Προς το περιεχόμενο

Συμμαχία κατά της πειρατείας από Netflix, HBO και άλλες 28 εταιρείες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Ζούμε ομως σε μια χώρα που αν αυριο το Netflix μας πει οτι θα εχουμε 4K προσβαση σε ολοκληρη την βιβλιοθηκη του και δωρο μια 4K τηλεοραση με 1 ευρω τον μηνα, παλι οι περισσοτεροι θα κατεβαζουν torrents. Οχι γιατι δεν εχουν 1 Ευρω αλλά γιατι η λαμογιά είναι πλεον στο DNA αυτης της χώρας

είσαι υπερβολικός και έχω την αίσθηση ότι οι περισσότεροι στην ελλάδα που έχουν βάλει netflix έχουν συστηματική σχέση με τη πειρατεία για αυτό και αντιλαμβάνονται καλύτερα την ευκολία του και το vfm του

 

τώρα ο καθένας μπορεί να το προσαρμόσει όπως θέλει στο μυαλό του (πχ πειρατεύω το υλικό που δεν είναι διαθέσιμο στη χώρα μου) όμως το αποτέλεσμα είναι ότι η πειρατεία υπάρχει και δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, η ελλάδα είναι και ήταν μια σταγόνα άλλωστε στη παγκόσμια οικονομία, και η πειρατεία δημιούργησε νέα μοντέλα από ανάγκη 

 

αλλά ακόμα και την ελλάδα να πιάσουμε ακόμα και σήμερα και βίντεο κλαμπ υπάρχουν (έκλεισαν μπόλικα αλλά μια εποχή είχαμε τη φούσκα να ανοίγουν κάθε δυο τετράγωνα) και σινεμά υπάρχουν και όλα πάνε μια χαρά.. και το netflix μαθαίνουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λύση είναι η διαφήμιση, δηλαδή να τις δίνουν δωρεάν με διαφημίσεις κλπ μέσα, θα βγάζουν μια χαρά λεφτάκια και δεν θα έχει νόημα για τον άλλον να πάει πειρατικά αφού τσάμπα θα το πάρει, δεν λεω πως είναι το σωστό αλλά θα κόψει τα πειρατικά έτσι και θα έχει κέρδος η εταιρεία.

προσωπικά για συνδρομητική δεν το σκέφτομαι καν όταν παίρνω 400 ευρώ το μήνα και να πρέπει να δίνω 30 για τηλεόραση.

απο την άλλη είναι και η ευκολία , με μια σύνδεση που στην πράξη να είναι 10mbit κατεβαίνει η ταινία σε 20 λεπτά,έχεις πάει να πάρεις τα πατατάκια σου στο περίπτερο, έχεις βάλει την βότκα στο ποτήρι και κάθεσαι και βλέπεις η τις κατεβάζεις και τις βλέπεις όποτε γουστάρεις χωρίς ίντερνετ.

και όσο για τις διαφημίσεις βλέπε survivor τι έχει γίνει που γίνανε sold out οι καρύδες και οι κοτομπουκιές γνωστής εταιρείας, λεφτά έχουν πολλά οι διαφημίσεις σε επιτυχίες.(είμαστε και λίγο ζώα τι να κάνουμε ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι, τα χρήματα που ζητάνε είναι πολλά.

Όχι τα 10 ευρώ που θέλει το μήνα η AMAZON ή η NETFLIX μεμονομένα, αλλά τα 300 που γίνονται εφόσον τα ζητάει η κάθε εταιρία. Και αυτά είναι πολλά λεφτά, όχι μόνο για ελληνικά δεδομένα. 

 

Η λύση; Να δημιουργούσαν μαζί μια υπηρεσία, να είναι διαθέσιμες όλλες οι σειρές εκεί, να πλήρωνες μια συνδρομή, και ανάλογα με το τι βλέπεις, να πέρνει τα ποσοστα από την συνδρομή η κάθε εταιρία. 

