Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση του Touch ID με τεχνολογία αναγνώρισης προσώπου στο OLED iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλά αν ισχύει μιλάμε για ανωμαλία ... Μόλις πέρυσι έβαλε touchid στα MacBook και τώρα θα βγει απο το iPhone ?? Δε μπορούμε να έχουμε ένα ολοκληρωμένο οικοσύστημα ;;;

 

Mιλάς για την εταιρεία που καθε χρονο σου αφαιρεί κατι και καθε 2 αλλαζει το port με κατι δικο της ωστε να αγοράζεις νεα περιφερειακά ή να κυκλοφορείς με 10 converters πανω σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν μας τα λεει καλα η Apple. Με βλεπω να παραμεινω με το 6s για πολλα χρονια ακομα (αλλωστε πεταει, δεν υπαρχει λογος να το αλλαξω).

Ελπιζω παντως να ειναι μονο φημες.

 

Ο filemanager ερχεται.

Το flash ενδιαφερει μονο κατι οπισθοδρομικους Andoidακηδες. 

File transfer με bluetooth δεν θα ερθει, αλλα ειναι ηδη ξεπερασμενο (εχεις ακουστα το WiFi;).

 

Το flash τωρα ειναι ξεπερασμενο, οπως επισης και η μεταφορα αρχειων με blurtooth που εχω να κανω απο εποχη ericsson K800. Δεν ηταν παντα ομως ετσι. Απλα η apple αρειντο κατηγορηματικα να τα ενταξει. Αν βεβαια τραβουσαν ακομα τεχολογικα θα τα υοθετουσε και για να κανουμε και λιγο χιουμορ θα τα ξαναπαρουσιαζε σαν δικη της ιδεα και θα κατωχυρωνε και πατεντα.

Υπαρχουν αρκετα παραδειγματα απο κωλοτουμπες οπως η υπρβαση στις ιντσες, η υπερβαση στη ραμ η αλλαγη πλευσης σε σχεση με τις οθονες (led) κτλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η διαφορά με τις άλλες τεχνολογίες (από ότι έχω καταλάβει) είναι ότι θα κάνει 3d face recognition και όχι 2d όπως π.χ. το microsoft hello. Οπότε θα είναι secure γιατί θα είναι το ίδιο μοναδικό όπως ακριβώς και το δακτυλικό αποτύπωμα και δεν θα μπερδεύεται από τις φωτογραφίες. Η χωρική γεωμετρία των facial features είναι διαφορετική από άνθρωπο σε άνθρωπο, οπότε υποθέτω ότι κάτι τέτοιο θα χρησιμοποιεί η apple. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι η Apple θα αντικαταστήσει τελείως το touch id, όχι ακόμη τουλάχιστον. Απλά προσπαθεί να προωθήσει το face recognition.

 

It's not clear whether this will replace Touch ID

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως μπορεί μέσα στο πίσσα σκοτάδι να δει τη φάτσα μου, να καταλάβει ότι είμαι εγώ και να ξεκλειδώσει πάω πάσο. Επίσης, κάπως πρέπει να διασφαλιστεί ότι δε θα ξεκλειδώνει και με φωτογραφία μου όπως το S8 (για το οποίο το face recognition δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για critical identifications όπως πληρωμές κλπ.)

Αν και ειπώθηκε ήδη, επιβεβαιώνω ότι η τεχνολογία αυτή χρησιμοποιείται και στο Surface με μεγάλη επιτυχία (Windows Hello). Αν η Apple το υλοποιήσει έτσι και, μάλιστα, να είναι πιο γρήγορο (γιατί τώρα θέλει 1-2" να σε αναγνωρίσει) τότε θα κάνει ακριβώς όσα λες.

 

Πάντως, η υλοποίηση που η οθόνη θα μπαίνει μέσα στο "σασί" (που φαίνεται ότι η ένδειξη μπαταρίας και σήματος είναι αριστερά/δεξιά από το ηχείο κλπ.) είναι αρκετά ενδιαφέρουσα αν όντως ισχύει. Είμαι περίεργος να δω αν θα αποδειχθεί πετυχημένη ή θα προκύψουν προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο και πιο βολικο αφου γινεται μοδα το Bezel-Less ειναι το δαχτυλικο αποτυπωμα που να δουλευει σε ολη την οθονη, ουτε ιριδες ουτε προσωπα.Το ξαναεγραψα και σε αλλο θεμα οτι δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο δυσκολη μια τετοια τεχνολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iphone μονο που αγγιζεις το κουμπι ξεκελειδωνει. Το ιδιο θα κανει και με το προσωπο σου. Πρεπει να πατησεις το κουμπι για να μπεις στο μενου.

καλή ιδέα, θα το πατάμε με τη μύτη μας! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην υπερβάλλεις κιόλας.. Android κατασκευαστές έβγαλαν πρώτα Bezeless ή σχεδόν Bezeless smartphones.

 

Ναι γιατί είναι το πρώτο...

 

Ναι, δεν έτρεχαν όμως iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η τεχνολογια να γινεται αναγνωριση προσώπου και το βράδυ με υπερυθρες και τρισδιαστατα ωστε να μην ανοιγει με φωτογραφιες και να αναγνωριζει αν το πρόσωπο ειναι ζωντανο μηπως σε αποκεφαλισει κανεις και δειξει το πρόσωπο στην κάμερα.

 

Από το slide to unlock και 4ψηφιο, στο ξεκλειδωμα με ενα πάτημα του κουμπιου. Μενει να ανοιγει μονο με την σκέψη πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Just take my money

 

Αυτο ειναι το μονο βεβαιο. Κοσμος, ετοιμος με χιλιαρικο στο χερι, με σκοπο αγορα αγορας, ανεξαρτητως τελικου αποτελεσματος.

Η τεχνολογια κατω απ την οθόνη δε τους καθεται καλα, ενω στους κινεζους ηδη εκατσε αψογα, η τεχνολογια υπερυθρων θα απαιτει ειδικες συνθηκες χρησης, το πλαϊνό πληκτρο με αισθητηρα θα εμοιαζε επικινδυνα σε αυτο της Sony, το design της συσκευης μια παλιακια αναπαλαιωση με εξογκωματα, οποτε αναρωτιεμαι γιατι, ως ας πουμε ενδιαφερομενος, να διατηρησω το ενδιαφερον μου και τα χρήματα μου για αυτη τη συσκευη, που μοιαζει περισσοτερο με φιασκο πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...