Προς το περιεχόμενο

ξαναγεμισμα μελανιων με χυμα μελανια


Lazlow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, barman_ είπε

Πολυ καλη τιμη αν και βλεπω μαλλον λογω παλαιοτητας δεν υπαρχει η αγγελια..μπορεις να μας δωσεις τον πωλητη?

@papoys1  , @rose from hell η αν καποιος αλλος εχει ακρη για μελανια,ας ποσταρει η στειλει ενα πμ

Εγώ έχω 3-4 χρόνια να αγοράσω οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω για τιμές.Πήρα τότε που βρήκα σε καλή τιμή μισόλιτρα και 1 λίτρου το μαύρο και έχω ακόμη. Αν και όταν τελειώσω θα πάρω από Κίνα γιατί εδώ έχουν ξεφύγει τελευταίαμ οι τιμές.

Θυμάμαι ότι τότε το κάθε δοχείο 500 ml το είχα πληρώσει 1,50 ευρώ ναι ενάμισυ ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, papoys1 said:

Εγώ έχω 3-4 χρόνια να αγοράσω οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω για τιμές.Πήρα τότε που βρήκα σε καλή τιμή μισόλιτρα και 1 λίτρου το μαύρο και έχω ακόμη. Αν και όταν τελειώσω θα πάρω από Κίνα γιατί εδώ έχουν ξεφύγει τελευταίαμ οι τιμές.

Θυμάμαι ότι τότε το κάθε δοχείο 500 ml το είχα πληρώσει 1,50 ευρώ ναι ενάμισυ ευρώ.

Απιστευτη μου φαινεται αυτη η τιμη....

14 minutes ago, rose from hell said:

ουτε εγω μπορω να βρω τον  πωλητη

δεν βαλαμε ουτε αξιολογησης

ευχαριστω πολυ..αν προκυψει οτιδηποτε μου λετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, barman_ είπε

Απιστευτη μου φαινεται αυτη η τιμη....

 

Πράγματι θυμάμαι τα πουλούσε ένα ιντερνιτικό κατάστημα στο Μαρκόπουλο λέω λάθος θα έκανε πήρα τηλέφωνο και μου λέει ναι τόσο τα πουλάμε. Μάλιστα πήγα και πήρα δύο από κάθε χρώμα σύνολο 6  με 9 ευρώ έχω δώσει  σε δύο φίλους και υπάρχει αρκετό ακόμη. Κάποιοι λένε λήγει αλλά εμένα μου έχουν πει ότι και 15 χρόνια δεν παθαίνει τίποτε. Το μέλλον θα δείξει.

Το μαύρο το μεγάλο ήταν λίγο ακριβό 12 ευρώ το λίτρο όμως αλλά και πάλι καμία σχέση με τις σημερινές τιμές.Όσο για ποιότητα χρώματος δες στο τέλος την εκτύπωση.

Φανταστείτε πόσο μας εκμεταλεύονται οι εταιρείες πουλώντας ένα μελανάκι που έχει συνολικά άντε 15 ml στα 30 ευρώ. Κυρίτσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, papoys1 said:

Πράγματι θυμάμαι τα πουλούσε ένα ιντερνιτικό κατάστημα στο Μαρκόπουλο λέω λάθος θα έκανε πήρα τηλέφωνο και μου λέει ναι τόσο τα πουλάμε. Μάλιστα πήγα και πήρα δύο από κάθε χρώμα σύνολο 6  με 9 ευρώ έχω δώσει  σε δύο φίλους και υπάρχει αρκετό ακόμη. Κάποιοι λένε λήγει αλλά εμένα μου έχουν πει ότι και 15 χρόνια δεν παθαίνει τίποτε. Το μέλλον θα δείξει.

Το μαύρο το μεγάλο ήταν λίγο ακριβό 12 ευρώ το λίτρο όμως αλλά και πάλι καμία σχέση με τις σημερινές τιμές.Όσο για ποιότητα χρώματος δες στο τέλος την εκτύπωση.

