Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικό 12000btu A++ 259€


aneral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το db δεν ειναι μονάδα μέτρησης ήχου με την έννοια του όρου αλλα μία κλίμακα που ορισε ο ανθρωπος και χρησιμοποιείται γενικότερα για να περιγραψει τη συσχέτιση ενός φυσικού μεγέθους και μιας τιμής αναφοράς. που αναφέρεται στο ίδιο μεγεθος Ειτε μετρούμε ένταση ήχου, είτε μετρούμε ενταση σήματος, είτε ισχύ ρεύματος είτε θόρυβο γραμμης είτε...ενισχυση κεραιας τηλεορασης κτλ.

Τα παραπάνω δεν ειναι τόσο κατανοητα αλλα αυτό που ειναι κατανοητό ειναι οτι σαν κλιμακα το decibel ειναι λογαριθμικό και κατα την προσωπική μου γνώμη στυφή και δύσχρηστη εννοια για να την περιγράψεις. Αν πάρουμε σαν τιμή αναφοράς ηχου τα 70db,  τα 50db ειναι το 25% της εντασης δηλαδη ακούγεται σαν το 1/4 δυνατα σε σχεση με ενα ήχο στα 70db. Και αντίστοιχα μια ένταση ηχου που πλησιάζει τα 60db ακούγεται κα τα 1/2 δυνατα σε σχεση με ενα ηχο στα 70db.

Οποτε 5db κατω 5 πανω παιζει τη σημασία του...ειτε δεν παιζει καμια σημασία. Δεν βγάζεις ακρη. Και αν δεν παρεις ενα προιον να ακουσεις τι θόρυβο κάνει θεωρώ, απο τα specs αστα βραστα. Εξαλλον πολλές εταιρίες κλέβουν κίολας και οταν εξεταζουν τα χαρακτηριστικα του προιοντος τους, κανουν σεφ μαγειρεματα με τους μετρητες.

 

Ολα αυτά επειδη παρατηρησα κατι αμφιβολιες αντιπαραθεσεις για την ενταση θορύβου της συσκευής γύρω απο τα σπεκς του κατασκευαστη που τις θεωρω αναιτιες. Εξαλλου το τι ειναι ενοχλητικο σαν θορυβος ειναι σχετικο. Ενας συνεχης ηχος συνηθιζεται ενω ενας τακτικα ταλαντευούμενος ας ειναι και ισχνος, οπως πχ το τικ τακ του ρολογιου ή μια βρυση που σταζει καποιος μπορει να μην τον ανεχεται. Ας βγει καποιος και ας πει αν κατα την γνωμη μου του αν η συσκευη ειναι ενοχλητική ή οχι.

 

Sta 70δβ ta 50db ΔΕΝ ειναι το 25%...

καθε 3db η ενταση διπλασιαζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε 3db η ενταση διπλασιαζεται...

 

ΔΕΝ είναι τόσο απλά τα πράγματα με την ακουστική. Ισχύουν όλα όσα γράφει ο Σπιρτούλης. Μας ενδιαφέρει το loudness (= perceived sound level) που μετριέται π.χ. σε Sone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα τα gee τα εμπιστευομαστε με κλειστα τα ματια? 

Ναι αλλα οχι εκδοση που πουλανε αλυσιδες. Απο επισημο πωλητη μοντελο που θα δεις στην gree στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-united-uni-9063c-9-000btu-inverter-70451?utm_source=newsletter290617&utm_medium=email&utm_campaign=Summer2017&utm_term=AirConditioners&utm_content=Offer

 

To εχει κανεις? Ασχετως με το 12αρι του θεματος αυτου. Μολις το εβγαλε σε προσφορα email και μαλλον ειναι και πραγματικη προσφορα καθως ειναι 50 ευρω κατω απο την φθηνότερη του σκρουτζ.

Αυτος ο τυπος με το συγκεκριμενο ''αμαξωμα'' και λεντακια μαλλον ειναι φασον βεβαια και βγαινει σε διαφορες μαρκες...

Αλλα εχει 2 καλες κριτικες σκρουτζ. Προορίζεται για τη γιαγιά και επειγομαι να το παρω σημερα και να εγκατασταθει αυριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό του θέματος βγαίνει σε 9000;Ή να προτιμήσω αυτό που προτείνει ο Ζαχαρίας;

 

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-9000-btuh-62154071/

 

εδω το 9αρη του ,αλλα δεν εχω ιδεα αν ειναι καλυτερο ή χειροτερο απο το 9αρη του πρακτικερ.Αν και υποθετω οτι διαφορα δεν θα δεις [ανω κατω τα ιδια θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό του θέματος βγαίνει σε 9000;Ή να προτιμήσω αυτό που προτείνει ο Ζαχαρίας;

 

Ναι αλλα για 20€ διαφορά δεν αξίζει... κοστος εγκαταστασης κλπ ειναι ιδια για 9αρι-12αρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το πήρα αλλά εγκατάσταση θα γίνει την Τετάρτη.

 

Το 9αρι ειναι μόνο στα καταστηματα και όχι στο ιντερνετ αλλά εμένα δεν μου έκανε και δεν νομίζω να αξιζει για 20 ευρώ να χασεις το 1/4 των btu

 

wifi παίρνει αντάπτορα που κάνει 25 ευρώ απότι μου είπαν, δεν ξερω αν γίνετε να βάλεις άλλης εταιρίας ποιο φθηνό αλλά δεν με ενδιαφέρει προς το παρών.

 

Εγκατασταση της Θεσσαλονίκης μου είπαν οτι συνεργάζονται με κάποιον και θα μου βγει 70-75 ευρώ + 20 ευρώ η αφαίρεση του παλιού μου κλιματιστικου. Μου φάνηκαν πολλά και είπα γνωστό μου που μου εκανε καλυτερη τιμή. Μου δώσαν να υπογράψω υπέυθυνη δήλωση ότι πραγματικά θα φωναξω ψυκτικό και δεν θα το βάλω μονος μου καθως λέει υπάρχει νομος του κράτους και της ΕΕ.

 

Η συσκευασία πάνω γράφει ότι έχει timer (λογικα για αυτόματη απενεργοποίηση?). Για θέρμανση το SCOP ειναι 4 για τις πράσινες περιόχες (κεντρική ευρώπη), δεν έχει μέτρηση για τις κοκκινες που ειναι η Ελλάδα και που λογικά θα ειναι πιο αποδοτικό. Ο θορυβος που γράφει στην συσκευασία είναι 53db δυστηχώς και όχι η τιμή που γράφει στο site. Η εγγύηση είναι 2 έτη.

 

Περισσότερα την Τετάρτη που θα έρθει ο ψυκτικός να το εγκαταστήσει.

Ωραίο κι αυτό δηλαδή αν το πουλήσεις σε εμένα και εγώ το τοποθετήσω μόνος μου θα μου φέρουν την Αστυνομία??? Βρε κάτι πράγματα που ακούω....Ακου να υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση ότι θα φωνάξεις ψυκτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κι αυτό δηλαδή αν το πουλήσεις σε εμένα και εγώ το τοποθετήσω μόνος μου θα μου φέρουν την Αστυνομία??? Βρε κάτι πράγματα που ακούω....Ακου να υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση ότι θα φωνάξεις ψυκτικό...

Υπάρχει ευρωπαϊκή οδηγία που απαγορεύει την πώληση ψυκτικών υγρών σε μη αδειοδοτημένους τεχνικούς. Φαντάζομαι ότι θα απαγορεύει και την πώληση ψυκτικών μηχανημάτων χωρίς να περιλαμβάνεται η εγκατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...