Προς το περιεχόμενο

Σχολές πληροφορικής - προγραμματισμού


sahgon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[OT] Όσο θυμάμαι πως είχα μαθηματικά (19,1), φυσική (18,5), χημεία (18,9), βιολογία (18,1), ιστορία μαθηματικών (19,8), έκθεση (17) ενώ κείμενα (9), θρησκευτικά (12), ιστορία (13) και δεν μπήκα στη θετική σχολή που ήθελα τρελαίνομαι ακόμα (εν έτει 2000 - όχι ότι μου βγήκε σε κακό αλλά..). [/OT]

Το από πάνω OT απλά για να σου πω πως ναι μεν έχει σημασία η σχολή αλλά πολύ παραπάνω το ενδιαφέρον που θα δείχνεις για να μαθαίνεις και να εξελίσσεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eγώ θα σου πρότεινα πάντως να πας Ηράκλειο. Πολύ καλύτερο περιβάλλον για φοιτητική ζωή από το χάος της Αθήνας. Και σίγουρα θα είναι και χαμηλότερη η βάση (σε όλα τα νησιά είναι χαμηλότερες οι βάσεις γιατί δεν τα επιλέγουν λόγο απόστασης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μου την έδωσε τότε που έχασα το Ηράκλειο για 300 μόρια (ανέβηκε), τόσο πολύ γουστάρω τώρα που είμαι στην Αθήνα και έχω άπειρες ευκαιρίες δικτύωσης. Βέβαια, στο Ηράκλειο, δε θες άλλη δισκτύωση από τους καθηγητές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος να φοιτα ή να ειναι αποφοιτος απο Μηχανικος Η/Υ και πληροφορικης στην Πατρα (CEID) ή στα Γιαννενα?
Κατα πασα πιθανοτητα τις πιανω και τις δυο και βρισκομαι σε διλημμα για το ποια να επιλεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.
Θέλω τμήμα πληροφορικής ως στόχο να ασχοληθώ με το game development είτε σε ατομικό είτε/και σε επαγγελματικό επίπεδο. Προτιμώ σχολές της Αθήνας, καθώς δεν υπάρχει η οικονομική ευχέρεια για να μεταβώ στην επαρχία. Πολλοί μου λένε να πάω στο τμήμα πληροφορικής του ΠΑΠΕΙ (στο οποίο περνάω "σχεδόν" σίγουρα, εάν δεν ανέβουν οι βάσεις). Λίγο που κοίταξα τα βιβλία που διδάσκονται στο ΠΑΠΕΙ διαπίστωσα πως στα τελευταία εξάμηνα υπάρχουν μερικά βιβλία που έχουν ως επίκεντρο τους το game development

Από ότι είδα όμως το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ έχει αρκετά ωραία μαθήματα και δεν έχει βέβαια τα μαθήματα οικονομικού χαρακτήρα που τα θεωρώ λιγάκι ανούσια για αυτό που ζητώ.

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω τμήμα πληροφορικής ως στόχο να ασχοληθώ με το game development είτε σε ατομικό είτε/και σε επαγγελματικό επίπεδο. Προτιμώ σχολές της Αθήνας, καθώς δεν υπάρχει η οικονομική ευχέρεια για να μεταβώ στην επαρχία. Πολλοί μου λένε να πάω στο τμήμα πληροφορικής του ΠΑΠΕΙ (στο οποίο περνάω "σχεδόν" σίγουρα, εάν δεν ανέβουν οι βάσεις). Λίγο που κοίταξα τα βιβλία που διδάσκονται στο ΠΑΠΕΙ διαπίστωσα πως στα τελευταία εξάμηνα υπάρχουν μερικά βιβλία που έχουν ως επίκεντρο τους το game development

 

Από ότι είδα όμως το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ έχει αρκετά ωραία μαθήματα και δεν έχει βέβαια τα μαθήματα οικονομικού χαρακτήρα που τα θεωρώ λιγάκι ανούσια για αυτό που ζητώ.

 

Τι λέτε;

Αν περνάς "σχεδόν" σίγουρα στο Παπει είσαι σίγουρος ότι περνάς στο ΕΚΠΑ γιατί αν δεν κάνω λάθος έχουν περίπου 2κ διαφορά?

 

Δεν έχει μάθημα καθαρά για παιχνίδια αλλά έχει γραφικά 1 και 2 καθώς επίσης γίνεται κάθε χρόνο ένα σεμινάριο που διδασκεται Unity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βγάλει λίγα μόρια παραπάνω από τη βάση του ΠΑΠΕΙ, στο ΕΚΠΑ δε νομίζω να περνάω, διότι αποκλείεται να πέσει αυτή η σχολή κάτω απο 16κ.. Αλλά έθιξα αυτή τη σχολή σε περίπτωση που γίνει ενα θαύμα και πέσει τόσο όσο χρειάζεται, για να περάσω.

