Προς το περιεχόμενο

Νέα full frame EOS 6D Mark II από την Canon στα 26,2 MP και χωρίς 4K Video


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι γιατι οσοι παντρευονται καταλαβαινουν τη διαφορα... Και αν θες να γινω και εγω salty oπως ειναι το επιπεδο σε αυτο το φορουμ, εσυ τωρα που τραβας γαμους, αυτοαποκαλεισε "φωτογραφος"? 

Μπορει να μην καταλαβουν την διαφορα, μπορει και ναι.

αλλα σιγουρα θα καταλαβουν τη διαφορα αν δεν τους πας καθολου φωτογραφιες και τους πεις χαλασε η καρτα μνημης.

 

Μην σκοτώνεστε για την canon και το ποιος είναι πιο φωτογράφος από τον άλλον. Άλλωστε η ιστορία έχει δείξει ότι πλέον φωτογράφος αυτοαποκαλείται αυτός που βάζει ένα photography δίπλα από το όνομα του με times new roman και έχει κάνει και κανα γάμο-βάπτιση. .....τους καλούς του 500αρικου....

Και ευτυχώς το κάνανε και μάθανε φωτογραφία όπως και αυτοί που ξεκίνησαν με φιλμ. Και ξέρουν απέξω και ανακατωτά πως λειτουργεί η κάμερα και πως να διαχειρίζονται το φως είτε φυσικό είτε τεχνιτό. Σε αντίθεση με τώρα που γεμίσαμε φωτογράφους με d610, d750,6d να παρακαλάνε να κάνουν κανα γάμο βάπτιση μπας και ξεπληρώσουν τις δόσεις της κάμερας.....και να τα στραβά κάδρα , τα ευρυγώνια και να κροπαρουν μετά στο Lr και τα 36 megapixel της κάμερας να γίνονται 16 μπας και σωθεί καμία φωτογραφία , και να και τα άσχημα κακό φωτισμένα πορτρέτα μετά στο καπάκι με το δέρμα να θυμίζει το πριν διαφήμισης για κρέμα ακμής γιατί ο "φωτογράφος" δεν ξέρει ούτε pp... μην συνεχίσω έχει και καύσωνα

 

Φυσικα και οσοι ξεκινησαν φωτογραφια πριν 10+ χρονια ξεκινησαν με φιλμ

αλλα γιατι δεν βαρανε ακομα με φιλμ? ο κοσμος εξελισσεται.

Καποτε δουλευα με εναν βιντεα που μεχρι και φετος παρεδιδε τα βιντεο γαμου σε dvd.

του λεω το 2017 εχουμε 4k και εσυ ακομα δινεις 576i?

μου λεει αφου δε καταλαβαινει ο κοσμος τη διαφορα.

Με όλο το σεβασμό το τερμάτισες !!! Δεν θυμάμαι οι κάμερες φιλμ που χρησιμοποιούν πολλοί επαγγελματίες ακόμα και τώρα για πορτρέτα σε γάμους , μόδα κτλ να νοιάζονται για δεύτερη sd. Επίσης πριν την εισαγωγή της δεύτερης sd οι επαγγελματίες τι έκαναν ;;; Ειναι τραγική κάμερα αν κρίνουμε τιμή και σπεκ όταν υπάρχει στην αγορά η d750 ,a7r2 , και δεν προσφέρει κάτι καλύτερο από βελτιωμένο af σε σχέση με την 6d που και πάλι δεν δικαιολογεί την τιμή της.

Οταν τραβαγαν καποτε με φιλμ ,καθε 36 φωτο αλλαζανε φιλμ

και εβγαινε ενας γαμος με χ καρουλια.

 

Δεν ειπα ποτε οτι η 6D ειναι κακη καμερα, ειπα οτι ο επαγγελματιας νοιαζεται πρωτα απ ολα για την αξιοπιστια και μετα για το λιγο καλυτερο AF Και τα 5-10 περισσοτερα Mp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλαζουν εκει στην κανον με τιποτα.

Το ιδιο παιχνιδι χρονια τωρα.

Καλα εκανα οσο ηταν νωρις και το γυρισα σε νικον.

Ακου εκει full frame camera στο 2017 με 98% viewfinder coverage...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την canon 6d ,μόλις είδα το άρθρο μπήκα να διαβάσω πληροφορίες για να δω αν αξίζει η αναβάθμιση,δυστυχώς μόνο 3ποστ υπάρχουν για τη κάμερα όλα τα υπόλοιπα είναι για σβήσιμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχεις μονη θεση για καρτα καλο ειναι να τις αλλαζεις συχνα(Προσωπικα ανα ~50 "γεμισματα").Ακομα και να χτυπησει μια πιθανοτατα με επιμονη κ υπομονη θα καταφερεις να σωσεις τα αρχεια.

