Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kama28 είπε

χωνευτους διακοπτης και μπριζες μπορεις να βαλεις αυτα με ενα gateway αν θες σε ειδοποιει ακομα και για προβλημα με το ρευμα Legrand Celianne Netatmo

 

 

καταλαβαίνω συνδυασμό gateway από εκεί ξεκίνησα, αλλα θα θελω στο τέλος 5 apps για να ελέγξω το σπίτι, ουτε θελω να μπλέξω ταυτοχρονα με zigbee και z-wave και να πρέπει να κανω δυο mesh networks μεσα στο σπιτι.. Η somfy δεν εχει μπριζες και διακοπτες!?! Κάναν ολα τα αλλα και ξεχασαν αυτό??

Το tahoma (somfy) φαινεται οτι ειναι zwave ενω τα legrand zigbee. Αν παω σε mix gateways zigbee θα είναι μονο τα hue που κάνουν το δικό τους mesh λαμπα σε λαμπα. Ολα τα αλλα zwave 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, alex_000 είπε

καταλαβαίνω συνδυασμό gateway από εκεί ξεκίνησα, αλλα θα θελω στο τέλος 5 apps για να ελέγξω το σπίτι, ουτε θελω να μπλέξω ταυτοχρονα με zigbee και z-wave και να πρέπει να κανω δυο mesh networks μεσα στο σπιτι.. Η somfy δεν εχει μπριζες και διακοπτες!?! Κάναν ολα τα αλλα και ξεχασαν αυτό??

Το tahoma φαινεται οτι ειναι zwave ενω τα legrand zigbee. Αν παω σε mix zigbee θα είναι μονο τα hue που κάνουν το δικό τους mesh λαμπα σε λαμπα. Ολα τα αλλα zwave 

να ξερεις πως η νεα  γενια zwave συνεργαζεται με zigbee αλλα το νεο tahoma ειναι zigbee και ναι ελεγχεις τα hue απο το tahoma https://shop.somfy.co.uk/blog/tahoma-philips-hue/

 

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, alex_000 said:

δεν το ηξερα αυτό πρώτη φορά το ακούω. Οταν λες συνεργαζονται...?

Πχ το smartthings hub έχει και zigbee και zwave plus... Οπότε συνδυάζονται ότι προσθέσεις εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Πχ το smartthings hub έχει και zigbee και zwave plus... Οπότε συνδυάζονται ότι προσθέσεις εκεί.

Αυτό το γνωρίζω thanks. Αν όμως πάρεις ένα σπίτι 135 μέτρα βάλεις ένα hub στην μέση (zigbee και zwave) κάνεις ένα mesh με μόνο zwave συσκευές και πρίζες σε όλο το σπίτι και μετά πας να βάλεις στην άκρη του σπιτιού μια zigbee συσκευή χωρίς να υπάρχει ενδιάμεσα repeater αυτή η συσκευή θα δουλεύει όπως μια συσκευή με σκατά wifi, θα πέφτει το σήμα συνέχεια η δεν θα την βλέπει καθόλου. 

Τα philips hue οι λάμπες κάνουν repeat μόνο για τις άλλες λάμπες, οπότε κατά κάποιο τρόπο κάνουν το δικό τους zigbee network χωρίς repeaters. Πέραν αυτών όμως θέλω να μείνω είτε στο zigbee είτε στο z-wave για να έχω ένα mesh network στο σπίτι που να έχει παντού καλό σήμα. 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kama28 είπε

εδω ομως φιλε μου  εχει να λεει κατι οτι καθε συσκευη zigbee συνηθως εχει κι αλλα αδερφακια και μην πας μακρυα  to zwave ναι μεν πιανει στα 40-50 metra anti 30 του zigbee αλλα οτι εχει μπαταριες  τρελενεσαι να τις αλλαζεις οποτε....

δεν το κατάλαβα αυτό ακριβώς.. Το νόημα είναι ότι αν βάλω όλο το σπίτι με somfy με τις συσκευές του να δουλεύουν zwave πρέπει και οι πρίζες (που είναι και repeaters του mesh) να είναι zwave. Αυτό λέω. Το πόσο πιάνει δεν είμαι σίγουρος τι ποιότητα σήμα θα έχει αν έχει ενδιάμεσα 3 μονωμένους τοίχους.. Το πατζούρι από το hub μπορεί να είναι 15 μέτρα μακρυά με 3 τοίχους ανάμεσα..

Επίσης δεν θέλω 3-4 apps για το σπίτι, ούτε να μπλεχτώ με rasberry pi και home assistant, γιατί πάμε πίσω στα τρίμηνα με το configuration στο χέρι. Γιαυτό σκεφτόμουν control4 γιατί βάζει ένα app και ένα πρωτόκολλο σαν βάση.

Οι συσκευές με μπαταρίες δεν είναι ποτέ repeaters του mesh νομίζω. 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alex_000 είπε

δεν το κατάλαβα αυτό ακριβώς.. Το νόημα είναι ότι αν βάλω όλο το σπίτι με somfy με τις συσκευές του να δουλεύουν zwave πρέπει και οι πρίζες (που είναι και repeaters του mesh) να είναι zwave. Αυτό λέω.

