Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 minutes ago, pedrojay said:

Ούτε εγώ έχω fob,αλλά το θεωρώ απίθανο να μην έχει open.Πες μου κάτι για να καταλάβω,μήπως στο settings-manage smart lock-choose door fitting έχεις βάλει handle αντί για knob/bar; Αυτή η ρύθμιση αφορά το εξωτερικό της πόρτας,αν βάλεις οτι εχεις χερούλι όπως μέσα τότε θεωρεί ότι απλά χρειάζεται να ξεκλειδώσει,δεν μπορεί να ανοίξει άρα δεν δίνει και επιλογή.Αν δεν βρίσκεις άκρη στείλε στο support,μην παιδεύεσαι

Με το γενικότερο άνοιγμα έλυσες το πρόβλημα; Τραβιέται η γλώσσα όσο χρειάζεται; Υπάρχει πιθανότητα να είναι το ίδιο με το απο πάνω που περιγράφω

Για το είδος της πόρτας έχω βάλει Lever . Είναι λάθος;

Με την επιλογή open ξεκλειδώνει και ανοίγει κανονικά η πόρτα. Στο fob όμως δεν έχει open door δυστυχώς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Για το είδος της πόρτας έχω βάλει Lever . Είναι λάθος;

Με την επιλογή open ξεκλειδώνει και ανοίγει κανονικά η πόρτα. Στο fob όμως δεν έχει open door δυστυχώς... 

Εσύ ξέρεις αν είναι λάθος,οι φωτο που έχει είναι επεξηγηματικές. Αν απέξω έχεις απλά πόμολο όπως είναι και το συνηθέστερο,τότε έχεις βάλει λάθος ρύθμιση. Αν έχεις χερούλι που το κατεβάζεις και ανοίγει,τότε σωστά το έβαλες και σωστά δεν έχει επιλογή open 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, pedrojay said:

Εσύ ξέρεις αν είναι λάθος,οι φωτο που έχει είναι επεξηγηματικές. Αν απέξω έχεις απλά πόμολο όπως είναι και το συνηθέστερο,τότε έχεις βάλει λάθος ρύθμιση. Αν έχεις χερούλι που το κατεβάζεις και ανοίγει,τότε σωστά το έβαλες και σωστά δεν έχει επιλογή open 

Το άλλαξα στη δεύτερη επιλογή και δεν έχει πάλι επιλογή για open door ... Θα επικοινωνήσω με το support της nuki. Διότι αν ένας ηλικιωμένος χρειάζεται και το κλειδί τότε γιατί να έχει το fob!

 

Screenshot_2019-04-01-18-46-36-046_io.nuki.png

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Το άλλαξα στη δεύτερη επιλογή και δεν έχει πάλι επιλογή για open door ... Θα επικοινωνήσω με το support της nuki. Διότι αν ένας ηλικιωμένος χρειάζεται και το κλειδί τότε γιατί να έχει το fob!

Screenshot_2019-04-01-18-46-36-046_io.nuki.png

Πριν επικοινωνήσεις,κάνε και μια δοκιμή με unpair/pair το fob τώρα που άλλαξες τη ρύθμιση,μπας και

Ή τρέξε και όλο το setup απο την αρχή της κλειδαριάς, "tune your lock" κάπως έτσι μήπως είχαν στηθεί όλα με τη λάθος ρύθμιση και δεν αλλάζει τώρα

Screenshot 2019-04-01 at 19.21.37.png

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, small dj είπε

Καλησπέρα σας έχω μια απορία πιο chromecast προτείνετε να αγοράσω και όταν κάνω cast πχ youtube netflix οτιδήποτε το κινητό πρέπει να μένει ανοιχτό; ευχαριστώ 

Κάνεις δεν ξέρει; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, small dj said:

Κάνεις δεν ξέρει; 

Δουλεύει και με κλειστή την οθόνη ναι. Μόνο για τις εφαρμογές που το υποστηρίζουν. Δεν μπορεί να μείνει κλειστό αν θες να κάνεις cast όλη την οθονη.

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Δουλεύει και με κλειστή την οθόνη ναι. Μόνο για τις εφαρμογές που το υποστηρίζουν. Δεν μπορεί να μείνει κλειστό αν θες να κάνεις cast όλη την οθονη.

