Προς το περιεχόμενο

Σχολές πληροφορικής - προγραμματισμού


sahgon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωπα. Σε αλλα thread ελεγες οτι οι σπουδες σε ενα ΤΕΙ ειναι το παν και με τις σπουδες μαθαινεις τη δουλεια του IT ενω τα IT certifications ή η πολυετης πειρα στο αντικειμενο ειναι μηδεν μπρος σε ΤΕΙτζηδικο πτυχιο πληροφορικης.

 

Τωρα που σου την μπαινουν πολυτεχνειαδες ξαφνικα "οι σπουδες δεν παιζουν ρολο, απλα μαθαινεις τα βασικα σπουδαζοντας"; :lol: Θεουλης.

 

 

 

Πουθενά δεν είπα οτι οι σπουδές σε ΤΕΙ είναι το πάν ούτε ότι με τις σπουδές μαθαίνεις τη δουλειά του ΙΤ. Όσον αφορά τις πιστοποιήσεις, είπα οτι είναι προτιμότερο το μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει παρά να πάρεις μια πιστοποίηση. Κανένας δεν μου τη μπήκε. Αυτά εσύ τα βλέπεις. Τόσο πολύ σε πονάει που δεν έχεις ένα πυχίο πληροφορικής; Τι να κάνουμε, πρέπει να το αποδεχτείς. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πουθενά δεν είπα οτι οι σπουδές σε ΤΕΙ είναι το πάν ούτε ότι με τις σπουδές μαθαίνεις τη δουλειά του ΙΤ. Όσον αφορά τις πιστοποιήσεις, είπα οτι είναι προτιμότερο το μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει παρά να πάρεις μια πιστοποίηση. Κανένας δεν μου τη μπήκε. Αυτά εσύ τα βλέπεις. Τόσο πολύ σε πονάει που δεν έχεις ένα πυχίο πληροφορικής; Τι να κάνουμε, πρέπει να το αποδεχτείς. ;)

To συμπερασμα οτι δεν εχω πτυχιο πληροφορικης προκυπτει απο τις μαντικες ικανοτητες -μεταξυ αλλων "ικανοτητων"- που απεκτησες στο τρομερο σου ΤΕΙ; Για να σε βοηθησω, κανεις λαθος. Μεταξυ αλλων, διαθετω και πτυχιο τριτοβαθμιας στην πληροφορικη.

 

Mια αλλη ικανοτητα που φαινεται οτι απεκτησες στο ΤΕΙ σου, ειναι να ψευδεσαι καθως σε αυτο εδω το thread, απευθυνεσαι σε επαγγελματιες του χωρου, υποστηριζοντας μεταξυ αλλων οτι ξερεις καλυτερα τη δουλεια, οτι επαγγελματικα εισαι ανωτερος και πιο κατοχυρωμενος απο εναν με προυπηρεσια 10+ ετων στο χωρο που διαθετει διεθνως αναγνωρισμενα και ισχυρα certs, καθως εσυ εχεις πτυχιο ΤΕΙ, ενω αυτος μονο....προυπηρεσια και certifications...

 

Ωστοσο, στο παρον thread που  απευθυνεσαι σε ατομα με ανωτερα πτυχια απο το δικο σου (πχ Πολυτεχνειου), και παλι για να μην νιωσεις κατωτερος και λιγοτερο κατοχυρωμενος απο καποιον αλλο, προσπαθεις να "υποβαθμισεις" διακριτικα το ρολο των σπουδων, αναφεροντας οτι προσφερουν μονο βασικες γνωσεις κι οτι δεν ειναι το παν.

 

Τελικα οι σπουδες βαζουν κατω προυπηρεσια και certs ή δινουν μονο βασικες γνωσεις που δεν ειναι το παν; Και τα δυο μαζι, δεν γινεται.

