Προς το περιεχόμενο

Υστερεί στη χρήση νέων τεχνολογιών η ελληνική ανώτατη εκπαίδευση


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όσο υπάρχουν κομματόσκυλα στις σχολές δεν θα πάνε μπροστά, στη δικιά μου σχολή ήταν να φέρουν κάποιοι κατασκευαστές μηχανήματα για να μάθουμε πάνω σε αυτά(νομίζω κάτι τόρνοι και κάτι τέτοια) αλλά όχι πέσανε τα κουμούνια πάνω και δεν το αφήσανε γιατί είναι καπιταλιστικό, και το μόνο όφελος που είχαν οι κατασκευαστές ήταν η διαφήμιση και μόνο.......

μπορώ να γράφω μέχρι αύριο για το τι έχουν κάνει τα ρεμάλια οι δαπήτες,πασπίτες και κουμούνια αλλά δεν σκοπεύω να γράψω βιβλίο....... 

η μόνη λύση είναι να τους περιμένουν με ξύλα οι σπουδαστές και όπου τους βλέπουν σε τει - πανεπιστήμια είναι να τους δέρνουν , μόνο έτσι θα ηρεμήσουμε απο την παρουσία τους.

Αυτό ακριβώς είναι η θεμέλια λίθος όλης της μαλάκυνσης που μας βαράει σα χώρα.

Όλα ξεκινούν από την εκπαίδευση .

Από τους γελοίους αγροίκους καθηγητές που απαρτίζουν την πλειοψηφία γυμνασίων λυκείων ,μέχρι τα κόμματα στα πανεπιστήμια ,που είναι κάτι εξωφρενικό και ανάρμοστο .

Όπως και ο τρόπος εκλογής πρυτάνεων ,ο τρόπος επιλογής καθηγητών κτλ κτλ κτλ.

Τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι μια χαβούζα ,που πρέπει ο μαθητής να είναι σούπερ φιλότιμος ,εγκρατής και να δουλεύει μόνος του αν θέλει να μάθει όντως κάτι ,και να είναι και κωλόφαρδος να πετύχει και κανένα φιλότιμο καθηγητή .

Οι εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν ,αλλά είναι πλέον σταγόνες στον ωκεανό .

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν φταινε οι παραταξεις παιδια . Οι φοιτητες φταινε ( φταιμε ) που δεν ειμαστε ενεργοι . Οταν γινονται συνελευσεις σε πανεπηστημια με χιλιαδες φοιτητες αλλα εμεις "δεν ψηνομαστε" να παμε , αφηνουμε αυτους να παιρνουν αποφασεις . Οτι ακριβως γινεται και γενικοτερα δηλαδη , κανουμε κριτικη απο το καφενειο/καναπε , και αφηνουμε καποιους να κυβερνουν . Αφου αυτα αξιζουμε , ας αφησουμε να αποφασιζει η ΔΑΠ για εμας .

 

ΥΓ : να μην μιλησω για οσους πανε και τους ψηφιζουν για σημειωσεις/μπουκαλια σε σκυλαδικα/γκομενες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταινε οι παραταξεις παιδια . Οι φοιτητες φταινε ( φταιμε ) που δεν ειμαστε ενεργοι . Οταν γινονται συνελευσεις σε πανεπηστημια με χιλιαδες φοιτητες αλλα εμεις "δεν ψηνομαστε" να παμε , αφηνουμε αυτους να παιρνουν αποφασεις . Οτι ακριβως γινεται και γενικοτερα δηλαδη , κανουμε κριτικη απο το καφενειο/καναπε , και αφηνουμε καποιους να κυβερνουν . Αφου αυτα αξιζουμε , ας αφησουμε να αποφασιζει η ΔΑΠ για εμας . ΥΓ : να μην μιλησω για οσους πανε και τους ψηφιζουν για σημειωσεις/μπουκαλια σε σκυλαδικα/γκομενες .

