Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Alex αυτό που έγραψα για τους σερβερ έχει να κάνει με διαχείριση μέσω ίντερνετ όταν είσαι εκτός σπιτιού. Όταν είσαι σπίτι τότε πάει μέσω hub. Εγώ δεν θα έφευγα από in wall διακόπτες γιατί αν κάτι χαλάσει μένεις με το φως στο χέρι. Εμένα τώρα ότι και να χαλάσει στο smart κομμάτι ξέρω ότι δουλεύουν κανονικά. Για μένα αν μπορείς να πας σε xiaomi aqara Κάντο. Είναι ότι πρέπει για σπίτια που δεν έχουν όλοι την όρεξη του smart 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Spect~

Thanks

Το σπίτι έχει 3 δωμάτια 2 μπάνια, Κουζίνα, Σαλόνι και χωρίζεται σε 3 "τομείς"

  1. Δωμάτιο + Μπάνιο 
  2. Δωμάτιο + Μπάνιο + Δωμάτιο 
  3. Σαλόνι + hall + κουζίνα

Πως φαίνεται σαν ιδέα να βάλω

  • 3 aqara wall switches, ένα για κάθε "τομέα" που ελέγχουν το φως με κύκλωμα - ώστε όλα να δουλεύουν κανονικά αν κάτι δεν δουλεύει στο smart κομμάτι
  • Από ένα wireless remote switch ή phillips hue dimmer σε κάθε δωμάτιο / hall του σπιτιού που ελέγχει τον φωτισμό του συγκεκριμένου δωματίου?

makes sence, η να βάλω wall switch σε κάθε δωμάτιο?

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 Ας υποθέσουμε ότι ακούω την συμβουλή και βάζω μόνο wireless διακόπτες στο σπίτι. Θα μπορώ να βάλω όσους θέλω και να τους προγραμματίσω να ελέγχει ο καθένας συγκεκριμένα φώτα από συγκεκριμένα δωμάτια, έτσι ώστε η εμπειρία να είναι παρόμοια με τους συμβατικούς διακόπτες σωστά?

Σε γενικές γραμμές ναι, θα μπορείς να κάνεις αυτό που περιέγραψες. Λέω σε γενικές γραμμές, γιατί δεν ξέρω πόσα settings, κουμπιά κλπ θα έχει ο διακόπτης που θα διαλέξεις. Να έχεις υπόψη σου πάντως πως δεν θέλεις να κάνεις υπερβολικά πολύπλοκο τον χειρισμό από έναν διακόπτη, κανένας δεν θα καθίσει να τον μάθει. :) Ενδεικτικά τα στάνταρ σενάρα του Dimmer των Hue είναι:

-Κουμπί 1: Άναμμα scene

-Κουμπί 1 2ο-8ο πάτημα: Αλλαγή scene

-Κουμπί 2: Αύξηση έντασης

-Κουμπί 3: Μείωση έντασης

-Κουμπί 4: Σβήσιμο 

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης πήρα πρόσφατα να δοκιμάσω διακόπτη Vimar ( friends of hue ) . Χάλια μαύρα. Κατασκευαστικά δεν εφαρμόζει απόλυτα στον τοίχο, με αποτέλεσμα να φαίνεται στον αέρα. Το γράφουν και άλλοι στο amazon.

Πολύ ενδιαφέρον. Αν θες γράψε και μια κριτική για τον Niko όταν τον πάρεις. Επειδή έχουμε διακόπτες Celiane της Legrand σκεφτόμουν να πάρω τον αντίστοιχο wireless με σύστημα Netatmo και να προσπαθήσω να τον συνδέσω μέσω Conbee και Home Assistant με λάμπες Hue. Από τους διακόπτες μου αρκεί να μπορώ να ανάβω κα να σβήνω, τς υπόλοιπες ρυθμίσεις τις κάνω φωνητικά ή μέσω εφαρμογής. 