 

Καταλαβαινω τα συμπλεγματα που προσπαθεις να ικανοποιησεις, δυστυχως η ανεργια και η κριση δεν αφηνει πολλα περιθωρια καριερας στο χωρο σε οσους δεν εχουν εμπιστοσυνη στον εαυτο τους ή δεν εχουν τα απαραιτητα προσοντα (και δεν εχουν διαθεση να στρωθουν να τα αποκτησουν). Το προβλημα ειναι οτι ακολουθεις λαθος μεθοδο για να τα ικανοποιησεις. Με το οργωνεις τα φορουμ και τα threads για να βαυκαλιζεσαι για το πανισχυρο σου πτυχιο απεναντι σε επαγγελματιες του χωρου ή να υποβαθμιζεις το ρολο των σπουδων απεναντι σε ατομα με ανωτερα πτυχια δεν προκειται να καταφερεις πολλα στο χωρο του ΙΤ. Θα πρεπει να δουλεψεις πανω σε αλλα skills που ειναι προφανες οτι δε διαθετεις στην παρουσα φαση λογω mindset και μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συμπερασμα οτι δεν εχω πτυχιο πληροφορικης προκυπτει απο τις μαντικες ικανοτητες -μεταξυ αλλων "ικανοτητων"- που απεκτησες στο τρομερο σου ΤΕΙ;

 

Mια αλλη ικανοτητα που φαινεται οτι απεκτησες στο ΤΕΙ σου, ειναι να ψευδεσαι καθως σε αυτο εδω το thread, απευθυνεσαι σε επαγγελματιες του χωρου, υποστηριζοντας μεταξυ αλλων οτι επαγγελματικα εισαι ανωτερος και πιο κατοχυρωμενος απο εναν με προυπηρεσια 10+ ετων στο χωρο που διαθετει διεθνως αναγνωρισμενα και ισχυρα certs, καθως εσυ εχεις πτυχιο ΤΕΙ, ενω αυτος μονο....προυπηρεσια και certifications...

 

Ωστοσο, στο παρον thread που  απευθυνεσαι σε ατομα με ανωτερα πτυχια απο το δικο σου (πχ Πολυτεχνειου), και παλι για να μην νιωσεις κατωτερος και λιγοτερο κατοχυρωμενος προσπαθεις να "υποβαθμισεις" διακριτικα το ρολο των σπουδων, αναφεροντας οτι προσφερουν μονο βασικες γνωσεις κι οτι δεν ειναι το παν...

 

Ειναι φανερο οτι φασκεις κι αντιφασκεις, σε μια προσπαθεια σου να καλυψεις καποια φανερα συμπλεγματα, μεταξυ των οποιων οτι το πτυχιο ΤΕΙ ως τυπικο προσον σε καθιστα ανωτερο απο αλλους με διαφορετικα τυπικα προσοντα, αλλα οχι κατωτερο απο καποιους με ανωτερα πτυχια απο το δικο σου.

 

 

 

Ναι φυσικά και συνεχίζω να το πιστεύω αυτό. Προτιμώ δηλαδή να έχω τελειώσει ΤΕΙ, παρά τίποτα και να έχω 2-3 πιστοποιήσεις και να το παίζω πληροφορικός. Επίσης ο πολυτεχνίτης, επειδή οι σπουδές του διαρκουν 5 χρόνια και το πτυχίο του ισοδυναμεί με master έχει το πλεονέκτημα σε σχέση με κάποιον που έχει τελειώσει ΤΕΙ (εκτός και αν οι σπουδές σε κάποια ΤΕΙ γίνουν 5 ετής). Σε αυτό είμαι ξεκάθαρος. Τώρα εσύ αν δεν το βλέπεις ή κάνεις οτι δεν το βλέπεις είναι δικό σου πρόβλημα. 

Είναι φανερό οτι νιώθεις ανεπαρκής και κατώτερός γι αυτό προσπαθείς να υποβαθμίσεις τα ΤΕΙ λέγοντας οτι είναι "ανώτερο" ή φράσεις όπως "που απεκτησες στο τρομερο σου ΤΕΙ". Τι να κάνουμε, ας φρόντιζες να σπουδάσεις. Με τις υγείες σας. ;)

 

 

Τελικα οι σπουδες βαζουν κατω προυπηρεσια και certs ή δινουν μονο βασικες γνωσεις που δεν ειναι το παν; Και τα δυο μαζι, δεν γινεται.

