Προς το περιεχόμενο

Η Google θα είναι σε θέση σύντομα να κάνει backup σε ολόκληρο τον υπολογιστή σου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 2 ΤΒ γεματα ταινιες και μουσικη. Να το χεσω το online backup σας!

Χα. Εγώ έφτασα τα 12 Tbytes τα οποία αποθηκεύω σε 5 Offline εξωτερικούς δίσκους.

 

Για Backups χρησιμοποιώ LTO-5 tapes τα οποία βρίσκω για 15$ με χώρο αποθήκευσης 1.5Tbytes με LTFS.

 

Όσο αφορά το καλύτερο κόστος ανα GB προτιμάω τα εξής:

 

1. 2ΤΒ Toshiba ΗDDs για $35-$40 Ταχύτητα 100Mb/Sec 

2. 1.5ΤΒ LTO-5 Tape για $15. Ταχύτητα 130Mb/Sec

3. 25GB Βlu-ray για ταινίες. 50c/δίσκο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή υπηρεσία γενικότερα αν δεν θέλεις να μπλέκεις με εξωτερικούς σκληρούς, βάλε, βγάλε, κοπυ, πάστε  (κατα πολάκη) κτλ.  Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ πλέον μιας και έχω φτιάξει δική μου υπηρεσία, αλλά για τον απλό χρήστη είναι μεγάλη ευκολία. Οσο για το αν παρακολουθεί ή όχι, όπως έγραψε και παραπάνω ο gdimitris για την google  είμαστε ένα στατιστικό και όχι ο Γιάννης, Χρηστος, Τάκης κτλ. 

 

Θα έρθει η εποχή οπου θα μπορούνε να "μπαίνουν" στα backups σου και να διαγράφουνε δεδομένα λόγο Copyright Ιinfringement για κάποιους οι οποίοι θα θέλουν να βάλου Mp3 και ταινίες.

 

Προσωπικά πιστέω οτι τα Offline backups είναι Must για ότι έρχεται μετά την κατάργηση του Net Neutrality. Στα 30+ χρόνια ποια ασχολούμε με υπολογιστές μπορώ να πω οτι το 90% απο δισκέτες πού είχα απο τα τέλη του 80 μπορούν ακόμα να διαβαστούν. 

 

Επίσης γνωστός μου που δουλεύει στην Google μου είπε οτι το youtube χάνει εκατομύρια κάθε χρόνο (750+) και απαιτούνται ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσά για την αποθήκευση δεδομένων και δεν είναι απίθανο να γίνει μια τεράστια διαγραφή του %20-25 των Videos που δεν παρουσιάζουν ιδαίτερο ενδιαφέρον. Επίσης γνωστος Υoutuber με 900K Subscribers που άφησε την δουλειά του για να ασχοληθεί με το youtube είπε οτι πιστεύει σε 1-2 χρόνια ίσος να χρειαστεί να ξαναγυρίσει στην δουλειά του.

 

https://www.thememo.com/2017/04/27/youtube-ad-pocalypse-what-does-it-mean-for-the-future-of-youtube/

 

Πάντος υπάρχει ακόμα πολύ σαβούρα στο youtube.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα τα έχεις βρει ψιλοσκούρα εκεί, ε; Το σωστό είναι κάνε τα encrypt. Encryption ουσιαστικό. Encrypt ρήμα. Τατα.

Ελεος συζητηση καφενιακου επιπεδου κανουμε εδω με μιξη ελληνικων με αγγλικα, ελεος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θέλει τσάμπα 10TB Storage υπάρχει τo Tencent Weiyun

 

http://www.1mtb.com/how-to-get-10-tb-free-online-cloud-storage-from-tencent-weiyun/

 

http://tencent-weiyun.eu5.org/

 

H Tencent θεωρείται η Google της Κίνας

In May 2017, Tencent's market value grew to USD$343 billion (HK$2.64 trillion), shortly after surpassing Wells Fargo to enter the world's top 10 most valuable companies.

Top 10 Best Free Cloud Storage Services

1. Dropbox: Without any doubts, Dropbox is the best cloud storage service in the world. It is very simple to use and is available on almost every platform. Dropbox provides 2 GB of free cloud storage to every user and you can also earn upto 16 GB of additional free storage by referring Dropbox to your friends. (Also See: How To Get More Free Dropbox Cloud Storage Space?)

2. Google Drive: The cloud storage service from the search giant Google provides you with 15 GB of free storage which is shared among its various services like Gmail, Google Plus etc. along with Google Drive. Google Drive lets you store, share and edit your files. You can also collaborate with others to work on your files. (Also See: How To Get More Free Google Drive Cloud Storage Space?)

