Προς το περιεχόμενο

Cold Waters


LongTom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν είδα νήμα για το θέμα είπα να το βάλω εδώ, μπας και κανένας φαν δεν πρόσεξε ότι βγήκε.

Όχι ότι είμαστε και πολλοί! :P

Spiritual Successor to the Microprose Classic “Red Storm Rising”.

 

ss_510ca1adb514b0bc87f67447246c58e05c70f

 

ss_205a13a7ed5a8c86938d4108a688c12ed120e

 

ss_dac5f9efd2702317c5ea94a999b15329a2df3

 

http://cdn.edgecast.steamstatic.com/steam/apps/256678953/movie480.webm?t=1496036120

 

http://store.steampowered.com/app/541210/Cold_Waters/

 

http://www.subsim.com/ssr/cold_waters/review_cold_waters.php

Θετικό και το review από τους μέτρ του Subsim.

 

Θα έλεγα μετά από μερικές ώρες παιχνιδιού ότι είναι αξιοπρεπέστατη προσπάθεια που με λίγο περισσότερο χρόνο-χρήμα μπορεί να γίνει πολύ καλύτερο και κλασσικό στο genre.

 

Έχει bugs αρκετά και είναι αρκετά περιορισμένο στα υποβρύχια-features,αλλά ευελπιστώ ότι θα φτιάσει.

 

Μάλλον εντός εβδομάδας θα το αγοράσω.

'Oχι μόνο επειδή είναι το πρώτο σύγχρονο "sim"(arcade+sim θα έλεγα) εδώ και 12( !!) χρόνια, από τις ένδοξες εποχές Sub Command-Dangerous Waters , αλλά επειδή είναι αξιόλογη προσπάθεια μικρής εταιρείας για ένα πολύ περιορισμένο κοινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία που το έβαλα κ πριν περάσουν καλά καλά μερικά λεπτά έφαγε απεγκατασταση.

Δεν ήξερες τι είναι ή απλά δεν ήταν τόσο καλό όσο τα προηγούμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έβαλα πριν λίγες μέρες στη wishlist. To πρώτο παιχνίδι που αγόρασα στη ζωή μου ήταν το 688(I) Hunter/Killer το μακρινό 1997!!!

Από τότε υπάρχει αγάπη για τα υποβρύχια που δεν φεύγει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν άντεξα και το αγόρασα :P 

Το παιχνίδι που προσφέρεται στην 1.02 είναι πολύ καλύτερο της beta που έχει στα σάιτ του θείου, απλά για γνώση πιθανών ενδιαφερομένων.Τα περισσότερα βασικά bugs έχουν εξαλειφθεί και έχουν ανακοινώσει ότι θα καλύψουν τις "παραλείψεις"(aka σοβιετικά υποβρύχια με πιθανή εισαγωγή και βρετανικών). 

 

Επίσης έρχεται και η 1.03 με περισσότερες βελτιώσεις.

Με ευχαρίστηση μου βλέπω ότι οι 3-4 νοματαίοι που το έφτιαξαν(στην κυριολεξία είναι λιγότεροι από 6 μαζί με τους "καλλιτέχνες") έχουν την θέληση για να το υποστηρίξουν.  

 

BTW:Δυστυχώς δεν έχουν gog και το πήρα από την αντιπαθητική steam...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον! Μεγάλος λάτρης των υποβρυχίων, silent hunter τα έχω λιώσει.

 

Αν και για 30 ευρώ κάπως δυσκολεύουμε, θα περιμένω να ωριμάσει και ανάλογα αν έχει support + updates το τσιμπάω σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερες τι είναι ή απλά δεν ήταν τόσο καλό όσο τα προηγούμενα;

Είδα τι ήταν, αλλά άλλο τι βλέπεις άλλο το τι παίζεις.

Δύσκολος χειρισμός και εχθρός πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τι ήταν, αλλά άλλο τι βλέπεις άλλο το τι παίζεις.

Δύσκολος χειρισμός και εχθρός πουθενά.

Ο χειρισμός δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολος θα έλεγα, τουλάχιστον για τέτοιο παιχνίδι. 

Κλασσικά WASD για το υποβρύχιο και ποντίκι για τα υπόλοιπα με μπόλικα key bindings.

 

Για τον θέμα του εχθρού τώρα.

Είναι παιχνίδι ημι-simulation υποβρυχίων και άρα παιχνίδι "stealth" και υπομονής.

Η όλη υπόθεση είναι το "κρυφτούλι", ώστε να τους επιτεθείς πριν σε βρουν(ακούσουν) και να την κάνεις πριν καταλάβουν από που τους ήρθε.