Αναφορά σε κείμενο

Εγώ δεν θα έφευγα από in wall διακόπτες γιατί αν κάτι χαλάσει μένεις με το φως στο χέρι. Εμένα τώρα ότι και να χαλάσει στο smart κομμάτι ξέρω ότι δουλεύουν κανονικά

Και με τους in wall μπορεί κάτι να χαλάσει, το θέμα είναι πόσο πιθανό είναι αυτό. Για τα δικά μου γούστα οι wired Aqara δεν κάνουν για όλο το σπίτι γιατί αν έχω καταλάβει καλά δεν μπορούν να συνεργαστούν με έγχρωμες λάμπες. που έχω σε σαλόνι και κρεβατοκάμαρα. Αλλά για δωμάτια που αρκεί ένα φως (πχ κουζίνα) είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex_000 είπε

@Spect~

Thanks

Το σπίτι έχει 3 δωμάτια 2 μπάνια, Κουζίνα, Σαλόνι και χωρίζεται σε 3 "τομείς"

  1. Δωμάτιο + Μπάνιο 
  2. Δωμάτιο + Μπάνιο + Δωμάτιο 
  3. Σαλόνι + hall + κουζίνα

Πως φαίνεται σαν ιδέα να βάλω

  • 4 aqara wall switches, ένα για κάθε "τομέα" που ελέγχουν το φως με κύκλωμα - ώστε όλα να δουλεύουν κανονικά αν κάτι δεν δουλεύει στο smart κομμάτι
  • Από ένα wireless remote switch ή phillips hue dimmer σε κάθε δωμάτιο / hall του σπιτιού που ελέγχει τον φωτισμό του συγκεκριμένου δωματίου?

makes sence, η να βάλω wall switch σε κάθε δωμάτιο?

Εγώ όσο και να αγαπώ τα Xiaomi gadgets και έχω πάνω απο 30+ μπλιμπλίκια στο σπίτι (από σκούπες μέχρι υγρασιόμετρα - φώτα, door sensors etc.) δεν θα πήγαινα στην proprietary λύση με το gateway της.

Δυστυχώς δεν ακολουθεί το open protocol του Zigbee με αποτέλεσμα να μπορείς να δουλέψεις με το Hub της , μόνο τα δικά της gadget το οποίο είναι δεσμευτικο για το μέλλον .

Εγώ θα πρότεινα Zwave και εφόσον πας σε fibaro, κάτι απο την συγκεκριμένη εταιρία ειδάλλως Smart things hub

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsakfot είπε

Εγώ όσο και να αγαπώ τα Xiaomi gadgets και έχω πάνω απο 30+ μπλιμπλίκια στο σπίτι (από σκούπες μέχρι υγρασιόμετρα - φώτα, door sensors etc.) δεν θα πήγαινα στην proprietary λύση με το gateway της.

Δυστυχώς δεν ακολουθεί το open protocol του Zigbee με αποτέλεσμα να μπορείς να δουλέψεις με το Hub της , μόνο τα δικά της gadget το οποίο είναι δεσμευτικο για το μέλλον .

Εγώ θα πρότεινα Zwave και εφόσον πας σε fibaro, κάτι απο την συγκεκριμένη εταιρία ειδάλλως Smart things hub

Δεν σκοπεύω να πάρω το hub της xiaomi αλλά κατάλαβα ότι μπορώ να δουλεύω τα μπιχλιμπίδια της με το smarthings, δεν είναι σωστό αυτό?

  • Δηλαδή smarthings (z-wave & zigbee) controls> xiamoi aquara wall switch & xiaomi aquara wireless switch controls> Philips Hue light balb kai Philips hue light strip. 

Είσαι σίγουρος ότι τα xiaomi προϊόντα δουλεύουν μόνο με το hub της? (Το είδα στις σελίδες της που λέει requires xiaomi hib, αλλά νόμιζα ευνοούσαν ένα zigbee hub γενικά)

Επίσης γιατί προτείνεις zwave fibaro switch όταν οι philips hue δουλεύουν μόνο με zigbee?

 

2 ώρες πριν, gippas είπε

Σε γενικές γραμμές ναι, θα μπορείς να κάνεις αυτό που περιέγραψες. Λέω σε γενικές γραμμές, γιατί δεν ξέρω πόσα settings, κουμπιά κλπ θα έχει ο διακόπτης που θα διαλέξεις. Να έχεις υπόψη σου πάντως πως δεν θέλεις να κάνεις υπερβολικά πολύπλοκο τον χειρισμό από έναν διακόπτη, κανένας δεν θα καθίσει να τον μάθει. :) Ενδεικτικά τα στάνταρ σενάρα του Dimmer των Hue είναι:

-Κουμπί 1: Άναμμα scene

-Κουμπί 1 2ο-8ο πάτημα: Αλλαγή scene

-Κουμπί 2: Αύξηση έντασης

-Κουμπί 3: Μείωση έντασης

-Κουμπί 4: Σβήσιμο 

Πολύ ενδιαφέρον. Αν θες γράψε και μια κριτική για τον Niko όταν τον πάρεις. Επειδή έχουμε διακόπτες Celiane της Legrand σκεφτόμουν να πάρω τον αντίστοιχο wireless με σύστημα Netatmo και να προσπαθήσω να τον συνδέσω μέσω Conbee και Home Assistant με λάμπες Hue. Από τους διακόπτες μου αρκεί να μπορώ να ανάβω κα να σβήνω, τς υπόλοιπες ρυθμίσεις τις κάνω φωνητικά ή μέσω εφαρμογής. 