Είδα αυτά τα δύο βιβλία στα τελευταία εξάμηνα:

 

https://service.eudoxus.gr/search/#a/id:13626/0

https://service.eudoxus.gr/search/#a/id:320154/0

Παρ΄όλα αυτά ποιο τμήμα θα ήταν καλύτερο για αυτό που ζητάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να ασχοληθείς με game game development και θα περιμένεις μέχρι τα τελευταία εξάμηνα; Ακούγεται κάπως. Γενικά να ξέρετε πως αν γουστάρετε κάτι, μην περιμένετε τη σχολή για να το μάθετε. Θα πρέπει να κοπιάσετε μόνοι σας και να αφιερώσετε πολυ προσωπικό χρόνο. Η σχολή θα σας δώσει, αν παρακολουθείτε και δεν πάτε μόνο για το 5, ένα καλό θεωρητικό background και τα εργαλεία για να ασχοληθείτε με αυτό που θέλετε. Από κει και πέρα μετράει η δικιά σας προσπάθεια. Μην νομίζετε ότι θα τελειώσετε και θα μαματε.. θα φάτε μεγάλη πίκρα όταν βγείτε στην αγορά εργασίας και χρειάζεστε μόνο 2-3 πράγματα από αυτά που μάθατε και πάλι τα ξέρετε μόνο σε ακαδημαϊκό επίπεδο.

 

Χτίζουμε θεωρητικό υπόβαθρο με τη σχολή

+Θυσιάζουμε προσωπικό χρόνο για εκμάθηση πάνω στο κομμάτι που μας ενδιαφέρει

+Δεν παρατάμε τις ξένες γλώσσες γιατί θα το βρούμε μπροστά μας

+ Δικτύωση κατά τη διάρκεια της σχολής μεσω events,workshops, conferences κτλ

+Κανά ερευνητικό πρόγραμμα

+Erasmus για να ανοίξουν λίγο τα ματάκια

 

Αποφεύγουμε παραταξεις γιατί είναι χάσιμο χρόνου στη σχολή. Εκτός αν θες να ασχοληθείς και να αποκτήσεις επικοινωνιακά skills, καμία πολιτική διασύνδεση που θα σε οφελησει σε αυτό το μπορ ντε Λο που ζούμε, αλλά θα πρέπει να παίξεις σε άλλο επίπεδο και πάλι θα χάσεις χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα, σε Κρατικό Πανεπιστήμιο μην περιμένεις να μάθεις τίποτα ιδιαίτερο (καθαρά) γύρω από το Game Development.

 

Στου Ηρακλείου υπάρχει ένα μάθημα Γραφικής και ένα μάθημα στο οποίο φτιάχνεις μια πίστα ενός retro παιχνιδιού, σε C++/OpenGL.

Από κει και πέρα, υπάρχει ένα μάθημα για Design και του χρόνου θα προστεθεί ένα άλλο για Διάχυτη Νοημοσύνη και Επαυξημένη/Εικονική Πραγματικότητα.

Τέλος στην την εκμάθηση της Java έχει ως  project ένα 2D Board Game σε swing. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος να φοιτα ή να ειναι αποφοιτος απο Μηχανικος Η/Υ και πληροφορικης στην Πατρα (CEID) ή στα Γιαννενα?

Κατα πασα πιθανοτητα τις πιανω και τις δυο και βρισκομαι σε διλημμα για το ποια να επιλεξω.

Για Πάτρα ρώτα τον Ηλία, είναι μέσα 2 χρόνια τώρα, πρέπει να έχει καλή εικόνα με το τι παίζει στη σχολή μέχρι τώρα.

http://www.insomnia.gr/user/227504-ilias-97/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι θα περιμένω τα τελευταία εξάμηνα της σχολής, για να ασχοληθώ με αυτό. Το μόνο που θέλω να μάθω εάν το ΠΑΠΕΙ δίνει τι απαραίτητες "βάσεις" (καθ'όλη τη διάρκεια των εξαμήνων) που χρειάζεται κάποιος, για να ασχοληθεί με το game development.
 

