Προς το περιεχόμενο

H Creative ανακοίνωσε τη νέα gaming κάρτα ήχου Sound BlasterX AE-5


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Άμα έκανες το ίδιο στο αμάξι σου θα σε φώναζαν 

κάγκουρα

 

Δηλαδή στο αμάξι σου εσύ ξήλωσες τα χρωματισμένα led από το ταμπλώ κι έβαλες λαμπάκια πυράκτωσης (ή έστω λευκά led) για να μη σε λένε κάγκουρα. Οκ πάω πάσο τότε.  :P

 

To εξήγησα και πριν ότι μπορεί κανείς να έχει έναν καλαίσθητο φωτισμό μπορεί και να το κάνει καραναβάλι, αλλά αυτό ακριβώς είναι το πλεονέκτημα των RGB. Ότι ρυθμίζονται, δεν είναι στατικά. Σβήνουν κιόλας.

 

Τώρα δεν θα κοιτάζουμε το hardware αλλά να παραστήσουμε τους κήνσορες για τα λεντάκια; Χαλαρώστε παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί 5.1; Η onboard έχει 7.1.

Είχα την Audigy 2 Platinum (για να συνδέω την κιθάρα, για χαμηλό latency και για τις οπτικές εισόδους-εξόδους, και για το τηλεκοντρόλ). Όσο περνούσε ο καιρός και έβγαιναν νέα windows, η creative δεν έφτιαχνε τις εφαρμογές της κάρτας ήχου για τα νέα Windows, παρά μόνο τους βασικούς drivers. Έτσι χρόνο με το χρόνο έχανα υποστήριξη για DVD-Audio (είχα αγοράσει δισκάκια και δεν έπαιζαν πλέον πουθενά), THX app, υποστήριξη του τηλεκοντρόλ, όλα όσα χαρακτήριζαν την Audigy 2 Platinum δηλαδή. Από τότε αποφάσισα πως δεν αξίζει να δίνω λεφτά σε προιόντα που δεν σέβονται τον πελάτη. Δεν θέλω μια κάρτα που θα παίζει πετσοκομμένα στα επόμενα Windows.

http://danielkawakami.blogspot.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, θα μου πέσουν τα μαλλιά, τα φρύδια και οι τρίχες από τα....

 

Έγραψα ένα μεγάλο κείμενο με links σε συγκρητικά και άρθρα για την ποιότητα ήχου, αλλά το έσβησα.

Σκέφτηκα ότι όποιος θα έμπαινε στον κόπο να το διαβάσει, μάλλον απίθανο να φτάσει να διαβάσει όλα τα άσχετα, οπαδικά και ανίδεα σχόλια του thread και να φτάσει στο δικό μου, οπότε τσάμπα κόπος.

 

Μείνετε με τις onboard! Μαμάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί 5.1; Η onboard έχει 7.1.

Είχα την Audigy 2 Platinum (για να συνδέω την κιθάρα, για χαμηλό latency και για τις οπτικές εισόδους-εξόδους, και για το τηλεκοντρόλ). Όσο περνούσε ο καιρός και έβγαιναν νέα windows, η creative δεν έφτιαχνε τις εφαρμογές της κάρτας ήχου για τα νέα Windows, παρά μόνο τους βασικούς drivers. Έτσι χρόνο με το χρόνο έχανα υποστήριξη για DVD-Audio (είχα αγοράσει δισκάκια και δεν έπαιζαν πλέον πουθενά), THX app, υποστήριξη του τηλεκοντρόλ, όλα όσα χαρακτήριζαν την Audigy 2 Platinum δηλαδή. Από τότε αποφάσισα πως δεν αξίζει να δίνω λεφτά σε προιόντα που δεν σέβονται τον πελάτη. Δεν θέλω μια κάρτα που θα παίζει πετσοκομμένα στα επόμενα Windows.

Πας σε επαγγελματική κάρτα ήχου, υπάρχουν πολλές λύσεις να διαλέξεις στην αγορά.

Lynx, Avid, RME, ESI, focusrite κ.α.

Έχω (σε PC δοκιμών) μια παλιά avid 24/96, του 2003. Έχει κανονικά Drivers από windows 98 μέχρι windows 7. Υποστηρίζει τα πάντα χωρίς limit.

+ μια Creative αλλά την κράτησα σε retrogaming pc λόγω καλού support που έχει (eax).

