Προς το περιεχόμενο

Τέλος η υποστήριξη των Windows Phone 8.1 από τη Microsoft


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επίσημα έπεσε η αυλαία για τα Windows Phone 8.1 την Τρίτη, με την ανακοίνωση της Microsoft ότι σταματά την υποστήριξη του λειτουργικού συστήματος για κινητά.

Η κίνηση αυτή ήταν προδικασμένη, με δεδομένο πως εδώ και δύο χρόνια δεν είχε υπάρξει κάποια σημανατική αναβάθμιση ή η κυκλοφορία κάποιου νέου προϊόντος που να τα υποστηρίζει.

 

Παρόλο που η εταιρεία συνεχίζει να υποστηρίζει τα Windows 10 Mobile, τον διάδοχο των Windows Phone 8.1, η κίνηση αυτή γράφει μία ακόμη “γκρίζα” σελίδα στην απέλπιδα προσπάθεια της Microsoft να αποκτήσει αισθητή παρουσία στην αγορά των smartphone.

 

Τα Windows Phone 8.1 ήταν η τέταρτη παραλλαγή του λειτουργικού της εταιρείας για κινητά, ενώ σε αυτά ήταν ενσωματωμένος ο “ψηφιακός βοηθός” Cortana. Παρόλο που στην πορεία εμφανίσθηκαν ορισμένες high-end συσκευές, όπως το Lumia 930, το λειτουργικό δεν απέκτησε ποτέ μεγάλο αριθμό συμβατών εφαρμογών. Ούτε και τα Windows 10 Mobile έχουν σημειώσει ιδιαίτερα ικανοποιητική πορεία, με ελάχιστους κατασκευαστές smartphone να τα έχουν επιλέξει.

 

Link.png Site: CNET

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκπληξη:

 

hqdefault.jpg

 

Αλλά πέρα απ' την πλάκα, μιλάμε για λειτουργικό που άξιζε και που απλώς χρειαζόνταν μεγαλύτερο και καλύτερο App Store.

 

Κινητάρες, με καμεράρες, γρήγορα, ικανοποιητικές μπαταρίες και οθόνες. Αλλά με την κατάρα της έλλειψης των Google Apps...

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο και ωραιότερο λειτουργικό για κινητά για εμένα. Είναι τρομερό να έχεις συνηθίσει στα ενεργά πλακίδια των Windows στο ταπεινό σου Λούμια και στο πανάκριβο Άντροιντ κινητό σου να βλέπεις στη θέση τους ακίνητα εικονίδια! Τουλάχιστον το Άντροιντ παραμετροποιείται και το τάραξα σε γουίτζετ και λόντσερ για να βρω τη χαμένη αίσθηση... Από τη στιγμή που η Μicrosoft έπαψε να βγάζει νέα κινητά το τέλος ήταν προδιαγεγραμμένο βέβαια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκπληξη:

 

hqdefault.jpg

 

Αλλά πέρα απ' την πλάκα, μιλάμε για λειτουργικό που άξιζε και που απλώς χρειαζόνταν μεγαλύτερο και καλύτερο App Store.

 

Κινητάρες, με καμεράρες, γρήγορα, ικανοποιητικές μπαταρίες και οθόνες. Αλλά με την κατάρα της έλλειψης των Google Apps...

 

Καμία σχέση με εφαρμογές. Μετά από τόσο καιρό ενασχόλησης και κουβέντας (εν μέρει και στα πλαίσια εργασίας), έχω καταλάβει ότι το 10-15% ζητάει συγκεκριμένες εφαρμογές (οι οποίες δεν υπάρχουν). 

 

Οι υπόλοιποι αναζητούν το "όνομα" αυτό που έχουν όλοι, και επίσης αυτό που κάνει γκελ. Αλλιώς δεν μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός πως τα Samsung με τόσα προβλήματα (λογισμικού, μπαταρίες κλπ) είναι πρώτα σε πωλήσεις. Ή ότι ο κόσμος δεν γνωρίζει για τους περιορισμούς που έχει το iOS, παρόλο που η πρώτη κουβέντα είναι πόσο έχει το φθηνότερο iphone. 

 

Κλασσικός διάλογος: -Τι κινητό είναι αυτό? -Microsoft. -Α! εγώ έχω Android (ή iPhone). 

 

Είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας και "εκπαίδευσης" του καταναλωτή, και αυτό το τραίνο το έχασαν στην MS, όταν πάλευαν με τα Windows 8/8.1 (PC και Mobile). Κυρίαρχη σε αυτό το κομμάτι είναι η Apple. 