 

Δεν είναι παιχνίδι για όλα τα γούστα δυστυχώς, πρέπει να σου αρέσει το ιδιαίτερο gameplay και να σε αρέσει η ιστορία του τομέα(διότι απαιτεί 1000% καλές γνώσεις για τα συστήματα-όπλα-οχήματα που θα συναντήσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

ειδα προσφατα το συγκεκριμενο παιχνιδι και εψαχνα νημα για να ακουσω εντυπωσεις. Ειχα λιωσει με το red storm rising ενω τα πιο "κλασσικα" sub sims δεν μου αρεσαν (π.χ. το 688 το ειχα αντιπαθησει). Μου αρεσε πιο πολυ το κομματι της τακτικης παρα του simulation. Ειδα οτι εχει και σχετικα χαμηλα hardware requirements οποτε το pc που εχω και ειναι αρκετα παλιο μπορει να το αντεξει. Θα συμβουλευατε να το αγορασω; Υπαρχει μηπως demo? dynamic campaign ή ειναι μια σειρα απο single missions?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα προσφατα το συγκεκριμενο παιχνιδι και εψαχνα νημα για να ακουσω εντυπωσεις. Ειχα λιωσει με το red storm rising ενω τα πιο "κλασσικα" sub sims δεν μου αρεσαν (π.χ. το 688 το ειχα αντιπαθησει). Μου αρεσε πιο πολυ το κομματι της τακτικης παρα του simulation. Ειδα οτι εχει και σχετικα χαμηλα hardware requirements οποτε το pc που εχω και ειναι αρκετα παλιο μπορει να το αντεξει. Θα συμβουλευατε να το αγορασω; Υπαρχει μηπως demo? dynamic campaign ή ειναι μια σειρα απο single missions?

Demo δεν υπάρχει, υπάρχει ο θείος που μπορείς να το δεις. Αλλά του θείου είναι αρκετές βερσίον πίσω και δεν είναι αυτό που θα πάρεις.

Είναι μια dynamic campaign με random αποστολές και εχθρούς.

Το τι πισι θα χρειαστείς μπορείς να το βρεις εύκολα είτε από το steam είτε από κάποιο review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα αρκετές φορές αλλά φαίνεται ότι δεν τα πάμε καλά. Ίσως φταίνε τα πιο σύγχρονα συστήματα καθώς σπάνια έβρισκα κάποιον.

 

Και είμαι γενικά λάτρης των υποβρυχίων, στο silent hunter 3 & 4 έχω ρίξει πάνω από 300 ώρες χωρίς βοήθειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα αρκετές φορές αλλά φαίνεται ότι δεν τα πάμε καλά. Ίσως φταίνε τα πιο σύγχρονα συστήματα καθώς σπάνια έβρισκα κάποιον.

 

Και είμαι γενικά λάτρης των υποβρυχίων, στο silent hunter 3 & 4 έχω ρίξει πάνω από 300 ώρες χωρίς βοήθειες..

Περίεργο, διότι είναι τάξεις μεγέθους ευκολότερο να βρεις εχθρούς από ότι στα "κλασσικά" παιχνίδια.

Στον στρατηγικό χάρτη τους βλέπεις ξεκάθαρα.

Στον τακτικό χάρτη με το AN/BQQ-5 στο "εύκολο" 688 στην κυριολεξία τους "ακούς" από 20-40χλμ μακρυά(πλοία) ή/και 2-10χλμ για τα συμβατικά υποβρύχια.

Με τα κλασσικά Silent hunter ακόμη και με τα ραντάρ/υδρόφωνα έπρεπε να είσαι στα 5-10χλμ σε ιδανικές συνθήκες για να πιάσεις κάτι.

 

Έχει διάφορες τακτικές-review-lets play που εξηγούν πως πρέπει να το χειριστείς. Γενικά για τα καλύτερα αποτελέσματα πρέπει να πας αργά(5-8 κόμβους) στο ίδια "περιοχή" μετάδοσης ήχου(εάν έχει gradient και δεν είναι 120dB ο θόρυβος υποβάθρου...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα αρκετές φορές αλλά φαίνεται ότι δεν τα πάμε καλά. Ίσως φταίνε τα πιο σύγχρονα συστήματα καθώς σπάνια έβρισκα κάποιον.

 

Και είμαι γενικά λάτρης των υποβρυχίων, στο silent hunter 3 & 4 έχω ρίξει πάνω από 300 ώρες χωρίς βοήθειες..

Πολύ διαφορετικό από τα SH. Εδώ το 90% του χρόνου είσαι κάτω από το νερό και σε μεγάλο βάθος. Το περισκόπιο χρησιμοποιείται σπάνια, αφού οι φρεγάτες και τα ελικόπτερα σε βρίσκουν αμέσως. Θέλει πολύ διαφορετικές τακτικές από τα υποβρύχια του Β' ΠΠ.

 

Spiritual Successor to the Microprose Classic “Red Storm Rising”

Δεν το θυμάμαι καν...

Θα έλεγα ότι είναι ένα εξελιγμένο 688 Hunter, ή Fast Attach (Sierra).

Πάντως είναι πολύ καλό για αυτό που προσφέρει, απλά θα ήθελα πιό καλό skirmish, αποστολές δηλαδή που στήνεις το σκηνικό εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...