Προς το περιεχόμενο

Η Google θα είναι σε θέση σύντομα να κάνει backup σε ολόκληρο τον υπολογιστή σου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Αν καταλαβα καλα πιστευετε οτι ειστε ενα στατιστικο.

Πειτε μου σε ποια στατιστικη κατηγορια πιστευετε οτι συντρεχετε αν θελετε. Η περιπτωση σας εχει εξαιρετικο ενδιαφερον γα εμας τους στατιστικολογους / ερευνητες.

 

--------------------------------------------------------------------

Βασικα εκανα πλακα, δεν ειμαι στατιστικο πολυ απλα γιατι δεν ειμαι ενα φτωχαδακι στην ελλαδα, στην πραγματικοτητα  ειμαι ο Παπας απο το βατικανο παρολο που δεν πιστευω.

Αμαν το μαρτυρισα

Και στο UK 1Mbps έχουμε, μη στενοχωριέσαι!

 

Εγω εδω που ειμαι εχω 100. '' Για τον παραπανω, ειμαι με υποτροφια στην αγγλια , δεν πληρωνω''

Όντως έχει όρεξη. Πολύ μεγάλη όρεξη. Φυσικό, μια και το επιχειρηματικό της μοντέλο βασίζεται στα δεδομένα μας.

Ρε φιλε κανε τα encryption. Κανε τα rar και βαλε κωδικο. 100 τροποι υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

To πραγματικο προβλημα, τωρα τα αλλα που λενε οι υπολοιποι για ιδιωτικοτητα, πολυ σημαντικα προσωπα την εχουν δει. Ορεξη εχει η google να δει τα αρχεια σας. Για αυτους εισαι ενα στατιστικο.

 

 

μερικοί νομίζουν ότι αυτές οι εταιρείες, θα βάλουν 10 ή 500 ή 5000 υπαλλήλους να "κοιτάνε" τα αρχεία, οπότε σου λένε με εμένα θα ασχοληθούν; ανάμεσα στο 1 δισ ανθρώπων; είμαι ασήμαντος και θα χαθώ ανάμεσα στο πλήθος, είμαι στατιστική

 

τη δουλειά αυτή την κάνουν αλγόριθμοι, ταχύτατα και ακούραστα,  συνδυάζοντας απίστευτο όγκο δεδομένων,

 

και δεν ξεχωρίζουν αν είσαι ασήμαντος ή VIP,  αλλά αν θα βρουν αυτό για το οποίο έχουν προγραμματιστεί (και το οποίο αλλάζει, σήμερα είναι το ένα αύριο είναι το άλλο, αλλά τα δεδομένα υπάρχουν, τίποτα δεν πετιέται πλέον)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

μερικοί νομίζουν ότι αυτές οι εταιρείες, θα βάλουν 10 ή 500 ή 5000 υπαλλήλους να "κοιτάνε" τα αρχεία, οπότε σου λένε με εμένα θα ασχοληθούν; ανάμεσα στο 1 δισ ανθρώπων; είμαι ασήμαντος και θα χαθώ ανάμεσα στο πλήθος, είμαι στατιστική

 

τη δουλειά αυτή την κάνουν αλγόριθμοι, ταχύτατα και ακούραστα,  συνδυάζοντας απίστευτο όγκο δεδομένων,

 

και δεν ξεχωρίζουν αν είσαι ασήμαντος ή VIP,  αλλά αν θα βρουν αυτό για το οποίο έχουν προγραμματιστεί (και το οποίο αλλάζει, σήμερα είναι το ένα αύριο είναι το άλλο, αλλά τα δεδομένα υπάρχουν, τίποτα δεν πετιέται πλέον)

Encryption

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βρει τρόπο να κάνει backup τα Android τηλέφωνα, σε φάση μετά το format/reset/αγορά καινούριου, να επιστρέφει το τηλέφωνο ακριβώς όπως ήταν πριν και μετά ας ασχοληθεί με το backup του υπολογιστή μας.

 

Όπως ειπώθηκε ήδη, το επιχειρηματικό μοντέλο της Google, βασίζεται στα δεδομένα μας. Έχω online backup, σε ανεξάρτητη εταιρία και πληρώνω 5$ το μήνα, ώστε να ξέρω από που βγάζει τα χρήματα. Όπως έχει πει και ο Andrew Lewis, "If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε κανε τα encryption. Κανε τα rar και βαλε κωδικο. 100 τροποι υπαρχουν

Ξέρω τι να κάνω με τα δεδομένα μου thankyouverymuch, αλλά γιατί γυρνάς τη συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο "ρε φίλε";

Έγραψα πουθενά οτι τραβάω ζόρι με τη συλλογή δεδομένων της google;

Εγώ είπα πως το επιχειρηματικό της μοντέλο βασίζεται σ´αυτό το πράγμα, that's all. (folks :-))

Οι φίλοι που αναρωτιούνται για το αν είμαστε, ή όχι προσωπικότητες για να τους ενδιαφέρουμε, μπορούν να διαβάσουν λίγο περί big data.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι καποτε οταν επαιρνες μερος σε μια ερευνα σε πληρωναν για το χρονο σου. Τωρα παιρνουν τα παντα ολα απο εσενα επι μονιμου βασεως δωρεαν (σε σχεση με αυτο που παιρνουν το ατομικο κοστος ανα χρηστη ειναι αστειο).

