Προς το περιεχόμενο

Νέα full frame EOS 6D Mark II από την Canon στα 26,2 MP και χωρίς 4K Video


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως δυνατοτητα (καλλιτεχνικης)εξελιξης/εκφρασης θεωρω οτι η φωτογραφια εχει τις ιδιες δυνατοτητες.

Η μεγιστη διαφορα ειναι πως μια φωτογραφια σε "αρχικο" επιπεδο δεν "χτυπαει" τοσο ασχημα σε σχεση με οταν ξεκιναει να παιζει ενα μουσικο οργανο.

 

Δηλαδη ειναι πολυ πιο ευκολο με σχετικα σοβαρη ενασχοληση 3 ετιας να μπορεις να παρουσιασεις κατι αποδεκτο.

Στο πιανο δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.

 

Το θεμα ειναι πως απο εκει και μετα ειναι το δυσκολο κομματι της υπερβασης.

 

Οσο για το επαγγελματιας και τις γαμοβαφτισεις..

Προφανως αυτος που βγαζει το ψωμι του απο αυτο ειναι επαγγελματιας.Και μεσα στο σχετικα στενο οριο αυτων των project μπορει να προβαλει και την δικη αποψη.

 

Απο εκει και περα υπαρχουν αλλα ειδη που οντως προσφερουν περισσοτερη δημιουργικοτητα(και καποια αλλα λιγοτερη).

 

Νομιζω πως η συζητηση επικεντρωθηκε σε αυτου του ειδους την φωτογραφια μιας και εκει υπαρχει επιτακτικη αναγκη 2ης καρτας.

Ισως θα επρεπε να την ονομασουμε event photography.

 

Για αλλου ειδους φωτογραφιας long exposure/street/architectural/product κοκ δεν ειναι απολυτα αναγκαια η δευτερη καρτα.

Που εκει καλο θα ηταν βεβαια να υπηρχε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτό το αξιοπρεπές,που λες, και στις δυο περιπτώσεις είναι το ίδιο. Δηλ ένα τίποτα και για τους δύο.

Ή είναι τέχνη αυτό που κάνει ο φωτογράφος ή δεν είναι. Η τέχνη δεν μετριέται με αξιοπρεπές ή μη. 

 Πρέπει να ξεχωρίζουμε την τέχνη από το αξιοπρεπές και για να γίνει αυτό πρέπει να είσαι καλλιτέχνης.

Αν δεν είσαι, δεν καταλαβαίνεις την διαφορά. Και φυσικά άλλο καλλιτέχνης και άλλο επαγγελματίας. Γιατί εδώ κάποιοι νομίζουν ότι όλοι οι επαγγελματίες είναι και καλλιτέχνες. Για όνομα....

Πιο απλά ...αν πάρω εγώ να ζωγραφίσω, που δεν είμαι καλλιτέχνης, θα βγάλω το ίδιο αποτέλεσμα με κάποιον που βγάζει μια φωτογραφία, που κι αυτός δεν είναι καλλιτέχνης.

Ψάξε λίγο στο ίντερνετ να βρεις μερικούς καλλιτέχνες φωτογράφους και δες τις δουλείες τους. Αν νομίζεις ότι οι "αξιοπρεπείς" φωτογραφίες του καθενός πλησιάζουν την τέχνη αυτών, τότε πάω πάσο...

 

Φωτογράφος γαμοβαφτίσεων χωρίς photoshop ή  οποιοδήποτε άλλο studio δεν υπάρχει. Θα μου πεις, και αυτό τέχνη είναι. Ναι αλλά άλλο να βγάζει 1500 φωτογραφίες κάποιος και απ αυτές να παίρνει τις καλές και να τις επεξεργάζεται και άλλο κάποιος άλλος να βγάζει μία φωτογραφία και αυτή να είναι άριστη. Βρες την διαφορά στους παραπάνω δύο. Για να μην σου πω ότι ο δεύτερος είναι και χομπίστας και όχι επαγγελματίας όπως ο πρώτος.