 

Εγώ θα ήμουν διαθετιμένος να δείνω π.χ. 30 ευρώ το μήνα για αυτό. Και νομίζω πολλοί άλλοι. 

Λάβε όμως υπόψη ότι με την ελεύθερη διακίνηση ψηφιακού περιεχομένου να αποτελεί πλέον παρελθόν για το χρήστη, οι συγκεκριμένες εταιρίες θα αποτελούν το αποκλειστικό μέσο διάθεσης του εν λόγω περιεχομένου.

 

Έτσι στην ελεύθερη αγορά, τα 30€ μπορούν κάλλιστα να γίνουν 60€, ή όσο δεν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις. Το θέμα είναι ότι δε θα έχεις πλέον την επιλογή, οπότε οι συγκεκριμένες εταιρίες θα μπορούν να κάνουν ότι θέλουν.

 

Το ζήτημα της πειρατείας τίθεται ως μοχλός πίεσης και αποτελεί αφορμή όσων αποσκοπούν στον πλήρη έλεγχο διάθεσης ψηφιακού περιεχομένου. Δεν έχει να κάνει με τη νομιμότητα των δεδομένων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Netflix με 9€ το basic και 14€ το premium πακέτο το θεωρώ αρκετά καλή λύση για ταινίες κτλ..

Με το premium έχεις επίσης μέχρι 4 συσκευές την ίδια στιγμή.

Κάποιος άλλος μπορεί να διαλέξει κάποιο άλλο, ανάλογα με το περιεχόμενο. Η μια πλατφόρμα με (πολύ) αυξημένο μηνιαίο κόστος δεν είναι καθόλου καλό, γιατί άλλωστε? 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιοι δεν κατανοούν απλά πράγματα, ας κανουμε μια λιστα.

 

1. Το αν η σειρα/ταινια δεν ειναι ποιοτική ΔΕΝ εχει να κάνει με την πειρατια. Η εταιρεια/καλλιτεχνης Χ σου προσφέρει ενα προιον Ψ. Σου αρέσει; Το αγοράζεις. Δεν σου αρέσει; Δεν το αγοράζεις. Η λογική δεν μου αρέσει αλλά το βλέπω πειρατικό ειναι τραγική.

 

2. Οι τιμές ειναι μια χαρά. Εξω δεν εχουν 380 Ευρω μισθους. Αλλά για να μιλήσουμε για την Ελλάδα. Θα κατανοούσα αν σε μια χώρα σε τεράστια οικονομική κριση, ανέβαινε η πειρατεια. Θα έλεγα ΟΚ δεν εχουμε τιποτα πλεον οπότε το να κατεβασουμε μερικές ταινιες δεν χάλασε ο κοσμος. Αυτο θα το έλεγα για μια σοβαρή χώρα και οχι για την Ελλάδα που ακομα και στις καλές εποχες η πειρατεία ήταν τερ'άστια.

 

3. Δεν παριστάνω τον ηθικολογο. Κατα καιρούς και εγω εχω κατεβασει πειρατικά. Ομως πληρωνω Google Music, Netflix, Amazon Prime και Cosmote TV. Αν εμενα στις ΗΠΑ θα πληρωνα και Hulu, HBO κτλ. Απο την στιγμή που δεν εχω επιλογή να τα πληρωσω και υπάρχουν αρκετές σειρές που δεν παίζουν εδω, αναγκαστικά θα το κατεβάσω.

