Προς το περιεχόμενο

Delonghi Nespresso 550R 125€ @Κωτσόβωλος


Lefteris235

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να λυθούν οι απορίες σχετικα με το θέμα του φουρανιου στον καφέ και να μην τραβήξει το θέμα.

http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=395648

Επίσης τον αν καλύπτει κάποιον κάποια κάψουλα καφέ ακριβή η φθηνότερη είναι άκρως θέμα προσωπικού γούστου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Sorry για την εκτός θέματος ερώτηση.

Η Ε155 αξίζει τα 10 ευρω παραπάνω από την Ε150?

https://www.skroutz.gr/s/296342/Delonghi-EC150.html

https://www.skroutz.gr/s/283901/Delonghi-EC155.html

 

Είμαι σε αναζήτηση μηχανής espresso αυτό το διάστημα και θέλω να πάρω τη καλύτερη δυνατή επιλογή.(ποιότητα και γεύση)

 

Για οποιον η μονη του προτεραιοτητα ειναι η ευκολια κ δεν τον νοιαζει τπτ αλλο καλες ειναι αν κ δεν υπαρχει κανενας λογος να πας σε ακριβοτερες απο τις απλες inissia που παιζουν στα 50€

 

για οποιονδηποτε αλλο που δεν θελει να πινει κατι που εχει αρωμα που μοιαζει με καφε κ δεν θελει να τον πληρωνει χρυσο ,παιρνει μια Delonghi EC155 κ κομμενο καφε απο καφεκοπτειο κ απολαμβανει καλυτερο κ φθηνοτερο καφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την εκτός θέματος ερώτηση.

 

Η Ε155 αξίζει τα 10 ευρω παραπάνω από την Ε150?

 

https://www.skroutz.gr/s/296342/Delonghi-EC150.html

https://www.skroutz.gr/s/283901/Delonghi-EC155.html

 

Είμαι σε αναζήτηση μηχανής espresso αυτό το διάστημα και θέλω να πάρω τη καλύτερη δυνατή επιλογή.(ποιότητα και γεύση)

 

κ εγω την 150 εχω ,απο οσο ξερω οι διαφορες ειναι μονο διακοσμητικες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα μηχανή με κάψουλες Link.png Site: dolcegusto , την άλλαξα και πήρα Link.png Site: πολυκαφετιέρα που έπαιρνε αλεσμένο καφέ και την άλλαξα για μια Link.png Site: nespresso

 

Δε θα άλλαζα τη nespresso με καμία, λαμβάνοντας υπόψη την ευκολία και τη γεύση. Το σπορ είναι ακριβό όπως είπε ένας φίλος νωρίτερα, αλλά εκτός από ακριβό, απαιτεί τεχνογνωσία και πολύ χρόνο για να την αποκτήσεις. Ένας έμπειρος Barista σίγουρα κάνει 10 φορές καλύτερο καφέ με μια μέτρια εσπρεσσιέρα, από ότι ένας άσχετος όπως εγώ με μια επαγγελματική μηχανή. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι καταληγω πως ο καλυτερος/οικονομικοτερος/ευκολοτερος συνδιασμος ειναι μια nespresso με αναγεμιζομενες μεταλικες καψουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε ψυχολογικά μη τα βγάζετε εδώ.Τους καρκίνους σε άλλη συζήτηση, γιατί εαν αρχίσουμε με αυτά θα πρέπει να σταματήσουμε να τρώμε/πίνουμε το οτιδήποτε

 

a) Oποιος έχει το χρόνο και το μεράκι να κάνει αλχημίες να βρει ποσο λεπτοκομμένος πρέπει να είναι ο καφές, να πλένει και να 

καθαρίζει το ακροφύσιο σε κάθε παρασκευή καφέ μαγκιά του.Ο τύπος είναι χομπύστας και το γουστάρει οποτε η συγκεκριμένη μηχανή που σου κάνει capuccino σε 1 λεπτό αντι για 10 δε τον ενδιαφέρει.