 

Σκεψου οτι ακομα και το google translate μεσα απο τις "δικες μας" διορθωσεις εφτασε εκει που ειναι. Η google ελεγχει και κανει οτι θελει πλεον. Ακομα και τα χρηματα απο τη στοχευμενη διαφημιση που προσφερουν ειναι μεγαλη.

Κατα τα αλλα το αν δουν και τα σεξι γυμνα μου οπισθια δεν με πειραζει. Αλλωστε αμα εισαι και λιγο επιδειξιας, χαρα σου θα ναι. Αλλα μην λεμε "ε και τι εγινε" και να λεμε και μπραβο και στην google. Εχει οφελος και πολυ καλα κανει. Οπως και εγω εχω οφελος απο τις υπηρεσιες της και μια χαρα τα χρησιμοποιω. Αλλα ο περισσοτερος κοσμος αγνοει το τι γινονται τα δεδομενα του. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι καποτε οταν επαιρνες μερος σε μια ερευνα σε πληρωναν για το χρονο σου. Τωρα παιρνουν τα παντα ολα απο εσενα επι μονιμου βασεως δωρεαν (σε σχεση με αυτο που παιρνουν το ατομικο κοστος ανα χρηστη ειναι αστειο).

 

Σκεψου οτι ακομα και το google translate μεσα απο τις "δικες μας" διορθωσεις εφτασε εκει που ειναι. Η google ελεγχει και κανει οτι θελει πλεον. Ακομα και τα χρηματα απο τη στοχευμενη διαφημιση που προσφερουν ειναι μεγαλη.

 

Κατα τα αλλα το αν δουν και τα σεξι γυμνα μου οπισθια δεν με πειραζει. Αλλωστε αμα εισαι και λιγο επιδειξιας, χαρα σου θα ναι. Αλλα μην λεμε "ε και τι εγινε" και να λεμε και μπραβο και στην google. Εχει οφελος και πολυ καλα κανει. Οπως και εγω εχω οφελος απο τις υπηρεσιες της και μια χαρα τα χρησιμοποιω. Αλλα ο περισσοτερος κοσμος αγνοει το τι γινονται τα δεδομενα του. 

 

 

 

Αυτό ακριβώς, τίποτε άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εκανα πλακα, δεν ειμαι στατιστικο πολυ απλα γιατι δεν ειμαι ενα φτωχαδακι στην ελλαδα, στην πραγματικοτητα  ειμαι ο Παπας απο το βατικανο παρολο που δεν πιστευω.

Αμαν το μαρτυρισα

 

Εγω εδω που ειμαι εχω 100. '' Για τον παραπανω, ειμαι με υποτροφια στην αγγλια , δεν πληρωνω''

Ρε φιλε κανε τα encryption. Κανε τα rar και βαλε κωδικο. 100 τροποι υπαρχουν

Θα τα έχεις βρει ψιλοσκούρα εκεί, ε; Το σωστό είναι κάνε τα encrypt. Encryption ουσιαστικό. Encrypt ρήμα. Τατα.

 

Για κάποιον που ρώτησε, Ένα εργαλείο είναι το TrueCrypt. Και τα Windows έχουν αυτή τη δυνατότητα, το bitlocker (Win Pro και πάνω).

Για το linux δεν είμαι και πολύ σίγουρος, αλλά σίγουρα Ubuntu και Mint σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις τα πάντα encrypt κατά τη διάρκεια του installation τους. Δεν είμαι σίγουρος για το πως και εάν γίνεται κατόπιν εορτής (installation).

 

To θέμα είναι... είναι το encryption ασφαλές; Κάποιοι έχουν τα κλειδιά για τους popular αλγόριθμους. (Thanks Snowden and Assange).

 

Μετανοείτε, το skynet έρχεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρει πουθενά ότι θα είναι δωρεάν; Γιατί και στο ξένο κείμενο που διάβασα δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.

 

Το google drive είναι δωρεάν μέχρι και 15gb. Από εκεί και πέρα για όσους θέλουν παραπάνω είναι με πληρωμή.

