Προς το περιεχόμενο

Σε ισχύ η πλήρης κατάργηση των χρεώσεων περιαγωγής εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι κλεινεις το 4g/data τωρα;

 

Υπαρχουν πακετα στην Ελλαδα με 4.4€ τα 4gb που θεωρω οτι καλυπτουν το 90+% των χρηστων.

Το κλείνω δυστυχώς γιατί με το φοιτητικό παίρνω σύνολο 2.5gb + 1500' προς όλους με 8€

 

Ε εντάξει 2.5gb δεν τα λες και πολλα,οπότε το κλείνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί όχι;

Ελεύθερη αγορά ευαγγελίζονται...

θα μιλούσαμε για ελεύθερη αγορά αν ήταν ίδια για όλους και:

- φόροι

- ενοίκιο χώρων

- αγορά γής για στήσιμο κεραίας

- μισθοί υπαλλήλων

- κόστος υπηρεσιών (π.χ. ΔΕΗ)

και δεν ξερω γω πόσα άλλα. Δε μπορεί π.χ. ενας πάροχος εδω να πληρώνει φόρο στο φόρο (24% ΦΠΑ στο τέλος κινητής) και να ανταγωνισθεί εναν του εξωτερικού με μοναδικό φόρο 18% ΦΠΑ. Επιπλέον φαντάσου ξαφνικά όλοι οι Έλληνες να πηγαίναμε σε παρόχους της Βουλγαρίας τι θα σήμαινε αυτό. Κλείσιμο εταιρειών εδω, ανεργία, σταμάτημα δικτύων (οπότε τι roaming μετά) χασιμο εσόδων απο φόρους και γενικά ένα μπάχαλο απροσδιόριστων διαστάσεων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, ε;

Εγώ γιατί έλαβα SMS προχθές στο κινητό μου που γράφει "Καμία αλλαγή στις χρεώσεις περιαγωγής από 1/6/2017. Χρέωση δεδομένων 0.06€ ανά ΜΒ. Για οποιαδήποτε διευκρίνηση, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας." ;

Ευτυχώς που υπάρχουν κι άλλες λύσεις...

Ίδιο sms έχω λάβει και εγώ σε φοιτητικό vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγούμενη φορά που αναρτήθηκε άρθρο για το δήθεν δωρεάν roaming, πόσταρα το πόσο δωρεάν θα είναι απο την vodafone (θα πρέπει να αγοράζεις ειδικό πακέτο)

Μάλλον πριν γράψετε ένα άρθρο θα έπρεπε να το ψάχνετε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά? Ας πούμε τώρα αν πάρω τηλ στην ολλανδία απο το κινητό μου θα έχει καμιά διαφορά? Είναι το ίδιο? Όλο αυτό μετράει μόνο όταν πας εξωτερικό με την κάρτα της χώρας σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει 2.5gb δεν τα λες και πολλα,οπότε το κλείνω.

δεν είναι πολλά τα 2.5? εγώ μόνο σε διακοπές θέλω παραπάνω (πέρυσι είχα πάρει 10 αλλά έλειπα κάνα μήνα σχεδόν εκτός σπιτιού ) από αυτά όλο τον υπόλοιπο καιρό δεν περνάω καν το 1 , το περασμένο μήνα ούτε 500 δε χάλασα

 

η wind πάντως βλέπω ότι διατηρεί το πακέτο για ΕΕ.. ποιο το νόημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι πολλά τα 2.5? εγώ μόνο σε διακοπές θέλω παραπάνω (πέρυσι είχα πάρει 10 αλλά έλειπα κάνα μήνα σχεδόν εκτός σπιτιού ) από αυτά όλο τον υπόλοιπο καιρό δεν περνάω καν το 1 , το περασμένο μήνα ούτε 500 δε χάλασα

 

η wind πάντως βλέπω ότι διατηρεί το πακέτο για ΕΕ.. ποιο το νόημα;

Μην ξεχνάς ο καθένας από εμάς έχει διαφορετικες ανάγκες ;)

 

Εγώ μπορεί πχ με 100€ βενζίνη το μήνα να είμαι οκ,εσύ μπορεί με 300€ το μήνα και να μην σου φτάνει κιόλας.

