Προς το περιεχόμενο

Νέο μηχάνημα 800 ευρώ μαξ


Mult1C0r3Cpu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, ένας φίλος ενδιαφέρεται για νέο μηχάνημα από την αρχή με 800 ευρώ το μαξ, ειδικότερα :

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 800 ευρώ το μέγιστο

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή : Για gaming (για την πλειοψηφία των παιχνιδιών, κοινώς ένα μηχάνημα που να καλύπτει τόσο triple a όσο και mmo και moba τίτλους), autocad και κυρίως θέλει cpu που παράλληλα με gaming να τρέχει άνετα στο background ένα youtube ή κάποιο άλλο πρόγραμμα

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: Autocad κυρίως

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? Να συμπεριληφθεί οθόνη, η φθηνότερη και καλύτερη δυνατή 1080p θα ήταν αρκετή

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση) : Από διαφορετικά καταστήματα στην Αθήνα

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα το αναλάβουμε εμείς

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? Έχει ήδη αγοράσει κλειδί w10 home x64

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? : Μία κάρτα θα μπει, δεν υπάρχει πιθανότητα για δεύτερη

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) : Δεν θα γίνει oc προς το παρόν αλλά ίσως γίνει αργότερα κάποιο ελαφρύ

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? Δεν θα γίνει oc στην κάρτα 

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: Δεν υπάρχει κάποιο κομμάτι, όλα θα αγοραστούν εξαρχής

 

 

Το σκεπτικό μου το οποίο θέλω γνώμες ως προς το να το κάνω καλύτερο είναι το εξής, αν επιδέχεται βέβαια κάποια δυνατή αλλαγή που να αξίζει :

 


 


 


 


 


 


 


 


 

Έχω καταλήξει στην παραπάνω σύνθεση, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Ο φίλος θέλει κυρίως autocad οπότε για αυτό έβαλα 1600 και 16gb ram, θέλει ωστόσο το μηχάνημα και για gaming και παράλληλα να έχει και κάνα youtube ή κάνα πρόγραμμα ανοιχτό και να είναι άνετος (για αυτό τον λόγο δεν βάζω i5, για autocad κάνει αλλά για πολλά πράγματα ανοιχτά μαζί με gaming δεν είναι και ότι καλύτερο, έχω δοκιμάσει 6500 και 4690k 4.3 σε τέτοο σενάριο και δεν ήταν καλή εμπειρία αφού ταβάνιαζε).  Αξίζει να βάλω τον 1400 και να στριμώξω έναν ssd στην σύνθεση ή να αφήσω τον 1600 και να βάλει αργότερα ssd αν θέλει (νομίζω πως είναι κακή ιδέα να στερηθεί τον 1600 απλά το αναφέρω σαν εναλλακτική μιας και θέλω γνώμες και έπειτα θα δω πως θα κινηθώ) ; Δεν μπορεί να διαθέσει και το μεγαλύτερο δυνατό budget,  ωστόσο θέλω να ακούσω γνώμες ως προς τι θα μπορούσα να κάνω καλύτερη τη σύνθεση (παιδιά μην γίνει και αυτό το θέμα amd vs intel, τεκμηριωμένες γνώμες και ας κρατήσουμε το επίπεδο, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε άλλωστε :). Ευχαριστώ προκαταβολικά ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί είναι αυτό που λέμε φθηνιάρικο αλλά με το budget αυτό είναι το λιγότερο που πειράζει. Αυτό που πειράζει αφάνταστα είναι η οθόνη. Δυστηχώς κάτι καλύτερο σε οθόνη είναι κοντά στα 150-160 ευρώ. Το ακόμη χειρότερο ότι είναι 22αρα. Δεν μπορώ να φανταστώ πλέον οθόνη για οποιαδήποτε χρήση πόσο μάλλον για αυτά που θέλει να κάνει που να είναι μικρότερη από 23-24", Το μόνο που μπορεί να κόψει τώρα είναι 1 μνήμη. Την μνήμη μπορείς να την προσθέσεις χωρίς καμμία συνέπεια. Την οθόνη δεν την αλλάζεις. Προτείνω να το καλοσκεφτεί, να περιμένει, να βρει και άλλα χρήματα για να πάρει μια αξιοπρεπής οθόνη και σε επιδόσεις και σε διαστάσεις. Όλοι λίγο ή πολλοί έχουμε περάσει από οθόνες 14αρες, 15αρες, 17αρες, κλπ και προσωπικά δεν μπορώ να διανοηθώ να γυρίσω ακόμα και σε 22αρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ακούγεται καλή ιδέα αυτό, δηλαδή 8gb ram και καλύτερη οθόνη. Βασικά τώρα που το βλέπω ίσως του πω να υπερβεί κατά λίγα χρήματα το budget και να βάλει τουλάχιστον την παρακάτω ως φθηνότερη δυνατή λύση, μικρή διαφορά αλλά θα είναι καλύτερα και αφήνουμε και τις ραμ ως έχει, απλά και μόνο για να μείνει στα 16gb :