Σεβασμός στη τέχνη.

 

χμμμμ κ συ τα χεις μπερδεψει κάπου μου φαίνεται...το πόσες φωτογραφίες κάνεις για να βγει κάτι αξιόλογο ή το πόσο φοτοσοπ κάνεις δεν αποτελεί επουδενί κριτήριο αξιολόγησης του τελικού αποτελέσματος..για την ακρίβεια είναι παντελώς άσχετο-αδιάφορο το πως έγινε κάτι..γιατί μάντεψε τι..δεν προκειται ποτέ να το μάθεις....το τελικό αποτέλεσμα μόνο μετράει..πάντοτε έτσι ήταν κ πάντοτε έτσι θα ναι...

είναι σα να μου λες ότι ο χ ζωγράφος χρειάστηκε 5 καμβάδες για να βγάλει το χ αποτέλεσμα κ ο ψ 105 για να βγάλει το ίδιο αποτέλεσμα..άρα ο χ είναι καλύτερος από τον ψ γιατί το κανε σε 5 προσπάθειες...??? κ δλδ που ξέρεις εσύ πόσες προσπάθειες χρειάστηκε ο κάθε ζωγράφος για να βγάλει τον τάδε πίνακα....!!!!???? και από πότε αυτό αποτελεί κριτήριο αξιολόγησης ενός πίνακα κ δεν το ξέρω...!!!??? 

Με βάση τον συλλογισμό σου δλδ αν η "νυχτερινή περίπολος" έγινε στην 50025η προσπάθεια δεν είναι καλό έργο ενώ αν έγινε στην 4η είναι αριστούργημα...!!!????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ κ συ τα χεις μπερδεψει κάπου μου φαίνεται...το πόσες φωτογραφίες κάνεις για να βγει κάτι αξιόλογο ή το πόσο φοτοσοπ κάνεις δεν αποτελεί επουδενί κριτήριο αξιολόγησης του τελικού αποτελέσματος..για την ακρίβεια είναι παντελώς άσχετο-αδιάφορο το πως έγινε κάτι..γιατί μάντεψε τι..δεν προκειται ποτέ να το μάθεις....το τελικό αποτέλεσμα μόνο μετράει..πάντοτε έτσι ήταν κ πάντοτε έτσι θα ναι...

είναι σα να μου λες ότι ο χ ζωγράφος χρειάστηκε 5 καμβάδες για να βγάλει το χ αποτέλεσμα κ ο ψ 105 για να βγάλει το ίδιο αποτέλεσμα..άρα ο χ είναι καλύτερος από τον ψ γιατί το κανε σε 5 προσπάθειες...??? κ δλδ που ξέρεις εσύ πόσες προσπάθειες χρειάστηκε ο κάθε ζωγράφος για να βγάλει τον τάδε πίνακα....!!!!???? και από πότε αυτό αποτελεί κριτήριο αξιολόγησης ενός πίνακα κ δεν το ξέρω...!!!??? 

Με βάση τον συλλογισμό σου δλδ αν η "νυχτερινή περίπολος" έγινε στην 50025η προσπάθεια δεν είναι καλό έργο ενώ αν έγινε στην 4η είναι αριστούργημα...!!!????

 

Αγαπητέ, μου όπως καταλαβαίνεις με αυτά που γράφεις και συ ότι, οι προσπάθειες κάνουν τον καλλιτέχνη.

Συνεχίζω να σε υπενθυμίζω ότι μιλάω για φωτογράφο γαμοβαφτίσιων και συ μου μιλάς για καμβάδες και ζωγράφους και Χ και Ψ και στο τετράγωνο.

Συμφωνώ και γνωρίζω ότι ένα έργο απαιτεί πολλές προσπάθειες ΟΜΩΣ, εάν μετά από πολλές προσπάθειες (δεν έχει σημασία πόσες) το αποτέλεσμα ΔΕΝ είναι καλλιτεχνικό και είναι επαγγελματικό, τότε καταλαβαίνεις ότι υπάρχει σαφής διαφορά μεταξύ των δύο.

