Προς το περιεχόμενο

ξαναγεμισμα μελανιων με χυμα μελανια


Lazlow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλεπω πολλα βιντεο στο youtube που ξαναγεμιζουν τα μελανια με συρριγα απο χυμα μελανια...οποιος το εχει δοκιμασει ειναι αξιοπιστο κατι τετοιο ή υπαρχει πιθανοτητα να γινει καποια στραβη; και φανταζομαι ειναι πολυ πιο οικονιμικο να τα ξαναγεμιζω μονος

 

επισης αν εχετε να προτεινετε καποιο μαγαζι η site για να παρω χυμα χρωμα θα με βοηθουσατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω κάνει παλιά για εκτυπωτη HP. Δεν λειτουργεί πάντα. Αυτοι που βλέπεις στο youtube είναι εμπειροι. Το πιο πιθανο είναι να γεμίσεις τον τόπο μελάνια και δουλειά να μην κάνεις.
Υπάρχουν αρκετά συμβατά μελάνια στην αγορά σε πολύ καλες τιμές. Τα οποία όμως πολλες φορές δεν δουλεύουν καλά.
Κατά τη γνώμη μου καλυτερα να πάρεις αυθεντικά μελάνια αν δεν κάνεις μεγάλη χρήση του εκτυπωτη. (Αν είχες λείζερ εκτυπωτη θα σου συνιστούσα σίγουρα συμβατά)
Αν τελικα χρησιμοποιεις πολλά μελάνια καλυτερα να πάρεις ένα καινούριο εκτυπωτη με οικονομικά μελάνια ή ένα λειζερ...

Επεξ/σία από kvour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξεκίνησα πριν 5-6 μήνες.Πήρα ένα  σετάκι από smartjet με 20 ευρώ και με αρκετή βοήθεια από youtube άρχισα να

τα γεμίζω μόνος.Στην αρχή γέμιζα όλο τον τόπο πότε δούλευαν πότε δε δούλευαν.Με αρκετή όμως υπομονή και επιμονή 

έχω φτάσει σε ένα σημείο να γεμίζω χωρίς να λερώνω τίποτε και να δουλεύουν πάντα και με την πρώτη.

 

Τελευταία έχω εφαρμόσει και ένα δικό μου τιπ αποσυμπίεσης το οποίο λειτουργεί άψογα.

Απαραίτητη προυπόθεση ο εκτυπωτής να δέχεται γεμισμένα.Για πρώτη φορά πήγαινε σε ένα μαγαζί που γεμίζουν με τον

εκτυπωτή μαζί να σιγουρευτείς ότι δουλεύει με γεμισμένα.

Τώρα εφοδιάζομαι μελάνια από ίντερνετ μεγάλες συσκευασίες σε πολύ χαμηλή τιμή και σχεδόν είναι μηδενικό το κόστος

γεμίσματος.

Εάν κάποιος αρχίσει και θέλει βοήθεια εδώ είμαστε.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγω τα γεμιζω μονος μου τα μελάνια ( χωρις να λερωσω ) 

το θεμα ειναι να βγαλεις  τον αερα  με την σύριγγα και το καταλληλο κιτ

 

https://www.youtube.com/watch?v=MPi2GqJg5QM

 

 

 

εγω εχω παρει τα συγκεκριμένα

 

https://www.banggood.com/3In1-Ink-Refill-Cartridge-Clip-2x-Rubber-Pads-Syringe-No-Needles-for-HP-6061-p-1006873.html?rmmds=search

 

https://www.banggood.com/100ml-Refill-Ink-For-HP-Canon-Lexmark-Dell-Brother-Inkjet-Printer-p-1006854.html?rmmds=search

Επεξ/σία από rose from hell
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα , αν βρεις χρόνο μου λες για το τιπ αποσυμπίεσης , ευχαριστώ...

Καλημέρα όχι δεν εφαρμόζω αυτό του βίντεο.

Το έκανα στην αρχή αλλά τα έκανα όλα χάλια με όχι και τόσο καλά αποτελέσματα.

Τώρα τι κάνω.Δεν αφαιρώ καθόλου  αυτοκόλητο. Απλά τρυπάω σε αυτό 1-2 φορές με τη σύριγγα και βάζω το ανάλογο χρώμα. 