 

β)Η μηχανή nespresso και οι κάψουλες nespresso είναι οτι καλύτερο θα βρείτε σε ποιότητα καφέ στον χρόνο που τον κάνει.(Υπάρχουν και άλλες πολύ αξιόλογες εταιρίες αλλα μιλάω για nespresso γιατι εχει παρα πολλές ποικιλίες καφε και σίγουρα θα βρείτε κάποιον που να σας αρέσει)

 

γ)Η συγκεκριμένη συσκευή προτείνεται ΙΔΑΝΙΚΑ για αυτούς που θέλουν να πίνουν ζεστό capuccino ιδιαίτερα μιας και βγάζει ότι καλύτερο εχω συναντήσει σε ποιότητα αφρόγαλου είτε σε επαγγελματικό καφε είτε απο τα γνωστά aeroccino.Το aeroccino φθείρεται ο πάτος και απο μια φάση και μετά σου καίει το γάλα.Εάν θέλεται κρύο τότε η krups με τα 50Ε είναι μια χαρά.

 

δ)Όσοι λένε οτι η ποιότητα δεν είναι καλή αυτό οφείλεται σε 2 παράγοντες,η αγόρασαν καψουλα με 15λεπτά που προφανώς δεν πίνεται, η αγόρασαν τις επαναγεμιζόμενες κάψουλες και ο καφές που βάλανε δεν ήτανε σωστα κομμένος με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σωστή ροή.Εάν παρεις καλές κάψουλες τότε η ποιότητα του είναι εξαιρετική.Σίγουρα καλύτερη απο 9/10 μαγαζιά με καφέ του 1.5-2Ε.

 

ε)Επίσης για το θέμα εάν είναι ακριβή η όχι εάν ψάξετε ελάχιστα για προσφορές θα μπορείτε να απολαμβάνετε capuccino με 25 λεπτά όλα μέσα(ενδεικτικά τώρα υπάρχει προσφορά μαρκας DE σε μεγάλο supermarket στα 21 λεπτά)

 

Εαν κάποιος έχει καποια σοβαρή ερώτηση και όχι άσκοπη γκρίνια εδώ είμαι pm 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε ψυχολογικά μη τα βγάζετε εδώ.Τους καρκίνους σε άλλη συζήτηση, γιατί εαν αρχίσουμε με αυτά θα πρέπει να σταματήσουμε να τρώμε/πίνουμε το οτιδήποτε

 

a) Oποιος έχει το χρόνο και το μεράκι να κάνει αλχημίες να βρει ποσο λεπτοκομμένος πρέπει να είναι ο καφές, να πλένει και να 

καθαρίζει το ακροφύσιο σε κάθε παρασκευή καφέ μαγκιά του.Ο τύπος είναι χομπύστας και το γουστάρει οποτε η συγκεκριμένη μηχανή που σου κάνει capuccino σε 1 λεπτό αντι για 10 δε τον ενδιαφέρει.

 

β)Η μηχανή nespresso και οι κάψουλες nespresso είναι οτι καλύτερο θα βρείτε σε ποιότητα καφέ στον χρόνο που τον κάνει.(Υπάρχουν και άλλες πολύ αξιόλογες εταιρίες αλλα μιλάω για nespresso γιατι εχει παρα πολλές ποικιλίες καφε και σίγουρα θα βρείτε κάποιον που να σας αρέσει)

 

γ)Η συγκεκριμένη συσκευή προτείνεται ΙΔΑΝΙΚΑ για αυτούς που θέλουν να πίνουν ζεστό capuccino ιδιαίτερα μιας και βγάζει ότι καλύτερο εχω συναντήσει σε ποιότητα αφρόγαλου είτε σε επαγγελματικό καφε είτε απο τα γνωστά aeroccino.Το aeroccino φθείρεται ο πάτος και απο μια φάση και μετά σου καίει το γάλα.Εάν θέλεται κρύο τότε η krups με τα 50Ε είναι μια χαρά.

 

δ)Όσοι λένε οτι η ποιότητα δεν είναι καλή αυτό οφείλεται σε 2 παράγοντες,η αγόρασαν καψουλα με 15λεπτά που προφανώς δεν πίνεται, η αγόρασαν τις επαναγεμιζόμενες κάψουλες και ο καφές που βάλανε δεν ήτανε σωστα κομμένος με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σωστή ροή.Εάν παρεις καλές κάψουλες τότε η ποιότητα του είναι εξαιρετική.Σίγουρα καλύτερη απο 9/10 μαγαζιά με καφέ του 1.5-2Ε.

