Προς το περιεχόμενο

Σχολές πληροφορικής - προγραμματισμού


sahgon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ηλεκτρολόγοι λόγω Πολυτεχνείου είναι θεοί... τουλάχιστον έτσι τους αντιμετωπίζουν και φυσικά λόγω άγνοιας των ανωτέρω είναι και ανεξέλεγκτοι... κανένας δεν τους ζητάει να αποδείξουν τις γνώσεις τους...για τους υπόλοιπους θεωρούνται ότι εντάξει τελείωσαν μια σχολή αλλά σιγά μην αξίζουν όσο οι θεοί....:).

Εν ολίγοις αν θες η σχολή που θα τελειώσεις να αντιμετωπίζεται θετικά στην αγορά εργασίας της Ελλάδας πας ΗΜΜΥ...τόσο απλά.

Τώρα όσον αφορά γνώσεις ... Είναι μια άλλη ιστορία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, καμία σχέση τα επαγγέλματα δικαιώματα των δύο σχολών. Οι ημμυ έχουν μέχρι και κάποια δικαιώματα από πολιτικούς μηχανικούς. Άστο.. και όταν λέμε για δικαιώματα εννοούμε δικαίωμα υπογραφής σε μελέτες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να ασχοληθείς με πληροφορική πάντως, τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν σε νοιάζουν καθόλου (πάλι καλά!). 
Όταν βγαίνεις από μια σχολή πληροφορικής είσαι ότι ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να ασχοληθείς με πληροφορική πάντως, τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν σε νοιάζουν καθόλου (πάλι καλά!). 

Όταν βγαίνεις από μια σχολή πληροφορικής είσαι ότι ξέρεις.

 

Δεν είναι έτσι όπως τα λες...πιστεψε με...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Care to elaborate?

 

Το πολυτεχνείο είναι καθεστώς και οι απόφοιτοι του έχουν μια σχέση περίπου "αδερφική"....οι υπόλοιποι αντιμετωπίζονται σαν "παιδιά κατώτερου Θεού" και συνηθως σνομπαρονται και σαμποτάρονται....

Να στο πω πιο απλά....αν είσαι σε μια εταιρεία και ο "απο πάνω" είναι του Πολυτεχνείου και έχει να διαλέξει ανάμεσα σε εσένα (ΔΕΝ εχεις τελειώσει Πολυτεχνείο) και σε 1 συνάδελφο σου(Εχει τελειώσει Πολυτεχνείο) με συναφες αντικείμενο ...1000% θα  διαλέξει τον άλλο και εσύ κάτσε και σκάσε....ασχετα απο ικανότητες και ότιδήποτε μπορεί να σκεφτεί κάποιος λογικός άνθρωπος....εγγύηση......ειδικά αν έχουν τελειώσει την ίδια σχολή δεν το συζητάμε....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@masteripper
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, αλλά να δεχτώ ότι ισχύει. Το θέμα είναι, ακόμα και απόφοιτος ΗΜΜΥ αν είσαι εσύ, θα ήθελες να δουλέψεις εσύ για κάποιους που προσλαμβάνουν με αυτή τη λογική; Αν δεν σου κάνουν job offer επειδή σου λείπουν skills/γνώσεις είναι δικό σου θέμα και πρέπει να σε νοιάζει. Αν δεν σου κάνουν job offer απλά και μόνο* επειδή δεν τελείωσες πολυτεχνείο σε σχέση με κάποιον άλλο απόφοιτο, είναι δικό τους θέμα και δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί.

Αν έχεις το κατάλληλο skillset δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να απασχοληθείς αλλού, σε περιβάλλον με άλλη φιλοσοφία που ξέρει τι πραγματικά ψάχνει στο οποίο θα είσαι και πιο ευχαριστημένος.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι οι σχέσεις είναι αμφίδρομες. Δεν διαλέγουν μόνο αυτοί εσένα αλλά και εσύ αυτούς.

