Προς το περιεχόμενο

Eπιλογή Σχολής


commandante

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες..Θα ήθελα να ρωτήσω αν σπουδάζοντας στο τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής στο ΠΑΜΑΚ μπορείς ουσιαστικά να 'βγείς' προγραμματιστής!

Ή πιστεύετε ότι το τμήμα Πληροφορικής στο ΑΠΘ ασχολείται περισσότερο με τον προγραμματισμό?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα συμφορουμίτες..Θα ήθελα να ρωτήσω αν σπουδάζοντας στο τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής στο ΠΑΜΑΚ μπορείς ουσιαστικά να 'βγείς' προγραμματιστής!

Ή πιστεύετε ότι το τμήμα Πληροφορικής στο ΑΠΘ ασχολείται περισσότερο με τον προγραμματισμό?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

 

 

Ναι βγαίνεις προγραμματιστής. Εγώ θα προτιμούσα Εφαρμοσμένη Πληροφορική, σου δίνει περισσότερες διεξόδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν καμία σχέση οι σχολές στο τι υπόβαθρο θα πάρεις από εκεί. Αλλά αν θέλεις προγραμματισμό θα πρέπει να μάθεις κυρίως στο δικό σου χρόνο οπότε και οι δύο κάνουν.

 

Το σημαντικό είναι να έχεις υπόψη ότι προγραμματιστής δε θα βγεις από καμία σχολή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχουν καμία σχέση οι σχολές στο τι υπόβαθρο θα πάρεις από εκεί. Αλλά αν θέλεις προγραμματισμό θα πρέπει να μάθεις κυρίως στο δικό σου χρόνο οπότε και οι δύο κάνουν.

 

Το σημαντικό είναι να έχεις υπόψη ότι προγραμματιστής δε θα βγεις από καμία σχολή.

 

 

Τι είπες τώρα;; :blink:  Φυσικά και έχουν σχέση. Πχ στο ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής κάνουν περισσότερο προγραμματισμό απο ότι πχ στο Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων άρα παίρνεις περισσότερες βάσεις.* Όταν λέει να βγεί προγραμματιστής εννοεί προφανώς τα επαγγελματικά δικαιώματα. Άλλο το επαγγελματικό δικαίωμα και άλλο δηλώνω απλά οτί "ναί, είμαι προγραμματιστής".

 

 

* Εννοείται ότι δεν είσαι τουρίστας...

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέει να βγεί προγραμματιστής εννοεί προφανώς τα επαγγελματικά δικαιώματα. Άλλο το επαγγελματικό δικαίωμα και άλλο δηλώνω απλά οτί "ναί, είμαι προγραμματιστής".

 

 

* Εννοείται ότι δεν είσαι τουρίστας...

αυτο εννοουσα,ναι

Και ευχαριστώ βέβαια για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέει να βγεί προγραμματιστής εννοεί προφανώς τα επαγγελματικά δικαιώματα. Άλλο το επαγγελματικό δικαίωμα και άλλο δηλώνω απλά οτί "ναί, είμαι προγραμματιστής".

Ποια επαγγελματικά δικαιώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είπες τώρα;; :blink:  Φυσικά και έχουν σχέση. Πχ στο ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής κάνουν περισσότερο προγραμματισμό απο ότι πχ στο Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων άρα παίρνεις περισσότερες βάσεις.* Όταν λέει να βγεί προγραμματιστής εννοεί προφανώς τα επαγγελματικά δικαιώματα. Άλλο το επαγγελματικό δικαίωμα και άλλο δηλώνω απλά οτί "ναί, είμαι προγραμματιστής".

 

 

* Εννοείται ότι δεν είσαι τουρίστας...

 

Ήμουν για ένα χρόνο στο ΠΑΜΑΚ (εργαζόμενος) πολύ κοντά στην ΕΠ, την οποία μάλιστα σκεφτόμουν και για το μηχανογραφικό μου όταν έδινα. Επίσης έχω παραπάνω από έναν στενούς φίλους που έβγαλαν Πληροφορική ΑΠΘ και το υπόβαθρο για να καταλάβω τι γίνεται εκεί.