Η creative με τις audigy το χάλασε το όνομά της. Δεν γίνεται σε 1 κάρτα να τα κάνεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, θα μου πέσουν τα μαλλιά, τα φρύδια και οι τρίχες από τα....
 
Έγραψα ένα μεγάλο κείμενο με links σε συγκρητικά και άρθρα για την ποιότητα ήχου, αλλά το έσβησα.
Σκέφτηκα ότι όποιος θα έμπαινε στον κόπο να το διαβάσει, μάλλον απίθανο να φτάσει να διαβάσει όλα τα άσχετα, οπαδικά και ανίδεα σχόλια του thread και να φτάσει στο δικό μου, οπότε τσάμπα κόπος.
 
Μείνετε με τις onboard! Μαμάνε!

 

Φυσικά κ δεν μπορείς να συγκρίνεις τις onboard με οποιαδήποτε κάρτα ήχου ποσό με μια του βεληνεκούς της Creative!!!
Απλά αυτό που όλοι πλέον γνωρίζουμε είναι ότι για τον μέσο χρήστη η έξτρα κάρτα ήχου είναι κάτι "περιττό"...Δλδ ειλικρινά πόσοι από εμάς φτιάχνουμε pc και λέμε να έχει κ μια καλή κάρτα ήχου...;
Προτιμάει να δώσει τα 100€ σε ακόμα 16gb ram...
Θυμάμαι τέλη δεκαετίας 90 φοιτητής που είχα πάρει μια sound blaster live! 5.1 και έλεγα πωωωω μαμαει κ δέρνει...Έκτοτε με την onboard κάνω την δουλειά μου..
Φιλικά!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικά κ δεν μπορείς να συγκρίνεις τις onboard με οποιαδήποτε κάρτα ήχου ποσό με μια του βεληνεκούς της Creative!!!

Απλά αυτό που όλοι πλέον γνωρίζουμε είναι ότι για τον μέσο χρήστη η έξτρα κάρτα ήχου είναι κάτι "περιττό"...Δλδ ειλικρινά πόσοι από εμάς φτιάχνουμε pc και λέμε να έχει κ μια καλή κάρτα ήχου...;

Προτιμάει να δώσει τα 100€ σε ακόμα 16gb ram...

Θυμάμαι τέλη δεκαετίας 90 φοιτητής που είχα πάρει μια sound blaster live! 5.1 και έλεγα πωωωω μαμαει κ δέρνει...Έκτοτε με την onboard κάνω την δουλειά μου..

Φιλικά!!!

Αυτό.

Η κάρτα απευθύνεται σε gamers και μάλιστα, σε απαιτητικούς που έχουν δώσει και 200-300€ για ένα καλό ζευγάρι ακουστικά (μην ακούω για fps gaming με ηχεία, γιατί με πιάνει ζαλάδα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατήστε τα λεφτά για να τα δώσετε σε ένα setup καλών ηχείων είτε stereo είτε πολυκάναλο. Όλη η δουλειά στον ήχο από τον υπολογιστή βασίζεται στους λεγόμενους Converters και συγκεκριμένα όταν μιλάμε για την αναπαραγωγή, στους DA (digital to analog) converters. Μια motherboard των 150€ έχει τους ίδιους - ποιοτικά, converters που έχει και μια κάρτα ήχου της Creative όπως αυτή του άρθρου. Και πλέον οι διαφορές στους converters έχουν μειωθεί.

 

«Εδώ την πατάμε στο επαγγελματικό επίπεδο στο Sound Interface και "μαλώνουμε" ας πούμε για τους converters κάρτών των 1000€ ή των 3000€ αν όντως υπάρχει διαφορά στην αναπαραγωγή»... Που είναι απειροελάχιστες και για να τις καταλάβεις, θέλει λεφτά για να κάνεις εξαιρετικό acoustic treatment (ακουστική μελέτη) σε studio και να δώσεις 2000€ και άνω, σε κάθε μόνιτορ ηχείο».

Οπότε επιμένω, δώστε τα σε καλά ηχεία κι αν πρόκειται για στέρεο, προτείνω αυτοενισχυόμενα μόνιτορ στα 160€ όπως... 