Φανταστείτε πόσο μας εκμεταλεύονται οι εταιρείες πουλώντας ένα μελανάκι που έχει συνολικά άντε 15 ml στα 30 ευρώ. Κυρίτσης

χαχαχα ωραιο βιντεακι...ειναι τεραστια μπιζνα το μελανι...οσο για μενα δεν ξερω τι να κανω και πως να κινηθω για αρχη..κριμα να μην τα ηξερα και γω,θα ειχα στοκαρει για 10 χρονια μελανι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη διαδικασία αλλά δεν θέλει αρπακολατζίδικα πράγματα.  Στην αρχή ,θέλει  βεβαία δοκιμές γιατί μπορεί να σου ξεχειλίζει οπότε θα καταλάβεις και τη ποσότητα αλλά και τη πίεση που θα ασκείς στην σύριγγα. Είχα πάρει αρκετά παλιά από την Ελλάδα και έκανα τα πρώτα μου γεμίσματα και ύστερα αγορές από το εξωτερικό. Από ένα σημείο και μετά το βαρέθηκα! Το θεωρούσα χάσιμο χρόνου (για εμένα) και λόγω ότι πήρα άλλο εκτυπωτή και είδα πως με 20 ευρώ αγοράζω 25 μελάνια από το ebay . είπα όλα καλά!

Επίσης είχα δοκιμάσει και ink tank εξωτερικό. Δεν είχα σταθεί τυχερός, ήρθε με ελάττωμα και μου λέρωσε τα πάντα με μελάνι στο γραφείο. Δεν το ξαναδοκίμασα!!

Πάντως θεωρώ πως αν δεν κάνεις μεγάλες καταναλώσεις ίσως δεν χρειάζεται να κάνεις τέτοια διαδικασία! Αλλά όπως και να έχει αν δεν το δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, barman_ είπε

χαχαχα ωραιο βιντεακι...ειναι τεραστια μπιζνα το μελανι...οσο για μενα δεν ξερω τι να κανω και πως να κινηθω για αρχη..κριμα να μην τα ηξερα και γω,θα ειχα στοκαρει για 10 χρονια μελανι

Αρχικά θα έλεγα πάρε ένα σετάκι αν δεν μπορείς από Κίνα από εδώ με 20-25 ευρώ που τα έχει όλα αλλά μελάνι σε μικρά μπουκαλάκι.

Θα κάνεις τις δοκιμές σου θα δεις αν μπορείς και αν τόχεις (ειλικρινά δεν είναι τίποτε σου το λέει ένας παππούς)😁 και αν πας καλά παίρνεις μετά μεγαλύτερα δοχεία. Αν όχι έχασες 20-25 ευρώ.

Εγώ αρχικά πήρα από εδώ και μόλις τα κατάφερα πήγα σε μεγάλες συσκευασίες.Στις πρώτες απόπειρες και εγώ τα έκανα χάλια τώρα όμως σε πέντε λρπτάκια έχω γεμίζει και τα δύο μελανάκια με 100% επιτυχία γλυτώνοντας τουλάχιστον 25 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alfas είπε


Πάντως θεωρώ πως αν δεν κάνεις μεγάλες καταναλώσεις ίσως δεν χρειάζεται να κάνεις τέτοια διαδικασία! Αλλά όπως και να έχει αν δεν το δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις!!!

Εγώ είμαι αυτής της άποψης πάντας θέλω να δοκιμάζω νέα πράγματα.Βέβαια με το μελάνι έχω σωθεί γιατί αν κάτσει η εγγονούλα στο pc το τέλειωσε με τη μία τουλάχιστον το έγχρωμο βγάζοντας έγχρωμους παιδικούς ήρωες σε Α4. Δεν στεναχωριέμαι όμως και αυτή χαίρεται γιατί σε πέντε λεπτάκια είναι γεμάτο και έτοιμο να συνεχίσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, papoys1 said:

Αρχικά θα έλεγα πάρε ένα σετάκι αν δεν μπορείς από Κίνα από εδώ με 20-25 ευρώ που τα έχει όλα αλλά μελάνι σε μικρά μπουκαλάκι.

Θα κάνεις τις δοκιμές σου θα δεις αν μπορείς και αν τόχεις (ειλικρινά δεν είναι τίποτε σου το λέει ένας παππούς)😁 και αν πας καλά παίρνεις μετά μεγαλύτερα δοχεία. Αν όχι έχασες 20-25 ευρώ.

