσο δροσεροτερος και να ηταν πυρωνε μεχρι να φτασει στα νοτια παραλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά δεν θα σπάσει και από την διαστολή/συστολή.

 

Προσωπικά δεν βρίσκω ευχάριστες τις θερμοκρασίες άνω των 27-28 βαθμών. Ευτυχώς που το σπίτι κρατιέται κάτω από τους 29 χωρίς A/C κι έτσι ο ανεμιστήρας είναι αρκετός σε όλα τα δωμάτια πλην αυτού με το PC που έχει κλματιστικό μιας και ανεβαίνει η θερμοκρασία περισσότερο λόγω των μηχανημάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάρεις τα σωστά btu για τον χώρο που θέλεις να καλύψεις και μην το βλέπεις όσο πιο πολλά τόσο το καλύτερο.(Γενικά μιλάω-αν στην περίπτωσή σου τα χρειάζεσαι μια χαρά αφού είναι και καλή η τιμή)

53 db της εσωτερικής μονάδας?

 

σωστός, στα a/c και στις αντλίες θερμότητας γενικότερα, δεν ισχύει μεγαλύτερο ίσον καλύτερο, αν πάρεις μικρότερο ή μεγαλύτερο , από ένα σχετικό στενό φάσμα που χρειάζεσαι σύμφωνα με τις απώλειες, τότε θα καις περισσότερο και στις δύο περιτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γιαυτο το κλιματιστικό ! Το μόνο που ξέρω είναι πως τα btu που βγάζει καλύπτουν το χώρο που θέλω.. Κυρίως θα ήθελα τη γνώμη σας για τη ποιότητα του και το θόρυβο που θα κάνει .. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! http://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12a4-lvr1di-eu-wifi-12000btu-p-HAP.001055

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 9αρι(πρέπει να είναι το προηγούμενο μοντέλο όμως) που έχω βάλει στο χωριό εδώ και 2 χρόνια είναι σούπερ.Το έξω δεν ακούγετε σχεδόν καθόλου.Στο μέσα έχει θόρυβο σχεδόν το ίδιο με LG που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχουμε να προτείνουμε κάποιο οικονομικό κλιματιστικό σε σπίτι που φτιάχνω να νοικιάσω για ένα σαλόνι 25τμ και 2 δωμάτια από 10τμ το καθένα?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας παιδια εγω ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο.......... http://www.skroutz.gr/s/6339405/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-535ZR.html?keyphrase=Toyotomi+Izuru+TRN+TRG+535ZR#reviews

 

το εχει καποιος για να μου δωσει τα φωτα του να δω αν αξιζει??? γτ ειναι το πρωτο κλιματιστικο που θα παρω και δεν ξερω την τυφλα μου σε θεμα κλιματιστικου.....ευχαριστω εκ των πρωτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας παιδια εγω ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο.......... http://www.skroutz.gr/s/6339405/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-535ZR.html?keyphrase=Toyotomi+Izuru+TRN+TRG+535ZR#reviews

 

το εχει καποιος για να μου δωσει τα φωτα του να δω αν αξιζει??? γτ ειναι το πρωτο κλιματιστικο που θα παρω και δεν ξερω την τυφλα μου σε θεμα κλιματιστικου.....ευχαριστω εκ των πρωτερων

 

Με τα χιλια φιλε μ,,,ανελαβα να το αγορασω κ να το βαλω σε συγγενικο σπιτι, αφου μπορεις να τα διαθεσεις, δωσε τα,,,,πολυ γρηγορη ψυξη του χωρου, καλα χαρακτηριστικα, ουσιαστικα αθορυβο για την εργασια π εκτελει...θα δουμε,κ τι θα καψει πιο μετα...εξαλλου η βαθμολογια χρηστων στο σκρουτζ τα λεει ολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια υπαρχει καποιο προγραμμα υπολογισμου btu , βαζοντας καποιες παραμετρους(τμ,υψος, μονωση κτλ).

Γιατι ολοι βλεπω να αναφερουν τα ΤΜ κατι το οποιο θεωρω οτι δεν ειναι σωστο.

Γειτονας παρηγγειλε 12 αρι a/c για την κρεβατοκαμαρα του, η οποια και ειναι 25τμ. Μενει ομως σε μεζονετα και η κρεβατοκαμαρα εχει υψος 2 οροφων  (περιπου 6 μετρα) με εναν μεγαλο φεγγιτη στη μεση και (απο οτι μου ειπε) κακη μονωση.

Απο το λιγο που καταλαβα χρειαζοταν τουλαχιστον 18αρι λογω του συνδυασμου των τριων παραγοντων (υψος, φεγγιτης, ελλιπης μονωση).

Εγω παλι εχω 2 panasonic 9αρια . Το ενα ειναι στο γραφειο και παει μπαλα, το αλλο στην κρεβ/καμαρα και ζοριζεται (και τα δυο δωματια γυρω στα 15 τμ). Η κρεβ/καμαρα βεβαια ειναι εκθετη , απο την αποψη οτι απο πανω δεν εχει κατι, το γραφειο ειναι περιμετρικα καλυμενο (αλλα δωματια).

Πως λοιπον υπολογιζουμε τα σωστα btu ενος χωρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας παιδια εγω ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο.......... http://www.skroutz.gr/s/6339405/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-535ZR.html?keyphrase=Toyotomi+Izuru+TRN+TRG+535ZR#reviews

 

το εχει καποιος για να μου δωσει τα φωτα του να δω αν αξιζει??? γτ ειναι το πρωτο κλιματιστικο που θα παρω και δεν ξερω την τυφλα μου σε θεμα κλιματιστικου.....ευχαριστω εκ των πρωτερων

Το εχω εγω στο σπιτι.φετος το καλοκαιρι το περασα.πολυ καλο σε αποδοση ψυχει γρηγορα το χωρο.πρωτη σκαλα εντελως αθορυβη,δευτερη σκαλα ακους ενα ελαφρυ αερακι,τριτη σκαλα ακουγεται αρκετα ο αερας απο τη μοναδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator

 

Χοντρικά βέβαια...

 

Καλά σε μένα βγάζει 40.000 Btu σε χώρο 60 τμ. (σαλόνι). Εγώ έχω αγοράσει πριν 7 χρόνια 12αρι Carrefour με 140€ και κρυώνει ακαριαία τον χώρο. Τον δε χειμώνα τον βγάζει άνετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μήπως εννοείς 30000? Αν επιλέξεις μόνωση + διπλά τζάμια πέφτει στα 24000.

 

Αν δουλεύει μόνιμα στο τέρμα όμως ο λογαριασμός της ΔΕΗ θα πονάει. Όταν λες κρυώνει τον χώρο, έχεις θερμόμετρο για να checkάρεις ότι πιάνει την θερμοκρασία που του ορίζεις? Σε σημείο κιόλας που δεν το "βαράει"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...