Προς το περιεχόμενο

Η Google σταματά να διαβάζει τα email σας για προσωποποιημένες διαφημίσεις στο Gmail


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος νομίζει ότι το Gmail (κτλ.) της Google είναι δωρεάν, τότε πλανάται πλάνην οικτράν.

Το (μόνο) "τσάμπα" προϊόν είναι ο ίδιος ο χρήστης.

Τι λεφτά τρώει από εμένα το Gmail?

 

Να πω ότι έχω adblock παντού και υπολογιστες και κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα πρεπει να ειναι χαζος καποιος για να χρησιμοποιει Gmail στο 2017.

 

έλα ρε έξυπνε.

 

Επιτελους, δεν θα διαβαζει τα email μου για την παραγγελια που κανω στο e-food και δεν θα μου βγαζει διαφημισεις για αδυνατισμα!!!

χαχαχαχαχαχα, κι εσύ τα ίδια; Λέω κι εγώ οι κουφάλες επίτηδες το κάνουν;

 

======================================================================================

πάντως νομίζω είναι αστείο να μιλάμε για προστασία δεδομένων , όταν το ίδιο το πρωτόκολλο δεν είναι σχεδιασμένο για υψηλή προστασία.

 

το end to end encryption δεν χρησιμοποιείται παρά μόνο σε τυποποιημένες επικοινωνίες, ενώ και το spoofing είναι πανεύκολο.

 

αν θες άλλο eula , αγοράζεις mailbox και δεν πας στα τσάμπα.

ένα ms exchange mailbox 25 giga κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ το χρόνο,

μαζί με onedrive 1tb νομίζω πάει στα 150 ευρώ το χρόνο περίπου.

σιγά μην κάτσω να στήσω vps και να έχω τα τεράστια overheads του maintenance ενός server και να σκάω και 150 ευρώ το χρόνο χωρίς λόγο.

 

μόνο το domain κοστίζει 10 ευρώ το χρόνο.

 

όποιος δεν θέλει να τα δώσει αυτά πάει στα δωρεάν εις γνώσιν του.

Τσάμπα δεν είναι τίποτα σε αυτή τη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως νομίζω είναι αστείο να μιλάμε για προστασία δεδομένων , όταν το ίδιο το πρωτόκολλο δεν είναι σχεδιασμένο για υψηλή προστασία.

 

το end to end encryption δεν χρησιμοποιείται παρά μόνο σε τυποποιημένες επικοινωνίες, ενώ και το spoofing είναι πανεύκολο.

Μα όλοι χρησιμοποιούν SSL!! Και η Google και η τράπεζα σου!

Δε γνωρίζω κάποια σοβαρή υπηρεσία email που να μην έχει SSL. Και δεν είναι και τόσο trivial να το κάνεις spoof.

Το πρόβλημα του gmail,hotmail και όσων εν γνώση σου διαβάζουν τα emails δεν είναι το e2e encyption.

αν θες άλλο eula , αγοράζεις mailbox και δεν πας στα τσάμπα.

Έχω φέρει αντεπιχείρημα το protonmail. Πως το αντκρούεις; Είναι τσάμπα και δεν διαβάζει τα μηνύματα σου.

ένα ms exchange mailbox 25 giga κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ το χρόνο,

μαζί με onedrive 1tb νομίζω πάει στα 150 ευρώ το χρόνο περίπου.

σιγά μην κάτσω να στήσω vps και να έχω τα τεράστια overheads του maintenance ενός server και να σκάω και 150 ευρώ το χρόνο χωρίς λόγο.

Accordingly, if a governmental entity approaches Microsoft directly for information hosted on behalf of our Office 365 or Dynamics 365 customers, Microsoft will try in the first instance to redirect the entity to the customer to afford the customer the opportunity to determine how to respond. If we are nonetheless required to respond to the demand, Microsoft will only provide information belonging to its Office 365 or Dynamics 365 customers when it is legally required to do so, will limit the production to only that information which it is required to disclose and will use reasonable efforts to notify the enterprise customer in advance of any production unless legally prohibited.

 

Από αυτό καταλαβαίνω ότι εχουν τη δυνατότητα να κάνουν decrypt τα δεδομένα.

 

μόνο το domain κοστίζει 10 ευρώ το χρόνο.

 

όποιος δεν θέλει να τα δώσει αυτά πάει στα δωρεάν εις γνώσιν του.

Τσάμπα δεν είναι τίποτα σε αυτή τη ζωή.