 

ΑΛΛΑ,οταν πληρωνεσαι για καποιο event που γινετε μια φορα(γαμοβαφτησεις, sport/fashion photography, κοκ) για πιο λογο να μην εχεις διπλες καρτες?

 

Και πραγματικα πιστευω (οπως κ στην περιπτωση της d7500) πως δεν βαλανε διπλη καρτα μονο κ μονο για να αγορασεις το "επαγγελματικοτερο" μοντελο.

 

Κατα τα αλλα, θετικοτατη η σπαστη οθονη,οκ τα mp.

Το θεμα ειναι τι γινετε με το dynamic range κ το iso.

Επιπλεων τι σοι "ibis" ειναι αυτο που λειτουργει μονο σε timelapse?(Μηπως εγινε καποιο λαθος στην μεταφραση?)

Τελος επρεπε να εχει 4k κ προφανως dual slot sd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχεις μονη θεση για καρτα καλο ειναι να τις αλλαζεις συχνα(Προσωπικα ανα ~50 "γεμισματα").Ακομα και να χτυπησει μια πιθανοτατα με επιμονη κ υπομονη θα καταφερεις να σωσεις τα αρχεια.

 

ΑΛΛΑ,οταν πληρωνεσαι για καποιο event που γινετε μια φορα(γαμοβαφτησεις, sport/fashion photography, κοκ) για πιο λογο να μην εχεις διπλες καρτες?

 

Και πραγματικα πιστευω (οπως κ στην περιπτωση της d7500) πως δεν βαλανε διπλη καρτα μονο κ μονο για να αγορασεις το "επαγγελματικοτερο" μοντελο.

 

Κατα τα αλλα, θετικοτατη η σπαστη οθονη,οκ τα mp.

Το θεμα ειναι τι γινετε με το dynamic range κ το iso.

Επιπλεων τι σοι "ibis" ειναι αυτο που λειτουργει μονο σε timelapse?(Μηπως εγινε καποιο λαθος στην μεταφραση?)

Τελος επρεπε να εχει 4k κ προφανως dual slot sd.

αυτο εκανα παλιοτερα οταν εβγαζα με μια 5100.

σε ο,τι δουλεια και να πηγαινα αλλαζα καρτες καθε 1 ωρα και παρ ολα αυτα ειχα αγχος.

 

οι καλυτερες μηχανες δε σε κανουν απαραιτητα καλυτερο, αλλα πολλες φορες σε διευκολυνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη η μαρκ4 στο Αμέρικα είναι στα 3k. Δε γίνεται να βάλει στη νέα 6d όλα όσα γκρινιάζουν απο δω κ από κει κ να την δίνει 2k.

Η μαρκ4 είναι μηχανή που πουλάει "λίγα" κομμάτια μιας κ απευθύνεται σε πολύ περιορισμένο κοινό λόγω τιμής. Πρέπει να την "προστατεύσει" διαφορετικά δεν θα την παίρνει κανείς κ όλοι θα πηγαίνουν για την εξάρα.

 

υγ. αυτό δε σημαίνει ότι το γεγονός ότι δεν έχει 2 υποδοχές για καρτα είναι απλά γελοίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω σε γαμους κουβαλαμε εξτρα σωματα μη τυχει και κλασει το κλειστρο η οτιδηποτε αλλο και μεινουμε και τραβαμε με τα κινητα.

 

νικον είσαι...!!!

 

τρολ μόουντ οφ

 

:-D :-D :-D

Έχω την canon 6d ,μόλις είδα το άρθρο μπήκα να διαβάσω πληροφορίες για να δω αν αξίζει η αναβάθμιση,δυστυχώς μόνο 3ποστ υπάρχουν για τη κάμερα όλα τα υπόλοιπα είναι για σβήσιμο

 

κι εσύ εδώ μπηκες να διαβάσεις; τα ποπκορν επρεπε να παρεις.

 

Μπες γιουτιουμπ, απο προχθές έχω δει οτι βιντεάκι υπάρχει.

Ήδη η μαρκ4 στο Αμέρικα είναι στα 3k. Δε γίνεται να βάλει στη νέα 6d όλα όσα γκρινιάζουν απο δω κ από κει κ να την δίνει 2k.

Η μαρκ4 είναι μηχανή που πουλάει "λίγα" κομμάτια μιας κ απευθύνεται σε πολύ περιορισμένο κοινό λόγω τιμής. Πρέπει να την "προστατεύσει" διαφορετικά δεν θα την παίρνει κανείς κ όλοι θα πηγαίνουν για την εξάρα.

 

Einai στα 3500 με καςμπακ 3200 στο αμέρικα.

 

Και κρίνοντας μπακάλικα οτι εδώ έχει 3600 ΕΥΡΩ, έτσι λέω με το μυαλό μου, οτι τα 1999 δολάρια της 6δ μαρκ 2, εδώ θα βαφτισούν 2100-2200ε.