Εγώ αρχικά πήρα από εδώ και μόλις τα κατάφερα πήγα σε μεγάλες συσκευασίες.Στις πρώτες απόπειρες και εγώ τα έκανα χάλια τώρα όμως σε πέντε λρπτάκια έχω γεμίζει και τα δύο μελανάκια με 100% επιτυχία γλυτώνοντας τουλάχιστον 25 ευρώ..

οχι οχι,αν διαβασεις προηγουμενα μηνυματα θα δεις οτι εχω παρει ηδη ενα κιτακι με αδεια μελανακια που κανουν auto reset και γεμιζω...αλλα κατι παιζει και χανει τα μελανια ,δλδ η εξατμιζεται η φευγει μαλλον προς τα κατω και αφηνει σταμπες  στα χαρτια..υποθετω κλασσικο προβλημα των epson γιατι οταν εκανα ενα καλο καθαρισμα,ειχε σταματησει για καποιο καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kakofonixx είπε

έχει δοκιμάσει κανείς ciss system για τον εκτυπωτή του να μας πει εντυπώσεις?

το σκέφτομαι για τον epson μου...

https://www.aliexpress.com/item/4000969535250.html

Αν και το έχω μελετήσει αρκετά στο youtube δεν το επιχείρησα ούτε πρόκειται γιατί για μένα αυτό είναι κάτι με αμφίβολες πιθανότητες επιτυχίες επειδή είναι πολύπλοκο.

 

1 λεπτό πριν, barman_ είπε

οχι οχι,αν διαβασεις προηγουμενα μηνυματα θα δεις οτι εχω παρει ηδη ενα κιτακι με αδεια μελανακια που κανουν auto reset και γεμιζω...αλλα κατι παιζει και χανει τα μελανια ,δλδ η εξατμιζεται η φευγει μαλλον προς τα κατω και αφηνει σταμπες  στα χαρτια..υποθετω κλασσικο προβλημα των epson γιατι οταν εκανα ενα καλο καθαρισμα,ειχε σταματησει για καποιο καιρο

Α μάλιστα εσύ δεν έχει μελάνια με τις κεφαλές πάνω και πήρες συμβατά ειδικά για γέμισμα.Εγώ γεμίζω τα δύο γνήσια του hp που έχουν τις κεφαλές πάνω και αν κάποιο τα παίξει κατεβαίνω Στουρνάρη και αγοράζω ένα γνήσιο επαναγεμισμένο σε χαμηλή τιμή και συνεχίζω. Με συμβατά καινούργια που πήρα δύο φορές στο πρώτο γέμισμα τα έπαιξαν.Γνήσιο έγχρωμο που έχω τώρα πρέπει να  είναι στον 2ο χρόνο και θα το έχω γεμίσει πάνω από 30 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, papoys1 said:

Αν και το έχω μελετήσει αρκετά στο youtube δεν το επιχείρησα ούτε πρόκειται γιατί για μένα αυτό είναι κάτι με αμφίβολες πιθανότητες επιτυχίες επειδή είναι πολύπλοκο.

Α μάλιστα εσύ δεν έχει μελάνια με τις κεφαλές πάνω και πήρες συμβατά ειδικά για γέμισμα.Εγώ γεμίζω τα δύο γνήσια του hp που έχουν τις κεφαλές πάνω και αν κάποιο τα παίξει κατεβαίνω Στουρνάρη και αγοράζω ένα γνήσιο επαναγεμισμένο σε χαμηλή τιμή και συνεχίζω. Με συμβατά καινούργια που πήρα δύο φορές στο πρώτο γέμισμα τα έπαιξαν.Γνήσιο έγχρωμο που έχω τώρα πρέπει να  είναι στον 2ο χρόνο και θα το έχω γεμίσει πάνω από 30 φορές.

η δικη σου η φαση πρεπει να ειναι η καλυτερη...και γω αν αλλαξω εκτυπωτη εναν τετοιο θελω να παρω,που να εχει τα μελανακια στην κεφαλη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, λύστε μου μία απορία παρακαλώ: Πρόκειται για το μελάνι 652 hp

Βλέπω το γνήσιο https://www.skroutz.gr/s/7069881/HP-652-Black-F6V25AE.html?from=catspan ξεκινάει στο skroutz από 11 ευρώ πες.