Πάνω σε αυτό, επειδή δεν ήμουν φέτος στην οικονομική κατεύθυνση και δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στο ΑΕΠΠ, έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο, για να αναπληρώσω τα κενά (εάν κρίνεται απαραίτητο) ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. Επειδή έχω μόνο 6 μέρες ακόμα για να ετοιμάσω το μηχανογραφικό και είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να βάλω το τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ πάνω από το ΠΑΠΕΙ ή όχι. Θέλω αν γίνεται όσο δυνατόν περισσότερες πληροφορίες γι'αυτά τα δύο τμήματα και γνώμες(αντικειμενικές).

(Ας αναφερθούμε μόνο σε αυτά τα δύο τμήματα γιατί λογικά θα μπω σε αυτό που θα βάλω πιο πάνω από αυτά τα δύο, και ας μην επεκταθούμε για το ΕΚΠΑ ή της Κρήτης ή ή ή ...) 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. Επειδή έχω μόνο 6 μέρες ακόμα για να ετοιμάσω το μηχανογραφικό και είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να βάλω το τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ πάνω από το ΠΑΠΕΙ ή όχι. Θέλω αν γίνεται όσο δυνατόν περισσότερες πληροφορίες γι'αυτά τα δύο τμήματα και γνώμες(αντικειμενικές).

(Ας αναφερθούμε μόνο σε αυτά τα δύο τμήματα γιατί λογικά θα μπω σε αυτό που θα βάλω πιο πάνω από αυτά τα δύο, και ας μην επεκταθούμε για το ΕΚΠΑ ή της Κρήτης ή ή ή ...) 

Ευχαριστώ.

Έχεις μπει και στις 2 σχολές και έχεις δει τι μαθήματα και τι "κατευθύνσεις-ειδικεύσεις" έχουν για να δεις αυτά τα μαθήματα που σου αρέσουν πιο πολύ; 

 

 

Εδώ για ΟΠΑ: http://www.cs.aueb.gr/sites/default/files/CS_StudyGuide2016-17.pdf

 

Εδώ για ΠΑΠΕΙ: http://www.cs.unipi.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=59&Itemid=494&lang=el

ή εδώ http://www.cs.unipi.gr/files/odigos-pps-2014-2015.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σε συμβούλευα στην παρούσα φάση να ξεχάσεις λίγο το gaming, και την unity, την unreal και τα σχετικά.

Πες ότι δεν υπάρχουν games ούτε καν πασιέτζα. Οι άνθρωποι παίζουν μόνο επιτραπέζια και μπάλα :-D

 

Βάλε άλλα κριτήρια για την επιλογή σου.

Για μένα στα πρώτα θα ήταν το σύστημα της κάθες σχολής και το ανθρώπινο δυναμικό 1α διδάσκοντες μετά διδασκόμενοι.

Πιστεύω θα ανακαλύψεις στην πορεία άλλους τομείς και προκλήσεις πιό σημαντικούς από τα games.

Αν όχι κάνε μετά ένα μεταπτυχιακό σε gaming και είσε οκ. 

 

Το να ξέρεις καλή unity ή κάτι άλλο δεν σημαίνει ότι είσαι καλός game developer, είναι σαν να λες όποιος ξέρει καλό καλό autocad είναι καλός μηχανικός, όποιος ξέρει καλή python είναι καλός προγραμματιστής και όποιος ξέρει καλά το fifa είναι καλός ποδοσφαιριστής.

Όλα αυτά είναι εργαλεία και η απόδοσή τους εξαρτάται από το ποιός και πως τα χειρίζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπει και στις 2 σχολές και έχεις δει τι μαθήματα και τι "κατευθύνσεις-ειδικεύσεις" έχουν για να δεις αυτά τα μαθήματα που σου αρέσουν πιο πολύ; 

 

 

Εδώ για ΟΠΑ: http://www.cs.aueb.gr/sites/default/files/CS_StudyGuide2016-17.pdf

 

Εδώ για ΠΑΠΕΙ: http://www.cs.unipi.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=59&Itemid=494&lang=el

ή εδώ http://www.cs.unipi.gr/files/odigos-pps-2014-2015.pdf

Ναι τα έχω κοιτάξει, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος, στο μυαλό μου έχει κολλήσει ο ΟΠΑ και έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια, αλλά για το ΠΑΠΕΙ δεν ξέρω πολλά. Δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί βλέπω ότι το ΠΑΠΕΙ έχει κάποια μαθήματα επιλογής που το ΟΠΑ δεν τα έχει και μου φαίνονται ωραία, αλλά και πάλι δεν ξέρω. 

Αν υπάρχουν γνώμες για αυτά τα δύο τμήματα τέλος πάντων μήπως και καταλήξω σύντομα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...