Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα... Παλεύω με τη nuki εδώ και 2 μέρες. Το πρόβλημά μου είναι το εξής . Η κλειδαριά γυρίζει μέχρι να ξεκλειδώσει την πόρτα, αλλά δεν τερματίζει έτσι ώστε να την ανοίξει κιόλας. Έχω βάλει να ξεκλειδώσει x2 , αλλά δεν βλέπω κάποια άλλη επιλογή για αυτό το θέμα. Επίσης το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι ενώ το κλειδί από μέσα το βάζω σε θέση που μπορεί να μπει άλλο κλειδί απ'έξω , όταν η κλειδαριά δουλέψει σπρώχνει ελάχιστα το κλειδί μέσα , και δεν μπαίνει το κλειδί απ΄ έξω! Ο συνδυασμός των 2 προβλημάτων με έκαναν να την βγάλω προσωρινά. Η κλειδαριά μου είναι mauer με μικρό κλειδί.  Optimization έκανα πολλές φορές και δεν λύνεται το πρόβλημα. Όταν είχα κάνει την αρχική εγκατάσταση θυμάμαι την ξεκλείδωσε και την άνοιξε την πόρτα κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, cambo99 είπε

Καλημέρα... Παλεύω με τη nuki εδώ και 2 μέρες. Το πρόβλημά μου είναι το εξής . Η κλειδαριά γυρίζει μέχρι να ξεκλειδώσει την πόρτα, αλλά δεν τερματίζει έτσι ώστε να την ανοίξει κιόλας. Έχω βάλει να ξεκλειδώσει x2 , αλλά δεν βλέπω κάποια άλλη επιλογή για αυτό το θέμα. Επίσης το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι ενώ το κλειδί από μέσα το βάζω σε θέση που μπορεί να μπει άλλο κλειδί απ'έξω , όταν η κλειδαριά δουλέψει σπρώχνει ελάχιστα το κλειδί μέσα , και δεν μπαίνει το κλειδί απ΄ έξω! Ο συνδυασμός των 2 προβλημάτων με έκαναν να την βγάλω προσωρινά. Η κλειδαριά μου είναι mauer με μικρό κλειδί.  Optimization έκανα πολλές φορές και δεν λύνεται το πρόβλημα. Όταν είχα κάνει την αρχική εγκατάσταση θυμάμαι την ξεκλείδωσε και την άνοιξε την πόρτα κανονικά. 

Ίσως χαζή ερώτηση,αλλά φαντάζομαι κάνεις open και όχι unlock,έτσι; Optimization εννοείς το calibration ή το optimize locking; Αν πείραξες το optimize locking είναι πολύ πιθανό ότι άλλαξες τις στροφές και την "θέση" της περιστροφής. Βάλτο στο normal που κάνει την μαξιμουμ περιστροφή που είναι θεωρητικά συμβατό με ολες τις κλειδαριές. Αν εχεις πάλι θέμα πείραξε την πρώτη μπάρα προς τα αριστερά και πειραματίσου με ανοιχτή την πόρτα να δεις αν τραβάει τη γλώσσα όσο χρειάζεται.

Το δεύτερο προβλημά σου αφορά τον κύλινδρο,χρειάζεσαι κύλινδρο διπλής ενέργειας για να ανοίγει απέξω ενώ υπάρχει κλειδί μέσα. Αυτό είναι άσχετο με τη nuki,το ότι έβγαζες το κλειδί λίγο παραέξω ήταν απλά ημίμετρο που δεν σου προσφέρει κάτι πέρα από το να έχεις τα κλειδιά κρεμασμένα στην πόρτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ενδιαφέρον αυτό το nuki ΑΛΛΑ εχω μια αμφιβολία για την ασφάλεια.

