Προς το περιεχόμενο

Reballing


liakostsg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,
είναι η πρώτη φορά που γράφω (αν και μέλος εδώ και πολύ καιρό) 
και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με το reballing.
Έχω καλή επαφή με το θέμα hardware, έχω μια Χ εμπειρία και θα ήθελα να ασχοληθώ με το κομμάτι 
αυτό. Αυτό που θέλω να μάθω,είναι απο που να αρχίσω τις αγορές. Τι αγοράζω πρώτα;τι να προσέξω; με ενδιαφέρει να επικεντρωθώ σε λαπτοπ. Υπάρχουν στο σπίτι 3-4 με πρόβλημα στη vga έτσι ώστε να αρχίσω 
άφοβα να δοκιμάζω. Κάθε βοήθεια-γνώμη δεκτή και φυσικά επιθυμητή.
Ευχαριστώ πολύ, Ηλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνώμη μου είναι ότι είναι κάπως αργά να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο κομμάτι. Δε νομίζω ότι υπάρχει τόσο έντονα το πρόβλημα όσο παλιότερα ώστε να αξίζει να αγοράσει κάποιος εξοπλισμό για να ξεκινήσει τώρα. Γενικά για hardcore επισκευές πιστεύω ότι δεν πολυαξίζει πλέον.

 

Καθαρά προσωπική άποψη, μπορεί να είμαι και λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εντάξει δεν θα πάρω και τον ακριβότερο εξοπλισμό που υπάρχει... σεβαστή η γνώμη σου,αλλά εάν δεν ξεφύγει το κόστος πολύ νομίζω οτι αξίζει τον κόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος αγγίζει αν όχι ξεπερνάει το χιλιάρικο και οι γνώσεις/εμπειρία που χρειάζεται το κάνει δύσκολο.

 

Αν το έχεις βάλει στόχο γίνεται όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ειναι λιγο περιεργο το ποστ σου. Δηλαδη τι θελω να πω, εαν ειχες τις γνωσεις δεν θα μας ρωτουσες πανω στο reballing.

Δεν ειναι σαν να αγοραζεις φουρνο κουζινας και θελεις να αρχισεις να μαγειρευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ειναι λιγο περιεργο το ποστ σου. Δηλαδη τι θελω να πω, εαν ειχες τις γνωσεις δεν θα μας ρωτουσες πανω στο reballing.

Δεν ειναι σαν να αγοραζεις φουρνο κουζινας και θελεις να αρχισεις να μαγειρευεις.

Θα συμφωνησω .

Για να προχωρησεις σε αγορα μηχανηματος reballing θα πρεπει να εχεις βασικες γνωσεις,δεν ειναι το πρωτο σταδιο επισκευης για να αρχισει καποιος τις επισκευες reballing,για παραδειγμα,κολλητηρι ξερεις να χειριζεσαι?

Δευτερον,εχεις 3-4 λαπτοπ για επισκευη,αν τα στειλεις σε καποιο service αντε να σου παρουν 60 € στο καθενα,συνολο περιπου 200€,για πιο λογο λοιπον να δωσεις περιπου ενα χιλιαρικο?Εμπορικους λογους?Σκεφτεσαι να ανοιξεις καποιο μαγαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ,

είναι η πρώτη φορά που γράφω (αν και μέλος εδώ και πολύ καιρό) 

και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με το reballing.

Έχω καλή επαφή με το θέμα hardware, έχω μια Χ εμπειρία και θα ήθελα να ασχοληθώ με το κομμάτι 

αυτό. Αυτό που θέλω να μάθω,είναι απο που να αρχίσω τις αγορές. Τι αγοράζω πρώτα;τι να προσέξω; με ενδιαφέρει να επικεντρωθώ σε λαπτοπ. Υπάρχουν στο σπίτι 3-4 με πρόβλημα στη vga έτσι ώστε να αρχίσω 

άφοβα να δοκιμάζω. Κάθε βοήθεια-γνώμη δεκτή και φυσικά επιθυμητή.

Ευχαριστώ πολύ, Ηλίας

λοιπόν κοίτα πώς έχει το θέμα rebaling... 

 

είναι μούφα και κοροϊδία, καλό είναι να μην ασχοληθείς με αυτό 

 

https://www.youtube.com/watch?v=1AcEt073Uds&t=796s

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα εχει ο τυπακος.

Θα τους πει στα αληθεια οτι το apple δεν επισκευαζεται ,και θα μισησουν την apple που εδωσαν δυο χιλιαρικα και δεν θα μισησουν τον τεχνικο που τους ειπε την αληθεια.

Πολυ απλα ,θα το δωσουν σε αλλον τεχνικο,θα τους το φτιαξει και τον πρωτο θα τον πουνε λαλακα.