 

Υγ. Τι να την κάνει την κάμερα, όταν οι περισσότεροι θέλουν απλά να ανεβάζουν φωτογραφίες στο Instagram? Το οποίο ρίχνει την ανάλυση όσο δεν πάει (για να μη πω για Viber, Messenger, WhatsApp). Ανεβάζω φωτογραφία από Lumia 950 XL, και είναι ίδια με το iPhone 5S. και σου λέει ο αδαής: τι να το κάνεις? ίδιες φωτογραφίες βγάζει (ότι να ναι κοινώς). 

 

Edit. Με αυτό το τελευταίο θέλω να πω, πως δεν παίζουν ρόλο τόσο οι εφαρμογές, όσο όλοι η βιομηχανία που έχει στηθεί γύρω από τις δυνατότητες συγκεκριμένων κινητών ώστε, κατά κάποιο τρόπο να αβαντάρονται εκείνα, αναγκάζοντας έτσι τους υπόλοιπους να ακολουθούν στο συγκεκριμένο μοτίβο. Αυτό είναι το πραγματικό κεκτημένο της Apple (και της κάθε Apple). Ότι χορεύει μια βιομηχανία στο ταψί. Κάτι ανάλογο με την Intel και την MS στους υπολογιστές. Απλά εκεί είναι περισσότερα τα υποσυστήματα που κάνουν την διαφορά, οπότε και πιο πολύπλοκη η αγορά. 

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8.1 ήταν ένα πολύ ωραίο λειτουργικό για κάποιον που δεν ήθελε πολλές εφαρμογές και έτρεχαν άψογα σε αδύναμες συσκευές. Για μένα καλύτερα από τα 10άρια, ειδικά σε φτηνά κινητά. Αναμενόμενη η διακοπή υποστήριξης όμως, πόσα να είχαν μείνει σε κανονική χρήση;

 

Άντε να δούμε τι θα είναι το surface phone.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

AAEAAQAAAAAAAAIlAAAAJDQ4OGU1YTdkLWI2Mjkt

 

 

Κρίμα πάντως που έπιασαν πάτο τα Windows Phones. Αν έμπαιναν νωρίτερα και οργανωμένα στην αγορά θα είχα μεγαλύτερη υποστήριξη από τους προγραμματιστές και τον κόσμο. Αλλά όταν έχεις τον "DEVELOPERS DEVELOPERS DEVELOPERS" για CEO αυτά παθαίνεις, κατέστρεψε το mobile κομμάτι της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε πειράζει, θα περιμένω τα Windows 10 στο Lumia 920!!! χαχαχα!!!!

 

Γενικά με έχει μπερδέψει κι εμένα η πολιτική της Microsoft, θα βγάλει κανά κινητό (surface στυλ με "κανονικά" windows) και θα κάνει πάταγο ή πραγματικά πήρε το πούλο γενικώς και κλείνει το μαγαζί σταδιακά;;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εδω που ειμαι βλεπω παρα πολλους με κινητα MS. Οταν ρωτησα καποιους εαν την παλευουν με την ελλειψη εφαρμογων μου ειπανε οτι δεν τους ενδιεφερε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εδω που ειμαι βλεπω παρα πολλους με κινητα MS. Οταν ρωτησα καποιους εαν την παλευουν με την ελλειψη εφαρμογων μου ειπανε οτι δεν τους ενδιεφερε.

Εγώ έχω να δω Microsoft κινητό εδώ και καιρό. Έξω βλέπω μονάχα Samsung, iPhone και κανένα Huawei. Αλλά κυρίως iPhone και Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψη μου η Microsoft ή οποιαδήποτε άλλη δεν πρόκειται να δει μεγαλύτερο ποσοστό από το 10% ακόμα και με ένα surface Phone με full Windows... Είναι πλέον πολύ αργά... Ίσως να κάνω και λάθος αλλά ο χρόνος θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Neg. Εγώ επίσης εδώ και κάνα μήνα βλέπω καθημερινα πολλά Xiaomi.