Mackie CR5BT με Blutooth για να μην χρειάζεται να ανοίξεις PC αν πρόκειται για μουσικούλα, συνδέεις κινητό και μια χαρά. Οι διαφορές στην πιστότητα του ήχου με τα σκουπίδια που κυκλοφορούν ως ηχεία υπολογιστή με γουφεράκι κλπ, είναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για να συνεχισω λιγο τη κουβεντα, εγω που εχω μια Asus VII Hero και εχω βαλει πανω και την παλια μου SB X-fi fatality, εχω κανει μ@λ@κία? Καλυτερα να μεινω στην onboard? (το pc ειναι για games μονο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καγκούρικα led θέλουν εξωτερική τροφοδοσία για να ανάψουν , την παίρνουν από ένα molex βύσμα. όποιος δε θέλει τα led απλώς δεν τα συνδέει στο ρεύμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στο αμάξι σου εσύ ξήλωσες τα χρωματισμένα led από το ταμπλώ κι έβαλες λαμπάκια πυράκτωσης (ή έστω λευκά led) για να μη σε λένε κάγκουρα. Οκ πάω πάσο τότε.  :P

 

To εξήγησα και πριν ότι μπορεί κανείς να έχει έναν καλαίσθητο φωτισμό μπορεί και να το κάνει καραναβάλι, αλλά αυτό ακριβώς είναι το πλεονέκτημα των RGB. Ότι ρυθμίζονται, δεν είναι στατικά. Σβήνουν κιόλας.

 

Τώρα δεν θα κοιτάζουμε το hardware αλλά να παραστήσουμε τους κήνσορες για τα λεντάκια; Χαλαρώστε παιδιά. 

δεν έχω δει αμάξι απο το εργοστάσιο να έχει rgb led στο ταμπλώ, έχω δει άπειρους κάγκουρες όμως να γεμίζουν προφυλακτήρες,ταμπλώ,ταπετσαρίες,πιτσιλιτίρια,φανάρια,καθρέπτες και κρεμασμένο κουκλάκι απο τον καθρέπτη με λεντάκια.

εγώ έβαλα στην εσωτερική πλαφονιέρα(φωτάκι) 2 κομμάτια απο λεντοταινία χωρίς να φαίνεται καν γιατί το λαμπάκι ήταν για κλάμματα και το άναβες και δεν έβλεπες το αναπτήρα στο χαλάκι του συνοδηγού :P , απλά για να φέγγει το βράδυ αν θες να δεις κάτι και αυτό γιατί μου κόστησε 1 ευρώ για συνολικά 8 πόντους ταινία όταν για λαμπάκι πλαφονιέρας led που δεν φέγγει ούτε το μισό ήθελα 2-3 ευρώ (καλά πυρακτώσεως ούτε τσιγάρο δεν έβλεπα να στρίψω).

 

το πρόβλημα με τα rgb είναι ότι φουσκώνουν χωρίς λόγο την τιμή ρε φίλε, αν η κάρτα είχε ένα 20άρικο κάτω χωρίς αυτές τις παπαγιές πάνω δεν θα ήταν καλύτερα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε επιμένω, δώστε τα σε καλά ηχεία κι αν πρόκειται για στέρεο, προτείνω αυτοενισχυόμενα μόνιτορ στα 160€ όπως... 

Mackie CR5BT με Blutooth για να μην χρειάζεται να ανοίξεις PC αν πρόκειται για μουσικούλα, συνδέεις κινητό και μια χαρά. Οι διαφορές στην πιστότητα του ήχου με τα σκουπίδια που κυκλοφορούν ως ηχεία υπολογιστή με γουφεράκι κλπ, είναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ.

Απιστευτα ηχεια! Και πολυ καλες κριτιτες.

Θυμισε μου να σου στειλω ποσοστα στο Paypal σου οταν τα αγορασω :D :D :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταλαβαίνεις όταν κάποιος δε γνωρίζει τι είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά μιας συσκευής, αλλά θέλει να κάνει τον έξυπνο βάζοντας ταμπέλες

 

http://www.audioxpress.com/article/New-ESS-ES9028-SABRE-Mobile-DAC-ES9603-He

Θέλω να μου μάθεις πως μπορείς και γνωρίζεις τις γνωσεις κάποιου, απλά διαβάζοντας ένα σχόλιο που αφήνει (ένω αυτο το σχόλιο δεν είχε καμία σχέση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής). Please share the knowledge, Wise One!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μου μάθεις πως μπορείς και γνωρίζεις τις γνωσεις κάποιου, απλά διαβάζοντας ένα σχόλιο που αφήνει (ένω αυτο το σχόλιο δεν είχε καμία σχέση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής). Please share the knowledge, Wise One!

Μπορείς να εγγραφείς στο μάθημά μου, είναι $5000 το εξάμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...