* Μη ξεχνάμε ότι ο άλλος που τελείωσε ΗΜΜΥ ή οτιδήποτε άλλο, ενδεχομένως να έχει πράγματι καλύτερα προσόντα για τη συγκεκριμένη θέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να 'χει εγώ έκανα αναφορά στα επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτό με τα παιδιά κατώτερου θεού είναι θέμα νοοτροπίας όχι επαγγελματικών δικαιωμάτων, αλλά I see your point. Απλώς τα επαγγέλματα σχετικά με την πληροφορική δεν είναι κλειστά (ευτυχώς) και είπα ότι δεν έχει νόημα να μιλάμε για επαγγελματικά δικαιώματα υπό αυτή την έννοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πολυτεχνείο είναι καθεστώς και οι απόφοιτοι του έχουν μια σχέση περίπου "αδερφική"....οι υπόλοιποι αντιμετωπίζονται σαν "παιδιά κατώτερου Θεού" και συνηθως σνομπαρονται και σαμποτάρονται....

Να στο πω πιο απλά....αν είσαι σε μια εταιρεία και ο "απο πάνω" είναι του Πολυτεχνείου και έχει να διαλέξει ανάμεσα σε εσένα (ΔΕΝ εχεις τελειώσει Πολυτεχνείο) και σε 1 συνάδελφο σου(Εχει τελειώσει Πολυτεχνείο) με συναφες αντικείμενο ...1000% θα  διαλέξει τον άλλο και εσύ κάτσε και σκάσε....ασχετα απο ικανότητες και ότιδήποτε μπορεί να σκεφτεί κάποιος λογικός άνθρωπος....εγγύηση......ειδικά αν έχουν τελειώσει την ίδια σχολή δεν το συζητάμε....

 

Πάντως εγώ όταν είχα τη δυνατότητα να διαλέξω, δε διαλεξα καποιον του πολυτεχνειου αλλα ενα παιδι κατωτερου θεου, φανταζομαι θα ειμαι απο τις εξαιρεσεις ομως.

 

Για να εκφραζεσαι ετσι ομως νομιζω οτι το εχεις βιωσει. Να πω την αποψη μου, η τριβη και η ενασχοληση οχι μονο με τον προγραμματισμο αλλα με τη φυσικη, τα μαθηματικα και αλλους τομεις που θα σε κανουν να προσπαθησεις να σκεφτεις και να λυσεις το προβλημα σιγουρα σε κανει να στροφαρεις πιο ευκολα και να αντιδρας καλυτερα σε δυσκολες συνθηκες. Αυτη ειναι η αποψη απο ενα μικρο δειγμα υποψηφιων που εχω δει προσωπικα.

Επεξ/σία από Anubis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου λέω τι ισχύει στο Ελλαντα... ψέματα να είσαι σίγουρος ότι ΔΕΝ σου λέω ...και δυστυχώς δεν υπάρχουν πάντα οι δυνατότητες για επιλογές... ειδικά άμα έχουν περάσει κάποια χρόνια...

Γι'αυτό τα πράγματα είναι απλά...αν θες να το κυνηγήσεις στο Ελλαντα και θέλεις την καλύτερη δυνατή εξασφάλιση και να σπουδάσεις Πληροφορική​ πας ΗΜΜΥ... Ειδάλλως πήγαινε όπου αλλού θες και παράλληλα ετοίμασε βαλιτσες και να μην ξεχάσω πάρε και το Γερμανικό proficiency... φίλα την κοπέλα σου,την μαμά σου τον μπαμπά σου και τα ξαναλέμε Χριστούγεννα και Αυγουστο

Όσον αφορά το στροφαρισμα εξαρτάτε από ποια οπτική γωνία το κοιτάς...αν το βλέπεις σαν μηχανικός δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη...αν το βλέπεις σαν πληροφορικαριος πιο δεκπεραιωτικος ... πεθαίνεις...αν έχουμε 10 IF τι πειράζει 1 ακόμα... εκτός αν θεωρείται ευφυία η οικιοποιηση κώδικα από Συνάδελφο και η προβολή σαν επίτευγμα λόγω μικροπροσθηκων.