Έχω βρει δύο το Google chromecast

Και το Google chromecast 3rd generation Το δεύτερο 3rd generation είναι καλύτερο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, small dj said:

Έχω βρει δύο το Google chromecast

Και το Google chromecast 3rd generation Το δεύτερο 3rd generation είναι καλύτερο ;

Αυτά που κυκλοφορούν τώρα χονδρικά το φθηνό είναι έως 1080p  υπάρχει και το ultra που είναι έως και 4 k . Τώρα προσωπικά πιστεύω και με το 1080p μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά. 

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2019 στις 7:58 ΜΜ, papars είπε

Τα 2 καλώδια που πάνε στον θερμοσίφωνα (μαύρο + μπλε) θα τα βάλεις στο ρελέ ισχύος.  Και με 2 νέα καλώδια θα συνδέσεις το ρελέ ισχύος με τον διακόπτη του θερμοσίφωνα. Και βάλε ηλεκτρολόγο να στο κάνει.

Χάρις στην απάντηση σου εγκατέστησα το Ρελέ Ισχύος (Ρ.Ε. στην εικόνα) βάζοντας το ανάμεσα στον Διακόπτη Θερμοσίφωνα (Δ.Σ.) και στην Ασφάλεια Θερμοσίφωνα (Α.Σ.)!!!! Να είσαι καλά!!! :D :D :D

Εκεί που έχω κολλήσει τώρα είναι στο πως θα συνδέσω το Sonoff πάνω στο Ρελέ Ισχύος... Από ότι έχω καταλάβει, πρέπει να το συνδέσω παράλληλα στις εσοχές που έχει το Ρελέ Ισχύος στα σημεία που δείχνω (δεν φαίνονται στην εικόνα καθώς βρίσκονται στο πάνω και στο κάτω μέρος). Στο σημείο αυτό, υπάρχει μία εσοχή πάνω και μία εσοχή κάτω. Το Sonoff από την άλλη, έχει δύο καλώδια είσοδο από την μία και δύο καλώδια έξοδο από την άλλη (θετικό και αρνητικό).

IMG_20190401_222622.jpg;/spoiler]
Επεξ/σία από katsikoula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, small dj είπε

Έχω βρει δύο το Google chromecast

Και το Google chromecast 3rd generation Το δεύτερο 3rd generation είναι καλύτερο ;

Δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά το 2ης και το 3ης γενιάς. Υποτίθεται το 3ης έχει λίγο γρηγορότερο επεξεργαστή και οι ταινίες φορτώνουν λίγο γρηγορότερα αλλά στην πράξη μιλάμε για 3-4 δευτερόλεπτα το πολύ. Πάρε ότι είναι φθηνότερο. Εκτός και αν έχει τηλεόραση 4κ οπότε σκέψου το Chromecast Ultra.

Όσο για την άλλη σου ερώτηση, με το Chromecast δεν χρειάζεται να έχεις το κινητό αναμένο αφού ξεκινήσει αυτό που θέλεις να δεις, αν και θα το χρειαστείς αν θέλεις να κάνεις pause, rewind κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papars είπε

Την έξοδο του sonoff θα την συνδέσεις στις κλέμες Α1 και Α2 του ρελέ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Βάζω στοχευμένα το N από το Sonoff στο Α1 και το L στο Α2 ή αντίστροφα ή τα βάζω στην τύχη? Από ότι καταλαβαίνω, στο input του Sonoff δεν χρειάζεται να μπει κάτι, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katsikoula είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Βάζω στοχευμένα το N από το Sonoff στο Α1 και το L στο Α2 ή αντίστροφα ή τα βάζω στην τύχη? Από ότι καταλαβαίνω, στο input του Sonoff δεν χρειάζεται να μπει κάτι, σωστά?

1) Η τάση που θα υπάρχει στην είσοδο (Input) του Sonoff θα περάσει στην έξοδο(Output) όταν θα οπλίσει το Sonoff όπως φαίνεται παρακάτω:

 

image.png.c091ac9df3d00fe6844472391bd709ae.png

2) Το συγκεκριμένο Ρελέ Ισχύος (Schneider A9C24732) που έχεις τοποθετήσει χρειάζεται εναλλασσόμενη τάση 230VAC μεταξύ των Α1-Α2 για να οπλίσει.

