Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα,

 

ψάχνω κι εγώ να αλλάξω τον θερμοστάτη μου σε κάτι smart.

Πιο πολύ για να μπορώ να ελέγχω τη θέρμανση απομακρυσμένα (π.χ. λείπω ΣΚ, το ανάβω 1 ώρα πριν φτάσω σπίτι, για να μην μπω και παγώσω μέχρι να ζεστάνει...)

 

Η εγκατάσταση είναι τυπική ελληνική πολυκατοικία: ένας κεντρικός λέβητας πετρελαίου, και αυτόνομα το κάθε διαμέρισμα με ωρομέτρηση.

 

Έχει κανείς κάποια πρόταση/ιδέα τι θα παίξει στην περίπτωσή μου;

 

 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

 

ψάχνω κι εγώ να αλλάξω τον θερμοστάτη μου σε κάτι smart.

Πιο πολύ για να μπορώ να ελέγχω τη θέρμανση απομακρυσμένα (π.χ. λείπω ΣΚ, το ανάβω 1 ώρα πριν φτάσω σπίτι, για να μην μπω και παγώσω μέχρι να ζεστάνει...)

 

Η εγκατάσταση είναι τυπική ελληνική πολυκατοικία: ένας κεντρικός λέβητας πετρελαίου, και αυτόνομα το κάθε διαμέρισμα με ωρομέτρηση.

 

Έχει κανείς κάποια πρόταση/ιδέα τι θα παίξει στην περίπτωσή μου;

 

 

Ευχαριστώ!

Ετσι ακριβως ειμαι κ γω.

 

Λεω να παω προς TADO μερια, μιας κ ακουω οτι εχει εξαιρετικο customer support κ υποστηριζει ενα σορο εγκαταστασεις.

 

Ειμαι στο ενοικιο βεβαια, κ δεν μπορω να βγαλω τον ριμαδο-θερμοστατη που εχω τωρα κ πρεπει να κανονισω με τον σπιτονοικοκυρη πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως ειμαι κ γω.

 

Λεω να παω προς TADO μερια, μιας κ ακουω οτι εχει εξαιρετικο customer support κ υποστηριζει ενα σορο εγκαταστασεις.

 

Ειμαι στο ενοικιο βεβαια, κ δεν μπορω να βγαλω τον ριμαδο-θερμοστατη που εχω τωρα κ πρεπει να κανονισω με τον σπιτονοικοκυρη πρωτα.

 

εκτος αν ο θερμοστατης σου εχει φοβερα παραξενη καλωδιωση, πιστευω το tado θα δουλευει. 

Μπορεις, να ανοιξεις τονθερμοστατη, να βγαλεις φωτογραφια το καπακι, την εσωτερικη μερια (που δειχνει το ηλεκτρολογικο διαγραμμα) και την καλωδιωση, να τους τα στειλεις με email και θα σου απαντησουν αν ειναι συμβατο ή οχι.

Καταλαβαινω να θελεις να παρεις την εγκριση του ιδιοκτητη, αλλα δεν μπορω να φανταστω οτι θα υπαρξει προβλημα. Δικια σου συσκευη αγοραζεις. Βγαζεις με προσοχη τον παλιο θερμοστατη για να μην σπασει τιποτα, τον αφηνεις σε ενα κουτακι καπου, βαζεις τον tado και οταν/αν φυγεις απο το διαμερισμα, ξαναβαζεις πανω τον παλιο. 

Λιγο πιο περιπλοκο απο τον αλλαζεις λαμπα, αλλα η λογικη ειναι η ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκτος αν ο θερμοστατης σου εχει φοβερα παραξενη καλωδιωση, πιστευω το tado θα δουλευει. 

Μπορεις, να ανοιξεις τονθερμοστατη, να βγαλεις φωτογραφια το καπακι, την εσωτερικη μερια (που δειχνει το ηλεκτρολογικο διαγραμμα) και την καλωδιωση, να τους τα στειλεις με email και θα σου απαντησουν αν ειναι συμβατο ή οχι.

Καταλαβαινω να θελεις να παρεις την εγκριση του ιδιοκτητη, αλλα δεν μπορω να φανταστω οτι θα υπαρξει προβλημα. Δικια σου συσκευη αγοραζεις. Βγαζεις με προσοχη τον παλιο θερμοστατη για να μην σπασει τιποτα, τον αφηνεις σε ενα κουτακι καπου, βαζεις τον tado και οταν/αν φυγεις απο το διαμερισμα, ξαναβαζεις πανω τον παλιο. 

Λιγο πιο περιπλοκο απο τον αλλαζεις λαμπα, αλλα η λογικη ειναι η ιδια.