 

https://www.skroutz.gr/s/8881811/LG-24M38D-B.html

 

Σαν εναλλακτική αυτό είναι οκ ή καλύτερα να επενδύσει περισσότερα σε οθόνη και να πάει σε 8gb ram ; Εκεί είναι που κολλάω, είναι δυστυχώς περιορισμένο το budget για αυτή τη δουλειά αλλά δεν μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο. Το ξανασκέφτομαι και μου φαίνεται καλύτερα 8gb ram και καλή ποιοτικά οθόνη, η ραμ προστίθεται με χαμηλότερο κόστος αργότερα και ήδη 8gb φαίνονται οκ για αρχή, ενώ η οθόνη θα είναι επιπλέον επένδυση αργότερα αν δεν αγοραστεί μεμιάς κάτι οκ σε αυτά τα λεφτά, δίλημμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καλύτερη οθόνη. Στα χρήματα αυτά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο απότην παρακάτω για να εκμεταλευτεί και το freesync. Υπάρχει και η αντίστοιχη 24αρα αλλά το μαλί ανεβαίνει στα 200. Γενικά με FreeSync από 200 και πάνω

 

https://www.skroutz.gr/s/9298040/LG-23MP68VQ-P.html

 

Με 1 μνήμη και λίγο τσίμπημα το budget θα βγούνε τα κουκιά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλή ιδέα blueblood, θα την έχω στα υπόψιν και θα το συζητήσω πάλι το θέμα με τον φίλο όταν ευκαιρήσει, για να μου πει την γνώμη του για το πως θα κινηθεί τελικά  :).  Όταν με το καλό επικοινωνήσω θα επανέλθω αναφέροντας τι επιλογές θα γίνουν, ωστόσο μέχρι τότε τυχόν ιδέες επί του θέματος που δεν έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα είναι φυσικά καλοδεχούμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άν βιάζεται μία πρόταση με μητρική που θα καραφλιάσεις :P αλλα άν δεις σχόλια εξωτερικό θα αλλάξεις γνώμη

 

post-182716-0-42954200-1498163648_thumb.jpg

 

 

+ http://www.e-shop.gr/othoni-samsung-s24f352-24-led-full-hd-black-p-PER.170812

+ https://www.skroutz.gr/s/11944055/Sapphire-Radeon-RX-560-2GB-11267-02.html

 

Η οθόνη του blueblood καλύτερη,  αλλα με τα μεταφορικά μεγάλωνει η ψαλίδα άν και αξίζει.

845€ τελικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατόπιν συννενόησης με το παιδί και αφού είδαμε και τις εδώ εναλλακτικές συμφωνήθηκε να πάει στην πρώτη σύνθεση που βρήκα, με την μόνη προσθήκη ενός 120gb intenso απλά για το λειτουργικό. Πιο πολύ τον ενδιαφέρει η ισχύς του πύργου οπότε τον βολεύει το εν λόγω build μου είπε, τώρα όσον αφορά την οθόνη θα δει μιας και δεν θα το πάρει τώρα άμεσα τελικά. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και για τις ιδέες όσων συμμετείχαν :).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα σε όλους, ένας φίλος ενδιαφέρεται για νέο μηχάνημα από την αρχή με 800 ευρώ το μαξ, ειδικότερα :
 