Επίσης δεν θέλω 3-4 apps για το σπίτι, ούτε να μπλεχτώ με rasberry pi και home assistant, γιατί πάμε πίσω στα τρίμηνα με το configuration στο χέρι. Γιαυτό σκεφτόμουν control4 γιατί βάζει ένα app και ένα πρωτόκολλο σαν βάση.

philips hue + tahoma αν θες εχεις και διακοπτες αλλα αποψη μου δεν ειναι και πολυ καλαισθητοι , αρα εχεις  μια εφαρμογη  αν βαλεις τα  kohler εχεις 2 εφαρμογες με legrand 3 το control4 δεν βλεπω που κολαει αφου ηδη εχεις βαλει συσκευες  που τα κανουν ολα  , οσο για την πλατφορμα που λες  υπαρχουν πλατφορμες  software σε επιπεδο android και ios που ενοποιεις ολες τις εφαρμογες σε μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kama28 είπε

philips hue + tahoma αν θες εχεις και διακοπτες αλλα αποψη μου δεν ειναι και πολυ καλαισθητοι , αρα εχεις  μια εφαρμογη  αν βαλεις τα  kohler εχεις 2 εφαρμογες με legrand 3 το control4 δεν βλεπω που κολαει αφου ηδη εχεις βαλει συσκευες  που τα κανουν ολα  , οσο για την πλατφορμα που λες  υπαρχουν πλατφορμες  software σε επιπεδο android και ios που ενοποιεις ολες τις εφαρμογες σε μια

Aν πάω σε philips hue θα έχω μόνο το wireless dimmer τους, ένα σε κάθε δωμάτιο https://www2.meethue.com/en-gb/p/hue-white-wireless-dimming-kit-e27/8718696452523

Mπρίζες και διακόπτες μπορώ εύκολα να βρω smart zwave να μου κάνουν και repeat to network δεν είναι ανάγκη να πάω με την legrand. 

γενικά σαν βάση πάντως η somfy φαίνεται καλή περίπτωση κάνει σχεδόν τα πάντα από βασικές λειτουργίες, και σου κάνει εγκατάσταση τεχνικός, πολύ καλά. 

το control4 θα έμπαινε αντί για όλα αυτά, όχι σε συνδυασμό!

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, alex_000 είπε

Aν πάω σε philips hue θα έχω μόνο το wireless dimmer τους, ένα σε κάθε δωμάτιο https://www2.meethue.com/en-gb/p/hue-white-wireless-dimming-kit-e27/8718696452523

Mπρίζες και διακόπτες μπορώ εύκολα να βρω smart zwave να μου κάνουν και repeat to network δεν είναι ανάγκη να πάω με την legrand. 

γενικά σαν βάση πάντως η somfy φαίνεται καλή περίπτωση κάνει σχεδόν τα πάντα από βασικές λειτουργίες.  

το control4 θα έμπαινε αντί για όλα αυτά, όχι σε συνδυασμό!

ολα καλα αυτα που λες καταρχας να πω κατι που ισως να μην ξερεις εκτος απο τις friends of hue λυσεις δυστηχως γενικα αλλοι διακοπτες δεν κανουν και θα σου πω γιατι , αν προσπαθησεις να αναψεις την λαμπα χωρις να αναψεις τον διακοπτη πρωτα δεν θα αναψει , αν  αφησεις τον διακοπτη ανοιχτο και σβηνεις με φωνη κατι γινεται , οποτε τι κανεις ? υπαρχουν μερικες λυσεις η πρωτη ειναι δεν βαζεις χωνευτους διακοπτες και γινεται κατευθειαν συνδεσμολογια φωτιστικο με πινακα , οποτε τι κανουμε βαζουμε αισθητηρες κινησης της philips π εχουν ενα μειονεκτημα αντιλαμβανονται την κινηση ομως οχι την παρουσια οποτε αν εσυ κατσεις να διαβασεις ενα βιβλιο τα φωτα θα σβησουν μετα απο μια ωρα max (υπαρχουν τροποι να ξεπεραστει αυτο αλλα θελει πολυ καλα rules) αν δεν μας  βολευει αυτο η philips  εχει   διακοπτες το dimmer (μπαταριες) το runlesswire (χωρις μπαταριες που μοιαζει με χωνευτο)  το hue tap (χωρις μπαταριες μικρο και λιγο ογκωδες) μετα εχουμε τους friends  of  hue  ,  vimar και busch jaeger ( που αναμενεται να ερθουν και ειναι χωνευτοι) το  προβλημα ειναι  οτι αν εισαι με αλλους μαζι και εχουν συνηθισει να αναβουν και να σβηνουν με το χερι οι αισθητηρες κινησης δεν κανουν εγω τους ειχα στην κουζινα και το μπανιο αλλα βλεπεις μερικα πραγματα  δεν συνηθιζονται σε μεγαλους ανθρωπους οποτε τα εβγαλα γιατι μου αναβαν και εσβηναν τους διακοπτες οποτε αχρηστοι , οσο για το control4 πιστευεις οτι θα συνεργαστει καλα με  τα υπολοιπα αν δεν ειναι ολα optimised για αυτο ? ok το δεχομαι το θες σαν πλατφορμα αλλα μπορει να μπει και τζαμπα 

Επεξ/σία από kama28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kama28

Νομίζω καταλαβαίνω τι λες. 