 

Να ναι κάπου στη "μεση" της 5δ μαρκ 4.

 

Λέω τώρα εγώ. Ο καιρός γαρ εγγύς και επανερχόμεθα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2017 και επαγγελματίες φωτογράφοι θεωρούνται αυτοί που κάνουν γάμους? Καταλαβαίνω ότι αυτό έχει χρήματα το 2017 στην Ελλάδα αλλά σας παρακαλώ αν θέλετε να στηρίξετε το επιχείρημα " επαγγελματίας- φωτογράφος " μην αναφέρετε τους γάμους. Η φωτογραφία είναι τέχνη σαν την ζωγραφική. Μην την υποβιβάζετε τόσο...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2017 και επαγγελματίες φωτογράφοι θεωρούνται αυτοί που κάνουν γάμους? Καταλαβαίνω ότι αυτό έχει χρήματα το 2017 στην Ελλάδα αλλά σας παρακαλώ αν θέλετε να στηρίξετε το επιχείρημα " επαγγελματίας- φωτογράφος " μην αναφέρετε τους γάμους. Η φωτογραφία είναι τέχνη σαν την ζωγραφική. Μην την υποβιβάζετε τόσο...

 

Ισως το πιο σωστο post σε αυτο το thread...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις να καταλάβω γιατί ένας φωτογράφος γάμου δεν είναι επαγγελματίας όπως λες, και ποιος εσύ θεωρείς ότι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2017 και επαγγελματίες φωτογράφοι θεωρούνται αυτοί που κάνουν γάμους? Καταλαβαίνω ότι αυτό έχει χρήματα το 2017 στην Ελλάδα αλλά σας παρακαλώ αν θέλετε να στηρίξετε το επιχείρημα " επαγγελματίας- φωτογράφος " μην αναφέρετε τους γάμους. Η φωτογραφία είναι τέχνη σαν την ζωγραφική. Μην την υποβιβάζετε τόσο...

Σαν τη ζωγραφική δεν είναι κατά τη γνώμη μου. Αν βάλεις κάποιον να τραβήξει μια φωτογραφία θα το κάνει και έχει και αρκετές πιθανότητες να βγει και κάτι αξιοπρεπές. Αν τον βάλεις μπροστά από έναν λευκό καμβά να ζωγραφίσει κάτι όμως τι πιθανότητες έχει να βγει κάτι αξιοπρεπές; Το ίδιο κι αν τον βάλεις μπροστά σε ένα μουσικό όργανο.

 

(Με σεβασμό στην τέχνη της φωτογραφίας εννοείται, απλά εγώ δεν την θεωρώ εφάμιλλη με άλλες τέχνες για το λόγο που έγραψα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νικον είσαι...!!!

 

τρολ μόουντ οφ

 

:-D :-D :-D

 

κι εσύ εδώ μπηκες να διαβάσεις; τα ποπκορν επρεπε να παρεις.

 

Μπες γιουτιουμπ, απο προχθές έχω δει οτι βιντεάκι υπάρχει.

 

Einai στα 3500 με καςμπακ 3200 στο αμέρικα.

 

Και κρίνοντας μπακάλικα οτι εδώ έχει 3600 ΕΥΡΩ, έτσι λέω με το μυαλό μου, οτι τα 1999 δολάρια της 6δ μαρκ 2, εδώ θα βαφτισούν 2100-2200ε.

 

Να ναι κάπου στη "μεση" της 5δ μαρκ 4.

 

Λέω τώρα εγώ. Ο καιρός γαρ εγγύς και επανερχόμεθα.

 

Εσύ μπορεί να λες αλλά λες για Ελλάδα ενώ εγώ έγραψα για Αμερική, όπου αν την ψαξεις στα αντίστοιχα σκρουτζ θα την βρεις 3000. Επομένως έχουμε 3000 vs 2000 για την ώρα. Το πως θα πάει το πράμα θα δείξει προφανώς.

Στην Ελλάδα όντως η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη αν κρίνουμε από αυτά που ξέρουμε.

 

 

2017 και επαγγελματίες φωτογράφοι θεωρούνται αυτοί που κάνουν γάμους? Καταλαβαίνω ότι αυτό έχει χρήματα το 2017 στην Ελλάδα αλλά σας παρακαλώ αν θέλετε να στηρίξετε το επιχείρημα " επαγγελματίας- φωτογράφος " μην αναφέρετε τους γάμους. Η φωτογραφία είναι τέχνη σαν την ζωγραφική. Μην την υποβιβάζετε τόσο...