 

 

Αυτο ακριβως εχω κ γω στο μυαλο μου, να στειλω ενα εμαιλ, για να ειμαι σιγουρος.

 

Βασικα περισσοτερο θελω να τον βγαλει αυτος, απο το να κανω καμια ζημια γιατι εγω οσο κ να προσπαθησα δεν μπορω να τον βγαλω, οσο χαζο κ να ακουγετε. 

Επεξ/σία από Geoisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 1ο φαντάζομαι iOS μόνο.

 

Κρίμα θα βόλευε περισσότερο από το 2ο.

 

H διαφορά του Netatmo Home Coach με το Indoor Weather Station (πέρα από το noise) είναι ότι το πρώτο είναι stand alone ενώ το 2ο θέλει και το Outdoor?

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι στο θεμα του google home, μιας και παρελαβα το mini μου. Γενικα παρα πολυ ευχαριστημενος. Οποιος εχει αποριες/ερωτησεις ευχαριστως να προσπαθησω να σας απαντησω. Παντως δουλευει "απο το κουτι" χωρις μετατροπες software κτλπ. Βαζεις απλα google account σου και οσων αλλων ειναι στο σπιτι και θελουν να το χρησιμοποιουν, σας αναγνωριζει τον καθενα ως ξεχωριστο ατομο, και.. απλα δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας πέρα από αυτούς της Xiaomi τι επιλογές έχουμε?

 

αν είσαι μερακλής, και σου αρέσουν τα diy , εγώ με λίγες γνώσεις είχα στήσει σε raspberry pi, light - temperature-humidity και smoke sensors, με λιγότερο από 20 ευρώ.

αν εξαιρέσεις το κόστος του rasp.

 

βέβαια δεν είχα ασχοληθεί να τα κάνω να μιλάνε με τα υπόλοιπα smart gadgets του σπιτιού, αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι ακατόρθωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι στο θεμα του google home, μιας και παρελαβα το mini μου. Γενικα παρα πολυ ευχαριστημενος. Οποιος εχει αποριες/ερωτησεις ευχαριστως να προσπαθησω να σας απαντησω. Παντως δουλευει "απο το κουτι" χωρις μετατροπες software κτλπ. Βαζεις απλα google account σου και οσων αλλων ειναι στο σπιτι και θελουν να το χρησιμοποιουν, σας αναγνωριζει τον καθενα ως ξεχωριστο ατομο, και.. απλα δουλευει.

 

Πως μπορούμε να το αγοράσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορούμε να το αγοράσουμε?

 

αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι. Το αγοραζεις απο οπου υπαρχει επισημο google play store, που πουλαει hardware. Αν εχεις φιλο σε γερμανια, αγγλια, αμερικη (δεν ξερω που αλλου εχει επισημα play store, αλλα πρεπει να εχει και αλλα) και μετα στο στελνει. Διαφορετικα θα πρεπει να χρησιμοποιησεις μια απο τις υπηρεσιες που σου δινουν "τοπικες διευθυνσεις" σε τετοιες χωρες και μετα το προωθουν σε εσενα. 

Απο οτι βλεπω, εχουν αρχισει να εμφανιζονται και στο ebay και πιστευω οτι θα το φερουν τα σκρουτζομαγαζα και στην ελλαδα, αφου δουλευει απροβληματιστα. Απλα το περιμενω να εμφανιστει στα 70-80 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν είσαι μερακλής, και σου αρέσουν τα diy , εγώ με λίγες γνώσεις είχα στήσει σε raspberry pi, light - temperature-humidity και smoke sensors, με λιγότερο από 20 ευρώ.

αν εξαιρέσεις το κόστος του rasp.

 

βέβαια δεν είχα ασχοληθεί να τα κάνω να μιλάνε με τα υπόλοιπα smart gadgets του σπιτιού, αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι ακατόρθωτο

 

Nah δύσκολα θα ασχοληθώ τόσο. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nah δύσκολα θα ασχοληθώ τόσο. :(

 

Όχι για μένα δεν αξίζει τον κόπο γιατί θα πρέπει να ασχολείσαι συνεχώς... Προτιμώ αυτά που τα βγάζεις απο το κουτί και λειτουργούν αμέσως! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι για μένα δεν αξίζει τον κόπο γιατί θα πρέπει να ασχολείσαι συνεχώς... Προτιμώ αυτά που τα βγάζεις απο το κουτί και λειτουργούν αμέσως! :)

 

τοτε πας σε xiaomi home πακετακια με ετοιμα sensors και εισαι αρχοντας

 

ολο μου το σπιτι εχω κανει ετσι με αρκετα καλούδια.

 

 

βεβαια πλεον πρεπει να αντεξεις και την αναμονη των ελτα αλλα οκ αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...