 

Καταλαβαινω τα συμπλεγματα που προσπαθεις να ικανοποιησεις, δυστυχως η ανεργια και η κριση δεν αφηνει πολλα περιθωρια καριερας στο χωρο σε οσους δεν εχουν εμπιστοσυνη στον εαυτο τους ή δεν εχουν τα απαραιτητα προσοντα (και δεν εχουν διαθεση να στρωθουν να τα αποκτησουν). Το προβλημα ειναι οτι ακολουθεις λαθος μεθοδο για να τα ικανοποιησεις. Με το οργωνεις τα φορουμ και τα threads για να βαυκαλιζεσαι για το πανισχυρο σου πτυχιο απεναντι σε επαγγελματιες του χωρου ή να υποβαθμιζεις το ρολο των σπουδων απεναντι σε ατομα με ανωτερα πτυχια δεν προκειται να καταφερεις πολλα στο χωρο του ΙΤ. Θα πρεπει να δουλεψεις πανω σε αλλα skills που ειναι προφανες οτι δε διαθετεις στην παρουσα φαση λογω mindset και μονο.

 

 

Οι σπουδές μαζί με μεταπτυχιακό βάζουν κάτω προυπηρεσία και certs. Για άλλη μια φορά.

Και εσύ που ξέρεις τι ικανότητες έχω ή δεν έχω εγώ; Μάλλον εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια.

 

Μιλάμε για πολύ πόνο...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικά και συνεχίζω να το πιστεύω αυτό. Προτιμώ δηλαδή να έχω τελειώσει ΤΕΙ, παρά τίποτα και να έχω 2-3 πιστοποιήσεις και να το παίζω πληροφορικός. Επίσης ο πολυτεχνίτης, επειδή οι σπουδές του διαρκουν 5 χρόνια και το πτυχίο του ισοδυναμεί με master έχει το πλεονέκτημα σε σχέση με κάποιον που έχει τελειώσει ΤΕΙ (εκτός και αν οι σπουδές σε κάποια ΤΕΙ γίνουν 5 ετής). Σε αυτό είμαι ξεκάθαρος. Τώρα εσύ αν δεν το βλέπεις ή κάνεις οτι δεν το βλέπεις είναι δικό σου πρόβλημα. 

Είναι φανερό οτι νιώθεις ανεπαρκής και κατώτερός γι αυτό προσπαθείς να υποβαθμίσεις τα ΤΕΙ λέγοντας οτι είναι "ανώτερο" ή φράσεις όπως "που απεκτησες στο τρομερο σου ΤΕΙ". Τι να κάνουμε, ας φρόντιζες να σπουδάσεις. Με τις υγείες σας. ;)

Αρχικα το ατομο το οποιο λες οτι "το παιζει πληροφορικος" δεν το παιζει, αλλα ειναι επαγγελματιας του χωρου 10+ χρονια, και σου εδειξε και το linkedin του-CV του. Το να υποστηριζεις οτι το "παιζει" δεν σε τιμα καταρχην ως μελλοντικο του συναδελφο (αν ποτε τα καταφερεις να γινεις τετοιος) και επιβεβαιωνει ειτε τα συμπλεγματα σου, ειτε την μηδενικη επαφη σου με το χωρο του ΙΤ. Γιαυτο αλλωστε και αναφερεσαι απαξιωτικα σε αυτον. Αν ησουν συναδελφος του, θα ηξερες και μερικους βασικους επαγγελματικους κανονες του χωρου. Τωρα απλως επιδιδεσαι σε κλασσικη συμπεριφορα φραπεδοφοιτητη που δεν εχει φαει ακομα τις κατραπακιες που του επιφυλασσει η αγορα εργασιας.

 

Σε οτι αφορα τη φραση μου "τρομερο ΤΕΙ" ειναι το conclusion οσων εσυ γραφεις για τη δικη σου σχολη κι οχι δειγμα καποιας δικης μου ανεπαρκειας...

