Προς το περιεχόμενο

Εβγαλα την μπριζα σε καινουργιο πλυντηριο και εριξε νερο....;


Zerg13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Εφυγα για λιγες μερες και εβγαλα την μπριζα σε πλυντηριο ανω φορτωσης siemens εντος εγγυησης. Οταν γυρισα μετα απο 5 μερες ειχε ριξει κανα ποτηρι νερο κατω.

Ειναι normal;

Πηρα τηλεφωνο την τοπικη αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι δεν ειναι νορμαλ και αν το ξανακανει πρεπει να το παραλαβουν.

(Αν βγαλω το ρευμα για λιγο δεν το κανει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου είπαν από την αντιπροσωπία ότι δεν είναι φυσιολογικό και αν ξανασυμβει θα στο αλλάξουν ή θα στο επισκευασουν εντός εγγύησης τι περιμένεις να σου πούμε εδώ?

Συνήθως οι αντιπροσωπίες κοιτάνε να αποφύγουν την ανταλλαγή ή επισκευή όχι το αντίθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου είπαν από την αντιπροσωπία ότι δεν είναι φυσιολογικό και αν ξανασυμβει θα στο αλλάξουν ή θα στο επισκευασουν εντός εγγύησης τι περιμένεις να σου πούμε εδώ?

Συνήθως οι αντιπροσωπίες κοιτάνε να αποφύγουν την ανταλλαγή ή επισκευή όχι το αντίθετο...

περιμενει κανα σαϊνι να του απαντησει χοχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είναι σίγουρο ότι αυτά τα δύο συνδυάζονται (βγάλσιμο ρεύματος και νερό) γιατί μου φαίνεται λίγο κουλό, ή είναι απλά σύμπτωση;

Πόσο συχνά χρησιμοποιείς το πλυντήριο; Μήπως είναι η πρώτη φορά που έμεινε αχρησιμοποίητο για 5 μέρες και έβγαλε τα νερά για κάποιο άλλο λόγο (φίλτρο με σκουπίδια, κάποιο σωληνάκι, κλπ) και δεν έχει σχέση με το ρεύμα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έλειπες, το πλυντηριο εκανε παρτάκι με τα τις αλλες συσκευές της γειτονιάς αλλά δεν καθαρισαν καλα. Μήπως κουτουπώθηκε με το πλυντήριο πιάτων και συντομα εχεις πλυντηριάκια;

 

ontopic : Το οτι το έβγαλες απο το ρεύμα (λίγο ή πολύ) δεν εχει σχέση με τη διαρροή. Μπορεί επίσης να ήταν αλλο τυχαίο γεγονός (π.χ. υπερχείλιση της αποχέτευσης ή το νερό να προήρθε απο άλλη πηγή). Κάνω εικασίες γιατί εσυ μονο ξέρεις το σπιτι σου. 

 

Αν λοιπον ΔΕΝ προήρθε από άλλο τυχαίο γεγονός, τοτε κάποιο λάστιχο/ένωση χάνει νερα και υπο κάποιες συνθήκες θα στο κάνει πάλι, αλλά σιγουρα δεν εχει σχέση οτι ειναι ή οχι στην πρίζα. 

 

Κουλή περιπτωση σε πλυντήριο θείας μου. Κάθε φορά που εκανε περιοδικό καθαρισμό με χημικά (έβαζε ένα ειδικό υγρό να διασπά τη μπίχλα) μετά πάντα εχανε νερό για 1-2 πλύσεις. Τελικά ένα λάστιχο-πτυχωτό ειχε τρυπουλα την οποία την βουλωναν τα άλατα και η μπίχλα οποτε μετά απο τον χημικο καθαρισμό, άνοιγε η τρυπουλα και εβγαινε νερο, μέχρι να μαζέψει πάλι αλατα και μπιχλα. 

 

Εγώ θα σου έλεγα βρες τρόπο να κοιτάς καλά κάτω απο το πλυντήριο ανα διαστήματα πλύσης και ειδικά μετά απο βαριά προγράμματα με πολύ ζεστό νερο και αμα βρεις την παραμικρή διαρροή πάρε την siemens να το φτιάξουν. Είναι κρίμα να σου σκουριάσει το πλυντήριο από νωρίς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγες μερες θα φυγω παλι και θα γυρισω σε 15 μερες, να το βγαλω απ την πριζα παλι να δω τι θα γινει; Η μαλακια ειναι οτι ισως βρω λιμνουλα παλι οταν γυρισω. Την αλλη φορα που το ειχα με ρευμα δεν βρηκα τιποτα.