Ο τρόπος λειτουργίας του ειναι σαν να εχεις απο την μεσα μεριά ενα κλειδί μόνιμα στην κλειδαριά.
Θυμάμαι στο παρελθόν ρεπορτάζ που έδειχναν πόσο εύκολο ειναι να ανοίξεις πόρτες που ειχαν απο πισω κλειδί. Κάτι τέτοιο έχει παρακαμφθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pedrojay said:

Ίσως χαζή ερώτηση,αλλά φαντάζομαι κάνεις open και όχι unlock,έτσι; Optimization εννοείς το calibration ή το optimize locking; Αν πείραξες το optimize locking είναι πολύ πιθανό ότι άλλαξες τις στροφές και την "θέση" της περιστροφής. Βάλτο στο normal που κάνει την μαξιμουμ περιστροφή που είναι θεωρητικά συμβατό με ολες τις κλειδαριές. Αν εχεις πάλι θέμα πείραξε την πρώτη μπάρα προς τα αριστερά και πειραματίσου με ανοιχτή την πόρτα να δεις αν τραβάει τη γλώσσα όσο χρειάζεται.

Το δεύτερο προβλημά σου αφορά τον κύλινδρο,χρειάζεσαι κύλινδρο διπλής ενέργειας για να ανοίγει απέξω ενώ υπάρχει κλειδί μέσα. Αυτό είναι άσχετο με τη nuki,το ότι έβγαζες το κλειδί λίγο παραέξω ήταν απλά ημίμετρο που δεν σου προσφέρει κάτι πέρα από το να έχεις τα κλειδιά κρεμασμένα στην πόρτα 

Για το πρώτο θέμα θα το κοιτάξω πάλι απόψε. Για τη κλειδαριά διπλής ενέργειας πρέπει να την αλλάξω ναι. Τι μάρκα προτείνεις για ασφάλεια και να δουλεύει καλά με nuki;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, takinio είπε

Αν γνωρίζει κανείς ,έχω πάρει το , https://www.gearbest.com/smart-home-controls/pp_009110089147.html?wid=1433363  

Ενώ αναφέρει ότι παίζει με alexa ,δεν. Συνδέω την εφαρμογή με την alexa άλλα μετά δεν μπορεί να βρει την συσκευή.

Το Broadlink rm mini 3 συνδέεται με alexa?

Δεν το χρησιμοποιώ με HA , αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

το broadlink rm mini 3 καθως και το rm pro δυνανται να συνδεθουν σε Alexa , Google Assistant , IFTTT εγω το εχω συνδεσει με τα 2 τελευταια το skill της ειναι το broadlink EU και ειναι αυτο που αντιπροσωπευει την χωρα μας καθως αν προσπαθησεις να το βαλεις στο αλλο απλα δεν θα δεις αποτελεσματα σε καμμια απο τις 3 υπηρεσιες , απο εκει μπορεις μεσω φωνης για τους 2 ψφιακους βοηθους αφου εχεις κανει τις απαραιτητες ρυθμισεις εντος τις εφαρμογης να αναβεις και να σβηνεις , να αλλαζεις την ενταση , θερμοκρασια τα παντα που μπορει να κανει ενα κοντρολ οποιαδηποτε συσκευη διαθετει υπερυθρες η RF αν εχεις το RM Pro αλλιως μονο τις υπερυθρες για το RM mini 3 εγω ελεγχω την τηλεοραση μου , το μονιτορ  , τον προτζεκτορα , το ηχοσυστημα , τον αποκωδικοποιητη  αλλα και το A/C με πολυ μεγαλη ικανοποιηση να φανταστεις εχω βαλει στο συρταρι ολα μου τα κοντρολ και εχω ηρεμησει  , απλα για να γινουν ολα αυτα εννοειται πως πριν τα βαλεις στους βοηθους πρεπει να εχεις προετοιμασει τα αναλογα scenes που θελουν καλο προγραμματισμο αλλιως θα δεις αλλα γι αλλα να γινονται ενα παραδειγαμα ειναι οτι οταν λεω στην Google Assistant " It's movie time" το πρωτο πραγμα που κανει ειναι να σβησει τα φωτα στο δωματιο , αναβει τον προτζεκτορα , αναβει το ηχοσυστημα και το βαζει στην λειτουργια AUX που ειναι συνδεδεμενος ο προτζεκτορας και σβηνει τον υπολογιστη και την οθονη κι ολα αυτα με μια απλη εντολη που συντομα ελπιζω να ειναι στα Ελληνικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας σκοπεύω να αγοράσω ένα broadlink rm mini όταν έψαξα στο Google account μου είδα ότι η broadlink έχει δύο server broadlink και broadlink for Europe αφού μένω Ελλάδα θα βάλω το broadlink for EU έχει κάποια διαφορά; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, takinio είπε