 

Το χειροτερο σε ολα αυτα (για σενα) ειναι πως δεν εχεις κανει reach ουτε το στοιχειωδες επιπεδο που σου επιτρεπει να καταλαβεις οτι με πολλα απο οσα γραφεις, οχι απλα εκτιθεσαι, αλλα αποδεικνυεις οτι δεν εχεις ουδεμια επαγγελματικη σχεση με το χωρο της πληροφορικης. Κι οχι μονο δεν εχεις σχεση, αλλα δεν εχεις πλησιασει καν σε μερικα interviews για να αφουγκραστεις τι ζηταει η αγορα εργασιας. Επιπλεον εχεις κλεισει και το option του να ενημερωθεις γυρω απο αυτο το θεμα καθως απορριπτεις οτι σου λενε, απλα επειδη -προς το παρον- ετσι σε βολευει να καλυψεις την ανεπαρκεια σου. Κι οχι μονο το απορριπτεις, αλλα το προσβαλλεις κιολας θεωρωντας οτι ετσι ισχυροποιεις την θεση σου. Μεσα σε κανα φορουμ ισως, εξω, στην αγορα εργασιας, θα σε απογοητευσω, αλλα πρεπει να αλλαξεις mindset και γρηγορα. Αλλα βλεπεις, αυτο ειναι δυσκολο...Απαιτει μυαλο, γνωση, και προσπαθεια. Με λιγα λογια απαιτει ικανοτητες.

 

Τεσπα, συνεχισε να οργωνεις τα φορουμ λεγοντας στους μεν οτι εχεις πτυχιαρα ΤΕΙ που βαζει κατω 10ετεις προυπηρεσιες+certs, και στους δε (με ανωτερο πτυχιο) οτι οι σπουδες δεν ειναι το παν καθως το πτυχιο απλα πιστοποιει βασικες γνωσεις...

 

 

 

Οι σπουδές μαζί με μεταπτυχιακό βάζουν κάτω προυπηρεσία και certs. Για άλλη μια φορά.

Και εσύ που ξέρεις τι ικανότητες έχω ή δεν έχω εγώ; Μάλλον εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια.

 

Μιλάμε για πολύ πόνο... :D

Αναφορικα με το edit σου.

Τις τυπικες ικανοτητες σου τις εχεις αναφερει σε αρκετα thread. Η εξης μια: Πτυχιο ΤΕΙ πληροφορικης.

 

Τωρα τις πρακτικες σου ικανοτητες στο χωρο, δεν ειναι δυσκολο να τις καταλαβει κανεις απο οσα γραφεις, αλλα και απο threads που εχεις ανοιξει προσφατα:

 

http://www.insomnia.gr/topic/633610-προγράμματα-για-βελτίωση-της-απόδοσης-του-ηυ-μα/?p=55399190

http://www.insomnia.gr/topic/648704-αλλαγή-ram-αξίζει/#entry55813115

http://www.insomnia.gr/topic/648442-αλλαγή-κουτιού/#entry55806035

http://www.insomnia.gr/topic/649230-ερώτηση-για-οθόνη-dell/#entry55826690

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα το ατομο το οποιο λες οτι "το παιζει πληροφορικος" δεν το παιζει, αλλα ειναι επαγγελματιας του χωρου 10+ χρονια, και σου εδειξε και το linkedin του-CV του. Το να υποστηριζεις οτι το "παιζει" δεν σε τιμα καταρχην ως μελλοντικο του συναδελφο (αν ποτε τα καταφερεις να γινεις τετοιος) και επιβεβαιωνει ειτε τα συμπλεγματα σου, ειτε την μηδενικη επαφη σου με το χωρο του ΙΤ. Γιαυτο αλλωστε και αναφερεσαι απαξιωτικα σε αυτον. Αν ησουν συναδελφος του, θα ηξερες και μερικους βασικους επαγγελματικους κανονες του χωρου. Τωρα απλως επιδιδεσαι σε κλασσικη συμπεριφορα φραπεδοφοιτητη που δεν εχει φαει ακομα τις κατραπακιες που του επιφυλασσει η αγορα εργασιας.