Πιθανο να μην εχει σχεση με το ρευμα, αλλα μου εχει κολλησει.

 

Μου ειπε η αντιπροσωπεια να ερθει για ελενχο αλλα αν δεν βρουν τιποτα, θα με χρεωσουν. Μερικα απο αυτα που ειπε ο isay - harris_216 ειπε και η αντιπροσωπεια. Οτι τα νερα που βρηκα ισως να ναι απο αλλου (σχεδον αδυνατον ολα ειναι καινουργια) και οτι δεν εχει σχεση το ρευμα.

 

-δεν μπορω να το σηκωσω οταν δουλευει εχει ενα μοχλο βεβαια αλλα ειναι για οταν ειναι κλειστο. Το μονο να το γυρισω αναποδα, μετα την πλυση, που θελει βοηθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κλείσεις το νερό, είσαι σίγουρος ότι δε χάνει από την παροχή νερού; μπορεί να θέλει σφίξιμο κανένα ρακόρ.

Οσο ειμαι εδω γιατι δεν χανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σε φοβάται! 

 

Αφου θα λείπες 15 ημέρες ετσι κι αλλιώς πρεπει να κλείσει το νερό (τι στο διάτανο, μονο εγώ το κλείνω οταν λείπω πάνω απο 1-2 ημέρες; ) αλλά μπορείς να κάνεις και την άλλη δοκιμή. Μεχρι να φυγεις, βάλε 1-2 πλύσεις να εχεις ρουχα και μετά βγάλε το απο την πρίζα για 2-3 μέρες. Στην αναγκη πλύνε τα ρουχα σου αλλού.

 

Σου λεω πάλι οτι το ρευμα με τη διαρροή δεν εχει σχέση (όπως σου λενε και απο το service) αλλά σου εχει κολλήσει. Κάνε τη δοκιμή που σου ειπα παραπανω και θα επιβεβαιώσεις οτι δεν ήταν απο εκεί.

 

Μήπως ειχε καμια διαρροή κάτι αλλο ΕΚΤΟΣ πλυντηρίου (σωλήνας, βρύση, αποχετευση, κλπ) και απλα εκει μαζεψε τα νερα; Ρώτα τους γειτονους αν ειχανε καμια διαρροή και τη διαχειρίστρια αν ειχε προβλημα η αποχετευση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο ειμαι εδω γιατι δεν χανει;

έλα ντε.

 

Μήπως με το κλείσιμο του ρεύματος ανοίγει ή λασκάρει η βαλβίδα εισαγωγής νερού και περνάει  νερό στο πλυντήριο;

Αλλά θα πρεπε να ξεχειλίσει ο κάδος για να χυθεί έξω.

 

Αλλιώς έχεις κάπου διαρροή και επειδή είσαι σπίτι, με σφουγγαρίσματα και ιστορίες δεν την παίρνεις είδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πάρουμε τα πράγμα από την αρχή... 1ον τα πλυντήρια (ρούχων +πιάτων) έχουν ηλεκτρομαγνητικη βανα στην εισαγωγή νερού που σημαίνει ότι όταν δεν περνάει ρεύμα από την βαλβίδα δεν πρέπει να περνάει και σταγόνα νερού (εκτός και εάν χαλάσει)... 2ον αν υπήρχε διαρροή (οπουδήποτε) θα έβρισκες νερά έξω από το πλυντήριο (είτε από κάτω είτε στον τοίχο)...

 

Αν έχω καταλάβει καλά εσύ βρήκες νερό εντός του κάδου... Έτσι δεν είναι?

Αν είναι όντως έτσι δύο πιθανά σενάρια παίζουν. 1ον να έχει πρόβλημα η ηλεκτρομαγνητικη βαλβίδα ή 2ον να στραγγίζουν όλες η σταγόνες από τα τοιχώματα του κάδου (λόγο του ότι δεν χρησιμοποιείται για μέρες το πλυντήριο) και να μαζεύονται κάτω εντός του κάδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...