i) Το ποσό που διαθέτουμε: 800 ευρώ το μέγιστο
 
ii) Tη χρήση του υπολογιστή : Για gaming (για την πλειοψηφία των παιχνιδιών, κοινώς ένα μηχάνημα που να καλύπτει τόσο triple a όσο και mmo και moba τίτλους), autocad και κυρίως θέλει cpu που παράλληλα με gaming να τρέχει άνετα στο background ένα youtube ή κάποιο άλλο πρόγραμμα
 
iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: Autocad κυρίως
 
iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? Να συμπεριληφθεί οθόνη, η φθηνότερη και καλύτερη δυνατή 1080p θα ήταν αρκετή
 
v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι
 
vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση) : Από διαφορετικά καταστήματα στην Αθήνα
 
vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα το αναλάβουμε εμείς
 
viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? Έχει ήδη αγοράσει κλειδί w10 home x64
 
ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? : Μία κάρτα θα μπει, δεν υπάρχει πιθανότητα για δεύτερη
 
x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) : Δεν θα γίνει oc προς το παρόν αλλά ίσως γίνει αργότερα κάποιο ελαφρύ
 
xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? Δεν θα γίνει oc στην κάρτα 
 
xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: Δεν υπάρχει κάποιο κομμάτι, όλα θα αγοραστούν εξαρχής
 
 
Το σκεπτικό μου το οποίο θέλω γνώμες ως προς το να το κάνω καλύτερο είναι το εξής, αν επιδέχεται βέβαια κάποια δυνατή αλλαγή που να αξίζει :
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Έχω καταλήξει στην παραπάνω σύνθεση, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Ο φίλος θέλει κυρίως autocad οπότε για αυτό έβαλα 1600 και 16gb ram, θέλει ωστόσο το μηχάνημα και για gaming και παράλληλα να έχει και κάνα youtube ή κάνα πρόγραμμα ανοιχτό και να είναι άνετος (για αυτό τον λόγο δεν βάζω i5, για autocad κάνει αλλά για πολλά πράγματα ανοιχτά μαζί με gaming δεν είναι και ότι καλύτερο, έχω δοκιμάσει 6500 και 4690k 4.3 σε τέτοο σενάριο και δεν ήταν καλή εμπειρία αφού ταβάνιαζε).  Αξίζει να βάλω τον 1400 και να στριμώξω έναν ssd στην σύνθεση ή να αφήσω τον 1600 και να βάλει αργότερα ssd αν θέλει (νομίζω πως είναι κακή ιδέα να στερηθεί τον 1600 απλά το αναφέρω σαν εναλλακτική μιας και θέλω γνώμες και έπειτα θα δω πως θα κινηθώ) ; Δεν μπορεί να διαθέσει και το μεγαλύτερο δυνατό budget,  ωστόσο θέλω να ακούσω γνώμες ως προς τι θα μπορούσα να κάνω καλύτερη τη σύνθεση (παιδιά μην γίνει και αυτό το θέμα amd vs intel, τεκμηριωμένες γνώμες και ας κρατήσουμε το επίπεδο, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε άλλωστε :). Ευχαριστώ προκαταβολικά ! 

 

θα σ δωσω μια πρωταση γ τον φιλο π θα σ αρεσει 

 

κουτι http://www.skroutz.gr/s/8445248/Aerocool-QS-240.html?keyphrase=aerocool+qs-240

 

μητρικη http://www.skroutz.gr/s/10839416/Asrock-B250-Pro4.html

 

ram http://www.skroutz.gr/s/8358288/Corsair-Vengeance-LPX-8GB-DDR4-2400MHz-CMK8GX4M1A2400C16.html

 

επεξεργαστης  http://www.skroutz.gr/s/10787286/Intel-Core-i5-7500-Box.html

 

τροφοδοτικο

 

 http://www.skroutz.gr/s/4306951/EVGA-430W-Power-Supply-80-PLUS.html?from=autocomplete&keyphrase=evga+430w

 

ssd  http://www.skroutz.gr/s/5895583/Samsung-850-Evo-250GB.html

 

καρτα γραφικων http://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html

 