 

Σε οτι αφορα τη φραση μου "τρομερο ΤΕΙ" ειναι το conclusion οσων εσυ γραφεις για τη δικη σου σχολη κι οχι δειγμα καποιας δικης μου ανεπαρκειας...

 

Το χειροτερο σε ολα αυτα (για σενα) ειναι πως δεν εχεις κανει reach ουτε το στοιχειωδες επιπεδο που σου επιτρεπει να καταλαβεις οτι με πολλα απο οσα γραφεις, οχι απλα εκτιθεσαι, αλλα αποδεικνυεις οτι δεν εχεις ουδεμια επαγγελματικη σχεση με το χωρο της πληροφορικης. Κι οχι μονο δεν εχεις σχεση, αλλα δεν εχεις πλησιασει καν σε μερικα interviews για να αφουγκραστεις τι ζηταει η αγορα εργασιας. Επιπλεον εχεις κλεισει και το option του να ενημερωθεις γυρω απο αυτο το θεμα καθως απορριπτεις οτι σου λενε, απλα επειδη -προς το παρον- ετσι σε βολευει να καλυψεις την ανεπαρκεια σου. Κι οχι μονο το απορριπτεις, αλλα το προσβαλλεις κιολας θεωρωντας οτι ετσι ισχυροποιεις την θεση σου. Μεσα σε κανα φορουμ ισως, εξω, στην αγορα εργασιας, θα σε απογοητευσω, αλλα πρεπει να αλλαξεις mindset και γρηγορα. Αλλα βλεπεις, αυτο ειναι δυσκολο...Απαιτει μυαλο, γνωση, και προσπαθεια. Με λιγα λογια απαιτει ικανοτητες.

 

Τεσπα, συνεχισε να οργωνεις τα φορουμ λεγοντας στους μεν οτι εχεις πτυχιαρα ΤΕΙ που βαζει κατω 10ετεις προυπηρεσιες+certs, και στους δε (με ανωτερο πτυχιο) οτι οι σπουδες δεν ειναι το παν και το πτυχιο απλα οτι διαθετεις τις βασικες γνωσεις και θα πας πολυ μπροστα...not.

 

Αναφορικα με το edit σου.

Τις τυπικες ικανοτητες σου τις εχεις αναφερει σε αρκετα thread. Η εξης μια: Πτυχιο ΤΕΙ πληροφορικης.

 

Τωρα τις πρακτικες σου ικανοτητες στο χωρο, δεν ειναι δυσκολο να τις καταλαβει κανεις απο οσα γραφεις, αλλα και απο threads που εχεις ανοιξει προσφατα:

 

http://www.insomnia.gr/topic/633610-προγράμματα-για-βελτίωση-της-απόδοσης-του-ηυ-μα/?p=55399190

http://www.insomnia.gr/topic/648704-αλλαγή-ram-αξίζει/#entry55813115

http://www.insomnia.gr/topic/648442-αλλαγή-κουτιού/#entry55806035

http://www.insomnia.gr/topic/649230-ερώτηση-για-οθόνη-dell/#entry55826690"

 

 

 

Θές και εγώ να σου φτιάξω ένα CV που να λέει οτι είμαι αστροφυσικός; Αυτό με κάνει επαγγελματία και ισάξιο με ανθρώπους που έχουν σπουδάσει το αντικέιμενο και έχουν κουραστεί;

Ε εντάξει τι να κάνουμε, εσύ είσαι καλύτερος με περισσότερες γνώσεις στο αντικείμενο όπως επίσης και ο εν λόγω "πληροφορικός".

Επί τη ευκαιρία, το γεγονός οτι ανασύρεις και ενεργοποιέις αυτή τη διαφωνία η οποία έχει γίνει κάμποσο καιρό πρίν, δείχνει πόσο πολύ σε έχουν πειράξει αυτά που είπα, αλλά και πόσο κατώτερος και ανεπαρκής νιώθεις. Δυστυχώς είναι η πικρή αλήθεια. Συμβαίνουν αυτά.