Και με τους in wall μπορεί κάτι να χαλάσει, το θέμα είναι πόσο πιθανό είναι αυτό. Για τα δικά μου γούστα οι wired Aqara δεν κάνουν για όλο το σπίτι γιατί αν έχω καταλάβει καλά δεν μπορούν να συνεργαστούν με έγχρωμες λάμπες. που έχω σε σαλόνι και κρεβατοκάμαρα. Αλλά για δωμάτια που αρκεί ένα φως (πχ κουζίνα) είναι μια χαρά.

Ok το στάνταρ σενάριο του dimmer makes sence κάποια τέτοια ρύθμιση θα γίνει.

Οι wireless aquara έχουν 2 κουμπιά ο καθένας με 3 gestrues ανά κουμπί, οπότε δεν θα έχουν prob. Οι in wall τελικά δεν νομίζω ότι υποστηρίζουν γενικά gestures at all, μάλλον είναι ον off wired switches που μπορούν επίσης να είναι και σε ένα πρωτόκολλο (zigbee) για να αυτοματοποιείται η on off λειτουργία, καθώς και να γίνονται άλλες ρυθμίσεις μέσω κινητού. Οπότε μάλλον σωστά λες ότι wired διακόπτες δεν συνεργάζονται με έγχρωμες λάμπες από τον manual διακόπτη, απλά ανοίγουν και κλείνουν φώτα.  

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alex_000 είπε

Είσαι σίγουρος ότι τα xiaomi προϊόντα δουλεύουν μόνο με το hub της? (Το είδα στις σελίδες της που λέει requires xiaomi hib, αλλά νόμιζα ευνοούσαν ένα zigbee hub γενικά)

 

δεν δουλευουν μονο το hub της. zigbee ειναι κανονικα. με ενα zigbee hub δουλευουν. θα στο πει και ο @Spect~ που τα δουλευει με conbee μεσω Home Assistant

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alex_000 είπε

Δεν σκοπεύω να πάρω το hub της xiaomi αλλά κατάλαβα ότι μπορώ να δουλεύω τα μπιχλιμπίδια της με το smarthings, δεν είναι σωστό αυτό?

  • Δηλαδή smarthings (z-wave & zigbee) controls> xiamoi aquara wall switch & xiaomi aquara wireless switch controls> Philips Hue light balb kai Philips hue light strip. 

Είσαι σίγουρος ότι τα xiaomi προϊόντα δουλεύουν μόνο με το hub της? (Το είδα στις σελίδες της που λέει requires xiaomi hib, αλλά νόμιζα ευνοούσαν ένα zigbee hub γενικά)

Επίσης γιατί προτείνεις zwave fibaro switch όταν οι philips hue δουλεύουν μόνο με zigbee?

Δεν είμαι 100% σίγουρος για το αν τα gadget της παίζουν με άλλο hub, αλλά είμαι σίγουρος ότι  το hub της δεν υποστηρίζει 3d party zigbee gadgets. Ενώ είναι zigbee, το software της είναι "πειραγμένο" οπότε δεν είναι open. Για το 1ο θα το ψάξω και θα επανέλθω.

Προτείνω Zwave switches (όχι απαραίτητα fibaro απλά την προτείνω γιατί είναι πιο εύκολο να μείνεις σε μια εταιρία για λόγους compatibility - support στην περίπτωση που χρειαστείς κάτι), γιατί όπως προείπαν και τα παιδιά , οι λάμπες της hue προϋποθέτουν ότι ο διακόπτης είναι always on! Εφόσον ψάχνεις διακόπτες εγώ δοκιμασμένα θα πήγαινα σε Zwave καθότι το θεωρώ και στην πράξη καλύτερο πρωτόκολλο από το Zigbee (response time - battery efficiency - τεχνολογία mesh/relay).