 

Άλλες ανάγκες εχει ο καθένας μας σε όλα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι κλεινεις το 4g/data τωρα;

 

Υπαρχουν πακετα στην Ελλαδα με 4.4€ τα 4gb(frog-cosmote) ή 9€ τα 10GB(vodafone) που θεωρω οτι καλυπτουν το 90+% των χρηστων.

Βαλε ενα τετοιο πακετο για να μην ασχολεισαι με το ανοιγοκλεισιμο του 4g/data.

φανταζομαι δεν εννοεις οτι ειναι φθηνο,γτπ ειναι ολα τα δικα μας προγραμματα σε σχεση με τις υπολοιπα των αλλων χωρων(των περισσοτερων τουλαχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα; Από που και ως που η χρέωση κατά την περιαγωγή για εξερχόμενες κλήσεις ήταν μόνο 6c/λεπτό;

Όταν είσαι στο εξωτερικό η χρέωση ήταν περίπου 6/λ εξερχόμενες, 2/λ εισερχόμενες και 2λ/sms. Μέχρι προχτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frog-cosmote στελνεις 17317 στο 1330 για 4GB με 4.4€.

Vodafone international πακετο στέλνεις 4 στο 19109 για 8 GB με 8,87€ 

έχεις κάποιο link για cosmote γιατί δεν το βρίσκω πουθενά.

Ή είναι παλιά ξεχασμένη προσφορά που ακόμα δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάς ο καθένας από εμάς έχει διαφορετικες ανάγκες ;)

 

Εγώ μπορεί πχ με 100€ βενζίνη το μήνα να είμαι οκ,εσύ μπορεί με 300€ το μήνα και να μην σου φτάνει κιόλας.

 

Άλλες ανάγκες εχει ο καθένας μας σε όλα :)

Ναι η αλήθεια είναι ότι διασυρω σε βενζίνες, αλλά αν βγάλουμε έξω το παράγοντα media μου φαίνονται αρκετά τα 2.5

 

Και βασικά μου φαίνονται αρκετά ώστε να μη χρειαστεί να κλείνω τα δεδομένα.. τι θέλω να πω.. τα δεδομένα μου είναι πάντα ανοιχτά ειδικά όταν είμαι εκτός σπιτιού/γραφείου για να λαμβάνω τις ειδοποιήσεις μου και τα mail μου

 

Η κατανάλωση των δεδομένων σε standby είναι ελάχιστη, μηδαμινή.. μόνο με δική μου χρήση μπορεί να εκτοξευθεί

 

Φυσικά τυχόν updates γίνονται εννοείται μόνο μεσω wifi και αυτά συνήθως τα κάνει μόνο του το βράδυ που πέφτω για ύπνο ούτε καν τώρα που είμαι στη δουλειά και είμαι σε wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τη Vodafone μου είχε στείλει αυτό σε sms:

 

AΠO 01/06/17 AΛΛAZOYN OI OPOI ΠAPOXHΣ TOY ROAMING. ΓIA NA ΣYNEXIΣETE NA EΠIKOINΩNEITE OTAN TAΞIΔEYETE ΣTHN EE ΘA ΠPEΠEI NA ENEPΓOΠOIHΣETE TO NEO EBΔOMAΔIAIO ΠAKETO. ENHMEPΩΘEITE ΓIA TIΣ AΛΛAΓEΣ ΣTOYΣ OPOYΣ & ΠPOYΠOΘEΣEIΣ ΣTO http://bit.ly/EU_Roaming_Prepay

 

Και αντιγράφω μέσα απο τη σελίδα :

"Πιο συγκεκριμένα, η υπηρεσία περιαγωγής εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν θα διατίθεται στα υφιστάμενα πακέτα του Καρτοκινητού Vodafone/Vodafone CU και του Καρτοπρογράμματος. Οι συνδρομητές που επιθυμούν τη χρήση υπηρεσιών περιαγωγής και συγκεκριμένα την πραγματοποίηση και λήψη εξερχομένων/εισερχομένων κλήσεων, την αποστολή SMS και το σερφάρισμα στο internet κατά τη διάρκεια του ταξιδιού τους σε όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, θα πρέπει να αιτηθούν την ένταξή τους στο νέο πακέτο της Vodafone για χρήση εντός Ελλάδος και Ευρωπαϊκής Ένωσης, το οποίο προσφέρει τις ακόλουθες παροχές :"

 

οπου παροχες εννοει 100' +50sms+300mb για 7 μέρες με 8€.

 

Α ρε Vodafone αρχόντισσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...