Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε επίσημα το OnePlus 5 με τιμή από €499


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρίξτε ένα μάτι στα βίντεο που ανέβηκαν YT με τις επιδόσεις του πριν χαρείτε για τα τζάμπα γκιγκα μνήμης που το φόρτωσαν. Όπως και τα άρθρα για τα στημένα benchmark για να φαίνεται ότι σκοράρει παραπάνω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο σοβαρή απάντηση ήταν και η δική σου. Σου απάντησα αντιστοιχα

Εγώ έγραψα σοβαρότατο ποστ με επιχειρήματα. Εσύ στάθηκες στο LG G6 και μου λες για την κάμερα και την μπαταρία ... και μάλιστα ειρωνεύεσαι. Λες και έχεις δοκιμάσει το 1+5. Λες και επέμεινα σε κάτι η είπα σε κάποιον να μην αγοράσει το 1+5. ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ 1+ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΤΑ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΜΕΡΕΣ.

Το ποστ μου ήταν μια άποψη για την εταιρεία και για τις αντιδράσεις που είδα. Εγώ ήμουν butthurt γιατί με απογοήτευσε η 1+. Εσένα τι ακριβώς σε χάλασε και μου απάντησες έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοαπογοητεύτηκα λίγο για να είμαι ειλικρινής. Η τιμή ανέβηκε πολύ και πέρα από καλύτερη απόδοση επεξεργαστή 'εναντι 821, ειλικρινά δεν βρίσκω άλλο λόγο αγοράς. Ακόμα το oneplus 3T παραμένει κορυφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περίμενα να δω είναι κάποιο review με "εμπειρία χρήσης". Το Android Authority ανέβασε λοιπόν άρθρο που λέει ότι ακόμα και με 30apps ανοιχτές στο υπόβαθρο ούτε καν καταλαβαίνει τίποτα. Όχι μόνο κράτάει τα πάντα στη μνήμη χωρίς να χρειάζεται να τα ξανανοίγει αλλά στερείται παντελώς οποιουδήποτε stutter! Δεν αντιλέγω ότι το S8 είναι κινητάρα αλλά το touchwiz και σε i7 να το βάλουν θα τρώει σκαλώματα.

Και το 2ο ατού είναι η μπαταρία. Μπορεί να μην εντυπωσιάζει στα νούμερα αλλά έχει γίνει άριστο optimization. Με το dash charge δε, απογειώνεται.

Προσωπικά είμαι έτοιμος να πάρω ή το ένα ή το άλλο (OP5 ή S8) και προς το παρόν δηλώνω αναποφάσιστος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα.Θα ήθελα να δώσω και την δική μου οπτική. Προσωπικά βλέπω ένα design που είναι του γούστου μου, δεν με νοιάζει αν είναι κλώνος του Iphone 7 ή άλλης συσκευής. Βλέπω κορυφαία specs τα οποία σαφώς σε 1 χρόνο από τώρα θα είναι παρωχημένα. Περιμένω κάποια reviews για την κάμερα, δεν με απασχολεί αν η οθόνη είναι 2Κ ή 4Κ (τηλέφωνο είναι όχι τηλεόραση), με χαλάει η απουσία αδιαβροχοποίησης και χαίρομαι που διατήρησε τη θύρα ακουστικών. Έχει τη γρηγορότερη φόρτιση όλων και συγκριτικά καλύτερη μεταπωλητική αξία σε σχέση με "κινέζους" συναδέλφους του. Εξάλλου σε αγγελίες βλέπω περισσότερους συναδελφους του προς πώληση παρά 1+. Το λειτουργικό του είναι σταθερό και παραμετροποιήσιμο σε υψηλό βαθμό. Η τιμή του είναι σχετικά υψηλή για τιμολόγηση 1+ αλλά όχι απαγορευτική για τα specs του. Θα ήταν καλό να υπήρχε ένας αντιπρόσωπος στην Ελλάδα έστω για θέματα σέρβις αλλά από την άλλη βλέπω και την εξυπηρέτηση που έχουν οι υπόλοιποι και λέω ίσως καλύτερα που δεν έχει. Αν κάποιος έχει εμπειρία με το σέρβις της 1+ ας τη μοιραστεί μαζί μας. Συμπερασματικά θα έλεγα ότι είναι μια πολύ αξιόλογη πρόταση για όσους κινούνται στο συγκεκριμένο price range.Συγγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές κείμενο.