Σαν συνδυασμό εγώ θα πήγαινα σε Zwave hub - gadgets & Philips Hue (zigbee) καθώς δεν πιστεύω ότι σε επίπεδο φωτισμού γενικότερα σε έναν χώρο (ατμόσφαιρας - φωτεινότητα - οικοσύστημα ) ότι υπάρχει κάτι καλύτερο εκεί έξω απο την Philips :) 

6 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

δεν δουλευουν μονο το hub της. zigbee ειναι κανονικα. με ενα zigbee hub δουλευουν. θα στο πει και ο @Spect~ που τα δουλευει με conbee μεσω Home Assistant

Προφανώς και δουλεύουν τα Xiaomi με Homeassistant όπως και με το smarthings αλλά χρειάζεται custom handler και αρκετό σετάρισμα ψάξιμο για να παίξει.

Εγώ αναφέρομαι στην byd efault υποστήριξη του και χωρίς προγραμματισμό - customιες.

Για παράδειγμα :

Για να κάνεις add έναν zwave switch οποιασδήποτε μάρκας, σε ένα open hub τύπου Fibaro Home Center - Smart Things etc. πατάς το κουμπί που έχει το switch για 5 sec. το αντίστοιχο pairing button στο hub και automagically γίνονται pair. Μετά απο το web interface είσαι έτοιμος να παίξεις.

H αντίστοιχη δουλειά για να γίνει στο HA με το Xiaomi hub & sensors, προϋποθέτει να κάνεις install το HA σε raspi 😛, να έχεις κάνει pair τον αισθητήρα με το hub, να περάσεις το Xiaomi python script στο installation folder , να κάνεις 2-3 restart , να περάσεις το device id με το password στο cfg του HA (το οποίο αν δεν έχεις Android συσκευή για να βρεις τον κωδικό είναι χοντρό θέμα), να κάνεις search απο το web interface & να ευχηθείς να πάνε όλα καλά 😛 

Εγώ λοιπόν μιλάω για by default compatibilty και χωρίς να χρειάζεται ο χρήστης να ψάχνεται με τις ώρες για να τα κάνει να παίξουν ;) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Προτείνω Zwave switches (όχι απαραίτητα fibaro απλά την προτείνω γιατί είναι πιο εύκολο να μείνεις σε μια εταιρία για λόγους compatibility - support στην περίπτωση που χρειαστείς κάτι), γιατί όπως προείπαν και τα παιδιά , οι λάμπες της hue προϋποθέτουν ότι ο διακόπτης είναι always on!

Αναφορά σε κείμενο

Σαν συνδυασμό εγώ θα πήγαινα σε Zwave hub - gadgets & Philips Hue (zigbee)

Με μπέρδεψες λίγο. Πως θεωρείς πως συνδυάζονται οι Zwave switch με Philips Hue; :) Να υποθέσω πως σκέφτεσαι καθαρά ασύρματους διακόπτες που επικοινωνούν με τις Hue μέσω hub;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gippas είπε

Με μπέρδεψες λίγο. Πως θεωρείς πως συνδυάζονται οι Zwave switch με Philips Hue; :) Να υποθέσω πως σκέφτεσαι καθαρά ασύρματους διακόπτες που επικοινωνούν με τις Hue μέσω hub;

Δεν συνδυάζονται άμεσα αλλά αν έπρεπε να συνδυάσω ατμόσφαιρα απο λαμπτήρες (Hue) & switches για on-off θα πήγαινα στις δύο συγκεκριμένες λύσεις. Τα καλύτερα κατ'έμε απο τους δυο κόσμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsakfot

Thanks. Όσο πιο πολύ το συζητάμε, τόσο πιο μπερδεμένα γίνονται τα πράγματα.

Σωστά υποθέτεις οτι με ενδιαφέρει μόνο οτι παίζει plug and play και οχι μέσω raspberry pi, python και άλλων παρόμοιων σεναρίων με home assistant. 