Σκουπίζω με χαρτοπετσέτα καλά και με το στόμα μου φυσάω στην τρυπούλα εφαρμόζοντας καλά τα χείλη μου

σε αυτή  μέχρινα βγεί λίγο χρώμα από κάτω.

Σκουπίζω το λίγο χρώμα που έτρεξε κλείνω την τρυπούλα με ένα μικρό κομμάτι αυτοκόλητης ταινίας.

Αν είναι το τρίχρωμα  συνεχίζω με την ίδια διαδικασία και στα άλλα δύο χρώματα.

 

Με αυτό τον τρόπο επιτυγχάνω την καλίτερη δυνατή αποσυμπίεση και πάντα μετά το γέμισμα τα μελάνια μου δουλεύουν άψογα με την πρώτη.

Όταν αδειάζουν απλά βγάζω το πρόσθετο μικρό αυτοκόλητο κομματάκι ένα ένα για το τρίχρωμο  και ξαναγεμίζω.

Να συμπληρώσω αναφέρομαι στα μελάνια 301 hp που χρησιμοποιώ και γεμίζω μόνος μου.

 

Edit.Δεν το είδα από κάπου απλά το εφάρμοσα μόνος μου δοκιμαστικά και αφού πέτυχε από την πρώτη φορά πλέον 

το κάνω συνέχεια.Έτσι η διαδικασία είναι πιο απλή και πιο εύκολη.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρτε τα γνησια οσοι το επιχειρησετε, πιθανοτα πιο φθηνα θα βγουν κ θα ναι καλυτερο κ το μελανι.Ολες οι εταιριες βγαζουν πλεων μιας και πλασαρανε τα δικα τους μηχανηματα με δεξαμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι έχουν βγάλει με δεξαμενές αλλά είναι πολύ ακριβά στην αρχική αγορά τους.Πλησιάζουν τα 200 ευρώ

Πιθανώς να συμφέρει κάποιον που κάνει μεγάλη χρήση αλλά τους περισσότερους που το έχουμε για απλή οικιακή χρήση δε συμφέρει να διαθέσουμε ένα τέτοιο ποσό για την αγορά.

 

Από την άλλη το κάθε μπουκαλάκι που έχει καμιά 30αριά ml χρώμα το δίνουν 7-8 ευρώ.Στο ίντερνετ βρίσκεις μπουκαλάκια των 100 ml με 1,5 ευρώ.

Δεν ξέρω να ανεβάζω βίντεο με το δικό μου τρόπο γεμίσματος που πλέον δεν έχω καμία αποτυχία.Κάποια στιγμή θα  ανεβάσω με φωτογραφίες.

Το έχω απλουστεύσει τόσο  ώστε το πολύ σε δύο λεπτάκια έχω γεμίσει το άδειο μελανοδοχείο και συνεχίζω την 

εκτύπωση εκεί που με άφησε και δεν είμαι πλέον αναγκασμένος να τρέχω να το γεμίσω ή να αγοράσω καινούργιο.

 

Επίσης δεν τσιγγουνεύομαι στο χρώμα κάνω κάθε πρώτη ή το πολύ δεύτερη μέρα κάποια έγχρωμη εκτύπωση και συχνά έναν καθαρισμό των μελανιών για να μην στεγνώνουν και βουλώνουν,πράγμα που τους δίνει περισσότερη ζωή.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως υποσχέθηκα παραπάνω φωτογραφίες από γέμισμα αφού δεν ξέρω από βίντεο.

Αφού γεμίσουμε με την ανάλογη ποσότητα πάντα λιγότερο ποτέ παραπάνω αποφεύγοντας την υπερχείλιση και αν τρέξει 

τραβάμε πάλι λίγο με τη σύριγγα πριν τη βγάλουμε.

