Προς το περιεχόμενο

Xbox One χειριστήριο / controller στο PC


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπως τα λεγα οχι που δεν θα ερχοταν με καπελο......Αυτα ειναι. τιμη οσο το ενσυρματο του 360...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οπως τα λεγα οχι που δεν θα ερχοταν με καπελο......Αυτα ειναι. τιμη οσο το ενσυρματο του 360...

 

Και να αναφέρω σε αυτό το σημείο για ακόμα μία φορά, ότι το ενσύρματο X360 gamepad, δεν έχει απολύτως καμία σχέση σε άνεση/εργονομία/αποδοτικότητα με το ασύρματο XBONE gamepad. Σε φάση ότι στην πρώτη περίπτωση πετάς στα σκουπίδια 30 ευρώ, ενώ στην δεύτερη περίπτωση δίνεις 75 ευρώ και έχεις κάνει απόσβεση στους 3 μήνες.

 

Ο μόνος λόγος που κρατάω ακόμα ένα ενσύρματο X360 gamepad είναι για να παίζω games στο PS3 μου. Κατά τ' άλλα, για pc gaming είναι για πέταμα πλέον. Εκτός κι αν ο άλλος δεν έχει καθόλου απαιτήσεις, οπότε μπορεί να βολευτεί και με ένα gamepad του 10ευρου, δεν χρειάζεται να δώσει 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να αναφέρω σε αυτό το σημείο για ακόμα μία φορά, ότι το ενσύρματο X360 gamepad, δεν έχει απολύτως καμία σχέση σε άνεση/εργονομία/αποδοτικότητα με το ασύρματο XBONE gamepad. Σε φάση ότι στην πρώτη περίπτωση πετάς στα σκουπίδια 30 ευρώ, ενώ στην δεύτερη περίπτωση δίνεις 75 ευρώ και έχεις κάνει απόσβεση στους 3 μήνες.

 

Ο μόνος λόγος που κρατάω ακόμα ένα ενσύρματο X360 gamepad είναι για να παίζω games στο PS3 μου. Κατά τ' άλλα, για pc gaming είναι για πέταμα πλέον. Εκτός κι αν ο άλλος δεν έχει καθόλου απαιτήσεις, οπότε μπορεί να βολευτεί και με ένα gamepad του 10ευρου, δεν χρειάζεται να δώσει 30.

Ενταξυ ας μην υπερβαλουμε κιολας .

 

Τι απαιτησεις να εχεις ρε συ Malthador απο το gamepad???Ελεος δηλαδη.Ενταξυ στο μονο που θα συμφωνησω ειναι στο σταυρο του 360 που ειναι αθλιος,αν καποιος θελει να παιζει πχ fighting παιχνιδια.

 

Επισης δεν ισχυει δυστηχως το παραπανω που γραφεις.Ειχε παρει ο αδελφος μου Speedlink gamepad παλια(για pro κυριως κλασσικα)των 12ευρω και σε μερικα παιχνιδια δεν το αναγνωριζε καν.

 

Σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι δεν αξιζει το XboxOne controller απλα οτι ειναι υπερκοστολογημενο μεχρι αηδιας και αυτο ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχω και το 360 Aberdeen controller οπότε το xbone controller μου είναι μια ωραία επίσης προσθήκη. Βολεύει επίσης ότι παίρνει και ότι ακουστικά/ headphones γουστάρεις όπως το ds4 και με έχει βολέψει απίστευτα γιατί παίζω στην τηλεόραση ενώ αράζω στον καναπέ ειδικά τα βράδια.

 

Έχει δίκιο πάντως ο Fulgore για την τιμή. Αν πάρεις (καλή ώρα εγω) όλο το πακέτο controller +charger kit +adapter σε πάει πάνω από 100αρι, 1/3 μιας κονσόλας..

