Προς το περιεχόμενο

H Creative ανακοίνωσε τη νέα gaming κάρτα ήχου Sound BlasterX AE-5


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέχασαν να βάλουν αεροτομή.

Όποιος ξέρει από ήχο δεν παίρνει εσωτερικές κάρτες.

το interface δεν έχει σχέση, από PCI/pcie μέχρι thunderbolt πάντα από το mainboard περνάνε. Οι μόνες εσωτερικές κάρτες που υποφέρουν από pci noise είναι οι κινέζικες κάρτες των 10Ευρώ που φοράνε cmi συνήθως. Οι ακριβές είναι πολύ καλά σχεδιασμένες για να μην έχουν τέτοια προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πότε θα σταματήσει αυτή η καραμέλα που χρησιμοποιούν οι εταιρίες βάζοντας την λέξη "Gaming";
Gaming οθόνη, Gaming πληκτρολόγιο, Gaming ποντίκι, Gaming mousepad (αν είναι δυνατόν), Gaming κουτί, Gaming μητρική, Gaming κάρτα ήχου, κλπ.

Δεν υπάρχει Gaming. Αν κάτι είναι καταρχάς μόνο για παιχνίδια, είναι παιχνίδι, άρα δεν είναι καλό. 

Όταν κάτι είναι καλό αποδίδει σε όλο το εύρος καλά, αλλού καλύτερα, αλλού χειρότερα. 

Gaming είναι οι κονσόλες που παίζουν μόνο παιχνίδια και οι ίδιες είναι παιχνίδια.

Υ.Γ.: Gaming ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν έχουν βγάλει ακόμα;

Υ.Γ.2: Και αυτή η γυφτιά, τσίρκο με τα LED έχει παραπάει. Και εμείς γουστάρουμε κάνα φωτάκι, αλλά αυτοί το έχουν πεθάνει μιλάμε. Αν δεν είχαν όλο αυτό το τσίρκο οι μητρικές, θα τις αγοράζαμε 80€ φθηνότερα. Βάζουν πλαστικά, παραπλαστικά, φώτα, μέταλλα, κλπ. Ανούσια πράγματα. Τα πήρα τρελά με την Gaming κάρτα ήχου. Άκου, Gaming κάρτα ήχου... Απίστευτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, θα μου πέσουν τα μαλλιά, τα φρύδια και οι τρίχες από τα....

 

Έγραψα ένα μεγάλο κείμενο με links σε συγκρητικά και άρθρα για την ποιότητα ήχου, αλλά το έσβησα.

Σκέφτηκα ότι όποιος θα έμπαινε στον κόπο να το διαβάσει, μάλλον απίθανο να φτάσει να διαβάσει όλα τα άσχετα, οπαδικά και ανίδεα σχόλια του thread και να φτάσει στο δικό μου, οπότε τσάμπα κόπος.

 

Μείνετε με τις onboard! Μαμάνε!

Αυτό.

Η κάρτα απευθύνεται σε gamers και μάλιστα, σε απαιτητικούς που έχουν δώσει και 200-300€ για ένα καλό ζευγάρι ακουστικά (μην ακούω για fps gaming με ηχεία, γιατί με πιάνει ζαλάδα)

Πώς ακριβως γνωριζεις τις επιδοσεις της συγκεκριμενης καρτας;

Την εχεις ακουσει; Την εχεις μετρησει; Εχεις διαβασει συγκριτικα με αλλες καρτες του ιδιου price range;

Η απλως τα συμπεραινες απο τα φανταχτερα επιθετα που χρησιμοποιει η creative για το προιον της ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε θα σταματήσει αυτή η καραμέλα που χρησιμοποιούν οι εταιρίες βάζοντας την λέξη "Gaming";

Gaming οθόνη, Gaming πληκτρολόγιο, Gaming ποντίκι, Gaming mousepad (αν είναι δυνατόν), Gaming κουτί, Gaming μητρική, Gaming κάρτα ήχου, κλπ.