Σπουπίζουμε καλά με χαρτοπετσέτα και φυσάμε να τρέξει λίγο χρώμα από κάτω. Σπουπίζουμε και ταμπονάρουμε.

post-447138-0-87635400-1502167242_thumb.jpg

 

Κλείνουμε την τρυπούλα με ένα άλλο μικρό κομματάκι ταινίας και είμαστε έτοιμοι.

post-447138-0-25635100-1502167309_thumb.jpg

 

Στις σύριγγες έχω τοποθετήσει με σιλοτέιπ το ανάλογο χρώμα για την κάθε μία γιατί πρώτον δεν 

πρέπει να μπερδεύουμε τα χρώματα και δεύτερο να μην κάνουμε λάθος στο έγχρωμο.Είχα κάνει 

λάθος σε ένα και το πέταξα.Δεν καθαρίζει.

 

Για οτιδήποτε περισσότερο εδώ είμαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως κάποιος γνωρίζει να μας πει.

Έχω παρατηρήσει ότι στα κάντριτζ (μελανοδοχεία) υπάρχουν πάνω στο πλαστικό μικρές τριχοειδείς - ελικοειδείς

ραβδώσεις οι οποίες οδηγούν στη τρύπα που βάζουμε μελάνη.

 

Παρατήρησα πριν βγάλω το αρχικό αυτοκόλλητο να γεμίσω ότι αφήνουν  ελάχιστο στην άκρη που δεν καλύπτουν,

περίπου στην κάτω ευθεία χαρακιά που τέμνει τις ελικοειδείς.

 

Ξέρει να μας πει κάποιος πρέπει όντως να αφήνουμε κάποιο μικρό μέρος ακάλυπτο ώστε ο αέρας να λειτουργεί

σαν μέσο πίεσης να κατεβαίνει το μελάνι;;;;;;

Όπως π.χ. όταν κλείσουμε με το δάχτυλό μας ένα καλαμάκι με νερό από το πάνω μέρος δεν τρέχει από κάτω αν

δεν τραβήξουμε από πάνω το δάχτυλό μας. 

Εγώ πάντως προσέχω ώστε πάντα να αφήνω λίγο ακάλυπτο.

 

image.jpg

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω τα γεμιζω μονος μου τα μελάνια ( χωρις να λερωσω ) 

το θεμα ειναι να βγαλεις  τον αερα  με την σύριγγα και το καταλληλο κιτ

 

https://www.youtube.com/watch?v=MPi2GqJg5QM

 

 

 

εγω εχω παρει τα συγκεκριμένα

 

https://www.banggood.com/3In1-Ink-Refill-Cartridge-Clip-2x-Rubber-Pads-Syringe-No-Needles-for-HP-6061-p-1006873.html?rmmds=search

 

https://www.banggood.com/100ml-Refill-Ink-For-HP-Canon-Lexmark-Dell-Brother-Inkjet-Printer-p-1006854.html?rmmds=search

Εισαι ικανοποιημένος με τα μελανια απο bangood? Ή χανουν πολυ σε ποιοτητα? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν τα πάω καλά με τα αγγλικά και δυσκολεύομαι για αγορές από ξένες ιστοσελίδες χρησιμοποιώ αυτά 

από cosmo-market.

 

https://www.skroutz.gr/c/925/symvata-anakataskevasmena-melania-inkjet.html?keyphrase=%CF%87%CF%85%CE%BC%CE%B1+%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B9

 

Δεν έχω δει καμία διαφορά στην εκτύπωση με τα γνήσια.

Θεωρώ ότι όλα τα μελάνια από Κίνα προέρχονται τόσο ετούτα όσο και τα γνήσια των εταιρειών στα οποία απλά

αλλάζουν ετικέτα για να δικαιολογούν την τιμή. Τρελαίνομαι  όταν βλέπω 100 ml μελάνι από Ελλάδα κόστος 

1,50 ευρώ και από την άλλη το γνήσιο που περιέχει τρία ml να πουλιέται από 12 έως 15 ευρώ και το xl με 8-9 

ml 25 με 30 ευρώ..

 

Χτες είχα περάσει από mediamarket και κοίταζα τα νέα μελάνια σε μπουκαλάκι για τους νέους εκτυπωτές.70 ml 

της pixma 11 ευρώ,της hp 8 ευρώ και της epson ήταν λίγο πιο φτηνά 6 ευρώ.