 

Συγκρίνοντας τη μία σχολή με την άλλη, στην ΕΠ το πόσα κιλά πληροφορική μαθαίνεις δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Και δε θα το πρότεινα σε κανέναν αν θέλει να πάει να μάθει "πληροφορική", το τεχνικό επίπεδο ήταν πολύ χαμηλό.

 

Όλα αυτά με την επιφύλαξη ότι δεν έχει παγώσει η κόλαση και έχουν έρθει τα πάνω κάτω από τότε.

 

Και όπως σου είπαν ήδη, τι ιστορίες για αγρίους λες για επαγγελματικά δικαιώματα; Καθηγητής σε λύκειο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν για ένα χρόνο στο ΠΑΜΑΚ (εργαζόμενος) πολύ κοντά στην ΕΠ, την οποία μάλιστα σκεφτόμουν και για το μηχανογραφικό μου όταν έδινα. Επίσης έχω παραπάνω από έναν στενούς φίλους που έβγαλαν Πληροφορική ΑΠΘ και το υπόβαθρο για να καταλάβω τι γίνεται εκεί.

 

Συγκρίνοντας τη μία σχολή με την άλλη, στην ΕΠ το πόσα κιλά πληροφορική μαθαίνεις δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Και δε θα το πρότεινα σε κανέναν αν θέλει να πάει να μάθει "πληροφορική", το τεχνικό επίπεδο ήταν πολύ χαμηλό.

 

Όλα αυτά με την επιφύλαξη ότι δεν έχει παγώσει η κόλαση και έχουν έρθει τα πάνω κάτω από τότε.

 

Και όπως σου είπαν ήδη, τι ιστορίες για αγρίους λες για επαγγελματικά δικαιώματα; Καθηγητής σε λύκειο;

 

 

 

Καλά εσύ φιλαράκο με βάση αυτά που γράφεις εδώ μέσα μόνο με τη NASA δεν έχεις επαφές. Κάτι σαν και εκείνο το τύπο το Δελαπόρτα. Μου φαίνεται άλλος έχει το όνομα και άλλος τη χάρη.

Στην ουσία τώρα, ποιός είσαι εσύ που θα πείς οτί το τεχνικό επίπεδο του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής είναι πολύ χαμηλό; Καταλαβαίνεις οτι έτσι ακυρώνεις το τμήμα αυτό και τους αποφοίτους του; Όπως επίσης και άλλες σχολές που συνδυάζουν την επιστήμη της Πληροφορικής με άλλες επιστήμες.

Επειδή μάλλον τα ερμηνεύεις όπως θές, δεν είπα οτι στην ΕΠ κάνουν περισσότερα μαθήματα πληροφορικής απο το ΑΠΘ. Είπα ότι και απο εκεί θεωρείσαι προγραμματιστής. Συν ένα πολύ βασικό: διδάσκεσαι και άλλα μαθήματα (Οικονομικά, Διοίκηση Επιχειρήσεων). 

Όταν λοιπόν θα τελειώσει με το καλό το παλικάρι θα έχει ένα ευρύ πεδίο επιστημών να επιλέξει καθώς επίσης και ένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε σχέση με τους "παραδοσιακούς" Πληροφορικούς που θα είναι η γνώση και άλλων επιστημονικών πεδίων αλλά και πρόσθετα επαγγελματικά δικαιώματα...

Και φαντάσου δεν έχω καμία σχέση με ΕΠ. Απλώς δεν ακυρώνω τους συναδέλφους πτυχιούχους Πληροφορικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς I'm all out of fucks για την άποψη κάποιου που δεν έχει χωνέψει πως όταν δεν ξέρουμε δε μιλάμε, αλλά ίσως κάποιος άλλος να έχει να δώσει μερικά.

 

Δεν πρόκειται να χάσω το χρόνο μου μαζί σου, σόρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς I'm all out of fucks για την άποψη κάποιου που δεν έχει χωνέψει πως όταν δεν ξέρουμε δε μιλάμε, αλλά ίσως κάποιος άλλος να έχει να δώσει μερικά.

 

Δεν πρόκειται να χάσω το χρόνο μου μαζί σου, σόρι.