 

Δεν υπάρχει Gaming. Αν κάτι είναι καταρχάς μόνο για παιχνίδια, είναι παιχνίδι, άρα δεν είναι καλό. 

 

Όταν κάτι είναι καλό αποδίδει σε όλο το εύρος καλά, αλλού καλύτερα, αλλού χειρότερα. 

 

Gaming είναι οι κονσόλες που παίζουν μόνο παιχνίδια και οι ίδιες είναι παιχνίδια.

 

Υ.Γ.: Gaming ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν έχουν βγάλει ακόμα;

Υ.Γ.2: Και αυτή η γυφτιά, τσίρκο με τα LED έχει παραπάει. Και εμείς γουστάρουμε κάνα φωτάκι, αλλά αυτοί το έχουν πεθάνει μιλάμε. Αν δεν είχαν όλο αυτό το τσίρκο οι μητρικές, θα τις αγοράζαμε 80€ φθηνότερα. Βάζουν πλαστικά, παραπλαστικά, φώτα, μέταλλα, κλπ. Ανούσια πράγματα. Τα πήρα τρελά με την Gaming κάρτα ήχου. Άκου, Gaming κάρτα ήχου... Απίστευτο.

Η πρώτη μου γκόμενα ήταν gaming, παίζαμε μαζί πόκεμον όσο μέναμε μαζί. Το σπίτι που αγόρασα (το 2013) ήταν πολύ GAMING, καθώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το κατάντησε χειρότερο και από το battlefield 4, μέχρι και το πατάρι είχε πεσμένους σοβάδες !!!

Επίσης, μην ξεχνάμε και τα Gaming τροφοδοτικά, SSD, Servers, καλώδια τροφοδοσίας, προφυλακτικά, δονητές με ενσωματωμένη κεραία wifi συν τα GAMING καλώδια της ΔΕΗ που τα πληρώνουμε κάθε μήνα/2μηνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς ακριβως γνωριζεις τις επιδοσεις της συγκεκριμενης καρτας;

Την εχεις ακουσει; Την εχεις μετρησει; Εχεις διαβασει συγκριτικα με αλλες καρτες του ιδιου price range;

Η απλως τα συμπεραινες απο τα φανταχτερα επιθετα που χρησιμοποιει η creative για το προιον της ;

1. Έβαλα παραπάνω Link από το review του Sabre, το chip που διαχειρίζεται τον ήχο. Δεν είναι της Creative, είναι από τα κορυφαία στον κόσμο για ακουστικά (σε λογική τιμή) και το χρησιμοποιούν οι εξαιρετικοί ενισχυτές ακουστικών.

 

2. Η κάθε εταιρία έχει μια φήμη και φροντίζει να τη διατηρεί. Αν βγει πατάτα η συγκεκριμένη, θα είμαι ο πρώτος που θα το κοινωποιήσω. Όμως, η μέχρι τώρα εμπειρία μου από ανάλογες κάρτες της, είναι θετική, για τα λεφτά τους και το κοινό που απευθύνεται πάντα

 

3. Τυχαίνει να έχω την Ε-5 (πρόγονος της συγκεκριμένης όσον αφορά στα ακουστικά), φορητή, εξωτερική, με ένα αντίστοιχα κορυφαίο τσιπάκι, το Cirrus Logic CS4398 DAC, με SNR στα 120dB και πίστεψέ με, λίγοι έχουν ακούσει τόσο καλό ήχο από κάρτα που πωλείται για υπολογιστές και όχι σε καταστήματα audiophile.