Υπάρχει το συμβατό με 14ml  https://www.skroutz.gr/s/24634052/Premium-Συμβατό-Μελάνι-HP-652XL-14ml-Black.html?from=catspan από 14 κάτι ευρώ.

Και αυτό με 20ml https://www.skroutz.gr/s/13040826/HP-652XL-F6V25AE-20ml-DeskJet-Ink-Advantage-1115-2135-2136-3635-3636-3700-3775-3785-3835-4535-4675-ACTIVE-ΣΥΜΒΑΤΟ-ΜΕΛΑΝΙ-BLACK.html?from=catspan με 15 ευρώ.

Αυτά τα τρία μελανοδοχεία, ταιριάζουν στον ίδιο εκτυπωτή;;; Ποιο συμφέρει να πάρω από τιμή και συμβατότητα. Και τελικά το γνήσιο πόσα ml μελάνι περιέχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Παίδες, λύστε μου μία απορία παρακαλώ: Πρόκειται για το μελάνι 652 hp

Βλέπω το γνήσιο https://www.skroutz.gr/s/7069881/HP-652-Black-F6V25AE.html?from=catspan ξεκινάει στο skroutz από 11 ευρώ πες.

Υπάρχει το συμβατό με 14ml  https://www.skroutz.gr/s/24634052/Premium-Συμβατό-Μελάνι-HP-652XL-14ml-Black.html?from=catspan από 14 κάτι ευρώ.

Και αυτό με 20ml https://www.skroutz.gr/s/13040826/HP-652XL-F6V25AE-20ml-DeskJet-Ink-Advantage-1115-2135-2136-3635-3636-3700-3775-3785-3835-4535-4675-ACTIVE-ΣΥΜΒΑΤΟ-ΜΕΛΑΝΙ-BLACK.html?from=catspan με 15 ευρώ.

Αυτά τα τρία μελανοδοχεία, ταιριάζουν στον ίδιο εκτυπωτή;;; Ποιο συμφέρει να πάρω από τιμή και συμβατότητα. Και τελικά το γνήσιο πόσα ml μελάνι περιέχει;

Φυσικά ταιριάζουν απλά το πρώτο είναι γνήσιο τα άλλα δύο συμβατά για αυτό έχουν αυτήν την τιμή.

Με τα συμβατά υπάρχει το ρίσκο πρώτο να μη τα δέχεται καθόλου ο εκτυπωτής και δεύτερο να καεί το τσιπάκι τους σύντομα. Εγώ δύο φορές πήρα συμβατά τη μία από Ελλάδα την άλλη από Κίνα από Ελλάδα μετά το πρώτο γέμισμα τα έπαιξε από Κίνα ενώ δούλεψε πριν τελειώσει το απέρριψε ο εκτυπωτής ή κάηκε το τσιπάκι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα είναι προτιμότερο να πάω τα γνήσια μελανοδοχεία για γέμισμα. 

Απλώς να πω στον φίλο εκεί να μην τσιγκουνευτεί τα μελάνια, όπως έκανε την τελευταία φορά που πήγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

@papoys1

Μου τελειώσε το χύμα μελάνι απο το εξωτερικό . Αγόρασα απο το παρακάτω κατάστημα : https://www.euro-jet.gr/ ( 1η φορά αγοράζω) , χυμα έγχρωμο και μάυρο . Για τα μελανοδοχεία HP 650 

Με τη 1η ευκαιρια θα πάρω ενα πολυμηχάνημα με τονερ λόγω αυξημένου όγκου εκτυπώσεων.Μονο εγω ασχολούμαι όποτε ειμαι στο γραφείο με τους πειραματισμούς γεμίσματος μελανιων . Τις περισσότερες φορέςπαίρνει γνήσια μελανοδοχεια . 22€ /2 εβδομαδες δινει πλέον λόγω όγκου . Να τελειωσει το Lockdown και θα πάρω πολυμηχάνημα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...