Kαλησπερα,

στο προηγουμενο ποστ ,αναφερεται οτι παιζει στον ευρωπαικο.

Ναι δεν είχα καταλάβει δηλαδή λες OK google turn on the tv και ανάβει η τηλεόραση (αφού το έχεις ρύθμιση ) έτσι δεν είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, small dj said:

Ναι δεν είχα καταλάβει δηλαδή λες OK google turn on the tv και ανάβει η τηλεόραση (αφού το έχεις ρύθμιση ) έτσι δεν είναι; 

Εννοείται αν η tv υποστηρίζεται και δεν έχει κανένα bluetooth remote!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cambo99 είπε

Εννοείται αν η tv υποστηρίζεται και δεν έχει κανένα bluetooth remote!

Παιδια για να μην μπερδευεστε το συγκεκριμενο aka blackbean ελεγχει ΜΟΝΟ οτι ειναι με υπερυθρες αφου αρχιζεις και προγραμματιζεις τα κουμπια για την εκαστοτε συσκευη  και ναι λες Ok Google  turn on the Tv , switch to channel 9 , volume  up/down , mute/unmute , turn on the A/C , change to 16 Celsius , change to heat / cold / wet / moist αλλα εχει ενα μειονεκτημα μεσα στο Home θα εμφανιζονται μονο οτι ειναι μαρκες κυριως , SAMSUNG , MITSUBISHI  , LG οτιδηποτε συσκευη ειναι αυτη βεβαια μερικες φορες δεν πιανει και σε γνωστες  σε καινουριες συσκευες πχ το ηχοσυστημα μου δεν μου το βγαλε μεσα στην Assistant   , αν εχετε δευτευρουσες μαρκες αν δεν θελετε να ειστε πανω απο το κινητο πρεπει να φτιαξετε scenes αλλιως μην περιμενετε να τα ελεγξετε αν δεν εχουν περαστει μεσα απο την αρχη . θα εκανα ενα video για το insomnia αλλα παιρνει μονο αρχεια ως 2 mb

Επεξ/σία από kama28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και πάλι θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν xiaomi Smart home είναι καλή επιλογή για αυτοματισμός πχ συναγερμό Google φωνητικές εντολές επίσης ξέρει κανείς τη είναι η έκδοση aqara zigbee σχετικά με την άλλη έκδοση ευχάριστω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, pedrojay said:

Ίσως χαζή ερώτηση,αλλά φαντάζομαι κάνεις open και όχι unlock,έτσι; Optimization εννοείς το calibration ή το optimize locking; Αν πείραξες το optimize locking είναι πολύ πιθανό ότι άλλαξες τις στροφές και την "θέση" της περιστροφής. Βάλτο στο normal που κάνει την μαξιμουμ περιστροφή που είναι θεωρητικά συμβατό με ολες τις κλειδαριές. Αν εχεις πάλι θέμα πείραξε την πρώτη μπάρα προς τα αριστερά και πειραματίσου με ανοιχτή την πόρτα να δεις αν τραβάει τη γλώσσα όσο χρειάζεται.