Καλημέρα φίλε μου. Μιας και το αναφέρεις. Έχω εμπειρία από το σέρβις της εταιρείας. Και δε θα το άλλαζα με κανένα δικό μας. Αλήθεια. Είχα ένα θέμα με τη κάμερα. Δεν έκανε focus. Λοιπόν μετά από επικοινωνία μαζί του. Και αφού μου έστειλαν ένα μέιλ με το τι έπρεπε να τυπώσω για να στείλω μαζί με το τηλέφωνο. Ήρθε Τετάρτη μεσημέρι σπίτι μου η dhl έδωσα το τηλέφωνο μόνο στο κουτί του. Μαζί με αυτά που τύπωσα όπως είπα. Έφυγε το τηλέφωνο πήγε Τσεχία για σέρβις. Και Δευτέρα πρωί πρωί του Αγίου πνεύματος κιόλας το είχα πίσω με καινούργια κάμερα. Και το ξέρω ότι ήταν καινούρια γιατί η δική μου είχε και ένα χτυπηματακι. Πραγματικά πολύ γρήγορο σέρβις. Και άμεσα διαθέσιμοι να απαντήσουν κάθε ερώτηση μου καθόλη τη διάρκεια.

 

ΥΓ και σε σύγκριση με το service της LG που αναφερθηκε παραπάνω. Μετά το απογοητευτικό G4 που το είχα πάρει και day one. Και τα τρία boot loop εκτός από τη πρώτη φορά που έκανε κανένα δεκαήμερο. Τις υπόλοιπες δύο έκανε πάνω από μήνα να πάρω το τηλέφωνο μου πίσω. Ποτέ ξανά αυτή την εταιρεία από εμένα. Βάση της δικής μου εμπειρίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενα πρωτο review εδω

https://www.engadget.com/2017/06/20/oneplus-5-review/

 

στα αρνητικα:

καμια απολυτως προσπαθεια στο design, λες και πηραν ετοιμο σασι απο καποιο εργοστασιο της Κινας που φτιαχνει κλωνους Iphone

τυπικα καλη "ετοιματζιδικη" sony καμερα χωρις ois

οχι αδιαβροχο

αδιαφορη οθονη 1080p

μικρη μπαταρια και με το super quick charge θα φθαρει γρηγορα

 

θετικα:

δυνατο βασικο hw (cpu/ram)

αριστο optimization στο sw, το οποιο ομως και παλι δε ξερεις ποσο θα το υποστηριζει ο κινεζος

 

ειλικρινα, δε βλεπω κατι ιδιαιτερο που να το ξεχωριζει οπως το πρωτο 1+ ουτε να δικαιολογει τα 5 κατοσταρικα

Επεξ/σία από duende
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έκανα και εγώ το βήμα. Την Δευτέρα θα το έχω στα χέρια μου το 8GB... Η άποψη μου είναι ότι στα λεφτά του δεν υπάρχει κάτι ανάλογο, ειδικά για την 8GB έκδοση ας είναι και ακριβούτσικη. Για όποιον δεν αλλάζει κινητό κάθε χρόνο, τα 8GB καθώς και τα 128GB το κάνουν future proof. Σίγουρα θα μπορούσε να έχει πολύ περισσότερα καλούδια, αλλά δίκαρτο, SD835 και 8GB δεν βρίσκεις σε άλλο (S8, G6..) Όπως επίσης δεν βρίσκεις και υποστήριξη LTE σε όλες τις μπάντες (όπως πχ η Xiaomi η οποία στα περισσότερα δεν υποστηρίζει Β20 οπότε LTE επαρχία ούτε για δείγμα). Ούτε ευρωπαϊκή εγγύηση (λοιπά κινέζικα).

 

Αυτά!!

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

s8+ h s7 edge τιποτα αλλο , α και iphone φυσικα για οποιον θελει ..τα υπολοιπα 

 

θελω να πω .. αν ειναι να πας σε κινεζια γιατι να μη δωσεις 170 και να παρεις το xiaomi note τοχει ο αδελφος μου φανταστικο για τα λεφτα του 

 

αν ειναι να δωσεις 500 φευγα οχι ..  ετζ μονο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά πιστεύω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε σε ένα πράγμα, αυτή η εταιρία κάνει κάτι σωστά. Ίσως μόνο δύο άλλες εταιρίες στον χώρο μπορούν να την ανταγωνιστούν σε αυτό που κάνει σωστά, έχει καταφέρει από το πουθενά να κατασκευάσει

 

 

 

 

μια τεράστια στρατιά φανατικών fanboys

We haven't seen lines like the ones for the OnePlus 5 since the iPhone

 

+Sheep λέγονται

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλος η κακως θα εδινα 600+ για ενα κινητο, αλλα δεν αλλαζω κινητο καθε χρονο και θα το εχω για τουλαχιστον 3 χρονια. Επισης θελω να ξερω οτι οταν δινω τοσα χρηματα αυτο που θα παρω να αξιζει.