 

Επίσης αν ήξεραν κάποιοι τι πληρώνουν θα πηδούσαν από το παράθυρο.Αν δεις στο παραπάνω λινκ που

έχω υπάρχει ιστοσελίδα στην Ελλάδα που πουλάει το ένα μπουκαλάκι 11,58 ευρώ (τα λεπτά τον μάραναν).

 

http://e-rollink.gr/product_info.php?products_id=2207&osCsid=f059f3d73bac1c4aab2d9f76702cb0ed

 

Τα 4 ίδια μπουκαλάκια με διαφορετικό χρώμα τα βλέπουμε στο ξένο σάιτ που ποστάρεις και ασφαλώς δεν

θα έχουν καμία διαφορά 4 ευρώ.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι ικανοποιημένος με τα μελανια απο bangood? Ή χανουν πολυ σε ποιοτητα? 

δεν εχω δει διαφορα απο τα γνησια

και εκτυπωνω πολυ καλυτερα  τωρα  με μεγάλη διαφορά μπορω να πω απο πριν που τα γεμίζα σε τοπικο καταστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
On 04/08/2017 at 22:01, papoys1 said:

Ναι έχουν βγάλει με δεξαμενές αλλά είναι πολύ ακριβά στην αρχική αγορά τους.Πλησιάζουν τα 200 ευρώ

Πιθανώς να συμφέρει κάποιον που κάνει μεγάλη χρήση αλλά τους περισσότερους που το έχουμε για απλή οικιακή χρήση δε συμφέρει να διαθέσουμε ένα τέτοιο ποσό για την αγορά.

Από την άλλη το κάθε μπουκαλάκι που έχει καμιά 30αριά ml χρώμα το δίνουν 7-8 ευρώ.Στο ίντερνετ βρίσκεις μπουκαλάκια των 100 ml με 1,5 ευρώ.

Δεν ξέρω να ανεβάζω βίντεο με το δικό μου τρόπο γεμίσματος που πλέον δεν έχω καμία αποτυχία.Κάποια στιγμή θα  ανεβάσω με φωτογραφίες.

Το έχω απλουστεύσει τόσο  ώστε το πολύ σε δύο λεπτάκια έχω γεμίσει το άδειο μελανοδοχείο και συνεχίζω την 

εκτύπωση εκεί που με άφησε και δεν είμαι πλέον αναγκασμένος να τρέχω να το γεμίσω ή να αγοράσω καινούργιο.

Επίσης δεν τσιγγουνεύομαι στο χρώμα κάνω κάθε πρώτη ή το πολύ δεύτερη μέρα κάποια έγχρωμη εκτύπωση και συχνά έναν καθαρισμό των μελανιών για να μην στεγνώνουν και βουλώνουν,πράγμα που τους δίνει περισσότερη ζωή.

Καλησπέρα 

 

Από που βρίσκεις τόσο φθηνά μελάνια? 

 

Ενδιαφέρομαι έχω έναν επσον και έχω πάρει σκέτες κασέτες που κάνουν Auto reset και δουλεύει μια χαρά αλλά έχω διαπιστώσει ότι μου τελειώνουν γρήγορα τα μελάνια, προφανώς κάπου χάνει γιατί στις άκρες των σελίδων παρατηρώ μαύρες στάμπες κάποιες φορές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, barman_ είπε

Καλησπέρα 

Από που βρίσκεις τόσο φθηνά μελάνια? 

Ενδιαφέρομαι έχω έναν επσον και έχω πάρει σκέτες κασέτες που κάνουν Auto reset και δουλεύει μια χαρά αλλά έχω διαπιστώσει ότι μου τελειώνουν γρήγορα τα μελάνια, προφανώς κάπου χάνει γιατί στις άκρες των σελίδων παρατηρώ μαύρες στάμπες κάποιες φορές 

Η αληθεια ειναι οτι και εγω που τα γεμιζω μονος μου τελειωνουν σχετικα γρηγορα και μου αφηνει και μενα μαυρες σταμπες στις ακρες.

Δεν εχω βρει ακομα γιατι μου το κανει.

Μπορει να το γεμισω το μελανι και μετα απο 40-50 σελιδες να θελει ξανα γεμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...