Για να μην το ξεχάσω.... επειδή διδάχτηκαν είναι από τους ανώτατους Ιερείς της Πληροφορικής (καθηγητές) και είναι οι πιο έξυπνοι του πλανήτη αρκετοί θεωρούν υποτιμητικό το googlαρισμα...αντί να κάνουμε ερώτημα και να σβήσουμε τις εγγραφές του πίνακα τρώμε 1 πρωϊνό και σβήνουμε 1 - 1 τις εγγραφές από το SSMS με το χέρι...σιγά μην ασχοληθούμε με SQL...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

masteripper χωρίς να θέλω να επεκταθώ καθώς προσωπική εμπειρία δεν έχω, αυτό που λες δεν το έχω διασταυρώσει πουθενά. Υπάρχουν πολλοί προγραμματιστές στο forum θα ήταν ενδιαφέρον να έλεγε ο καθένας την εμπειρία του κατά πόσο παίζουν τέτοιες πρακτικές και ειδικά δε από ημμυ προς πληροφορική και κατά πόσο τέλος πάντων κοιτούν οι εταιρείες αν έχεις πτυχίο και από τι σχολή είναι αυτό.

 

επαγγελματικά δικαιώματα στη πληροφορική πάντως δεν υπάρχουν το επάγγελμα είναι ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

masteripper χωρίς να θέλω να επεκταθώ καθώς προσωπική εμπειρία δεν έχω, αυτό που λες δεν το έχω διασταυρώσει πουθενά. Υπάρχουν πολλοί προγραμματιστές στο forum θα ήταν ενδιαφέρον να έλεγε ο καθένας την εμπειρία του κατά πόσο παίζουν τέτοιες πρακτικές και ειδικά δε από ημμυ προς πληροφορική και κατά πόσο τέλος πάντων κοιτούν οι εταιρείες αν έχεις πτυχίο και από τι σχολή είναι αυτό.

 

επαγγελματικά δικαιώματα στη πληροφορική πάντως δεν υπάρχουν το επάγγελμα είναι ανοιχτό.

Τελευταίο πράγμα ...προ κρίσης ...οποιοδήποτε του Πολυτεχνείου κυμαινόταν γύρω στα 1500€...όλα τα άλλα Πανεπιστήμια 1000€ βαριά βαρια...ίσως τώρα με την κρίση κάποια πράγματα είναι πιο ρευστά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν γίνει ίσα και ομοια...με το ξεφτυλίσουμε κιόλας ....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω αυτό που λέτε ότι δεν είναι ίσα και όμοια... 
Αν και δεν έχω εμπειρία, από ότι έχω καταλάβει ο ηλεκτρολόγος μηχανικός μαθαίνει λίγο απ'όλα. 
Ενώ ο μαθηματικός, ο φυσικός ή ο πληροφορικάριος μαθαίνει τα θεωρητικά θεμέλια της επιστήμης που ακολουθεί ο ηλεκτρολόγος μηχανικός μαθαίνει τα πρακτικά αυτών των επιστημών. Κάνω λάθος;
Αν δεν κάνω λάθος, τότε αντικειμενικά, γιατί να μην θεωρείται καλύτερος ο πληροφορικάριος στον τομέα της πληροφορικής; Δεν καταλαβαίνω...ίσως είμαι ακόμη μικρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω αυτό που λέτε ότι δεν είναι ίσα και όμοια... 

Αν και δεν έχω εμπειρία, από ότι έχω καταλάβει ο ηλεκτρολόγος μηχανικός μαθαίνει λίγο απ'όλα. 

Ενώ ο μαθηματικός, ο φυσικός ή ο πληροφορικάριος μαθαίνει τα θεωρητικά θεμέλια της επιστήμης που ακολουθεί ο ηλεκτρολόγος μηχανικός μαθαίνει τα πρακτικά αυτών των επιστημών. Κάνω λάθος;

Αν δεν κάνω λάθος, τότε αντικειμενικά, γιατί να μην θεωρείται καλύτερος ο πληροφορικάριος στον τομέα της πληροφορικής; Δεν καταλαβαίνω...ίσως είμαι ακόμη μικρός...

 

Και να μεγαλώσεις δεν θα το καταλάβεις...απλώς είναι άλογο...αλλά έτσι θεωρείται ...έτσι είναι....δεν πα να έχεις κάνει 10 χρόνια πληροφορική  πάντα θα είσαι 1 σκαλί κάτω στην Ελληνική αγορά εργασίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...