Με Philips hue δεν σκεφτόμουν να βάλω ηλεκτρικούς καρφωτούς διακόπτες σε κάθε δωμάτιο (που ελέγχουν παροχή ρεύματος). Τέτοιους θα έβαζα μόνο δίπλα στον ηλεκτρικό πίνακα του σπιτιού σε απομακρυσμένο - μη προσβάσιμο σημείο για να ελέγχουν 2-3 μεγάλες παροχές, και μάλιστα με καπάκια από επάνω για να καταλαβαίνει ο κόσμος να μην τους πειράζει. Εναλλακτικά μπαίνουν και καρφωτοί διακόπτες στα δωμάτια, αλλά μένουν always on και το philips hue έχει μια έκδοση νομίζω που μπαίνει καπάκι πάνω από καρφωτό διακόπτη για να μην τον πειράζει κανείς, ίσως έκανα κάτι τέτοιο. 

Στα δωμάτια μόνο hue dimmer switch με μπαταρία, οπότε δεν υπάρχουν μπερδέματα και μη κατανόηση από επισκέπτες, έχουν και on / off. 

Αισθητήρες κίνησης για ανάγκες φωτισμού δεν πρόκειται να βάλω με καμία παναγία σε κανένα δωμάτιο. Το καταλαβαίνω από τώρα ότι για να παίξει κάτι τέτοιο σωστά θέλει 10mb κώδικά, γιατί πάντα θα υπάρχουν χαζά σενάρια που θα τσατίζουν τον κόσμο. Ούτε να το σκέφτομαι. 

ωραία τα runlesswire θα τα δω όπως και τα αλλά που λες. 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, alex_000 είπε

@kama28

Νομίζω καταλαβαίνω τι λες. 

Με Philips hue δεν σκεφτόμουν να βάλω ηλεκτρικούς καρφωτούς διακόπτες σε κάθε δωμάτιο (που ελέγχουν παροχή ρεύματος). Τέτοιους θα έβαζα μόνο δίπλα στον ηλεκτρικό πίνακα του σπιτιού σε απομακρυσμένο - μη προσβάσιμο σημείο για να ελέγχουν 2-3 μεγάλες παροχές, και μάλιστα με καπάκια από επάνω για να καταλαβαίνει ο κόσμος να μην τους πειράζει. Εναλλακτικά μπαίνουν και καρφωτοί διακόπτες στα δωμάτια, αλλά μένουν always on και το philips hue έχει μια έκδοση νομίζω που μπαίνει καπάκι πάνω από καρφωτό διακόπτη για να μην τον πειράζει κανείς, ίσως έκανα κάτι τέτοιο. 

Στα δωμάτια μόνο hue dimmer switch με μπαταρία, οπότε δεν υπάρχουν μπερδέματα και μη κατανόηση από επισκέπτες, έχουν και on / off. 

Αισθητήρες κίνησης για ανάγκες φωτισμού δεν πρόκειται να βάλω με καμία παναγία σε κανένα δωμάτιο. Το καταλαβαίνω από τώρα ότι για να παίξει κάτι τέτοιο σωστά θέλει 10mb κώδικά, γιατί πάντα θα υπάρχουν χαζά σενάρια που θα τσατίζουν τον κόσμο. Ούτε να το σκέφτομαι. 

ωραία τα runlesswire θα τα δω όπως και τα αλλά που λες. 

οσο για συσκευες αν μπορουσα ειδικα για κουζινα θα πηγαινα σε Bosch , Siemens η Gaggenau αφου και οι 3 ανηκουν στον ιδιο ομιλο με την πλατφορμα home connect και ελεγχονται φυσικα με alexa και google , εστιες , φουρνοι , πλυντηρια πιατων και ρουχων αλλα και αποροφητηρας και σε λιγο θα βγαλουν εναν βοηθο για την κουζινα με δυνατοτητα δειχνει στον τοιχο απο συνταγες , βιντεο αλλα και να παιρνει τις κλησεις hands free και σεταρισμα αν θελουμε με ifttt για ολα τα παραπανω

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kama28 είπε

οσο για συσκευες αν μπορουσα ειδικα για κουζινα θα πηγαινα σε Bosch , Siemens η Gaggenau αφου και οι 3 ανηκουν στον ιδιο ομιλο με την πλατφορμα home connect και ελεγχονται φυσικα με alexa και google , εστιες , φουρνοι , πλυντηρια πιατων και ρουχων αλλα και αποροφητηρας και σε λιγο θα βγαλουν εναν βοηθο για την κουζινα με δυνατοτητα δειχνει στον τοιχο απο συνταγες , βιντεο αλλα και να παιρνει τις κλησεις hands free και σεταρισμα αν θελουμε με ifttt για ολα τα παραπανω

Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμες και αυτές οι πληροφορίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...