Δεν απορρίπτω κανέναν ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ φωτογράφο, διότι δεν μπορώ να μιλάω για μήλα και να καταλαβαίνεις πορτοκάλια !!!

 

Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες να δεις ποιος μπερδεύεται !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε θα βαλουν 4K οι αλητες ? Αν ειναι δυνατον. 2κ17 εχουμε :P

Όποιος θέλει 4Κ για βίντεο παίρνει SONY ή PANASONIC και ...μετοχές στη WD ή στην Seagate (για να αποθηκεύει τα βίντεο). Για τους φωτογράφους και όχι κινητοβιντεογράφους η 6D mkII είναι μια χαρά.

http://www.4kshooters.net/2014/06/25/how-much-hard-disk-space-do-you-need-shooting-4k/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το αξιοπρεπές,που λες, και στις δυο περιπτώσεις είναι το ίδιο. Δηλ ένα τίποτα και για τους δύο.

Ή είναι τέχνη αυτό που κάνει ο φωτογράφος ή δεν είναι. Η τέχνη δεν μετριέται με αξιοπρεπές ή μη. 

 Πρέπει να ξεχωρίζουμε την τέχνη από το αξιοπρεπές και για να γίνει αυτό πρέπει να είσαι καλλιτέχνης.

Αν δεν είσαι, δεν καταλαβαίνεις την διαφορά. Και φυσικά άλλο καλλιτέχνης και άλλο επαγγελματίας. Γιατί εδώ κάποιοι νομίζουν ότι όλοι οι επαγγελματίες είναι και καλλιτέχνες. Για όνομα....

Πιο απλά ...αν πάρω εγώ να ζωγραφίσω, που δεν είμαι καλλιτέχνης, θα βγάλω το ίδιο αποτέλεσμα με κάποιον που βγάζει μια φωτογραφία, που κι αυτός δεν είναι καλλιτέχνης.

Ψάξε λίγο στο ίντερνετ να βρεις μερικούς καλλιτέχνες φωτογράφους και δες τις δουλείες τους. Αν νομίζεις ότι οι "αξιοπρεπείς" φωτογραφίες του καθενός πλησιάζουν την τέχνη αυτών, τότε πάω πάσο...

 

Φωτογράφος γαμοβαφτίσεων χωρίς photoshop ή  οποιοδήποτε άλλο studio δεν υπάρχει. Θα μου πεις, και αυτό τέχνη είναι. Ναι αλλά άλλο να βγάζει 1500 φωτογραφίες κάποιος και απ αυτές να παίρνει τις καλές και να τις επεξεργάζεται και άλλο κάποιος άλλος να βγάζει μία φωτογραφία και αυτή να είναι άριστη. Βρες την διαφορά στους παραπάνω δύο. Για να μην σου πω ότι ο δεύτερος είναι και χομπίστας και όχι επαγγελματίας όπως ο πρώτος.

Σεβασμός στη τέχνη.

Αν εχεις την καλοσυνη πριν ισοπεδωσεις μια ολοκληρη κατηγορια φωτογραφων ... ριξε μια ματια στο τι υπαρχει απο τους βραβευμενους φωτογραφους γαμων και βαπτισεων και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο και ελπιζω να αναθεωρησεις για το επιπεδο των φωτογραφων . Το πως θα χειριστεις το φως και ποτε θα κανεις το κλικ ειναι αυτο που διαφοροποιει εσενα κ εμενα απο καποιον που ξερει ακριβως τι κανει , ειδικα κατα την διαρκεια ενος session που απλα ο φωτογραφος ακολουθει την ροη και δεν "σκηνοθετει" ολη την ωρα .

Ειδικα οι καταξιωμενοι φωτογραφοι μπορει να εχουν μια ομαδα ανθρωπων για να τους κανουν φωτισμους - photoshop / lightroom αλλα και παλι η αρχικη συνθεση με την παραδοτεα εικονα εχουν συνοχη γιατι ξερουν τι θελουν να κανουν . 