 

https://www.google.com/drive/pricing/

1 TB είναι 10 ευρώ τον μήνα. Γενικώς τόσο είναι στις cloud υπηρεσίες αλλά 120 ευρώ τον χρόνο δεν είναι μικρό ποσό. Με 120gb παίρνεις άνετα 3TB εξωτερικό...

 

Επίσης η google αναφέρει ότι είναι encrypted οι server, https://support.google.com/drive/answer/141702?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=en. Τώρα άμα σας πάρουν το psw άλλο αυτό.

 

Προφανώς και η νέα υπηρεσία είναι πάνω στο google drive. Και είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για όσους χρησιμοποιούν cloud backup καθώς δεν χρειάζεται να μετακινείς φακέλους. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ onedrive for business και τα έχω όλα πάνω και δουλεύω από 2 υπολογιστές τα πάντα sync. Όμως αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ mklinks, θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμο αυτό το feature και σκέφτομαι να μετακομίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 TB είναι 10 ευρώ τον μήνα. Γενικώς τόσο είναι στις cloud υπηρεσίες αλλά 120 ευρώ τον χρόνο δεν είναι μικρό ποσό. Με 120gb παίρνεις άνετα 3TB εξωτερικό...

Αν πληρώνεις τόσο, είναι ακριβά.

Έχω unlimited space, versions, encryption (448bit), rollback με 5$ το μήνα και είναι on-the-fly, δηλαδή τρέχει agent στο pc και κάνει backup με το που αλλάζει κάτι.

Αυτά για backup μίας συσκευής, αλλά access από όσες θέλω και μέσω κινητού.

Για 2-10 υπολογιστές, είναι 10$ τ μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα έχεις βρει ψιλοσκούρα εκεί, ε; Το σωστό είναι κάνε τα encrypt. Encryption ουσιαστικό. Encrypt ρήμα. Τατα.

 

Για κάποιον που ρώτησε, Ένα εργαλείο είναι το TrueCrypt. Και τα Windows έχουν αυτή τη δυνατότητα, το bitlocker (Win Pro και πάνω).

Για το linux δεν είμαι και πολύ σίγουρος, αλλά σίγουρα Ubuntu και Mint σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις τα πάντα encrypt κατά τη διάρκεια του installation τους. Δεν είμαι σίγουρος για το πως και εάν γίνεται κατόπιν εορτής (installation).

 

To θέμα είναι... είναι το encryption ασφαλές; Κάποιοι έχουν τα κλειδιά για τους popular αλγόριθμους. (Thanks Snowden and Assange).

 

Μετανοείτε, το skynet έρχεται.

TrueCrypt; Γιατί όχι VeraCrypt; Έχει κλείσει και τις τρύπες που είχε το TrueCrypt..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πληρώνεις τόσο, είναι ακριβά.

Έχω unlimited space, versions, encryption (448bit), rollback με 5$ το μήνα και είναι on-the-fly, δηλαδή τρέχει agent στο pc και κάνει backup με το που αλλάζει κάτι.

Αυτά για backup μίας συσκευής, αλλά access από όσες θέλω και μέσω κινητού.

Για 2-10 υπολογιστές, είναι 10$ τ μήνα.

 

Ναι δεν είναι άσχημα. Βασικά αυτό με το agent στο pc / mobile etc το έχουν όλοι.

 

Εγώ έχω office 365 (όπου έχεις office + 1tb χώρο) personal για μένα, όπου το έχω βάλει σε 2 pc, mac, ipad και iphone. Επίσης το έχω κάνει share με την κοπέλα μου και έχει κι άλλα τόσα αυτή. Δλδ κοντά στα 4,15 το ατόμο / month.

 

Γενικά βρίσκω πάρα πολύ χρήσιμο το clood backup. Ακόμα και το nas που έχω σπίτι το έχω βάλει και συγχρονίζει με το Onedrive. οκ όχι όλο, και να χάσω καμία ταινία δεν με νοιάζει, αλλά αρκετά σημαντικά αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εξωτερικους σκληρους και τετοια νεοεποχιτικα λετε; Ταινιες και μουσικη σε κασετες και ολα τα αλλα εκτυπωση. Αντε να σου κλεψουν μετα 4 τονους backup. 

 

Τα φορτωνεις και στην καροτσα του navara στο γκαραζ και εισαι ετοιμος να φυγεις ανα πασα στιγμη αν ερθει η google σπιτι σου να σε παρακολουθησει

ξεχασες να αναφέρεις και τα αποθέματα νερού και ρυζιου πανω στο navara :P

Παντώς καλο είναι να βλεπουμε το τυρί, να βλέπουμε και την φάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...