Προς το περιεχόμενο

Συμμαχία κατά της πειρατείας από Netflix, HBO και άλλες 28 εταιρείες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η παραπληροφόρηση πότε θα τελειώσει; Δεν σταμάτησαν να έχουν ανοδικά κέρδη από το 95 περίπου.

Δεν νομίζω να είναι παραπληροφόρηση. Αλλά είμαι διατεθειμένος να μου αποδείξεις το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα village τις προάλλες να δω Πειρατές της Καραϊβικής σε Dolby Atmos και βλέπαμε 30 λεπτά διαφημίσεις.Έπαιξε κα 2-3 φορές το κλασικό οτι όταν κατεβάζεις μια ταινία χάνουν πολλά άτομα τη δουλειά τους και τα σχετικά.Όλοι μέσα στο σινεμά έβριζαν.Τσουρέκια μας τα έκαναν.

Επίσης , όσο δεν βγάζουν τον ετσιθελικό φόρο-πατέντα στα κάθε λογής αποθηκευτικά μέσα για διαφυγόντα κέρδη από την πειρατεία και τον πληρώνει πολύς κόσμος εν αγνοία του , νομιμοποιούμαι να κατεβάζω κι εγώ ότι μου καπνίσει.Άλλωστε πληρωμένο το έχω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως οι παρακάτω πεποιθήσεις να είναι λανθασμένες/μεροληπτικές πείτε το και γιατί ειναι λανθασμένες

 

Η πειρατεία καθ εαυτή μπορεί να σχετίζεται όντως και με την τιμή του προϊόντος, με την διαθεσιμότητα στην εκάστοτε χώρα αλλά και με την υποκειμενική του αξία/αναγνώριση από το κοινό. Ωστόσο, νομίζω ότι παραλείπουμε ίσως τον πιο σημαντικό παράγοντα, το αποτέλεσμα της διαρκούς και μόνιμης πειρατείας. Η πρόσβαση σε εμπειρίες (ταινίες κ games), αποτελεί πρόσβαση σε άλλους πολιτισμού, γνώσεις και σε διαφορετικές ιδέες από αυτές που συντηρείς. Αυτό το πράγμα σε κάνει πιο έξυπνο πιο διαλεκτικό, σε κάνει καλύτερο σαν άνθρωπο, ίσως και καλύτερο επιστήμονα ( προσβαση σε γνωση --> να πειρατεύεις άρθρα άντι να σκάς 30 η 50 ευρώ για κάθε άρθρο). Το αποτέλεσμα της διαρκούς πειρατείας είναι ότι όλα αυτά τα έχεις απλόχερα και η επιστήμη/η γνώση θα έπρεπε να μοιράζεται, γιατι μόνο μεσα απο την ελευθερη προσβαση μπορουν να αναπτυχθουν ολοι και κυριως αυτοι που στον ηλιο δεν εχουν μοιρα. Εγω πχ εχω λεφτα για καποια αρθα επιστημονικα καποιος/α εχει ελαχιστα, αλλα και οι 2 δεν εχουμε τοσα λεφτα ωστε να εχουμε προσβαση σε εκπαιδευση για να ειμαστε το δυνατον καλύτεροι στο επαγγελμα μας. Η συνολικη προοδος μια κοινωνιας ειναι πιο πιθανο να ερθει απο το file sharing παρα απο τα κερδη του publisher.

 

Η πειρατεια προσωπικα μου φαινεται να ερχεται περισσοτερο απο τον publisher (μπορει να ειμαι τελειως λαθος,dunno).1) γιατι εκμεταλευται το πως λειτουργει η αγορα, δλδ οτι οι developers χρειαζονται publishers και συνηθως αυτο τον ρολο δεν τον παιζουν οι ιδιοι και 2) γιατι ενω δεν εχουν συμβαλλει στην αναπτυξη του παιχνιδιου παιρνουν τα copy rights εναντι χρηματων (ηθικο κομματι) και μαλιστα περισσοτερα λεφτα απο τους developers (παρανοια). Απο την στιγμη που ο developer εδωσε τα δικαιωματα στον publisher και αλλα τοσα κερδη απο τις κοπιες γιατι ετσι δουλευει η αγορα, ειναι σαν να υποχωρει στο παιχνιδι της αγορας. Συνεπως γιατι να νοιαστουν οι πειρατες??? Αν οντως τα πραγματα εχουν ετσι οπως τα λεω, πραγματι γιατι να νοιαστουν?, αφου ο developer υπονευεμσε πρωτα τον εαυτο του. Αν δεν υπηρχε middleman και οι developers ηταν και ο publisher πολλοι πειρατες δεν θα καταφευγαν στην πειρατεια, in my humble opinion. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειρατία πάντοτε υπήρχε, τώρα γίνεται μέσω torrents (κυρίως), παλιότερα είχαμε το Napster, το Kazaa και τους μαύρους στις πλατείες και στις καφετέριες με τα πλαστά CD/DVD, ακόμη παλιότερα έπεφταν σύννεφο οι αντιγραφές σε (βιντεο)κασσέτες. Δεν φταίει η πειρατία για το σημερινό χάλι της μουσικής και του κινηματογράφου/τηλεόρασης αλλά η νέα γενιά ατάλαντων επί το πλείστον μουσικών και ηθοποιών που νομίζουν πως με τη χρήση σύγχρονης τεχνολογίας (CGI, Cubase κλπ.) ότι θα αντισταθμίσουν τις ελλειπείς μουσικές και υποκριτικές ικανότητες τους. Σημαντικό ρόλο σε αυτό το χάλι παίζει και η έλλειψη φαντασίας και ιδεών από τους παραγωγούς, τους σεναριογράφους και τους σκηνοθέτες που δεν κάνουν τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από το να συνεχίσουν να αρμέγουν γνωστά franchises. Πρωτοτυπία μηδέν!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι παραπληροφόρηση. Αλλά είμαι διατεθειμένος να μου αποδείξεις το αντίθετο.

Άρα δεν ξέρεις. Διάβασες κάτι κάπου και από αυτό πιστεύεις ότι έχεις και δίκιο. Σαν τις ίδιες ηλίθιες δικαιολογίες (εδώ και χρόνια) όταν πατώνει μία ταινία (και όχι μόνο σε αυτό τον κλάδο) ότι φταίει η "πειρατεία".

 

Δες μόνο το Box Office (που είναι ένα μικρό δείγμα) πχ http://www.the-numbers.com/market/ και θα καταλάβεις. Και όλα αυτά με την ποιότητα να πέφτει κάθε χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ωραίο ν βλέπεις ταινίες και κατεβαζω φουλ αλλα η αληθεια να λεγεται, τ συναισθήμα οταν πας να δεις πρεμιερα με τον κοσμο να χειροκροταει στο τελος η να τρομαζει η να γελάει, ο απο κατω ν φωναζει ησυχια κ αλλοι διπλα να φασωνονται, συγνώμη αλλα αυτο δν υπάρχει!! Μοναδική εμπειρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να γίνει πιο Hi-Tech και η πειρατεία να τελειώνουμε. Μια καλή ευκαιρία να πάψουμε να είμαστε απλοί χρήστες και να μπούμε λίγο βαθύτερα. Μπορούμε βέβαια να τους στείλουμε στο διάολο και τις παραγωγές τους να τις βάλουν εκεί που ξέρουν. Υπάρχει βέβαια και το χέρι-χέρι να γνωριστούμε κι όλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...