 

Καταλαβαίνω ότι οι 9/10 εδώ μέσα παίζουν παιχνίδια με ηχεία από το Πλαίσιο, ή ακουστικά SuperDuperSurround 200.1 και δε συμμαζεύεται, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μπορούν να κατηγορούν ένα προϊόν, μόνο και μόνο από το marketing που χρησιμοποιεί, χωρίς καν να γνωρίζουν τι κάνει και σε ποιόν απευθύνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Τυχαίνει να έχω την Ε-5 (πρόγονος της συγκεκριμένης όσον αφορά στα ακουστικά), φορητή, εξωτερική, με ένα αντίστοιχα κορυφαίο τσιπάκι, το Cirrus Logic CS4398 DAC, με SNR στα 120dB και πίστεψέ με, λίγοι έχουν ακούσει τόσο καλό ήχο από κάρτα που πωλείται για υπολογιστές και όχι σε καταστήματα audiophile.

 

Καταλαβαίνω ότι οι 9/10 εδώ μέσα παίζουν παιχνίδια με ηχεία από το Πλαίσιο, ή ακουστικά SuperDuperSurround 200.1 και δε συμμαζεύεται, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μπορούν να κατηγορούν ένα προϊόν, μόνο και μόνο από το marketing που χρησιμοποιεί, χωρίς καν να γνωρίζουν τι κάνει και σε ποιόν απευθύνεται.

Eπειδη εγω δεν ειμαι ενας απο αυτους που περιγραφεις, θα σταθω σε αυτο που λες στο νουμερο 3.

 

Πρωτον συγκρινεις εσωτερικη με εξωτερικη καρτα ηχου, και δευτερον: Asus STX + STX II + Creative ZxR. Εχει κι αλλες, απλα σου λεω τις πιο γνωστες.

 

Η καρτα ηχου του παροντος τοπικ δεν εχει σχεση με αυτην που εχεις, το sabre δεν ειναι ακριβως οπως το περιγραφεις και τελος, σοβαρη καρτα ηχου με minijacks εξοδους μονο, δεν ειναι σοβαρη. Ειναι μια συμπαθητικη mid-end καρτα που θα μπορουσε σαφως να ειναι φθηνοτερη αν δεν ειχε RGB leds και gaming covers κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον συγκρινεις εσωτερικη με εξωτερικη καρτα ηχου, και δευτερον: Asus STX + STX II + Creative ZxR. Εχει κι αλλες, απλα σου λεω τις πιο γνωστες.

Μπορείς να μου παραθέσεις κάποια τεκμηριωμένη απάντηση που να αποδεικνύει την κατώτερη ποιότητα ή τα προβλήματα των σημερινών εσωτερικών καρτών, έναντι των εξωτερικών;

 

Η καρτα ηχου του παροντος τοπικ δεν εχει σχεση με αυτην που εχεις, το sabre δεν ειναι ακριβως οπως το περιγραφεις και τελος, σοβαρη καρτα ηχου με minijacks εξοδους μονο, δεν ειναι σοβαρη. Ειναι μια συμπαθητικη mid-end καρτα που θα μπορουσε σαφως να ειναι φθηνοτερη αν δεν ειχε RGB leds και gaming covers κλπ.

 

Κάποια πράγματα για το Sabre: http://www.digitalaudioreview.net/2011/05/anedio-d1-dac-ess-sabre-9018/

 

Δεύτερον, είπα και πριν, τα leds είναι καθαρά για λόγους marketing. Μην κολλάτε σε αυτό και χάνετε το δάσος.

 

Τέλος, τα mini jack, απευθύνονται σε gamers κι όχι σε audiophile όπως είπα και πριν. Δώσε μου κι εδώ τεκμηρίωση για την κατώτερη ποιότητα ήχου σε σχέση με τα κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφεται ότι να ναι οι περισσότεροι, ποιος σας είπε πως το minijack με το jack των 6.3mm η το RCA έχει διαφορά στην ποιότητα? Τι εξόδους δηλαδή θέλατε να έχει η κάρτα και τι συνδέσμους έχουν τα super duper ηχεία και ακουστικά σας? Type C?