στα λόγια μου έρχεσαι άρα πρέπει να κάνουμε αυτό που είπα με τα ξύλα..... η μόνη λύση γιατί καλώς η κακώς τους έχω δει πόσο μουρλωχτά τα κάνουν όλα απο κρυφές εκλογές για εκλογή εκπρόσωπου σπουδαστών σε τοπικό δημαρχείο χωριού μέχρι εκβιασμούς σε άτομα που είναι αντίθετα με την παράταξη μέσω καθηγητών.

και όσο για τις κρυφές εκλογές που λέω έγιναν στο τει χαλκίδας στα ψαχνά που ήταν ένας και μόνο υποψήφιος απο την δαπ μη γνωρίζοντας κανένας τίποτα και ψήφισαν οι ίδιοι μόνοι τους......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου είναι το Mathesis http://mathesis.cup.gr (τουλάχιστον στα των ανθρωπιστικών επιστημών που μπορώ να κρίνω) απλά δεν έχει εξετάσεις με επιτήρηση στο τέλος για να πάρεις αναγνωρισμένη πιστοποίηση.

Από ο,τι βλέπω έχει και python, αν κάποιος έχει το παρακολουθήσει ας πει εντυπώσεις, με ενδιαφέρει (αν και από ο,τι βλέπω έχω χάσει τα περισσότερα deadlines)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα λόγια μου έρχεσαι άρα πρέπει να κάνουμε αυτό που είπα με τα ξύλα..... η μόνη λύση γιατί καλώς η κακώς τους έχω δει πόσο μουρλωχτά τα κάνουν όλα απο κρυφές εκλογές για εκλογή εκπρόσωπου σπουδαστών σε τοπικό δημαρχείο χωριού μέχρι εκβιασμούς σε άτομα που είναι αντίθετα με την παράταξη μέσω καθηγητών.

και όσο για τις κρυφές εκλογές που λέω έγιναν στο τει χαλκίδας στα ψαχνά που ήταν ένας και μόνο υποψήφιος απο την δαπ μη γνωρίζοντας κανένας τίποτα και ψήφισαν οι ίδιοι μόνοι τους......

Φιλε ανεξαρτητα με το θεμα που συζηταμε , κι επειδη φανταζομαι το λες μεταξυ σοβαρου και αστειου : Η βια δεν εχει πουθενα θεση , ποσο μαλλον στις σχολες . Ελπιζω ειλικρινα να μην το εννοεις κυριολεκτικα . Κατα τ αλλα ισχυει , η ΔΑΠ ως η κυριαρχη παραταξη στα περισσοτερα πανεπηστημια , κανει αισχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η σχολή είναι κάτι αναντικατάστατο και όσον αφορά την εκπαίδευση και όσον αφορά την εξέλιξη και ανέλιξη ενός ατόμου / εργαζομένου.

 

Το βλέπουμε καθημερινά. Φουλ επαγγελματικός προσανατολισμός οι ανώτατες σχολές στην Ελλάδα. Τόσο φουλ που έχουμε 30% ανεργεία κι απόφοιτους με τίτλους που ούτε καν έχουν χρησιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταινε οι παραταξεις παιδια . Οι φοιτητες φταινε ( φταιμε ) που δεν ειμαστε ενεργοι . Οταν γινονται συνελευσεις σε πανεπηστημια με χιλιαδες φοιτητες αλλα εμεις "δεν ψηνομαστε" να παμε , αφηνουμε αυτους να παιρνουν αποφασεις . Οτι ακριβως γινεται και γενικοτερα δηλαδη , κανουμε κριτικη απο το καφενειο/καναπε , και αφηνουμε καποιους να κυβερνουν . Αφου αυτα αξιζουμε , ας αφησουμε να αποφασιζει η ΔΑΠ για εμας . ΥΓ : να μην μιλησω για οσους πανε και τους ψηφιζουν για σημειωσεις/μπουκαλια σε σκυλαδικα/γκομενες .