 

Πέραν του αστείου που αποκαλείς μη επαγγελματία έναν επαγγελματία φωτογράφο γαμοβαπτίσεων, το ανέκδοτο στο συλλογισμό σου είναι ότι το στηρίζεις στο ότι "η φωτογραφία είναι τέχνη σαν τη ζωγραφική" κ επομένως δια της ατόπου απαγωγής εφόσον "η φωτογραφία είναι τέχνη σαν τη ζωγραφική", αν κάποιος κάνει γαμοβαπτίσεις δεν είναι επαγγελματίας.....!!!!!?????

 

Προφανώς κάπου τα χεις μπερδέψει στο κεφάλι σου.

 

υγ. κ σε πληροφορώ ότι υπάρχουν φωτογράφοι γαμοβαπτίσεων που απογειώνουν την φωτογραφία ακόμα κ σαν τέχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες προφανως και το παληκαρι δεν λεει οτι οι φωτογραφοι μυστηριων δεν ειναι επαγγελματιες....

Εννοειται οτι ειναι.

Αυτο που πιστευω οτι εννοει και κατα την γνωμη μου ειναι και πιο σωστο ειναι οτι η επαγγελματικη φωτογραφια ειναι κατι πολυ γενικο και πολυ μεγαλο για να το περιοριζουμε σε γαμους και βαφτισεις, καθε φορα που μιλαμε για "επαγγελματιες φωτογραφους".

 

Μην θιγεστε αν ειστε "επαγγελματιες" ή "σοβαροι ερασιτεχνες" ή αρχαριοι και προσπαθηστε να σκεφτειτε τι εννοει καποιος πριν γραψετε.

 

Η φωτογραφια φυσικα και ειναι τεχνη..

Ειναι κατι που και ο πιο εμπειρος και καλυτερος φωτογραφος του κοσμου εχει πολλα ακομα να μαθει.

 

Σταματηστε να λετε ποιος τον εχει πιο μεγαλο... το φακο :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τη ζωγραφική δεν είναι κατά τη γνώμη μου. Αν βάλεις κάποιον να τραβήξει μια φωτογραφία θα το κάνει και έχει και αρκετές πιθανότητες να βγει και κάτι αξιοπρεπές. Αν τον βάλεις μπροστά από έναν λευκό καμβά να ζωγραφίσει κάτι όμως τι πιθανότητες έχει να βγει κάτι αξιοπρεπές; Το ίδιο κι αν τον βάλεις μπροστά σε ένα μουσικό όργανο.

 

(Με σεβασμό στην τέχνη της φωτογραφίας εννοείται, απλά εγώ δεν την θεωρώ εφάμιλλη με άλλες τέχνες για το λόγο που έγραψα).

 

αυτό το αξιοπρεπές,που λες, και στις δυο περιπτώσεις είναι το ίδιο. Δηλ ένα τίποτα και για τους δύο.

Ή είναι τέχνη αυτό που κάνει ο φωτογράφος ή δεν είναι. Η τέχνη δεν μετριέται με αξιοπρεπές ή μη. 

 Πρέπει να ξεχωρίζουμε την τέχνη από το αξιοπρεπές και για να γίνει αυτό πρέπει να είσαι καλλιτέχνης.

Αν δεν είσαι, δεν καταλαβαίνεις την διαφορά. Και φυσικά άλλο καλλιτέχνης και άλλο επαγγελματίας. Γιατί εδώ κάποιοι νομίζουν ότι όλοι οι επαγγελματίες είναι και καλλιτέχνες. Για όνομα....

Πιο απλά ...αν πάρω εγώ να ζωγραφίσω, που δεν είμαι καλλιτέχνης, θα βγάλω το ίδιο αποτέλεσμα με κάποιον που βγάζει μια φωτογραφία, που κι αυτός δεν είναι καλλιτέχνης.

Ψάξε λίγο στο ίντερνετ να βρεις μερικούς καλλιτέχνες φωτογράφους και δες τις δουλείες τους. Αν νομίζεις ότι οι "αξιοπρεπείς" φωτογραφίες του καθενός πλησιάζουν την τέχνη αυτών, τότε πάω πάσο...

υγ. κ σε πληροφορώ ότι υπάρχουν φωτογράφοι γαμοβαπτίσεων που απογειώνουν την φωτογραφία ακόμα κ σαν τέχνη.

 

Φωτογράφος γαμοβαφτίσεων χωρίς photoshop ή  οποιοδήποτε άλλο studio δεν υπάρχει. Θα μου πεις, και αυτό τέχνη είναι. Ναι αλλά άλλο να βγάζει 1500 φωτογραφίες κάποιος και απ αυτές να παίρνει τις καλές και να τις επεξεργάζεται και άλλο κάποιος άλλος να βγάζει μία φωτογραφία και αυτή να είναι άριστη. Βρες την διαφορά στους παραπάνω δύο. Για να μην σου πω ότι ο δεύτερος είναι και χομπίστας και όχι επαγγελματίας όπως ο πρώτος.

Σεβασμός στη τέχνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...