 

 

 

 

Εδώ μέσα δεν μπαίνω για να κάνω επίδειξη γνώσεων. Δεν το έχω ανάγκη άλλωστε. Όυτε μου αρέσει να δημοσιεύω προσωπικά δεδομένα (CV, LinkedIn) κλπ. Βλέπω επισκέπτεσαι συχνά το προφίλ μου... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θές και εγώ να σου φτιάξω ένα CV που να λέει οτι είμαι αστροφυσικός; Αυτό με κάνει επαγγελματία και ισάξιο με ανθρώπους που έχουν σπουδάσει το αντικέιμενο και έχουν κουραστεί;

Ε εντάξει τι να κάνουμε, εσύ είσαι καλύτερος με περισσότερες γνώσεις στο αντικείμενο όπως επίσης και ο εν λόγω "πληροφορικός".

Επί τη ευκαιρία, το γεγονός οτι ανασύρεις και ενεργοποιέις αυτή τη διαφωνία η οποία έχει γίνει κάμποσο καιρό πρίν, δείχνει πόσο πολύ σε έχουν πειράξει αυτά που είπα, αλλά και πόσο κατώτερος και ανεπαρκής νιώθεις. Δυστυχώς είναι η πικρή αλήθεια. Συμβαίνουν αυτά.

Οποτε το επιχειρημα σου ειναι οτι λεμε ψεματα κι οτι ο αλλος συμφορουμιτης σου εδωσε κι ενα ψευδες linkedin profile για να σου κανει τον σπουδαιο, εσενα με το πτυχιο ΤΕΙ; :P

 

Το thread που "ανεσυρα" δεν εχει ουτε μηνα πισω . Και το εκανα για να δειξω πως αυτοαναιρεισαι. Εσυ βεβαια εχεις καθε δικαιωμα να δινεις τις ερμηνειες που σε βολευουν , μεχρι να ξανααυτοαναιρεθεις φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε το επιχειρημα σου ειναι οτι λεμε ψεματα κι οτι ο αλλος εχει επισης ψευδες linkedin profile για να το παιζει στον καθε φραπεδανθρωπο με πτυχιο ΤΕΙ, σπουδαιος. Ξερεις ποιο ειναι το προβλημα; Πως ξερω οτι αυτα που λες δεν τα πιστευεις ουτε εσυ.

 

ΥΓ. Το συγκεκριμενο thread που "ανεσυρα" δεν εχει ουτε μηνα πισω (σε οτι αφορα την παλαιοτητα του) και το εκανα διοτι ειναι χαρακτηριστικο των αντιφασεων και των κωλοτουμπων που επιχειρεις κατα περιπτωση για να ικανοποιησεις τα συμπλεγματα σου, μην μπερδευεσαι.

 

 

Το γεγονός οτι λές συνεχώς τους πτυχιούχους ΤΕΙ "φραπεδάνθρωπους" φανερώνει πόσο κόμπλεξ έχεις που δεν κατάφερες να περάσεις ούτε σε ΤΕΙ. Και φυσικά το ότι ανασύρεις αυτό το θέμα. Αυτά τα δύο δείχνουν πόσο σε τσούζει. ;)

 

 

 

Edit: Γιατί έσβησες την φράση "φραπεδάνθρωπο με πτυχίο ΤΕΙ";; Χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψιζω το point της παρεμβασης μου στο thread και σταματω να το καταχραζομαι, μιας που η αλλη πλευρα αδυνατει να γραψει κατι περα απο αδιαφορες ατακες γυμνασιακου επιπεδου:
-Πριν 10 ημερες υποστηριζε εδω οτι το πτυχιο ΤΕΙ μετραει περισσοτερο απο αυτο το CV

-Προχθες, υποστηριξε εδω μεσα σε συζητηση με πτυχιουχους πολυτεχνειου οτι οι σπουδες δεν παιζουν ρολο, δεν ειναι το παν κι οτι δινουν μονο βασικες γνωσεις.