 

ε)Επίσης για το θέμα εάν είναι ακριβή η όχι εάν ψάξετε ελάχιστα για προσφορές θα μπορείτε να απολαμβάνετε capuccino με 25 λεπτά όλα μέσα(ενδεικτικά τώρα υπάρχει προσφορά μαρκας DE σε μεγάλο supermarket στα 21 λεπτά)

 

Εαν κάποιος έχει καποια σοβαρή ερώτηση και όχι άσκοπη γκρίνια εδώ είμαι pm

 

Κουμάντο στο σπίτι σου εδώ θα λέμε ότι θέλουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω nespresso δαγκωτό!!!

Για freddo espresso ποια κάψουλα τις nespresso προτείνετε; μέχρι στιγμής κάνω με ristretto & έχω δοκιμάσει και την Limit edition on ice.

Η limited δεν μου άρεσε.

Ανάλογα τι ζητάς στον καφέ.

 

Ας πούμε οι πιο δυνατές ποικιλίες (kazaar και dharkan). Στον freddo έχουν πιο καλή γεύση για μένα.

Εκτός αν τον κάνεις με βάση τι λέει η nespresso και τον κάνεις με δύο κάψουλες...

 

Εκεί παίζεις με όλες τις ποικιλίες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τα dolcegusto που ειχα παρει παλια στο ραφι μεινανε - αηδια πλαστικο καφε βγαζανε με ολες τις καψουλες

και το tasimo σκουπιδια ητανε - ελπιζω η ακριβη τους "premium" nespresso να ειναι πολυ καλυτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχέση με dolce gusto.Παντως να ξέρεις οτι και οι φτηνές της nespresso με τα 50Ε ίδιο καφέ κάνουν.Αυτή είναι πιο ακριβή για την πατέντα για το ζεστό αφρόγαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω nespresso δαγκωτό!!!

Για freddo espresso ποια κάψουλα τις nespresso προτείνετε; μέχρι στιγμής κάνω με ristretto & έχω δοκιμάσει και την Limit edition on ice.

Δοκιμασε και Arpegio.Για αυτον τον καφε πηραμε καφετιερα Nespresso 2 ατομα που τον δοκιμασαμε σε σπιτι φιλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος εχει χρονο, ας κανει μια αναφορα σε καθε ασχετο ποστ με την προσφορα, ωστε να σβηστουν και να μην υπαρχει συνεχεια.

Μπαινουμε να διαβασουμε νεοτερα για την μηχανη και αν αξιζει σαν προσφορα και διαβαζουμε ιστοριες για αγριους.

Για γενικη συζητηση για καφεδες, καψουλες, εσπρεσσο, αλεσμα, μπαριστα, τι αρεσει στον καθενα κλπ, υπαρχουν ηδη πολλα θεματα στην ενοτητα μπλα-μπλα, οπου μπορειτε να συνεχισετε ή να ανοιξετε νεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουμάντο στο σπίτι σου εδώ θα λέμε ότι θέλουμε.

Τις μπουρδες σπιτι σου, εδω θα μενεις on topic.Δε σε ρωτησε κανεις ουτε αν ειναι ακριβες οι καψουλες ουτε αν ειναι καρκινογονες, για τη συγκεκριμένη μηχανη ειναι το θεμα

Η limited δεν μου άρεσε.

Ανάλογα τι ζητάς στον καφέ.

 

Ας πούμε οι πιο δυνατές ποικιλίες (kazaar και dharkan). Στον freddo έχουν πιο καλή γεύση για μένα.

Εκτός αν τον κάνεις με βάση τι λέει η nespresso και τον κάνεις με δύο κάψουλες...

 

Εκεί παίζεις με όλες τις ποικιλίες....

Συμφωνω όπς τα λες.Γενικα κατα τα ψέματα για να βγει σωστος ο κρυος θέλει 2πλη δόση(οπως είναι και στις καφετέριες ο freddo).Για αυτόν που ρώτησε για ποικιλίες nespresso εκτος απο kazzar k dharkan που είπε ο φίλος πιο πάνω προσωπικά μου αρέσουν και οι αρωματικές του (vanilla/caramela κυρίως).H συγκεκριμένη μηχανή περιέχει μέσα γυρω στις 20 κάψουλες της nespresso απο διαφορετικές ποικιλίες για να δοκιμάσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...