Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kama28

projector θα πάω σε JVC μάλλον X5900BE https://eu.jvc.com/projectors/d-ila-projector/DLA-X5900BE/

τηλεοράσεις  Samsung UE82NU8000

με ήχο έχω χάσει επαφή εδώ και χρόνια και πήγα σε έναν ειδικό και περιμένω να μου κάνει πρόταση. Νομίζω θα μου κάνει προτάσεις σε ηχεία ELAC ή FOCAL. Ενισχυτές νομίζω Denon.  Το σαλόνι θα έχει atmos 5.1.4 το game room 5.1

Τα ηχεία θα είναι οροφής οπότε θα θέλει προσεκτικό calibration κτλ. 

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας, νέος στο φόρουμ θέλω να αγοράσω το Broadlink rm pro και θέλω να μάθω την εμβέλεια του ir και rf .

π.χ Να το βάλω στο σαλόνι και να συνδέσω και συσκευές από τα δωμάτια. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το δωμάτιο λίγο δύσκολο το βλέπω να μπορεί να ελέγξει συσκευές. IR πρέπει να έχει οπτική επαφή και RF παρότι έχει καλύτερη εμβέλεια δύσκολο να έχει επαφή συνέχεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, alex_000 είπε

@kama28

projector θα πάω σε JVC μάλλον X5900BE https://eu.jvc.com/projectors/d-ila-projector/DLA-X5900BE/

τηλεοράσεις  Samsung UE82NU8000

με ήχο έχω χάσει επαφή εδώ και χρόνια και πήγα σε έναν ειδικό και περιμένω να μου κάνει πρόταση. Νομίζω θα μου κάνει προτάσεις σε ηχεία ELAC ή FOCAL. Ενισχυτές νομίζω Denon.  Το σαλόνι θα έχει atmos 5.1.4 το game room 5.1

Τα ηχεία θα είναι οροφής οπότε θα θέλει προσεκτικό calibration κτλ. 

οπως ειπαν τα παιδια η Sonos ειναι μια καλη αλλα και μεση λυση μπορεις να δεις ηχεια και ενισχυτες της Karman Kardon , της Bang & Olufsen η σε καποιους αγνωστη την Dali με την καθε μια να ξεκιναει μονο για τα ηχεια της απο 2.000 - 3000 ευρω και να και τα ηχεια της dali τα οποια κρυβονται στον τοιχο και φαινονται μονο μπροστα σαν εργα τεχνης phantom-s-280-no-grille-interior.jpg?anc

11 ώρες πριν, Pkleanthis είπε

Γειά σας, νέος στο φόρουμ θέλω να αγοράσω το Broadlink rm pro και θέλω να μάθω την εμβέλεια του ir και rf .

π.χ Να το βάλω στο σαλόνι και να συνδέσω και συσκευές από τα δωμάτια. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

για ir περαν του δωματιου το ξεχνας μονο για τα rf εχεις εμβελεια δυστηχως οι ir ειναι μικρης ακτινας ναι μεν ειναι λιγο πιο ισχυρο απο το μικροτερο αδερφακι του  το rm mini 3 του οποιου ειμαι και κατοχος οποτε σε καθε δωματιο ξεχωριστα πρεπει να βαλεις απο ενα αν δεν χρειαζεσαι rf δες  το μικροτερο που ειναι και τα μισα λεφτα

14 ώρες πριν, alex_000 είπε

@kama28

projector θα πάω σε JVC μάλλον X5900BE https://eu.jvc.com/projectors/d-ila-projector/DLA-X5900BE/

τηλεοράσεις  Samsung UE82NU8000

με ήχο έχω χάσει επαφή εδώ και χρόνια και πήγα σε έναν ειδικό και περιμένω να μου κάνει πρόταση. Νομίζω θα μου κάνει προτάσεις σε ηχεία ELAC ή FOCAL. Ενισχυτές νομίζω Denon.  Το σαλόνι θα έχει atmos 5.1.4 το game room 5.1

Τα ηχεία θα είναι οροφής οπότε θα θέλει προσεκτικό calibration κτλ. 

υπαρχει μια εναλλακτικη που ισως να μην σαρεσει , ακουσα πως θες να βαλεις και κονσολες  , αν σκεφτεσαι για playstation και τετοια γιατι δεν σκεφτεσαι να δωσεις projector , τηλεοραση , home cinema , κονσολα και ηχεια στην sony και να τα εχεις ολα σε μια εφαρμογη , η sony εξειδικευεται χρονια τωρα στον τομεα της διασκεδασης , δε λεω η samsung ειναι βασιλισσα αλλα βγαζει λιγο απο ολα ,  ασε  που απο την sony αν θυμαμαι καλα  μπορεις να περνας  κατευθειαν ταινιες στους projector της γιατι μην ξεχναμε  οτι βγαζει πολλες ταινιες ασε που ο πιο ακριβος projector στον κοσμο ειναι sony , τυχαιο ? και απο οτι θυμαμαι εχει και ελεγχο με alexa , θα βαλεις ρομποτικες σκουπες?

projector  Sony VPL-VW260ES  https://pro.sony/en_AU/products/4k-home-cinema-projectors/vpl-vw260es

τηλεοραση  Sony KD-85XF8596

  home cinema Sony BDV-N9200WB https://www.sony.gr/electronics/systimata-home-cinema-ola-se-ena/bdv-n9200w-n9200wl