Έχουν μπεί rgb leds σε μητρικές, κάρτες γραφικών, μνημες, aio coolers και στις κάρτες ήχου σας ενοχλησαν? Λες και στα προηγούμενα έχουν κάποια χρηστικότητα που εδώ δεν την έχουν. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα όταν το mouse pad είναι πιο ακριβό από τα ηχεία μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου παραθέσεις κάποια τεκμηριωμένη απάντηση που να αποδεικνύει την κατώτερη ποιότητα ή τα προβλήματα των σημερινών εσωτερικών καρτών, έναντι των εξωτερικών;

Δεν χρειαζεται να στην παραθεσω, θα στην δωσω εγω ο ιδιος.

Μεσα στο εσωτερικο του Η/Υ υπαρχουν ηλεκτρομαγνητικα κυματα διαφορων χαρακτηριστικων που προκαλουνται απο τα κυκλωματα τροφοδοσιας κατα κυριο λογο.

Αυτα κανουν παρεμβολλες σε οτιδηποτε μη επαρκως θωρακισμενο και γιαυτο το λογο ακριβες εσωτερικες καρτες ηχου (οπως και ακριβοι ενισχυτες) προσπαθουν να θωρακιζουν και να απομονωνουν τα κυκλωματα επεξεργασιας ηχου απο τα κυκλωματα τροφοδοσιας κλπ. Χωρις αυτο να σημαινει οτι επιτυγχανουν πληρη αντιμετωπιση του προβληματος με τον θορυβο. Εν προκειμενω, η καρτα του τοπικ δεν εχει καν θωρακισεις, αλλα τελος παντων...

 

Απο την αλλη μια εξωτερικη καρτα ηχου απλα δεν εχει τετοια θεματα διοτι βρισκεται μακρια απο τροφοδοτικα/καρτες γραφικων κλπ.

 

Περιεργη η ερωτηση σου παντως, για τυπο που θεωρει τον εαυτο του γνωστη στο θεμα...Εκτος απο αυτονοητα, ειναι και απο τα πρωτα πραγματα που μαθαινει κανεις, χωρις απαραιτητα να ασχολειται με τον ηχο.

 

Σε οτι αφορα τα minijack δεν ειπα καπου οτι εχουν κατωτερη ποιοτητα ηχου. Αυτα ειναι δικα σας συμπερασματα. Το point σε οτι αφορα τα minijack ειναι οτι δεν χρησιμοποιουνται απο audiophile-high end εξαρτηματα.

Αρα το να λες απο την μια οτι η καρτα ειναι super duper για audiophiles και high endαδες gamers κλπ κι απο την αλλη να εχει minijacks, δεν στεκει πουθενα.

 

Οπως εγραψα εξ'αρχης: Δεν ειπα οτι ειναι κακη καρτα. Μια low-mid end υπερτιμημεμνη καρτουλα ειναι που θα μπορουσε η τιμη της να ηταν κανα 50ρικο κατω αν δεν ειχε τα LEDakia και τα "gaming" covers. Τοτε θα ηταν ΚΑΙ τιμια για τα λεφτα της. Τωρα απλως πληρωνεις 130 ευρω για μια καρτα των 80 ευρω, με ανταλλαγμα επιπλεον RGB χρωματακια, LEDakia και... φοβερα gaming covers. Πραγματα απολυτως ΑΧΡΗΣΤΑ για εναν που παει να ψωνισει κατι που εχει να κανει με ΗΧΟ. Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στο εσωτερικο του Η/Υ υπαρχουν ηλεκτρομαγνητικα κυματα διαφορων χαρακτηριστικων που προκαλουνται απο τα κυκλωματα τροφοδοσιας κατα κυριο λογο.