 

 

 

 

 

Συγχώρα με εγώ δεν έχω 15 χρόνια στο χώρο όπως εσύ, οπότε γνωρίζω λιγότερα. Πάντως έκανα μια προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά τα βλέπει κόσμος αυτά και μπορεί να παίξουν κάποιο ρόλο στην όποια απόφασή του. Ποια επαγγελματικά δικαιώματα προγραμματιστή; Καθηγητής σχολείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά τα βλέπει κόσμος αυτά και μπορεί να παίξουν κάποιο ρόλο στην όποια απόφασή του. Ποια επαγγελματικά δικαιώματα προγραμματιστή; Καθηγητής σχολείου;

 

 

 

Για αυτά εδώ μιλάω  http://www.uom.gr/index.php?tmima=6

 

 

 

Προγραμματιστής μπορεί να δηλώσει ο οποιοσδήποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτά εδώ μιλάω  http://www.uom.gr/index.php?tmima=6

 

 

 

Προγραμματιστής μπορεί να δηλώσει ο οποιοσδήποτε.

 

Όλα τα τμήματα που έχουν "πληροφορική" στον τίτλο τους, τα ίδια γράφουν και το αναφέρουν κιόλας στο που απευθύνονται: εκπαιδευτικός στο δημόσιο.

 

Προγραμματιστής πάντως από οποιοδήποτε ελληνικό τμήμα ΤΕΙ/ΑΕΙ/πολυτεχνείου δε βγαίνεις. Αυτό ώστε να μην τα διαβάζει κάποιος που τώρα θέλει να μπει κάπου και επηρεάζεται λανθασμένα. Γνώσεις θεωρίας γύρω από το computer science δίνουν όλα και το απαραίτητο μαθηματικό υπόβαθρο. Καμία σχέση με προγραμματιστής, παρόλο που ένας προγραμματιστής κάποια στιγμή το πιθανότερο να χρειαστεί λίγο ή πολύ και αυτές τις γνώσεις.

 

Επίσης για το πόση βαρύτητα έχουν τα όσα λέει ο __Theo__, μπορεί να ανατρέξει κανείς σε αυτά που λέει εδώ και να κρίνει. Ειδικά στα ποστς που αναφέρεται στο δημόσιο και απ' ότι φαίνεται μάλλον τα εννοεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις τον προγραμματιστή ως επάγγελμα, γενικά δεν έχει τόση σημασία ποια σχολή έχεις τελειώσει.

Όπερ σημαίνει ότι μπορείς να λες ότι είσαι προγραμματιστής - και να είσαι και στην πράξη - ανεξάρτητα από

τη σχολή που τέλειωσες.

Έχω φίλο που δουλεύει στην Microsoft, στο Redmond, και έχει τελειώσει πολιτικός μηχανικός ΕΜΠ.

Έχω άλλον που δουλεύει σε κέντρο HPC (high performance computing & supercomputing), επίσης στο εξωτερικό, και επίσης είναι πολιτικός μηχανικός.

 

Και εδώ στην ελλάδα, αν ψάξεις εκεί που πρέπει τα ίδια ισχύουν.

Π.χ. στην BETA υπάρχουν ένα σωρό απόφοιτοι διαφόρων ειδικοτήτων

(πολιτικοί μηχ, ηλεκτρολόγοι μηχ, μηχανολόγοι, μαθηματικοί κ.α.).

Όλοι τους λένε ότι είναι προγραμματιστές και δουλεύουν ως προγραμματιστές.

 

Φυσικά, στους τομείς που εργάζονται όλοι ξέρουν αυτά που πρέπει.

 

-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα τμήματα που έχουν "πληροφορική" στον τίτλο τους, τα ίδια γράφουν και το αναφέρουν κιόλας στο που απευθύνονται: εκπαιδευτικός στο δημόσιο.

 

Προγραμματιστής πάντως από οποιοδήποτε ελληνικό τμήμα ΤΕΙ/ΑΕΙ/πολυτεχνείου δε βγαίνεις. Αυτό ώστε να μην τα διαβάζει κάποιος που τώρα θέλει να μπει κάπου και επηρεάζεται λανθασμένα. Γνώσεις θεωρίας γύρω από το computer science δίνουν όλα και το απαραίτητο μαθηματικό υπόβαθρο. Καμία σχέση με προγραμματιστής, παρόλο που ένας προγραμματιστής κάποια στιγμή το πιθανότερο να χρειαστεί λίγο ή πολύ και αυτές τις γνώσεις.