 

Είναι πολυτέλεια και σε καμιά περίπτωση must αγορά. Ότι κάνει του xbone το χειριστήριο το κάνει και του 360,τουλάχιστον στο Pc όπου δεν αξιοποιεί για την ώρα και την δόνηση στα triggers.

 

Του 360 αποτελεί μια πιο φτηνή (κατά πολύ) και εξίσου αξιόπιστη λύση, ο σταυρος εκτός από fighting games δεν προκαλεί πρόβλημα, μπορεί κάλλιστα κάποιος να πάει (όπως και εγώ) σε Aberdeen χειριστήριο που έχουν και πιο καλά σχεδιασμένο σταυρό.

 

* Μην ξεχνάμε και το limitation για Windows 10 του ασύρματου xbone controller.. Δεν είναι όλοι με τα 10αρια, οπότε για την ώρα και αυτό είναι ενα επίσης εμπόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με το Χ360 gamepad εκτός από fighting games είναι αδύνατον να παίξεις και FPS (τουλάχιστον για εμένα).

 

Ακόμα κι έτσι να μην ήταν και πάλι δεν βρίσκω για ποιό λόγο κάποιος να πάρει το wired X360 και να μην πάρει το ΧΒΟΝΕ gamepad χωρίς τον αντάπτορα και να παίζει wired. Αντί για 30, δίνει 45 ευρώ και πάλι συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Χ360 gamepad εκτός από fighting games είναι αδύνατον να παίξεις και FPS (τουλάχιστον για εμένα).

 

Ακόμα κι έτσι να μην ήταν και πάλι δεν βρίσκω για ποιό λόγο κάποιος να πάρει το wired X360 και να μην πάρει το ΧΒΟΝΕ gamepad χωρίς τον αντάπτορα και να παίζει wired. Αντί για 30, δίνει 45 ευρώ και πάλι συμφέρει.

50% παραπανω χρηματα=συμφερει???Τουλαχιστον σε καποια πραγματα να το τονιζουμε οτι εκφραζουμε προσωπικες γνωμες μην μας παρουν με τα πορτοκαλια.Αλλο το ''τουλαχιστον για μενα'' και αλλο οπως το παραπανω που γραφτηκε.

 

Και να αναφέρω σε αυτό το σημείο για ακόμα μία φορά, ότι το ενσύρματο X360 gamepad, δεν έχει απολύτως καμία σχέση σε άνεση/εργονομία/αποδοτικότητα με το ασύρματο XBONE gamepad. Σε φάση ότι στην πρώτη περίπτωση πετάς στα σκουπίδια 30 ευρώ, ενώ στην δεύτερη περίπτωση δίνεις 75 ευρώ και έχεις κάνει απόσβεση στους 3 μήνες.

 

Ο μόνος λόγος που κρατάω ακόμα ένα ενσύρματο X360 gamepad είναι για να παίζω games στο PS3 μου. Κατά τ' άλλα, για pc gaming είναι για πέταμα πλέον. Εκτός κι αν ο άλλος δεν έχει καθόλου απαιτήσεις, οπότε μπορεί να βολευτεί και με ένα gamepad του 10ευρου, δεν χρειάζεται να δώσει 30.

 

Εγώ εχω και το 360 Aberdeen controller οπότε το xbone controller μου είναι μια ωραία επίσης προσθήκη. Βολεύει επίσης ότι παίρνει και ότι ακουστικά/ headphones γουστάρεις όπως το ds4 και με έχει βολέψει απίστευτα γιατί παίζω στην τηλεόραση ενώ αράζω στον καναπέ ειδικά τα βράδια.

 

Έχει δίκιο πάντως ο Fulgore για την τιμή. Αν πάρεις (καλή ώρα εγω) όλο το πακέτο controller +charger kit +adapter σε πάει πάνω από 100αρι, 1/3 μιας κονσόλας..

 

Είναι πολυτέλεια και σε καμιά περίπτωση must αγορά. Ότι κάνει του xbone το χειριστήριο το κάνει και του 360,τουλάχιστον στο Pc όπου δεν αξιοποιεί για την ώρα και την δόνηση στα triggers.