Αυτα κανουν παρεμβολλες σε οτιδηποτε μη επαρκως θωρακισμενο και γιαυτο το λογο ακριβες εσωτερικες καρτες ηχου (οπως και ακριβοι ενισχυτες) προσπαθουν να θωρακιζουν και να απομονωνουν τα κυκλωματα επεξεργασιας ηχου απο τα κυκλωματα τροφοδοσιας κλπ. Χωρις αυτο να σημαινει οτι επιτυγχανουν πληρη αντιμετωπιση του προβληματος με τον θορυβο. Εν προκειμενω, η καρτα του τοπικ δεν εχει καν θωρακισεις, αλλα τελος παντων...

 

Απο την αλλη μια εξωτερικη καρτα ηχου απλα δεν εχει τετοια θεματα διοτι βρισκεται μακρια απο τροφοδοτικα/καρτες γραφικων κλπ.

 

Περιεργη η ερωτηση σου παντως, για τυπο που θεωρει τον εαυτο του γνωστη στο θεμα...Εκτος απο αυτονοητα, ειναι και απο τα πρωτα πραγματα που μαθαινει κανεις, χωρις απαραιτητα να ασχολειται με τον ηχο.

Επειδή τυχαίνει να ασχολούμαι με τον ήχο εδώ και 30+ χρόνια, αυτό ήταν κάτι που ίσχυε πριν αρκετά χρόνια. Πλεόν η τεχνολογία και τα υλικά, έχουν περιορίσει δραματικά το φαινόμενο και μιλάμε για παρεμβολές που πιάνουν μηχανήματα μόνο, ή αφτιά ηχοληπτών με ακουστικά των 1000€ (btw η γυναίκα μου είναι ηχολήπτης...)

 

Σε οτι αφορα τα minijack δεν ειπα καπου οτι εχουν κατωτερη ποιοτητα ηχου. Αυτα ειναι δικα σας συμπερασματα. Το point σε οτι αφορα τα minijack ειναι οτι δεν χρησιμοποιουνται απο audiophile-high end εξαρτηματα.

Αρα το να λες απο την μια οτι η καρτα ειναι super duper για audiophiles και high endαδες gamers κλπ κι απο την αλλη να εχει minijacks, δεν στεκει πουθενα.

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι η κάρτα είναι "super duper για audiophiles", αλλά για απαιτητικούς gamers.

Για τα mini jacks τώρα, είναι καθαρά θέμα επιλογής. Έχω 2 ζευγάρια ακουστικά, το ένα των 300€ και το άλλο των 700€. Και τα δύο, έχουν στο καλώδιο 6.35mm και στη συσκευασία τους έξτρα 3.5mm.

 

Οπως εγραψα εξ'αρχης: Δεν ειπα οτι ειναι κακη καρτα. Μια low-mid end υπερτιμημεμνη καρτουλα ειναι που θα μπορουσε η τιμη της να ηταν κανα 50ρικο κατω αν δεν ειχε τα LEDakia και τα "gaming" covers. Τοτε θα ηταν ΚΑΙ τιμια για τα λεφτα της. Τωρα απλως πληρωνεις 130 ευρω για μια καρτα των 80 ευρω, με ανταλλαγμα επιπλεον RGB χρωματακια, LEDakia και... φοβερα gaming covers. Πραγματα απολυτως ΑΧΡΗΣΤΑ για εναν που παει να ψωνισει κατι που εχει να κανει με ΗΧΟ. Αυτα.

Υπερτιμημένη; Μάλιστα...

Οι ενισχυτές ακουστικών που φοράνε το Sabre ξεκινάνε από τα $400 και φτάνουν στα $1500. Η κάρτα που το φοράει όμως στα $150 είναι υπερτιμημένη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυχαίνει να ασχολούμαι με τον ήχο εδώ και 30+ χρόνια, αυτό ήταν κάτι που ίσχυε πριν αρκετά χρόνια. Πλεόν η τεχνολογία και τα υλικά, έχουν περιορίσει δραματικά το φαινόμενο και μιλάμε για παρεμβολές που πιάνουν μηχανήματα μόνο, ή αφτιά ηχοληπτών με ακουστικά των 1000€ (btw η γυναίκα μου είναι ηχολήπτης...)