 

Δεν ψηνόμαστε να πάμε (εγώ πάντα πήγαινα) γιατί το επίπεδο θύμιζε περισσότερο ΟΥΓΚΑΝΙΑ γηπέδου ποδοσφαίρου που συχνά κατέληγε σε ξήλο-βρισίδι μεταξύ των κομμουνιων και ΔΑΠΙΤΩΝ. Δεν έχει νόημα να πας να βλέπεις εκατέρωθεν πλευρές να φωνάζουν τις κομματικές τους πίπες και ουσία για τα θέματα που έχει η σχολή ΜΗΔΕΝ. 

 

ΕΞΩ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ - ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΣΥΛΟΥ Κ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψηνόμαστε να πάμε (εγώ πάντα πήγαινα) γιατί το επίπεδο θύμιζε περισσότερο ΟΥΓΚΑΝΙΑ γηπέδου ποδοσφαίρου που συχνά κατέληγε σε ξήλο-βρισίδι μεταξύ των κομμουνιων και ΔΑΠΙΤΩΝ. Δεν έχει νόημα να πας να βλέπεις εκατέρωθεν πλευρές να φωνάζουν τις κομματικές τους πίπες και ουσία για τα θέματα που έχει η σχολή ΜΗΔΕΝ. 

 

ΕΞΩ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ - ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΣΥΛΟΥ Κ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ

 

 

Προσωπικά συμφωνώ 100%. Αρκετά πια με τα φοιτητοκομματόσκυλα και τις παρατάξεις που καταστρέφουν τις σχολές.

 

 

Όσο για το κύριο θέμα του άρθρου, απλά δεν υπάρχουν χρήματα. Όταν υπάρχει υποχρηματοδότηση των ΑΕΙ το e-learning κλπ είναι πολυτέλειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε φταίνε τα χρήματα.

Η έλλειψη παιδείας φταιει.

Όταν η κάθε ηγεσία αφήνει τα γαμωκομματα σε εκπαιδευτικά ιδρύματα ,και όταν οι πρυτάνεις είναι τσιρακια των παρατάξεων ,και όταν ανταλλάσσονται σημειώσεις και ΛΥΣΕΙΣ σε κομματικά παρτυ στα σκυλάδικα ,τέτοιους Έλληνες κατασκευάζεις .

Κομματοσκυλα αγραματους σκυλαδες.

Πως να έχεις έρευνα και πατέντες ,όταν το 70% δε μπορεί να ξεσουρωσει ,και ένα καλό ποσοστό έχει ήδη θεσουλες του κ*λου η μη,κλεισμένες από τον κάθε καταραμένο ηγέτη της εκάστοτε κομματικής νεολαίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε φταίνε τα χρήματα.

Η έλλειψη παιδείας φταιει.

Όταν η κάθε ηγεσία αφήνει τα γαμωκομματα σε εκπαιδευτικά ιδρύματα ,και όταν οι πρυτάνεις είναι τσιρακια των παρατάξεων ,και όταν ανταλλάσσονται σημειώσεις και ΛΥΣΕΙΣ σε κομματικά παρτυ στα σκυλάδικα ,τέτοιους Έλληνες κατασκευάζεις .

Κομματοσκυλα αγραματους σκυλαδες.

Πως να έχεις έρευνα και πατέντες ,όταν το 70% δε μπορεί να ξεσουρωσει ,και ένα καλό ποσοστό έχει ήδη θεσουλες του κ*λου η μη,κλεισμένες από τον κάθε καταραμένο ηγέτη της εκάστοτε κομματικής νεολαίας.

Μην ξεχνάς και τα παιδιά-εγγόνια-ανήψια των καθηγητάδων, που φυσικά όλα είναι αστέρια επιστημόνοι και δίχως αυτά δεν βλέπουμε χαΐρι.

 

Τέλος, το καλύτερο είναι όταν οι γκόμενες-γυναίκες των καθηγητάδων παίρνουν PhD και χώνονται ως μόνιμες από το πουθενά(ή καλύτερα λόγω των καραβιών που σέρνουν).