Κι όμως είναι αρκετά πράγματα "τσάμπα" στην πληροφορική. Ειδικά το internet δουλεύει με τσάμπα software. Οι mail servers (Apache/nginx,nodejs) είναι τσάμπα, τα λειτουργικά σστήματα είναι τσάμπα (Linux/*BSD),οι nameservers (bind) είναι τσάμπα, τα http(s) είναι τσάμπα, τα frameworks που δουλεύουν οι περισσότερς σελίδες είναι τσάμπα (Angular,Bootstrap χίλια δυο άλλα). Οι γλώσσες προγραμματισμού, οι application servers (Wildfly, glassfish), τα cms (Wordpress, Drupal, Joomla) και πάρα πολλά άλλα.

 

Και υπάρχουν και οι εταιρίες οι οποίες δίνουν "τσάμπα" υπηρεσίες μέχρι να χρειαστείς κάτι περισσότερο όπου εκεί πληρώνεις.

Δες το GitHub, είναι τσάμπα για σένα και για μένα αλλά αν χρειαστούμε κάτι παραπάνω θα το πληρώσουμε,

Σε ένα τέτοιο πλαίσιο δραστηριοποιούνται και σοβαρές εταιρίες webmail που για κάποιους από μας το δωρεάν tier μας φτάνει και μας περισσεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σχολιάσω μόνο το "είναι τσάμπα" που γράφουν μερικοί.

Τίποτα στο διαδίκτυο δεν είναι τσάμπα, απλά ζυγίζεις τι δίνεις και τι παίρνεις.

Η google και το facebook μαζεύουν πάρα πολλά και κάποια στιγμή στο μέλλον θα το καταλάβετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματά να το διαβάζει; Έχω μια αίσθηση ότι τα directives της EU, είναι καλό marketing για τις data hungry εταιρείες. Όπως με τα cookies. Σου δίνουν λίγο καρότο, αλλά ταυτόχρονα απελευθερώνουν τις εταιρείες και ψιλόανακαλούν τα προηγούμενα καλά που είχαν κάνει. Αυτό με το cookie accept έσπασε τα νεύρα όλων, εταιρειών και χρηστών, αλλά ανέβασε λίγο το awareness του κοινού.

Εν τω μεταξύ το άρθρο του guardian που παρατέθηκε έχει τρομερή διατύπωση του τύπου "δεν θα κοιτάμε τα δεδομένα σας εκτός και αν χρειάζεται για το billing ή άλλους λόγους". Ευχαριστώ EU, Ι feel protected now.

 

Έχει την πλάκα του αυτή η φάση που κάποιος πετάγεται να πει για το πως θα κάνουμε reclaim το privacy μας και ακολουθεί σωρεία από "εγώ δεν έχω τίποτα να κρύψω, είστε παρανοικοί με μανία καταδίωξης, δεν πειράζει πάρτε τα data μου αρκεί να δουλεύουν όλα εύκολα και ωραία και κυρίως να μην αλλάξω συνήθειες" και άλλα τέτοια.

Για άλλη μια φορά ευχαριστούμε όλους τους whistle blowers που αυτοί οι επικριτές μειώνονται σε κάθε thread με την πάροδο του χρόνου. Κάποτε τα σχόλια ήταν "ψόφα ρε μαλακοnerd, άλλη δουλειά δεν είχε η Big G από το να παρακολουθεί εσένα τον σπυριάρη". Τώρα έχουν γίνει "εντάξει, επιλέγω τον τρόπο της απόδοσης των δεδομένων μου γιατί είναι πιο εύκολο". Paradigm half shifted.

 

Είναι σαφές ότι το topic έχει φύγει από τον αρχικό τίτλο, αλλά δε με νοιάζει, καλύτερα. Θα συνεχίσω και εγώ.

Για πείτε μου specs/ έτοιμο μηχάνημα για τη φάση home server. Κάποια στιγμή θα βρω λίγο χρόνο και ψήνομαι από το 2000 να το κάνω αυτό. (Ναι ρε, είμαι τεμπέλης, δεν φταίω εγώ, είναι πιο ωραία η θάλασσα και τα περιφερόμενα βυζάκια από ένα command line, sorry.)

 

Σε πρώτη ανάγνωση θα κάνω migrate στο protonmail. Καμία σύγκριση με tutanota?

A, επίσης, μπορώ να σετάρω κάπως το σύστημα να παίρνω το mail μου από αυτά σε κάποιο mail client, πχ thunderbird? Χρησιμοποιούν imap ή είναι στον μεσαίωνα του pop3 ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...