Το δεύτερο προβλημά σου αφορά τον κύλινδρο,χρειάζεσαι κύλινδρο διπλής ενέργειας για να ανοίγει απέξω ενώ υπάρχει κλειδί μέσα. Αυτό είναι άσχετο με τη nuki,το ότι έβγαζες το κλειδί λίγο παραέξω ήταν απλά ημίμετρο που δεν σου προσφέρει κάτι πέρα από το να έχεις τα κλειδιά κρεμασμένα στην πόρτα 

Κοιτάω τώρα την εφαρμογή...Στο normal είναι το unlocking. Το fob γιατί δεν έχει επιλογή  να κάνει open την πόρτα όταν πατάμε το κουμπί; Έχει intelligent ,lock, unlock , lock n go και no action! Οπότε όταν έρχεσαι απ' έξω πως θα ανοίξεις την πόρτα χωρίς κλειδί; Ακόμη και η εφαρμογή στον μεγάλο κύκλο έχει locking και unlocking! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, small dj είπε

Καλησπέρα σας και πάλι θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν xiaomi Smart home είναι καλή επιλογή για αυτοματισμός πχ συναγερμό Google φωνητικές εντολές επίσης ξέρει κανείς τη είναι η έκδοση aqara zigbee σχετικά με την άλλη έκδοση ευχάριστω 

λοιπον. για αυτοματισμους ειναι μια χαρα, συναγερμο επισης. με google assistant οσο το δουλεψα απο κινητο μονο τις λαμπες yeelight επαιξα και την πριζα. aqara θυγατρικη πρεπει να ναι. και τα αλλα που λεει "original xiaomi" zigbee ειναι. αν θες για home assistant Παρε aqara. τωρα στα αρνητικα:

σαν server δηλωνεις mainland. εχεις καποιες καθυστερησεις και σπανια δεν ανταποκρινεται αμεσα. γενικα το software χρηζει βελτισωσης. ακομα στα πειρφερειακα οσο πανε και ανεβαινουν οι τιμες, ωστόσο δεν πιστευω να ανεβουν κι αλλο. εγω γενικα που τα εχω συνδυασει με Hassio ειμαι πολυ ευχαριστημενος μιας και οι αποκρισεις πλεον ειναι αριστες. απο περιφερειακα εχει μεγαλη ποικιλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

λοιπον. για αυτοματισμους ειναι μια χαρα, συναγερμο επισης. με google assistant οσο το δουλεψα απο κινητο μονο τις λαμπες yeelight επαιξα και την πριζα. aqara θυγατρικη πρεπει να ναι. και τα αλλα που λεει "original xiaomi" zigbee ειναι. αν θες για home assistant Παρε aqara. τωρα στα αρνητικα:

σαν server δηλωνεις mainland. εχεις καποιες καθυστερησεις και σπανια δεν ανταποκρινεται αμεσα. γενικα το software χρηζει βελτισωσης. ακομα στα πειρφερειακα οσο πανε και ανεβαινουν οι τιμες, ωστόσο δεν πιστευω να ανεβουν κι αλλο. εγω γενικα που τα εχω συνδυασει με Hassio ειμαι πολυ ευχαριστημενος μιας και οι αποκρισεις πλεον ειναι αριστες. απο περιφερειακα εχει μεγαλη ποικιλια.

Το hassio πως μπορείς να το ρύθμισης από Windows 10 και για πιο λόγο το έχει ο κόσμος τι είναι αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2019 στις 8:05 ΠΜ, Spect~ είπε

Η απλά μαθαίνεις τις εντολές για το ac σου, περνάς το κατάλληλο component στο HA και μετά απλά κάνεις τα automation σου χωρίς ifttt κλπ 

Εχω το   invedor  με την εφαρμογή invmate II ΚΑΙ το χειρίζομαι από μακριά πως μπορώ να το περάσω στο ok google     η εφαρμογή δεν είναι συμβατή    .....                                                                                                                                                                                                   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...