 

Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψιζω το point της παρεμβασης μου στο thread και σταματω να το καταχραζομαι, μιας που η αλλη πλευρα αδυνατει να γραψει κατι περα απο αδιαφορες ατακες γυμνασιακου επιπεδου:

-Πριν 10 ημερες υποστηριζε εδω οτι το πτυχιο ΤΕΙ μετραει περισσοτερο απο αυτο το CV

-Προχθες, υποστηριξε εδω μεσα σε συζητηση με πτυχιουχους πολυτεχνειου οτι οι σπουδες δεν παιζουν ρολο, δεν ειναι το παν κι οτι δινουν μονο βασικες γνωσεις.

 

Καλη συνεχεια.

 

 

 

Χαίρω πολύ, Χαιρόπουλος. Τώρα επικαλείσαι το CV αυτού του τύπου για να αποδείξεις τα λεγόμενα σου. Άμα ψάξεις υπάρχουν και καλύτερα CV. Μην ξεχάσεις να αναφέρεις ξάνα αυτό το θέμα και σε άλλο thread. Στο καλό και να μην μας γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

-Πριν 10 ημερες υποστηριζε εδω οτι το πτυχιο ΤΕΙ μετραει περισσοτερο απο αυτο το CV

 

 

Για αγορα εργασιας με το βιογραφικο που παραθετεις , το παιδι εχει την επομενη δουλεια, αν ποτε θελησει να αλλαξει, σε λιγοτερο απο μια βδομαδα.

Αντιστοιχα ενας φρεσκος αποφοιτος ΑΕΙ/TEI χωρις προυπηρεσια , θα περιμενει πολυ περισσοτερο.

Αναφερομαι σε Ευρωπη που εχω εμπειρια περισσοτερο.

Οποτε στη συγκεκριμενη περιπτωση Certs > AEI,TEI οσο αφορα την αμεση απορροφηση απο την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορα εργασιας με το βιογραφικο που παραθετεις , το παιδι εχει την επομενη δουλεια, αν ποτε θελησει να αλλαξει, σε λιγοτερο απο μια βδομαδα.

Αντιστοιχα ενας φρεσκος αποφοιτος ΑΕΙ/TEI χωρις προυπηρεσια , θα περιμενει πολυ περισσοτερο.

Αναφερομαι σε Ευρωπη που εχω εμπειρια περισσοτερο.

Εγω συμφωνω μαζι σου, αυτο του εξηγουμε του _Theo_ εδω και 2 εβδομαδες, ωστοσο οπως βλεπεις η "αποψη" του ειναι οχι απλα διαφορετικη, αλλα προσβλητικη προς το εν λογω CV, καθως θεωρει πως με το πτυχιο ΤΕΙ που διαθετει ο ιδιος ειναι σκαλες ανωτερος σε επαγγελματικο επιπεδο...

 

Κι οταν λεω για προσβλητικη αντιμετωπιση προς το εν λογω CV, δεν εννοω κατι διαφορετικο απο το παρακατω ποστ:

 

 

 

Bλεπεις, οταν δεν εχεις ουδεμια επαφη με τον κλαδο, δικαιουσαι να πιστευεις και να ισχυριζεσαι οτι κατεβαζει η φαντασια σου...Ετσι καποιοι πιστευουν οτι τα 8 certs και τα 12 ετη προυπηρεσιας στο αντικειμενο, δεν μετρανε μια μπροστα σε 4 χρονια σπουδων σε ΤΕΙ.

 

Το ιδιο ατομο, σε αυτο το thread , ειπε βεβαια οτι οι σπουδες δεν παιζουν ρολο και δινουν μονο βασικες γνωσεις.