Δεν μου φαινεσαι και για πολυ ειδικος-εμπειρος στον ηχο οταν θετεις ερωτημα: "Γιατι η εξωτερικη καρτα ηχου ειναι προτιμοτερη απο την εσωτερικη".

 

Συνεπως δεν αρκει η επικληση στην αυθεντια (ειδικα οταν αυτη ειναι ο εαυτος σου). Αυτο που λες ειναι απλα αβασιμο. Τοσο αβασιμο που ακομα και η Asus STX μου ωρες-ωρες φερνει παρεμβολες μεσα απο τον H/Y μου.

Κι επειδη τα τελευταια χρονια δεν ακουσα να αλλαξαν οι νομοι της φυσικης και να σταματησε το ρευμα να παραγει ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια (και κατ'επεκταση παρεμβολες), ας δουμε και μερικες χιλιαδες περιπτωσεις που εχουν απλα interference στην εσωτερικη καρτα ηχου τους: https://www.google.gr/webhp?hl=el&sa=X&ved=0ahUKEwiknqqt2enQAhWG1SwKHRodByUQPAgD#hl=el&q=sound+cards+interference

 

Οι οποιοι ουτε για ηχοληπτες μοιαζουν, ουτε για να διαθετουν εξοπλισμο 1000ευρω και πανω δειχνουν...

 

Οι ενισχυτές ακουστικών που φοράνε το Sabre ξεκινάνε από τα $400 και φτάνουν στα $1500. Η κάρτα που το φοράει όμως στα $150 είναι υπερτιμημένη...

Kι εδω απλα επιβεβαιωνεις οτι με τον ηχο η ενασχοληση σου δεν πλησιαζει ουτε το επιπεδο χομπυ.

Συγκρινεις ενισχυτες με soundcard. Δυο πραγματα τελειως διαφορετικα, με τελειως διαφορετικο ρολο.

Ξαναλεω. Συγκρινεις ενισχυτες με soundcard. Period/over and out, δεν εχω να συζητησω ουτε μιση προταση επιπλεον μετα απο αυτη τη συγκριση sorry.

 

Παρεπιπτοντως: Οι ενισχυτες των $400 ειναι κι αυτοι entry level, ουτε καν mid-end. Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επί χρονια με Creative Sound Blaster X-Fi Platinum με το Front Panel κλπ. και ακουστικά Sennheiser RS 220 δεν μπορούσα να τα ευχαριστηθώ με τόσο θόρυβο που έκανε η κάρτα... κατά τα άλλα για επαγγελματίες... ακόμα την εχω από παλιό σύστημα όποιος θέλει του την χαρίζω. Από 2008 με Realtek High Definition Audio κατ' ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Για να συνεχισω λιγο τη κουβεντα, εγω που εχω μια Asus VII Hero και εχω βαλει πανω και την παλια μου SB X-fi fatality, εχω κανει μ@λ@κία? Καλυτερα να μεινω στην onboard? (το pc ειναι για games μονο...)

Πάρε ήχο απο την onboard. Η διαφορά είναι υπαρκτή και ακούγεται, αναλόγως και των ηχείων σου υποθέτω. Εγώ στην ίδια μοβο έβαλα την x-fi titanium fatality champion και η onboard ήταν καλύτερη. Πιο βαθύ μπάσο και καθαρότερος ήχος δοκιμασμένο σε logitech z5500 και tascam vl a5. H asus έχει πάνω την supremefx 2014 που δίνει 120 db signal to noise ratio, η fatality βγάζει 109 db.

Επεξ/σία από Pandelas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαινεσαι και για πολυ ειδικος-εμπειρος στον ηχο οταν θετεις ερωτημα: "Γιατι η εξωτερικη καρτα ηχου ειναι προτιμοτερη απο την εσωτερικη".