Απο τα παραπάνω, συμπεραίνεις πως θα πρέπει να δώσεις στο Sonoff 230VAC (ΠΡΟΣΟΧΗ!) και να συνδέσεις την έξοδο (N/L)  του Sonoff στο Α1/Α2 του ρελέ ισχύος σου.

Παρ'όλα αυτά και επειδή δεν έχεις γνώσεις ηλεκτρολογικές, επαναλαμβάνω αυτό που σου είπε και ο προηγούμενος, φώναξε ηλεκτρολόγο, το ρεύμα είναι επικίνδυνο.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο πολύ ασχολούμαι τόσο περισσότερο πιστεύω οτι θα τα σκατωσω και στο τέλος κατι δεν θα δουλεύει και θα ασχολούμαι με βλακείες, ρυθμίσεις και θα χάσω το χρόνο μου.

Σκέφτηκα λοιπόν να πάω σε κατι πιο επαγγελματικό και ας σκάσω και λίγα παραπάνω λεφτά

προσανατολιζομαι σε control4 που θα γινει integrated καλύτερα και με τα δυο entertainment systems του σπιτιού. - www.control4.com . Οι dealers μου πρότειναν να παω σε φωτισμό μέσω KNX που πρότεινε και ένας φίλος εδώ

έχει κανείς εμπειρία με τέτοιου είδους σύστηματα? Το βασικό πλεονέκτημα που βλέπω εγώ σε πρώτη φάση ειναι οτι θα είναι ένα σύστημα φτιαγμένο στα μέτρα του σπιτιού και οτι θα γίνει η εγκατάσταση απο επαγγελματίες οπότε δεν θα φαω το χρόνο μου googling και troubleshooting..

Αν ήμουν 10 χρόνια πιο νεος θα γουσταρα να σηκώσω μανίκια αλλα στα 39 εχω βαρύνει :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, alex_000 είπε

Όσο πιο πολύ ασχολούμαι τόσο περισσότερο πιστεύω οτι θα τα σκατωσω και στο τέλος κατι δεν θα δουλεύει και θα ασχολούμαι με βλακείες, ρυθμίσεις και θα χάσω το χρόνο μου.

Σκέφτηκα λοιπόν να πάω σε κατι πιο επαγγελματικό και ας σκάσω και λίγα παραπάνω λεφτά

προσανατολιζομαι σε control4 που θα γινει integrated καλύτερα και με τα δυο entertainment systems του σπιτιού. - www.control4.com . Οι dealers μου πρότειναν να παω σε φωτισμό μέσω KNX που πρότεινε και ένας φίλος εδώ

έχει κανείς εμπειρία με τέτοιου είδους σύστηματα? Το βασικό πλεονέκτημα που βλέπω εγώ σε πρώτη φάση ειναι οτι θα είναι ένα σύστημα φτιαγμένο στα μέτρα του σπιτιού και οτι θα γίνει η εγκατάσταση απο επαγγελματίες οπότε δεν θα φαω το χρόνο μου googling και troubleshooting..

Αν ήμουν 10 χρόνια πιο νεος θα γουσταρα να σηκώσω μανίκια αλλα στα 39 εχω βαρύνει :P

Εφόσον υπάρχει η οικονομική ευχέρεια προχώρα άφοβα. Το KNX είναι safe επιλογή - wired και όχι ασύρματο (σημαντικό αυτό) με πολλά χρόνια στην πλάτη του, οπότε δεν πειραματίζεσαι.

 Προσοχή μόνο εάν πληρώνεις μια και έξω ή υπάρχουν κρυφές χρεώσεις για ετήσιο support. Επίσης εγώ θα έψαχνα τι ισχύει στην περίπτωση που του χρόνου αγοράσω άλλη TV - Playstation - Amazon etc και πόσο εύκολα μπορεί να ενσωματωθεί στην παρούσα υποδομή ή χρειάζεται επίσκεψη.

Ξέρω ότι στο εξωτερικό παίζουνε ετήσια συμβόλαια υποστήριξης/ ταρίφα -συντήρησης με ότι αυτό συνεπάγεται σε κρυμμένο κόστος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...