3. Box: While Dropbox is popular among individuals, Box is popular among business and enterprise users. Box provides 10 GB of free storage for personal use. With a personal account you can only upload files smaller than 250 MB to the cloud which is a major inconvenience if you are looking to store movies or large files. (Also See: How To Get More Free Box Cloud Storage Space?)

4. Mega: Mega comes from the once very popular file hosting service http://megaupload.com. After megaupload.com was shut down, Mega was launched as the cloud storage service. Mega provides 50 GB of free cloud storage to its clients. (Also See:How To Get Extra Free Cloud Storage On OneDrive, Copy, Bitcasa & Mega?)

5. Copy: Barracuda Networks, the computer data storage company has made a foray into the cloud storage space with Copy. Copy provides 15 GB of free cloud storage to every user and you also get a whopping 5 GB free space for every friend you refer. There is no upper limit to the free storage you can get and sky is the limit.

Many readers have found out that ‘Copy’ is a very insecure cloud storage service. Big thanks to all the commenters for notifying others the potential risks of ‘Copy’.

→Copy isn't active anymore…

5. ADrive: ADrive gives you an impressive 50 GB of free cloud storage with personal accounts. But, with the free account you miss out on the best features of ADrive like 16 GB file uploads and also have to bear with the ads on Android and iOS apps.

6. Bitcasa: Bitcasa is a cloud storage service that lays emphasis on the privacy of your data. All data you store on Bitcasa is encrypted before upload and only you can view them. Bitcasa provides 20 GB of free cloud storage and you can access your data from 3 different devices.

7. OneDrive: Microsoft has recently re-branded its cloud storage service previously named SkyDrive to OneDrive. In its attempt to gain a foothold in the industry and drive hundreds of millions of its customers to OneDrive, Microsoft is giving away

7 GB

15 GB of free cloud storage to its users. You can get an additional 5 GB by referring your friends and 3 GB more by enabling photo backup.

8. SpiderOak: This is one more cloud storage service that lays more emphasis on your data privacy. SpiderOak provides a meager 2 GB of free cloud storage which can be expanded upto 10 GB by referring friends (you get 1 GB for every friend you refer to the service).

9. Tencent Weiyun: Tencent is a very huge Chinese internet company that is offering a whopping 10 TB of free cloud storage to every new user! Yes, you heard it right. That is 10240 GB of free cloud storage! So, if you trust the Chinese, you can claim your  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εκανα πλακα, δεν ειμαι στατιστικο πολυ απλα γιατι δεν ειμαι ενα φτωχαδακι στην ελλαδα, στην πραγματικοτητα  ειμαι ο Παπας απο το βατικανο παρολο που δεν πιστευω.

Αμαν το μαρτυρισα

 

 

Οσο παει γινεται και καλυτερο :D

 

Να βρεθειτε καποια στιγμη οι "Ειμαι ενα στατιστικο" και οι "Εγω δεν εχω τιποτα να κρυψω" να πατε ενα τριημερο στα κουφονησια.

=============================================

 

Περα απο την πλακα θα συμβουλεβα το αυτονοητο (ή θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον) να αποφευγετε αυτοματοποιημενα full pc data sync με το συννεφο. Ειδηκα αν ο παροχος της υπηρεσιας ειναι διαφημιστηκη εταιρια με αμεσο συμφερον παρακολουθησης και αναλυσης των δεδομενων σου.

 

ΥΓ: με τα upload που εχουμε ουτως η αλλως θα το βαρεθεις συντομα παντως, οπως σωστα αναφερθηκε ποιο πανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για όσους μπορεί να μην γνωρίζουν το Google Play Music σε αφήνει να ανεβάσεις 50,000 MP3s or FLACs χωρίς undersampling. 

 

Must για τους μουσικόφιλους....

 

 

https://support.google.com/googleplay/answer/1143668?hl=en

 

https://www.theverge.com/2015/2/25/8107131/google-play-music-song-upload-limit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για όσους μπορεί να μην γνωρίζουν το Google Play Music σε αφήνει να ανεβάσεις 50,000 MP3s or FLACs χωρίς undersampling. 

 

Must για τους μουσικόφιλους....

 

 

https://support.google.com/googleplay/answer/1143668?hl=en

 

https://www.theverge.com/2015/2/25/8107131/google-play-music-song-upload-limit

...και για όσους θέλουν να νομιμοποιήσουν αυθαίρετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ελαφρόμυαλοι μπορεί να πιστέψουν ότι η οποία Google ξοδεύει ένα σκασμό ζεστό χρήμα, με μόνο σκοπό την απρόσκοπτη χρήση του κάθε "κόνσουμερ" πρόβατου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...