 

Τωρα το πώς το ιδιο ατομα γινεται να υποστηριζει ταυτοχρονα και τις 2 αποψεις, τρεχα γυρευε...Αμα δεν εχεις επαφη με το χωρο, ολα γινονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ενταξει , αν δεν τρολλαρει, μαλλον προκειται για τελειοφοιτο η προσφατα αποφοιτο , που θεωρει πως οι επιχειρησεις του εχουν στρωμενο κοκκινο χαλι.

Οταν αποκησει καποια  εργασιακη εμπειρια και προσγειωθει, εδω θα μαστε , θα δεις θα αλλαξει αρκετα απο τα λεγομενα του.   ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει , αν δεν τρολλαρει, μαλλον προκειται για τελειοφοιτο η προσφατα αποφοιτο , που θεωρει πως οι επιχειρησεις του εχουν στρωμενο κοκκινο χαλι.

Οταν αποκησει καποια  εργασιακη εμπειρια και προσγειωθει, εδω θα μαστε , θα δεις θα αλλαξει αρκετα απο τα λεγομενα του.   ;)

 

 

 

Πω βαριέμαι να απαντάω, άντε πάλι τα ίδια. Κάνεις δεν έχει σε κανένα στρωμένο χαλί. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι γιατί να θεωρείται καλύτερος ένας με 10 χρόνια προυπηρεσία και 3-4 certs απο έναν με πχ 3 χρόνια προυπηρεσία και μεταπτυχιακο;;. Ο ένας έχει πτυχίο ελληνικού πανεπιστημίου και ο άλλος τίποτα.

Απάντηση (αν και έχει ξαναειπωθεί): στον ιδιωτικό τομέα συμβαίνει αυτό και δεν μπορείς να το αλλάξεις. Στο δημόσιο όμως αυτός που έχει τα περισσότερα τυπικά προσόντα κερδίζει. Οπότε διαλέγεις και παίρνεις που θές να στοχεύσεις.  Κάτσε να γίνει κάνα επιμελητήριο πληροφορικής γιατί αυτό φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε παλι αλλαζει τα λεγομενα του...Αλλα τα γραπτα μενουν:

 

http://www.insomnia.gr/topic/648865-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%89%CE%BD-2017/page-13?do=findComment&comment=55832740

 

Δεν νομιζω οτι σε αυτο το ποστ, 10 ημερες πριν, εθεσες απορια σαν αυτη που μας λες πιο πανω. Εγραψες ξεκαθαρα οτι ενας με 16 ετη προυπηρεσια και 8 certs , δεν μπορει να μαθει τη δουλεια σε εσενα που εχεις πτυχιο ΤΕΙ. Δεν εθεσες θεμα ουτε 3ετους προυπηρεσιας, ουτε μεταπτυχιακου. Το μοναδικο σου επιχειρημα με το οποιο τον προσεβαλλες, ηταν το πτυχιο ΤΕΙ, τιποτε αλλο.

 

Επισης σε αλλα ποστ υποτιμας τακτικα τη δουλεια του IT consultant επειδη -προφανως- μη εχοντας επαφη με το χωρο δεν ξερεις το αντικειμενο της.

Ενα απο τα λιγα που δε σου σβησαν οι mods (καθως στα αλλα, ησουν υβριστικος προς το συγκεκριμενο αντικειμενο) ειναι αυτο, οπου μεσες ακρες μας μιλας για ενα αδιαφορο εως ασημαντο και ασχετο με το χωρο του ΙΤ, αντικειμενο που υπαρχει μονο για τους παρεισακτους που θελουν να το παιζουν πληροφορικαριοι:

http://www.insomnia.gr/topic/649379-eπιλογή-σχολής/?p=55841501

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε μου μία χάρη και πηγαίνετε στη πρώτη σελίδα αυτού εδώ του θέματος να δείτε πώς το άρχισα και για ποιον λόγο. Μην ξεφτυλίζετε το θέμα που άνοιξα. Το άνοιξα για άλλο λόγο και βασικά για να είναι χρήσιμο πρώτα από όλα σε εμένα και μετά στους υπόλοιπους που είχουν τις ίδιες απορίες που είχα και εγώ αρχικά. Παρακαλώ πείτε κάτι επί του θέματος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...