 

Του 360 αποτελεί μια πιο φτηνή (κατά πολύ) και εξίσου αξιόπιστη λύση, ο σταυρος εκτός από fighting games δεν προκαλεί πρόβλημα, μπορεί κάλλιστα κάποιος να πάει (όπως και εγώ) σε Aberdeen χειριστήριο που έχουν και πιο καλά σχεδιασμένο σταυρό.

 

* Μην ξεχνάμε και το limitation για Windows 10 του ασύρματου xbone controller.. Δεν είναι όλοι με τα 10αρια, οπότε για την ώρα και αυτό είναι ενα επίσης εμπόδιο.

Απο εμενα εφαγαν uninstall τα 10ρια και γυρισα πισω στα 8ρια.Και αυτο γιατι για καποιο λογο μου κατεστρεψαν το internet οπως και σε παρα πολυ κοσμο και οτι fix και να δοκιμασα λυση δεν βρηκα.Το καλοκαιρι παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

50% παραπανω χρηματα=συμφερει???Τουλαχιστον σε καποια πραγματα να το τονιζουμε οτι εκφραζουμε προσωπικες γνωμες μην μας παρουν με τα πορτοκαλια.Αλλο το ''τουλαχιστον για μενα'' και αλλο οπως το παραπανω που γραφτηκε.

 

 

Ωραία, ας κάνω ριφρέιζ για να γίνω πιο κατανοητός:

 

Αν κάποιος έχει απαιτήσεις του τύπου να τον ενδιαφέρει να παίζει fighting (μικρό genre) και FPS (τιτανοτεράστιο genre), τότε τα 30 ευρώ που ζητάει το X360 gamepad είναι πεταμένα λεφτά.

 

Αν κάποιος δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις, τότε μπορεί να βολευτεί και με ένα gamepad φθηνότερο από το X360 gamepad.

 

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις για να μην παρεξηγιόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εμενα εφαγαν uninstall τα 10ρια και γυρισα πισω στα 8ρια.Και αυτο γιατι για καποιο λογο μου κατεστρεψαν το internet οπως και σε παρα πολυ κοσμο και οτι fix και να δοκιμασα λυση δεν βρηκα.Το καλοκαιρι παλι.

Τι θέμα είχες με το ίντερνετ; Ήταν μετά το major update του Νοεμβρίου; Γιατί εκεί διάβασα ότι υπήρξαν παρατράγουδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέμα είχες με το ίντερνετ; Ήταν μετά το major update του Νοεμβρίου; Γιατί εκεί διάβασα ότι υπήρξαν παρατράγουδα. 

Βαζω τα 10ρια ολα ωραια και καλα τωρα πριν καμια εβδομαδα περιπου με οτι update ειχαν.Με το που τα βαζω το internet μου σερνοταν.Αν ψαξεις στο google απειρος κοσμος το εχει παθει αυτο.Τεσπα αφου δεν βρηκα ακρη,γυρναω επιτοπου στα 8.1 περναω και ολα τα Update(170περιπου νομιζω)και μεχρι και τωρα κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μάλιστα κατάλαβα. Εμένα λίγο με τρόμαξε μετά το update του Νοεμβρίου όπου μου έκανε rollback τους drivers της gpu, μου πέταξε 5,6 προγράμματα έτσι νταϊλικι,και αργούσε να boot -αρει, δεν μου έφευγε το taskbar στα δευτερεύοντα monitors παρόλο που το είχα Hidden.

 

Τα έλυσα όμως όλα τα θέματα. Αυτό με το ίντερνετ ευτυχως δεν μου έτυχε.

