Προς το περιεχόμενο

ΟΑΣΑ: Βελτίωση των μετακινήσεων χάρις στην τηλεματική για το 95,8% των χρηστών λεωφορείων και τρόλεϊ


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά είναι η εφαρμογή! 

Και οι στάσεις να μην έχουν τον πίνακα, με το Nearby Stations μπορεις να την βρείς και να ενημερωθείς για το λεωφορείο που περιμένεις μέσα απο την εφαρμογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση είναι ότι όλο το σύστημα το έκανε εταιρία από Θεσσαλονίκη, μάλιστα η ίδια που έκανε και αυτό που έχει χρόνια η Θεσσαλονίκη για τα λεωφορεία της. Πολύ αξιόπιστο αν δεν είναι βλάχος ο οδηγός και κλείνει το gps.

Ένας από την ομάδα που έφτιαξε την εφαρμογή είναι ο Δημήτρης από τους gramers μάλιστα.

 

Μιλάμε για εξαιρετική εφαρμογή και με έχει βοηθήσει αν και στην Αθήνα δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω πάνω απο 2 διαφορετικά λεωφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή με έχει πραγματικά σώσει. Θέλω τουλάχιστον μία ώρα και κάτι για να πάω σχολή και σε σχέση με πριν που μπορεί και να πιστόλιαζες από απελπισία στο περίμενε είναι σαφώς καλύτερα. Οι οδηγοί είναι αλήθεια πως καμία φορά τα κλείνουν όλα αλλά για πρωινά δρομολόγια το έχω δει ελάχιστα. Καμία φορά πάντως είναι η μεγάλη έλλειψη οχημάτων (βλάβες που δεν διορθώνονται κτλ) αλλά και οδηγών που φταίει που φταίει γιατί υπάρχουν στον δρόμο τα μισά λεωφορεία από ότι θα έπρεπε . Παίζει και αυτό τον ρόλο του στις καθυστερήσεις και στα κλειστά telematics,όχι ότι σε ένα μεγάλο ποσοστό δεν τα φταίει η γαϊδουριά κάποιων αλλά για να τα λέμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέχετε τι λετε και ποσο χρησιμοποιήτε την εφαρμογή, εδω στην Θεσσαλονίκη λιγο καιρό αφου βγήκε η εφαρμογή βγάλανε τα δρομολόγια απο το Google maps.

 

ΥΓ. Δεν ξερω την εφαρμογή του ΟΑΣΑ αλλα του ΟΑΣΘ δεν ειναι καλή, το mobile site του ειναι πιο εύχρηστο (αλλα παλι χειρότερο απο το Google maps).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εχουν περασει .... δεν ξερω 25-30 χρονια (ΚΑΠΑΤΕΛ) ... παλι για τον Καλοφωλια (ΚΑΠΑ Research) ακουω .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ολ'αυτα αλλα καποιος να πει στουσ γ@μημενους οδηγους οτι καποιοι καποιες περιμενουν στην σταση ειδικα α βραδια στο τελευταιο δρομολογιο και απλα ΑΓΝΟΟΥΝ οτι τους κανεις νοημα και δεν σταματανε.... Εχω παψει να μπαινω λεωφορεια χρονια τωρα γι'αυτο τον λογο ακριβως. Κι εγω οταν δουλευω θελω να σχολαω στην ωρα μου αλλα δεν γραφω στα @@ μου τον πελατη που ερχεται γιατι σεβομαι και τα 10 cents που αφηνει... Ετσι πρεπει να σεβονται και οι οδηγοι τα λεφτα του εισητηριου και τις καρτες που καποιοι πληρωνουν αδικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μπηκε τηλεματικη, αδυνατω να καταλαβω το πως βελτιωνει τη μετακινηση.

Το μονο που κανει ειναι να μην περιμενεις σαν χαζος το λεωφορειο. Αν εννοει ετσι τη βελτιωση ναι. 

Βελτιώνει τη μετακίνηση, γιατί μπορείς να πάρεις σε πραγματικό χρόνο αποφάσεις για το πως θα μετακινηθείς. Πχ., αν είσαι μεταξύ δύο πιθανόν στάσεων και γραμμών, μπορείς να βρεις άλλη για να εξυπηρετηθείς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας από την ομάδα που έφτιαξε την εφαρμογή είναι ο Δημήτρης από τους gramers μάλιστα.

 

Μιλάμε για εξαιρετική εφαρμογή και με έχει βοηθήσει αν και στην Αθήνα δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω πάνω απο 2 διαφορετικά λεωφορία.

Ναι και εγώ από τον Δημήτρη το έμαθα, είχαμε κάτσει για μπύρα πριν καν ξεκινήσει η λειτουργία τους και μου το είχε πει τότε.

 

Έχει πολύ πλάκα που όλοι αναφέρονται στο Δημήτρη σαν "Ο Δημήτρης από τους Gramers :lol: "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πλάκα κάνετε; Εγώ πλέον δεν ξέρω πώς την παλεύαμε χωρίς τις πινακίδες και πιο πολύ την εφαρμογή. Έχω ένα λεωφορείο στη γειτονιά που περνάει κάθε οπότε του έρθει. Το να μπορώ να δω σε πραγματικό χρόνο που είναι, είναι τεράστια βοήθεια, για να ξέρω αν θα το πάρω ή όχι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά όταν μου χάλαγε το αμάξι βρισκόμουν σε κατάσταση πανικού. Φέτος που έπαθα πάλι ζημιά, την βδομάδα που ήταν στο συνεργείο και πήγαινα με τα μέσα για δουλειά, πραγματικά σκεφτόμουν μπας και το γυρίσω σε ΜΜΜ. Αυτή η εφαρμογή και το site του προαστιακού που δείχνει live τα τρένα με έσωσαν. Είχα και το tfa tickets για τα εισιτήρια το οποίο κι αυτό είναι πολύ καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι οι φωνητικές αναγγελίες αλλά δεν έχουν όλες οι στάσεις τηλεματική, περιμένουμε πάντως να βελτιωθεί η εικόνα ιδίως σε ότι αφορά τις αφετηρίες για το χρήστη που είναι στο δρόμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογη ειναι παρα πολυ καλη.. Μονο αρνητικο οτι ενω μεχρι τελος Μαιου λειτουργουσαν και τα δρομολογια σωστα (οσο αφορα την περιοχη μου) απο 1 Ιουνιου ακομη και απο την αφετηρια φευγουν ασχετες ωρες.. Υποθετω πως ξεχασανε να ενημερωσουν οτι αρχισαν θερινα δρομολογια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πολύ καλή και απαραίτητη αναβάθμιση για τα λεωφορεία. Όμως, μέσω της εφαρμογής φαίνεται το πότε θα ξεκινήσει από την αφετηρία, με αποτέλεσμα να τρέχεις αν είναι η στάση σου κοντά στην αφετηρία. Δεν καταλαβαίνω το λόγο να μην αναγράφεται το πότε θα ξεκινήσει. Και αυτό το λέω γιατί δεν ισχύουν ούτε τα προγραμματισμένα δρομολόγια. Δεν ξέρω αν τα κλείνουν τα GPS αλλά σίγουρα καθυστερουν να τα ανοίξουν. Καλά γεγονός ότι χάνονται δρομολόγια, και να σημειωθεί ότι υπάρχει κέντρο παραπόνων. Είμαι στη Δουλειά και δεν έχω χρόνο είναι στη επίσημη σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...