Έχω να φτιάξω όλο το σπίτι με το home automation να είναι μόνο το ένα κομμάτι. Customies απαγορεύονται σε αυτη τη φαση. Αφού στηθεί το σπίτι και τα πράγματα δουλεύουν ίσως γίνουν πειραματισμοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ένα Sonoff Basic Wifi το οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω για να ελέγχω τον θερμοσίφωνα (όπως έχει χιλιοειπωθεί εδώ μέσα :P ). Από ότι έχω διαβάσει και έχω καταλάβει,  η συνδεσμολογία μου πρέπει να είναι ως εξής: ασφάλεια 20A θερμοσίφωνα --> Sonoff + ρελέ ισχύος --> διακόπτης θερμοσίφωνα. Για αρχή, αφήνω εκτός σχεδίου ασφάλεια 6A για το ίδιο το Sonoff και εφεδρικό διακόπτη για να ελέγχω τον θερμοσίφωνα στην περίπτωση που το Sonoff δεν ανταποκρίνεται. Ένα βήμα την φορά ;)

Μέχρι εδώ καλά. Ο προβληματισμός μου είναι στην συνδεσμολογία. Ο διακόπτης του θερμοσίφωνα (Δ.Σ. στην εικόνα) καθώς και το ρελέ ισχύος (Ρ.Υ. στην εικόνα) παίρνουν 2 καλώδια (μαύρο και μπλε) από την μία και 2 καλώδια (μαύρο και μπλε) από την άλλη. Η ασφάλεια 20A του θερμοσίφωνα (Α.Θ. στην εικόνα) παίρνει 1 μαύρο καλώδιο από την μία και βγάζει ένα μαύρο καλώδιο από την άλλη. Πώς θα συνδέσω λοιπόν τον ρελέ ισχύος μετά την ασφάλεια 20A του θερμοσίφωνα?

Αν δείτε την εικόνα, σκέφτηκα να αφαιρέσω το καλώδιο μπλε καλώδιο που πηγαίνει από τον πίνακα στον διακόπτη του θερμοσίφωνα και να βάλω ένα μπλε που να ξεκινάει από τον πίνακα και να καταλήγει στην θέση 3 του ρελέ ισχύος. Από εκεί, θα φεύγει ένα άλλο μπλε από την θέση 4 του ρελέ ισχύος και θα καταλήγει στον διακόπτη του θερμοσίφωνα εκεί που έμπαινε το μπλε που αφαίρεσα. Όσο αφορά την σύνδεση της ασφάλειας 20A του θερμοσίφωνα με το ρελέ ισχύος, θα ξεκινάει ένα μαύρο καλώδιο από την ασφάλεια 20A και θα καταλήγει στην θέση 1 του ρελέ ισχύος. Στην συνέχεια, θα ξεκινάει άλλο μαύρο καλώδιο από την θέση 2 του ρελέ ισχύος και θα πηγαίνει στον διακόπτη του θερμοσίφωνα στην θέση που έμπαινε το αρχικό μαύρο καλώδιο που θα έχω αφαιρέσει.

Είναι σωστή η σκέψη μου?

54798820_578860192519702_7895294112285327360_n.jpg.836b5feeb2b8ec551bc92c7476984ffa.jpg

55759973_263651991254474_8276245848740855808_n.jpg.6430e8ebb9311c9188b4eb6d59c0b19b.jpg

 

Επεξ/σία από katsikoula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katsikoula είπε

Ένα ένα Sonoff Basic Wifi το οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω για να ελέγχω τον θερμοσίφωνα (όπως έχει χιλιοειπωθεί εδώ μέσα :P ). Από ότι έχω διαβάσει και έχω καταλάβει,  η συνδεσμολογία μου πρέπει να είναι ως εξής: ασφάλεια 20A θερμοσίφωνα --> Sonoff + ρελέ ισχύος --> διακόπτης θερμοσίφωνα. Για αρχή, αφήνω εκτός σχεδίου ασφάλεια 6A για το ίδιο το Sonoff και εφεδρικό διακόπτη για να ελέγχω τον θερμοσίφωνα στην περίπτωση που το Sonoff δεν ανταποκρίνεται. Ένα βήμα την φορά ;)

Μέχρι εδώ καλά. Ο προβληματισμός μου είναι στην συνδεσμολογία. Ο διακόπτης του θερμοσίφωνα (Δ.Σ. στην εικόνα) καθώς και το ρελέ ισχύος (Ρ.Υ. στην εικόνα) παίρνουν 2 καλώδια (μαύρο και μπλε) από την μία και 2 καλώδια (μαύρο και μπλε) από την άλλη. Η ασφάλεια 20A του θερμοσίφωνα (Α.Θ. στην εικόνα) παίρνει 1 μαύρο καλώδιο από την μία και βγάζει ένα μαύρο καλώδιο από την άλλη. Πώς θα συνδέσω λοιπόν τον ρελέ ισχύος μετά την ασφάλεια 20A του θερμοσίφωνα?