Ρε τι ακουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ας το πάρω ανάποδα ως προς τις απαντήσεις... Το παραπάνω βίντεο το παρακολούθησα εχθές πριν ξεκινήσω το thread. Πραγματικά 
σε αποπροσανατολίζει ο τύπος. 
Ως προς τις γνώσεις μου,είναι βασικές ηλεκτρονικές γνώσεις,ξέρω να δουλεύω κολλητήρι και δουλεύω ως τεχνικός Η/Υ και δικτύων σε ένα μικρό μαγαζί. Το κυριότερο μου αντικείμενο είναι τα δίκτυα,VPN,Remote κτλ. Επειδή υπάρχουν και στο μαγαζί χαλασμένα-παρατημένα απο πελάτες laptop με πρόβλημα στη vga,σκεφτήκαμε με τον εργοδότη μου οτι ίσως θα μπορούσαμε να ασχοληθούμε και με αυτό έτσι ώστε να το παρέχουμε σαν υπηρεσία. Έχω και εγώ όπως ανέφερα παραπάνω κάποια στο σπίτι για αρχή.
Όσο αναφορά για τον εξοπλισμό,υπάρχει στο μαγαζί ένα αξιόπιστο κολλητήρι και θερμοπίστολο ρυθμιζόμενο. Το κόστος γιατί ξεφέυγει;
Για παράδειγμα δεν θα μπορούσα να ξεκινήσω με αυτό;
https://www.ebay.com/p/BGA-Reflow-Units-Kit-80x80mm-Reball-Station-3-Universal-Stencil-Flux-Tools/1442210696?iid=401289498263

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα εχει ο τυπακος.

Θα τους πει στα αληθεια οτι το apple δεν επισκευαζεται ,και θα μισησουν την apple που εδωσαν δυο χιλιαρικα και δεν θα μισησουν τον τεχνικο που τους ειπε την αληθεια.

Πολυ απλα ,θα το δωσουν σε αλλον τεχνικο,θα τους το φτιαξει και τον πρωτο θα τον πουνε λαλακα.

Ρε τι ακουμε.

Αυτός αν έχει ανταλλακτικό στο φτιάχνει, απλά δεν κάνει rebaling γιατί το βρίσκει κοροϊδία και εξηγεί ακριβώς τους λόγους

 

Το ότι δουλεύει μια κάρτα άμα τη ζεστάνεις δουλεύει το έχω κάνει με φίλους με θερμοπιστολο σε Xbox 5-6 φορές

 

Απλά μετά από λίγο σχετικά διάστημα ξαναχαλαει, δεν είναι αξιόπιστη επισκευή, αν κάτι τα έχει παίξει απλά χάλασε δεν υπάρχει σωτηρία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα εχει ο τυπακος.

Θα τους πει στα αληθεια οτι το apple δεν επισκευαζεται ,και θα μισησουν την apple που εδωσαν δυο χιλιαρικα και δεν θα μισησουν τον τεχνικο που τους ειπε την αληθεια.

Πολυ απλα ,θα το δωσουν σε αλλον τεχνικο,θα τους το φτιαξει και τον πρωτο θα τον πουνε λαλακα.

Ρε τι ακουμε.

Ναι και οταν τους ξαναχαλασει σε 2 μηνες θα τα ξαναδωσουν λεφτα για επισκευη σαν κοροιδα που ειναι?

 

Το reballing ειναι προσωρινη λυση μονο και τιποτε αλλο. 

 

Ασε που υπαρχουν πολλοι απατεωνες στις αγγελιες του ινσομνια που πουλανε reballed καρτες γραφικων σαν αριστες και τα παιρνουνε απο τα θυματα. Εχει εντοπισει πολλους ο Sheogorath.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός αν έχει ανταλλακτικό στο φτιάχνει, απλά δεν κάνει rebaling γιατί το βρίσκει κοροϊδία και εξηγεί ακριβώς τους λόγους

 

Το ότι δουλεύει μια κάρτα άμα τη ζεστάνεις δουλεύει το έχω κάνει με φίλους με θερμοπιστολο σε Xbox 5-6 φορές

 

Απλά μετά από λίγο σχετικά διάστημα ξαναχαλαει, δεν είναι αξιόπιστη επισκευή, αν κάτι τα έχει παίξει απλά χάλασε δεν υπάρχει σωτηρία

Αυτό με το θερμοπίστολο είναι reflow, το reballing είναι άλλη τεχνική που θεωρητικά κρατάει περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά το ζεσταμα είναι που επαναφέρει το τσιπ και μάλιστα σε πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία από ότι θέλει το rebaling, όχι η συγκεκριμένη διαδικασία

 

Τεσπά ο καθένας ας πιστεύει ο,τι θελει και ας κάνει ότι θέλει με τα χρήματα του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά το ζεσταμα είναι που επαναφέρει το τσιπ και μάλιστα σε πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία από ότι θέλει το rebaling, όχι η συγκεκριμένη διαδικασία

 

Τεσπά ο καθένας ας πιστεύει ο,τι θελει και ας κάνει ότι θέλει με τα χρήματα του

Έχω την εντύπωση ότι όσοι είναι υπέρ του reballing είναι επειδή αλλάζει όλη η κόλληση του τσιπ και φεύγει η προβληματική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλάζει το τσιπ (πολύ δύσκολα βρίσκεις καλο ταιπ σκέτο). Οι περισσότεροι είτε ξαναζεσταίνουν τις προβληματικές κολλήσεις στο προβληματικό ταιπ και κραταει λίγες μέρες, είτε αλλάζουν τις κολλήσεις στο προβληματικό τσιπ και κρατάει λίγους μήνες. Αν αλλάξεις και το τσιπ με νέο και το κανείς σωστά, κρατάει χρόνια. Αλλά σχεδόν κανείς δεν το κάνει σε μεγάλα τσιπ (gpu) γιατί δεν βρίσκονται σκέτα (χωρίς pcb).

 

Σε controllers το κάνουν πολλοί και κρατάει, γιατί μιλάμε για μαξ 50-60 ποδαράκια γύρω γύρω και νέα τσιπάκια που τα παίρνεις σκέτα.

 

Όλα τα αλλά είναι παπάντζες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...