 

Επίσης δεν μου έτυχε(για να ξαναμπούμε OT) όλα αυτά που ανέφεραν πολλοί για το adapter και το xbone controller όπου δεν τους λειτουργούσε η δόνηση, τα ακουστικά όταν το δούλευαν ασύρματα. Μάλλον και αυτό θέμα drivers είναι. Δεν έχει ακόμα full support εξάλλου το controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία, ας κάνω ριφρέιζ για να γίνω πιο κατανοητός:

 

Αν κάποιος έχει απαιτήσεις του τύπου να τον ενδιαφέρει να παίζει fighting (μικρό genre) και FPS (τιτανοτεράστιο genre), τότε τα 30 ευρώ που ζητάει το X360 gamepad είναι πεταμένα λεφτά.

 

Αν κάποιος δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις, τότε μπορεί να βολευτεί και με ένα gamepad φθηνότερο από το X360 gamepad.

 

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις για να μην παρεξηγιόμαστε.

πως καταλήξαμε να μιλάμε για fps(παιχνίδια) ως κριτήριο για να διαλέξεις χειριστήριο στο pc thread ?

Επεξ/σία από GjokerR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: Γιατί είναι "θέμα" το πόσο καλός είναι ο σταυρός ενος gamepad για fighting games? Από τότε που βγήκε το dual shock στο ps1, παντοτε με τον αριστερό αναλογικό μοχλό παίζω Street fighter, MK, Tekken και δε συμμαζεύεται. Είναι και πιο ξεκούραστα εξάλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πως καταλήξαμε να μιλάμε για fps(παιχνίδια) ως κριτήριο για να διαλέξεις χειριστήριο στο pc thread ?

 

Κατ' αρχάς, εγώ πλέον προσπαθώ να κάνω ditch το mouse/keyboard combo σε όλο το φάσμα των games μου. Καλώς ή κακώς, είμαι σε μια ηλικία που έχω αρχίσει να «βαριέμαι» να είμαι στην τσίτα και θέλω το gaming μου να είναι χαλαρωτικό, ξάπλα σε καναπέ κλπ. Φυσικά, υπάρχουν games που αυτό δεν είναι δυνατόν να γίνει τύπου Piilars of Eternity, SWtOR κοκ, αλλά ελπίζω με το Steam Controller να αλλάξει και αυτό.

 

Από εκεί και πέρα, αυτό που έλεγα είναι ότι αν χρειάζεται κάποιος gamepad για να παίζει platformers/3rd-person action-adventures/racing/ποδοσφαιράκια δεν πιστεύω ότι του χρειάζεται ένα τόσο «ακριβό» gamepad όσο το Χ360 controller, βολεύεται και με ένα φθηνότερο. Τα άλλα genres είναι που θέλουν το κάτι παραπάνω, άσχετα αν εσύ προσωπικά παίζεις FPS με το mouse. Προφανώς, το δίλημμα δεν απευθύνεται σε εσένα. :)

 

 

 

Απορία: Γιατί είναι "θέμα" το πόσο καλός είναι ο σταυρός ενος gamepad για fighting games? Από τότε που βγήκε το dual shock στο ps1, παντοτε με τον αριστερό αναλογικό μοχλό παίζω Street fighter, MK, Tekken και δε συμμαζεύεται. Είναι και πιο ξεκούραστα εξάλλου.

 

Είσαι η εξαίρεση. Προσωπικά, δεν μπορώ να παίξω fighting game με το αναλογικό. Όταν θέλω κίνηση σε δύο άξονες με δυσκολεύει πάρα πολύ το αναλογικό. Το ίδιο παθαίνω και με τους emulators των παλιών κονσολών. Μου είναι αδύνατο π.χ. να παίξω SNES game με το αναλογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Μαζι με το νεο Xbox One S θα δινεται ανανεωμενη εκδοση του χειριστηριου, η οποια θα μπορει να συνδεθει με pc μεσω bluetooth χωρις την χρηση του ανταπτορα που χρειαζεται το τωρινο (αλλα και του 360). Ετσι μειωνεται το κοστος αγορας του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...