Είχαμε μια τέτοια, γυναίκα πρύτανη άλλου ιδρύματος, πρώην συμφοιτήτρια βάτευε καθηγητή και μπήκε ως "αναπληρωματικιά καθηγήτρια" σε κάποια μαθήματα και η μικρή αδελφή μου είχε μια γκόμενα καθηγητή(του ιδίου ιδρύματος).

 

Μιλάμε αξιοκρατία, όχι μαλακίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνετε ένα πολύ μεγάλο λάθος... νομίζετε ότι το Υοθτθβε μπορεί να σου μάθει όλα τα επαγγέλματα.

 

Το youtube είναι μόνο για αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν με πληροφορική, άντε και designers.

 

δεν θα γίνεις λογιστής από το youtube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάς και τα παιδιά-εγγόνια-ανήψια των καθηγητάδων, που φυσικά όλα είναι αστέρια επιστημόνοι και δίχως αυτά δεν βλέπουμε χαΐρι.

 

Τέλος, το καλύτερο είναι όταν οι γκόμενες-γυναίκες των καθηγητάδων παίρνουν PhD και χώνονται ως μόνιμες από το πουθενά(ή καλύτερα λόγω των καραβιών που σέρνουν).

Είχαμε μια τέτοια, γυναίκα πρύτανη άλλου ιδρύματος, πρώην συμφοιτήτρια βάτευε καθηγητή και μπήκε ως "αναπληρωματικιά καθηγήτρια" σε κάποια μαθήματα και η μικρή αδελφή μου είχε μια γκόμενα καθηγητή(του ιδίου ιδρύματος).

 

Μιλάμε αξιοκρατία, όχι μαλακίες.

Δυστυχώς έτσι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ .

Έχω την τύχη να έχω γνωρίσει 2-3 επιστήμονες Έλληνες ,μεγάλα μυαλά όχι αστεία .

Ο ένας ήθελε να τα κάνει όλα Ελλάδα από μόρφωση ,πριν φτάσει ντοκτορά τα παράτησε ,γιατί απηύδησε .

Επί ένα χρόνο και αφού είχε τελειώσει τη σχολή στην ώρα του ,κυνηγούσε την 25χρονη καθηγήτρια ,κόρη του καθηγητού για να τελειώνει με την πτυχιακή του και η άλλη έκανε διακοπές .

Στο μεταπτυχιακό του ,αναγκάστηκε να κάνει δουλειές του ποδαριού γιατί τον καθυστέρησαν πάρα πολύ παρομοιοι λόγοι .

Και μιλάμε ο άνθρωπος πήγαινε για μεγάλα πράγματα ,είχε βγάλει τη σχολή για την πλάκα του ,τα έπαιζε στα δάχτυλά (φυσικός).

Έχω και άλλες τέτοιες ιστορίες ,με κόμματα να κλείνουν τη σχολή γιατί ήταν Μύκονο και δεν είχαν διαβάσει ,και πολλά πολλά αλλά φρικτά ξεφτυλισμενα πραγματα .

Είμαστε εντελώς τριτοκοσμικοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καταργηση του ασυλου και αστυνομευση ρε παιδια , αν τα κομματα οπως λετε "δεν εχουν θεση στα πανεπηστημια" μια φορα , οι μπατσοι δεν εχουν 1000 . Ξεκολλατε λιγο και δειτε τι συμβαινει . Η υποχρηματοδοτιση δεν σας πειραζει ? Τα νταβατζιλικια καθηγητων που κοβουν με το ετσι θελω και σε πετανε απο το αμφιθεατρο γιατι τους καυλωσε δεν σας πειραζουν ? Το οτι κοβουν συνεχεια δικαιωματα απο τα πτυχια δεν σας πειραζει ? Δειτε λιγο το δασος και οχι το δεντρο . Αλλοι ευθυνονται για την κατασταση των πανεπηστημιων , και οσο δεν τους ριχνουμε φταιξιμο και το ριχνουμε αλλου συνεχιζουν να κανουν την δουλιτσα τους μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...