Αν δείτε την εικόνα, σκέφτηκα να αφαιρέσω το καλώδιο μπλε καλώδιο που πηγαίνει από τον πίνακα στον διακόπτη του θερμοσίφωνα και να βάλω ένα μπλε που να ξεκινάει από τον πίνακα και να καταλήγει στην θέση 3 του ρελέ ισχύος. Από εκεί, θα φεύγει ένα άλλο μπλε από την θέση 4 του ρελέ ισχύος και θα καταλήγει στον διακόπτη του θερμοσίφωνα εκεί που έμπαινε το μπλε που αφαίρεσα. Όσο αφορά την σύνδεση της ασφάλειας 20A του θερμοσίφωνα με το ρελέ ισχύος, θα ξεκινάει ένα μαύρο καλώδιο από την ασφάλεια 20A και θα καταλήγει στην θέση 1 του ρελέ ισχύος. Στην συνέχεια, θα ξεκινάει άλλο μαύρο καλώδιο από την θέση 2 του ρελέ ισχύος και θα πηγαίνει στον διακόπτη του θερμοσίφωνα στην θέση που έμπαινε το αρχικό μαύρο καλώδιο που θα έχω αφαιρέσει.

Είναι σωστή η σκέψη μου?

  Απόκρυψη περιεχομένων

54798820_578860192519702_7895294112285327360_n.jpg.836b5feeb2b8ec551bc92c7476984ffa.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

55759973_263651991254474_8276245848740855808_n.jpg.6430e8ebb9311c9188b4eb6d59c0b19b.jpg

Τα 2 καλώδια που πάνε στον θερμοσίφωνα (μαύρο + μπλε) θα τα βάλεις στο ρελέ ισχύος.  Και με 2 νέα καλώδια θα συνδέσεις το ρελέ ισχύος με τον διακόπτη του θερμοσίφωνα. Και βάλε ηλεκτρολόγο να στο κάνει.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2019 στις 11:26 ΠΜ, gousgounakos είπε

Που να ψάξω πως να ρυθμίσω το κλιματιστικό με rm mini 3   και HA ; Θα πρέπει να στέλνει μια σειρά από εντολές για κάθε ρύθμιση ; Θα ήταν τέλειο και πρακτικό στο HA να μπορώ να επιλέξω ζεστη/κρυο  και θερμοκρασία.

κι ομως μπορεις αν το  A/C ειναι compatible και το κανεις pair και προγραμματισεις τα κουμπια μεσα απο την εφαρμογη βρισκεις το αντιστοιχο μεσα απο το HA και μετα μπορεις να αλλαξεις θερμοκρασια / modes   και τα σχετικα και οχι μονο αυτο αλλα μεσω stringify και IFTTT μπορεις να το προγραμματισεις βασει καιρου η θερμοκρασιας να αναβει και να σβηνει η οταν εισαι κοντα στο σπιτι η οταν φευγεις

1 λεπτό πριν, kama28 είπε

 

 

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, kama28 είπε

κι ομως μπορεις αν το  A/C ειναι compatible και το κανεις pair και προγραμματισεις τα κουμπια μεσα απο την εφαρμογη βρισκεις το αντιστοιχο μεσα απο το HA και μετα μπορεις να αλλαξεις θερμοκρασια / modes   και τα σχετικα και οχι μονο αυτο αλλα μεσω stringify και IFTTT μπορεις να το προγραμματισεις βασει καιρου η θερμοκρασιας να αναβει και να σβηνει η οταν εισαι κοντα στο σπιτι η οταν φευγεις

Η απλά μαθαίνεις τις εντολές για το ac σου, περνάς το κατάλληλο component στο HA και μετά απλά κάνεις τα automation σου χωρίς ifttt κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Η απλά μαθαίνεις τις εντολές για το ac σου, περνάς το κατάλληλο component στο HA και μετά απλά κάνεις τα automation σου χωρίς ifttt κλπ 

Αν γνωρίζει κανείς ,έχω πάρει το , https://www.gearbest.com/smart-home-controls/pp_009110089147.html?wid=1433363  

Ενώ αναφέρει ότι παίζει με alexa ,δεν. Συνδέω την εφαρμογή με την alexa άλλα μετά δεν μπορεί να βρει την συσκευή.

Το Broadlink rm mini 3 συνδέεται με alexa?

Δεν το χρησιμοποιώ με HA , αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...