Αλλιως ειναι σαν να λες οτι και ο Μπεχρακης απλα επειδη φωτογραφιζει σε ενα περιβαλον με εντονες εικονες οτι αν βγαλει 2000 εικονες ολο και κατι θα πετυχει ... 

 

Στην Ελλαδα ειδικα ειναι ολα ευκολα . Αν θελεις παρε κ εσυ μια μηχανη αφου σου φαινεται τοσο ευκολο και τοσο ευτελες , πηγαινε τραβηξε 1500 για να δουμε μετα τι υλικο θα δωσεις , οσο photoshop και αν κανεις . Το οτι οι ψηφιακες μηχανες δινουν καποιες ευκολιες που παλια δεν ηταν αυτονοητες δεν σημαινει οτι θα σε κανουν απαραιτητα και επαγγελματια . Οσα slot και αν εχει και οτι iso και αν ανεβαζει . 

 

Εξαιρουνται βεβαια καποιοι που το κανουν απλα για το μεροκαματο οπως οι "φωτογραφοι" στα κεντρα που τρεχουν να εκτυπωσουν για να πουλησουν μεσα σε 45' ... 

 

Σε οποιονδηποτε επαγγελματια αντιστοιχει και καποιο μοντελο που θα καλυπτει τις εκαστοτε αναγκες του . Αν θελει καποιος οπωσδηποτε 2 slot θα παει στα αντιστοιχα μοντελα , αν καποιος θελει 4Κ ξερει που να παει κλπ . Το οτι η Canon επιλεγει εδω και χρονια ( μετα την 5D II ) να μην ριχνει ολο το βαρος στην σειρα D αλλα στην σειρα C για το βιντεο το εχει δειξει οτι το κανει σκοπιμα . ( γιαυτο κ εχουν κερδισει εκει κατα πολυ οι Sony κλπ ... ) Αν καποιος επειδη εχει ηδη ενα συστημα φακων και δεν θελει να αλλαξει εταιρια με ανταπτορες κλπ ... θα παει στην 5D IV για να παρει αυτα που χανει απο την 6D II . Kαι με ενα Magic Lantern ξεκλειδωνει και καποια εξτρα απο τον αισθητηρα με δικο του ρισκο παντα ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσύ μπορεί να λες αλλά λες για Ελλάδα ενώ εγώ έγραψα για Αμερική, όπου αν την ψαξεις στα αντίστοιχα σκρουτζ θα την βρεις 3000. Επομένως έχουμε 3000 vs 2000 για την ώρα. Το πως θα πάει το πράμα θα δείξει προφανώς.

Στην Ελλάδα όντως η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη αν κρίνουμε από αυτά που ξέρουμε.

 

 

Ξαναδιάβασε τι έγραψα..." ΣΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑ" γράφω κάπου...και επίσης το "αντίστοιχο σκρουτζ" της αμερικής δε μου λεει τίποτε, όπως ακριβώς το ελληνικό.

 

τι να κάνω που στο ελληνικο αντοραμα ειναι 300ε πιο φτηνή με εγγύηση "αντόραμα" ;

 

Προτιμώ τη κανονική τιμή και εγγύηση Ιντερσις

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μπορεί να λες αλλά λες για Ελλάδα ενώ εγώ έγραψα για Αμερική, όπου αν την ψαξεις στα αντίστοιχα σκρουτζ θα την βρεις 3000. Επομένως έχουμε 3000 vs 2000 για την ώρα. Το πως θα πάει το πράμα θα δείξει προφανώς.

Στην Ελλάδα όντως η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη αν κρίνουμε από αυτά που ξέρουμε.

 

 

 

Πέραν του αστείου που αποκαλείς μη επαγγελματία έναν επαγγελματία φωτογράφο γαμοβαπτίσεων, το ανέκδοτο στο συλλογισμό σου είναι ότι το στηρίζεις στο ότι "η φωτογραφία είναι τέχνη σαν τη ζωγραφική" κ επομένως δια της ατόπου απαγωγής εφόσον "η φωτογραφία είναι τέχνη σαν τη ζωγραφική", αν κάποιος κάνει γαμοβαπτίσεις δεν είναι επαγγελματίας.....!!!!!?????