Δεν έθεσα ουδέποτε αυτό το ερώτημα, είναι η 2η φορά που βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα. Ή δεν κατανοείς το γραπτό κείμενο, ή προσπαθείς να προκαλέσεις εντυπώσεις για να υποβιβάσεις τον συνομιλητή σου.

 

Εγώ έγραψα αυτολεξί, "Μπορείς να μου παραθέσεις κάποια τεκμηριωμένη απάντηση που να αποδεικνύει την κατώτερη ποιότητα ή τα προβλήματα των σημερινών εσωτερικών καρτών, έναντι των εξωτερικών;"

Και τεκμηριωμένη απάντηση, ουδέποτε είδα, παρά μόνο υποθέσεις και σενάρια. Αν ήταν τόσο απλή η φυσική και οι ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις φίλε μου, θα έφτιαχνε καρτούλες ποιότητας ο καθένας με ένα κολλητήρι.

 

Συνεπως δεν αρκει η επικληση στην αυθεντια (ειδικα οταν αυτη ειναι ο εαυτος σου). Αυτο που λες ειναι απλα αβασιμο. Τοσο αβασιμο που ακομα και η Asus STX μου ωρες-ωρες φερνει παρεμβολες μεσα απο τον H/Y μου.

Κι επειδη τα τελευταια χρονια δεν ακουσα να αλλαξαν οι νομοι της φυσικης και να σταματησε το ρευμα να παραγει ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια (και κατ'επεκταση παρεμβολες), ας δουμε και μερικες χιλιαδες περιπτωσεις που εχουν απλα interference στην εσωτερικη καρτα ηχου τους: https://www.google.gr/webhp?hl=el&sa=X&ved=0ahUKEwiknqqt2enQAhWG1SwKHRodByUQPAgD#hl=el&q=sound+cards+interference

Οι νόμοι της φυσικής δεν άλλαξαν, αλλά αλλάζουν τα υλικά και οι γνώσεις μας στο αντικείμενο.

"Τεκμηριωμένη" απάντηση, από τα δικά σου links που βγήκαν στην αναζήτηση:

The electromagnetic field that causes "interference" is generated by hardware in the proximity of the soundcard. The whining or buzzing sound of capacitors or the VRM on the GPUs could very well be picked up and transmitted to the headset, but only if the resulting electromagenetic field is oscilating at an amplitude and frequency that matches the natural resonance of your soundcard hardware. To safeguard against this, they put shielded components on the sound card board, which drowns and absorbs the EMF. It doesn't matter if the signal is optical, it will be transmitted as part of the audio waveform.

Having said that, I've had various add-in sound cards in my life, which I've installed next to GPUs, TV cards and the odd network adapter and I've never encountered interference as a result.

 

Kι εδω απλα επιβεβαιωνεις οτι με τον ηχο η ενασχοληση σου δεν πλησιαζει ουτε το επιπεδο χομπυ.

Συγκρινεις ενισχυτες με soundcard. Δυο πραγματα τελειως διαφορετικα, με τελειως διαφορετικο ρολο.

Ξαναλεω. Συγκρινεις ενισχυτες με soundcard. Period/over and out, δεν εχω να συζητησω ουτε μιση προταση επιπλεον μετα απο αυτη τη συγκριση sorry.

 

Παρεπιπτοντως: Οι ενισχυτες των $400 ειναι κι αυτοι entry level, ουτε καν mid-end. Καλη συνεχεια.

Γράψαμε εκ παραδρομής λάθος ορολογία. Σταυρώσέ μας. Όπου ενισχυτής, βάλε DAC και τελειώσαμε και με αυτό.

 

 

Period/over and out, δεν εχω να συζητησω ουτε μιση προταση επιπλεον μετα απο αυτη τη συγκριση sorry.

Άντε, επιτέλους, μπας και αφήσεις κανέναν σχετικό να εξηγήσει κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...