 

Τα Windows Phone 8.1 ήταν ένα πολύ smooth λειτουργικο, που λειτουργούσαν άψογα στο Lumia 635 με 512 mb ram και snapdragon 400. Το μόνο πρόβλημα η έλλειψη εφαρμογων. Με τα W10M τα κατέστρεψε τελειως ΜΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα δεν μπήκα στην διαδικασία να αναβαθμίσω στα 10ρια αλλά τώρα θα το σκεφτώ σοβαρά. Το κακό είναι ότι έχω την αίσθηση ότι κάποια στιγμή θα σταματήσει την υποστήριξη και στο τελευταίο λειτουργικό. Θα περίμενα από την Microsoft να έχει περισσότερο σεβασμό σε αυτούς που αγόρασαν τα προιόντα της και μάλιστα κόντρα στο ρεύμα της εποχής που όλοι έπαιρναν κινητά android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση με εφαρμογές. Μετά από τόσο καιρό ενασχόλησης και κουβέντας (εν μέρει και στα πλαίσια εργασίας), έχω καταλάβει ότι το 10-15% ζητάει συγκεκριμένες εφαρμογές (οι οποίες δεν υπάρχουν). 

 

Οι υπόλοιποι αναζητούν το "όνομα" αυτό που έχουν όλοι, και επίσης αυτό που κάνει γκελ. Αλλιώς δεν μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός πως τα Samsung με τόσα προβλήματα (λογισμικού, μπαταρίες κλπ) είναι πρώτα σε πωλήσεις. Ή ότι ο κόσμος δεν γνωρίζει για τους περιορισμούς που έχει το iOS, παρόλο που η πρώτη κουβέντα είναι πόσο έχει το φθηνότερο iphone. 

 

Κλασσικός διάλογος: -Τι κινητό είναι αυτό? -Microsoft. -Α! εγώ έχω Android (ή iPhone). 

 

Είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας και "εκπαίδευσης" του καταναλωτή, και αυτό το τραίνο το έχασαν στην MS, όταν πάλευαν με τα Windows 8/8.1 (PC και Mobile). Κυρίαρχη σε αυτό το κομμάτι είναι η Apple. 

 

Υγ. Τι να την κάνει την κάμερα, όταν οι περισσότεροι θέλουν απλά να ανεβάζουν φωτογραφίες στο Instagram? Το οποίο ρίχνει την ανάλυση όσο δεν πάει (για να μη πω για Viber, Messenger, WhatsApp). Ανεβάζω φωτογραφία από Lumia 950 XL, και είναι ίδια με το iPhone 5S. και σου λέει ο αδαής: τι να το κάνεις? ίδιες φωτογραφίες βγάζει (ότι να ναι κοινώς). 

 

Edit. Με αυτό το τελευταίο θέλω να πω, πως δεν παίζουν ρόλο τόσο οι εφαρμογές, όσο όλοι η βιομηχανία που έχει στηθεί γύρω από τις δυνατότητες συγκεκριμένων κινητών ώστε, κατά κάποιο τρόπο να αβαντάρονται εκείνα, αναγκάζοντας έτσι τους υπόλοιπους να ακολουθούν στο συγκεκριμένο μοτίβο. Αυτό είναι το πραγματικό κεκτημένο της Apple (και της κάθε Apple). Ότι χορεύει μια βιομηχανία στο ταψί. Κάτι ανάλογο με την Intel και την MS στους υπολογιστές. Απλά εκεί είναι περισσότερα τα υποσυστήματα που κάνουν την διαφορά, οπότε και πιο πολύπλοκη η αγορά. 

 

Θα μείνω στα bold καθότι στα υπόλοιπα συμφωνώ. Απλά πιστεύω πως ισχύουν και τα δυο τινά, ανεξάρτητα το ένα απ' το άλλο :P

 

Προσωπικά: ήθελα Google Maps, όχι Here Maps. Ήθελα Google Chrome με synced bookmarks και passwords, όχι Edge. Ήθελα Google Keep Notes λόγω δουλειάς, όχι Wunderlist/Todo. Ήθελα έναν SMB file explorer για να βλέπω βιντεάκια χωρίς να τα κάνω copy από τον fileserver μου μέσα στο σπίτι, όχι μια μεσοβέζικη λύση με έξτρα software και στον server και στο κινητό, τύπου Plex.

 

Ήθελα πολλά πράγματα, και δεν υπήρχαν οι εφαρμογές που έχω συνηθίσει και ΘΕΛΩ να χρησιμοποιώ στην πλατφόρμα της MS. Οπότε, νομίζω είναι άμεση η σχέση του "nobody cares" που πόσταρα, με το ότι δεν έχει αρκετές εφαρμογές για να προσελκύσει και να διατηρήσει χρήστες το OS αυτό.

 

:) Στα της δημοτικότητας και τα κλασικά "έχω iPhone rose gold αλλά δεν έχω κάρτα ούτε για call me back", προφανώς συμφωνώ ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...