οθονη http://www.skroutz.gr/s/8296128/LG-22MP58VQ.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή κατ εμέ η επιλογή του να βάλει ssd για λειτουργικό-προγράμματα. Ας δει και αυτούς οι οποίοι είναι πολύ καλοί 120-28άρηδες: http://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=9172814%2C10144395%2C8148781 με τον pny να είναι λίγο καλύτερος στα σημεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατόπιν συννενόησης με το παιδί και αφού είδαμε και τις εδώ εναλλακτικές συμφωνήθηκε να πάει στην πρώτη σύνθεση που βρήκα, με την μόνη προσθήκη ενός 120gb intenso απλά για το λειτουργικό. Πιο πολύ τον ενδιαφέρει η ισχύς του πύργου οπότε τον βολεύει το εν λόγω build μου είπε, τώρα όσον αφορά την οθόνη θα δει μιας και δεν θα το πάρει τώρα άμεσα τελικά. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και για τις ιδέες όσων συμμετείχαν :).

 

Για την οθονη για τετοιες χρησεις καλυτερα να μαζεψει τουλαχιστον για 21:9 29'' των 240-280e.Καλυτερη απο τις budget 16:9 αν και με 6bit+FRC panels και αυτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την οθονη για τετοιες χρησεις καλυτερα να μαζεψει τουλαχιστον για 21:9 29'' των 240-280e.Καλυτερη απο τις budget 16:9 αν και με 6bit+FRC panels και αυτες.

 

Millenium ξέρεις πως την γνώμη σου στις οθόνες πάντα την εκτιμω :). Ωστόσο λόγω budget που για τέτοιες δουλειές είναι ήδη σφικτό, σίγουρα σε κάτι πιο φθηνό θα πάει το παιδί ίσως σε κάποια φθηνή 24αρα, δεν βγαίνουν τα κουκιά για μια πραγματικά καλή οθόνη δυστυχώς αν και όντως θα ήταν ό,τι καλύτερο. Θέλει για αρχή το μηχάνημα και μια βασική οθόνη για να κάνει δουλειά, βασική λέγοντας όχι κάτι τόσο ακριβό, στην πορεία δεν ξέρω αν θα αλλάξει μιας και δεν μου είπε κάτι.

Επεξ/σία από Mult1C0r3Cpu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω budget σε κάτι πιο φθηνό θα πάει το παιδί ίσως σε κάποια φθηνή 24αρα, δεν βγαίνουν τα κουκιά για κάτι τέτοιο δυστυχώς αν και όντως θα ήταν ό,τι καλύτερο. Θέλει για αρχή το μηχάνημα και μια βασική οθόνη για να κάνει δουλειά, βασική λέγοντας όχι κάτι τόσο ακριβό, στην πορεία δεν ξέρω αν θα αλλάξει μιας και δεν μου είπε κάτι.

την συνθεση μου την ειδες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την συνθεση μου την ειδες ?

 

Δεν θα μπει i5 και επίσης η σύνθεσή σου είναι στην καλύτερη μέτρια, συγγνώμη αλλά έτσι είναι ;). Τα παιδιά παραπάνω μου πρότειναν ωραιότατα ισορροπημένες συνθέσεις σαν εναλλακτική και μου έκαναν αξιοπρεπέστατες προτάσεις για τον εξοπλισμό και κράτησα σαν βασικότερο ότι πρέπει να πείσω τον φίλο να πάει σε ssd. Όπως έχω ξαναπεί δεν είναι διαγωνισμός εδώ αλλά χώρος ανταλλαγής απόψεων και γνώμεων, προτείνουμε το καλύτερο δυνατό στα όσα δίνουμε, δεν μπορείς να προτείνεις μια μέτρια σύνθεση και μετά να ρωτάς τον άλλο αν του άρεσε, είναι αστείο το λιγότερο. Ζητώ συγγνώμη για την εριστικότητα του λόγου μου αλλά έτσι είναι, οι συνθέσεις πρέπει να διακρίνονται από ισορροπία όσο το δυνατόν γίνεται και να μπει το καλύτερο δυνατό hardware για να καλύψει τις εκάστοτε ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...