 

Επίσης για το πόση βαρύτητα έχουν τα όσα λέει ο __Theo__, μπορεί να ανατρέξει κανείς σε αυτά που λέει εδώ και να κρίνει. Ειδικά στα ποστς που αναφέρεται στο δημόσιο και απ' ότι φαίνεται μάλλον τα εννοεί.

 

 

 

Άλλος ένας "ότι να ναι". Επειδή προφανώς δεν το κατέχεις το άθλημα, σου λέω οτι στα ΑΕΙ/ΤΕΙ παίρνεις τις βασικές και παραπάνω γνώσεις προγραμματισμού (εξαρτάται και την σχολή). Απλώς είναι στην ευαισθησία καθενός να ασχοληθεί παραπάνω με το αντικέιμενο και να γίνει καλύτερος. Είτε το θές είτε όχι, ένας πτυχιούχος πληροφορικής έχει προβάδισμα στην αγορά εργασίας σε σχέση με έναν άσχετο με το αντικείμενο. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να δηλώσει προγραμματιστής και πληροφορικός. Όταν πάει σε μια δουλειά όμως και συναγωνιστεί έναν με τις ίδιες γνώσεις αλλά και με πτυχίο πληροφορικής ποιός θα επιλεγεί;

Και όσο για το δημόσιο φυσικά και τα εννοώ. Και τέλος Ελληνικά ξέρεις να διαβάζεις;; Εδώ τι λέει;

 

Αναλυτικότερα, οι απόφοιτοι του Τμήματος μπορούν να εργαστούν ως:

· Ελεύθεροι επαγγελματίες & Στελέχη ιδιωτικών επιχειρήσεων

Διαθέτοντας, εκτός από τεχνικές, γνώσεις και σε θέματα διοίκησης και επιχειρηματικότητας, οι απόφοιτοι του Τμήματος έχουν τις καλύτερες προϋποθέσεις για να πραγματοποιήσουν δικές τους επιχειρηματικές δραστηριότητες. Ακόμη, ο παραπάνω συνδυασμός γνώσεων καθιστά τους αποφοίτους του Τμήματος ιδανικούς υποψηφίους για την στελέχωση επιχειρήσεων σε διοικητικό επίπεδο, όπου η ύπαρξη ατόμων με ειδικές γνώσεις στις τεχνολογίες της πληροφορικής και των επικοινωνιών είναι σήμερα επιβεβλημένη περισσότερο από ποτέ. Οι απόφοιτοι του Τμήματος είναι ιδανικοί υποψήφιοι για θέσεις σε ένα ευρύ φάσμα επιχειρήσεων, που περιλαμβάνει τις παραδοσιακές εταιρείες προϊόντων και υπηρεσιών τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών, καθώς και εταιρείες που δραστηριοποιούνται σε αναδυόμενους χώρους όπως ηλεκτρονικό εμπόριο, εκπαίδευση /εργασία από απόσταση, συστήματα ψυχαγωγίας και πληροφόρησης μέσω διαδικτύου, ψηφιακές βιβλιοθήκες κ.ά.

Σύμφωνα με το άρθρο 3 του υπ? αριθ. 44 Προεδρικού Διατάγματος που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ Α' /58//8.4.2009, οι πτυχιούχοι του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής είναι δυνατόν να απασχοληθούν με την έρευνα σε ιδιωτικά ερευνητικά κέντρα, στον επιστημονικό τομέα της Πληροφορικής, σε επιχειρήσεις ηλεκτρονικών επικοινωνιών, στον τραπεζικό, ασφαλιστικό, ιατρικό τομέα, στα ΜΜΕ, στις εταιρείες παραγωγής και επεξεργασίας οπτικοακουστικού υλικού, στη ναυτιλία, στον τουρισμό, σε εταιρείες συμβούλων επιχειρήσεων".

 

 

Αλλά δε φταίς εσύ. Φταίει το μπ....λο το κράτος που δεν έχει ιδρύσει επιμελητήριο Πληροφορικής.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...