 

Ζούμε ομως σε μια χώρα που αν αυριο το Netflix μας πει οτι θα εχουμε 4K προσβαση σε ολοκληρη την βιβλιοθηκη του και δωρο μια 4K τηλεοραση με 1 ευρω τον μηνα, παλι οι περισσοτεροι θα κατεβαζουν torrents. Οχι γιατι δεν εχουν 1 Ευρω αλλά γιατι η λαμογιά είναι πλεον στο DNA αυτης της χώρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαθέτουν υπηρεσίες με όλες τις ταινίες σε streaming και με υπότιτλους και με μια συνδρομή 5 ευρώ το μήνα νομίζω κανείς δεν θα είχε αντίρρηση να έχουν έσοδα...αλλά είναι τσιγκούνηδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαθέτουν υπηρεσίες με όλες τις ταινίες σε streaming και με υπότιτλους και με μια συνδρομή 5 ευρώ το μήνα νομίζω κανείς δεν θα είχε αντίρρηση να έχουν έσοδα...αλλά είναι τσιγκούνηδες..

 

 

Μάλλον άλλοι είναι οι...τσιγκούνηδες.   :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 35 χρόνων. Έχω 259 παιχνίδια στο Steam. 4 στο Origins και όλα στο Battle.net.

Αν όταν ήμουν μικρός δεν έπαιζα πειρατικά , τώρα δεν θα είχα καν λογαριασμό σε αυτά τα 3.

Αυτό το ξέρω εγώ , το ξέρουν και αυτοί . Αυτό που θέλουν να κάνουν , είναι να μην είναι απλά ένα κλικ το να βλέπεις πειρατικά για να βγάζουν κάτι από αυτούς που μπορούν να δώσουν, και αν παρατηρήσατε το άρθρο μιλάει για online streaming . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειναι απλο το θεμα πειρατια δεν τελειωνει ποτε και σιγουρα στην ελλαδα,το μονο που μπορουν να κανουν οι φραπεδιαριδεσ στην δηε ειναι να κλεινουν τα σιτε τα ελληνικα τυπου gamato kai blue white gt αν θυμαστε οι παλιοθ..το μονο που θα σταματουσε την πειρατια στην ελλαδα σε μεγαλο βαθμο θα ταν να μην υπαρχει το αποριτο και να σου επεβαλε ο νομος προστιμο οσο εχεις το απορητο δεν μπορει να βλεπει ο παροχος σου τι κανεις στο δυκτιο σου ειναι παρανομο και μπορεις να κανεις μυνηση στην ετερια για αυτο αν εχετε δει οταν πιανουν καποιους λεει οι διωξει υστερα απο ενταλμα απο εισαγκελεα εκανε αρση απορητου αλλιως φασολια απο ολες της ετεριες ακομα και αμερικανικς ετερεις να το ζηταγαννε φαντατιτε καθε εισαγκελεασ να πρεπε να κοιταει 10 μιρια πλυς ενταλμγατα γτ ολοι λιγο πολυ τα τεραβιτες μας τα εχουμε κατεβασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειναι απλο το θεμα πειρατια δεν τελειωνει ποτε και σιγουρα στην ελλαδα,το μονο που μπορουν να κανουν οι φραπεδιαριδεσ στην δηε ειναι να κλεινουν τα σιτε τα ελληνικα τυπου gamato kai blue white gt αν θυμαστε οι παλιοθ..το μονο που θα σταματουσε την πειρατια στην ελλαδα σε μεγαλο βαθμο θα ταν να μην υπαρχει το αποριτο και να σου επεβαλε ο νομος προστιμο οσο εχεις το απορητο δεν μπορει να βλεπει ο παροχος σου τι κανεις στο δυκτιο σου ειναι παρανομο και μπορεις να κανεις μυνηση στην ετερια για αυτο αν εχετε δει οταν πιανουν καποιους λεει οι διωξει υστερα απο ενταλμα απο εισαγκελεα εκανε αρση απορητου αλλιως φασολια απο ολες της ετεριες ακομα και αμερικανικς ετερεις να το ζηταγαννε φαντατιτε καθε εισαγκελεασ να πρεπε να κοιταει 10 μιρια πλυς ενταλμγατα γτ ολοι λιγο πολυ τα τεραβιτες μας τα εχουμε κατεβασει

 

 

Αγαπητέ συμφορουμίτη, από που γράφεις? Απο Windows XP? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...