Δυστυχώς και φετος ομως εχουμε μια απο τα ιδια. 
 

Ενα καλο g6 το οποιο ειναι η ναυαρχιδα σου αλλα το εχεις με περσινα specs (μπορει να εχει μικρες διαφορες με τον 821 αλλα εχει, ειδικα στην gpu, σιγουρα με τον 835 θα σου κραταγε περισσοτερο καιρο). Και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που βιαστηκε να το κυκλοφορησει και δεν περιμενε λιγο. Ολες οι αλλες εταιρειες ηταν μαλλον ηλιθιες που το εκαναν.
 

Το s8 το θεωρω αδιανόητο με τοσα χρηματα (οσα και να προσφερει, iris scaner, bixbi και αλλες αχρειαστες βλακειες) να υπαρχουν περιπτωσεις που να κολλαει (ναι το εχω δοκιμασει σε φιλο που το εχει), και να λες ε δεν πειραζει τουλαχιστον εχει καλη οθονη. Και δεν μπορω να καταλαβω την samsung που αφηνει το ui της να δημιουργει σοβαρα προβληματα στην εμπειρια χρησης των κατα τα αλλα πολυ καλων συσκευων της. Μπορει να εχει βελτιωσει καπως τα πραγματα ολα αυτα τα χρονια αλλα για μια τοσο τεραστια εταιρεια θα επρεπε να ειχε επιλυθει οριστικα.

Τωρα εχουμε το one plus που και αυτο το περιμενα πιο καλο και απο καμερα και απο χαρακτηριστικα που του λειπουν, δεν το εχω δει απο κοντα αλλα με βαση reviews, επισης σε καλυτερη τιμη.

 

Κριμα και ηθελα φετος να αλλαζα το κινητο μου αλλα πιστευω οτι θα ηταν χρηματα που δεν θα αξιζε να τα δωσω σε αυτα, εκτος αν πεσουν ακομα αρκετα οι τιμες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά πιστεύω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε σε ένα πράγμα, αυτή η εταιρία κάνει κάτι σωστά. Ίσως μόνο δύο άλλες εταιρίες στον χώρο μπορούν να την ανταγωνιστούν σε αυτό που κάνει σωστά, έχει καταφέρει από το πουθενά να κατασκευάσει

 

 

 

 

μια τεράστια στρατιά φανατικών fanboys

We haven't seen lines like the ones for the OnePlus 5 since the iPhone

 

+Sheep λέγονται

 

 

 

 

Αυτή η εταιρεία του χρόνου μπορεί και να μην υπάρχει. Ξεκίνησε καλά και μετά τα χθεσινά σχεδόν θα καταφέρει να ...ξεχαστεί! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά πιστεύω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε σε ένα πράγμα, αυτή η εταιρία κάνει κάτι σωστά. Ίσως μόνο δύο άλλες εταιρίες στον χώρο μπορούν να την ανταγωνιστούν σε αυτό που κάνει σωστά, έχει καταφέρει από το πουθενά να κατασκευάσει

 

 

 

 

μια τεράστια στρατιά φανατικών fanboys

We haven't seen lines like the ones for the OnePlus 5 since the iPhone

 

+Sheep λέγονται

 

 

 

Η OnePlus δυστυχώς δεν είναι η εταιρία που ήταν κάποτε. Στις αρχές ήταν πραγματικά κάτι το διαφορετικό, πραγματικό Flagship Killer αυτό πλέον πιο πολύ σε κλασσικό κινέζικο φέρνει που βρίσκεις στα Online Shops. Μια κακιά αντιγραφή με ωραίο καθαρό Android. Επίσης έκαναν Mocking τo iPhone επειδή δεν έχει Headphone Jack ενώ την ίδια στιγμή αντιγράφουν σχεδόν όλο το πίσω μέρος του και βάζουν ακόμα και διακόπτη Mute που υποτίθεται ότι ήταν μέχρι τώρα άχρηστος. Κάνουν αυτό για το οποίο κοροϊδεύουν την Apple, αυτά τα έκανε μέχρι στιγμής η Apple το να κοροϊδεύει στοιχεία του ανταγωνισμού και μετά να τα υιοθετεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...