 

Προφανώς κάπου τα χεις μπερδέψει στο κεφάλι σου.

 

υγ. κ σε πληροφορώ ότι υπάρχουν φωτογράφοι γαμοβαπτίσεων που απογειώνουν την φωτογραφία ακόμα κ σαν τέχνη.

 

Φυσικά και είναι επαγγελματίας ένας φωτογράφος μυστηρίου. Αλλά κάπως εδώ μέσα " ακυρώθηκε " μια ολόκληρη φωτογραφική μηχανή ως μη επαγγελματική επειδή δεν έχει 2 slot που όντως είναι κρίσιμης σημασίας αλλά για την συγκεκριμένη χρήση. Υπάρχουν και άλλες χρήσεις.

 

Τώρα για το ότι η φωτογραφία είναι τέχνη. Συγνώμη αλλά υπάρχουν φωτογραφίες που όντως είναι σαν την ζωγραφική. Ας σκεφτούμε έναν φωτογράφο που έχει πάει στην Αφρική και αποτυπώνει με μία μόνο φωτογραφία έναν τρόπο ζωής, ένα φανταστικό τοπίο. Διεγείρονται κάποια συναισθήματα, λόγια ίσως. Και ξαναλέω συγνώμη γιατί μία φωτογραφία ο γάμου, προφανώς και χρειάζεται γνώση αλίμονο για να βγει, αλλά δεν θα κάνει ποτέ το γύρο του κόσμου να δώσει ένα αποτύπωμα, να μιλήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να συγκρίνουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη ή και διπλή. :P

 

Ο φωτογράφος δίνει ζωή στο σώμα της φωτογραφικής και αυτό δεν αλλάζει. Το αν ο φωτογράφος γάμου χρειάζεται 2 slot, δεν σημαίνει πως οι φωτογραφικές με μονό slot δεν χρησιμεύουν σε φωτογράφο τοπίου ή φωτογράφο διαφημιστικών που κάνουν απευθείας tethering τις φωτογραφίες σε πισί.

 

Γι αυτό υπάρχει πληθώρα επιλογών ώστε να έχει ο οποιοσδήποτε αυτό που τον εξυπηρετεί.

 

Οπότε οι φράσεις του τύπου "αν δεν έχει διπλό σλοτ, απορρίπτεται αυτόματα" είναι τουλάχιστον αστείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν φωτορεπόρτερ, έμεινε η Θεσσαλονίκη από εφημερίδες και έμεινα άνεργος, στα γραφεία που δούλευα είχαμε ότι καλύτερο, προσωπικά είχα τα παρακάτω τότε, με λίγα λόγια ήμουν μπατίρης.  

 

 

Γάμος στη Νάξο με 550D + Canon G12 + Canon 40D που δεν χρησιμοποιήθηκε.

 

 

https://www.georgefotiadis.com/%CE%B3%CE%AC%CE%BC%CE%BF%CF%82-luke-kate-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BD%CE%AC%CE%BE%CE%BF/

 

 

Γάμος στη Μύκονο με Canon 60d + 550D

 

 

https://www.georgefotiadis.com/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%AC%CE%BC%CE%BF%CF%85-chantal-michael-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF/

 

 

Από το 2012 και μετά έβγαλα κάποια λεφτά, πήρα Canon 5D mark III, Canon 6D και πολλά ακόμα, με λίγα λόγια αν δεν έχεις να φας θα βολευτείς μια χαρά με αυτά που έχεις και θα αγωνιστείς για το καλύτερο, όσο για την Canon 6D mark II ας περιμένουμε να δούμε αρχεία RAW να συγκρίνουμε και βλέπουμε αν αξίζει η αναβάθμιση, προσωπικά αναβαθμίζω ανά δυο γενιές για να υπάρχει πράγματι κέρδος από τα χαρακτηριστικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...