 ηχοσυστημα  Sony MHC-V90DW https://www.sony.co.uk/electronics/hi-fi-systems/mhc-v90dw

 Sony PS4 Pro https://www.playstation.com/el-gr/explore/ps4/ps4-pro/

  νομιζω πως με αυτα απο το κομματι της  διασυνδεδεμενης ψυχαγωγιας ειναι ολα καλα εγω τουλαχιστον αυτα θα επαιρνα , γιατι η Sony στο κομματι αυτο ειναι αξεπεραστη  και αν θυμαμαι καλα μπρουν να ελεγθουν ολα απο μια κεντρικη εφαρμοογη απλα δεν ειμαι πολυ σιγουρος , αλλα μπορεις πχ μεσω του store της να αγοραζεις παιχνιδια για το ps , η ταινιες κατευθειαν για την tv και τον projector αν θυμαμαι καλα επισης αν θες να με ακουσεις περιμενε και το google Stadia οπου αν ειναι ολα οσα λενε  θα ειναι ο θανατος  των κονσολων γιατι δεν θα χρειαζεσαι κονσολα για να παιζεις παρα μονο ενα χειριστηριο Stadia , αν θες να βαλεις σκουπα ρομποτ  και θες να ενοποιησεις εστια , φουρνο , ψυγειο , πλυντηριο πιατων / ρουχων , στεγνωτηριο , αλλα και ρομποτ για σκουπισμα / σφουγγαρισμα (homebot )τοτε απο siemens / bosch πας στην LG με  την σειρα THINQ ολα σε μια εφαρμογη,οσο για τα δικτυακα αν δεν βαλεις control4 η κατι παρεμφερες να επιδιωξεις να βαλεις mikrotik , cisco η draytek vigor (χρησιμοποιουνται και σε λυσεις οπως τα rack , και με λεπτομερη ελεγχο απο εφαρμογη αν το θες) αφου θεωροουνται κορυφαιες και οχι λυσεις ,οπως tp link , dlink , asus που ειναι για απλα οικιακα συστηματα

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kama28

Τα ηχεία της dali ειναι εκπληκτικά! Πραγματικά. Δυστιχώς όμως οι τοιχοι είναι πολύ πίσω από την οθόνη του projector, αν δεν ήταν θa το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά!

Δεν θέλω να πάω σε sony συσκευές. Με projectors αχολήθηκα πολύ και το συμπέρασμά μου είναι ότι μετά τα 3k τιμής τις διαφορές τις βλέπεις μόνο με μετρήσεις οπότε θεωρώ υπερβολή κόστος πάνω από 3. Σκεύτομαι και τον OPTOMA UHD 65 που είναι και smart projector (πολύ σπάνιο). Κονσόλες δεν θα βάλω στον projector έχω game room για αυτό το λόγο. Στο game room επέλεξα την 82 samsung γιατί είναι native 120hz με πολύ χαμηλό Input lag που την κάνει πολύ καλή για mix cinema και gaming, αν και τις περισσότερες ταινίες θα τις βλέπω μάλλον στον projector.

Δεν ξέρω γιατί αν η sony είναι αξεπέραστη. Σε τηλεοράσεις και projectors φυσικά είναι στην κορυφή, αλλά από ήχο δεν ξέρω κατά πόσο την έχουν σε υπόληψη. Σχεδόν όλοι οι μοντέρνοι ενισχυτές πλέον είναι smart και alexa compatible anyway. 

Η αλλήθεια είναι ότι είπα να μετριάσω την αυτοματοποίηση και να μην φτάσω σε σημείο να ελέγω πλυντήρια πιάτων και φουρνους απο κινητό. Προτιμώ απλές και βασικές λειτουρίες. Να σου πω την αλήθεια σκεφτομαι σοβαρά και την geyer / digitalstrom που πρότεινες, μου άρεσε η λύση τους είναι πολύ συμαζεμένοι με σωστά manual εγατάστασης στα ελληνικά, που δεν θα δυσκολέψουν και τους ηλεκτρολόγους / μηχανικούς που θα κάνουν την ανακαίνηση. Θέλω βασικές λειτουργίες (φωτα, συναγερμό, κλειδαριά, καμερες, ασφάλεια πατζουρια, κουρτινες, πανι projector, και projector) και από εκει και πέρα να κάνω scenes και είμαι ευχαριστημένος. Δεν θέλω η καφετιέρα να μου κάνει καφέ ουτε να διαμοιράζω εικόνα και ηχο στα δωμάτια μέσω κεντρικού server. Ok όσες ηλεκτρικές συσκεύες μπορώ θα τις πάρω smart αφού εχουν ίδια τιμή anyway αλλά έλεγχος από alexa μου φτάνει. 

Για switch ειχα επιλέξει αυτό - https://www.netgear.com/business/products/switches/unmanaged/JGS524.aspx#tab-techspecs

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alex_000 είπε

@kama28

Τα ηχεία της dali ειναι εκπληκτικά! Πραγματικά. Δυστιχώς όμως οι τοιχοι είναι πολύ πίσω από την οθόνη του projector, αν δεν ήταν θa το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά!

Δεν θέλω να πάω σε sony συσκευές. Με projectors αχολήθηκα πολύ και το συμπέρασμά μου είναι ότι μετά τα 3k τιμής τις διαφορές τις βλέπεις μόνο με μετρήσεις οπότε θεωρώ υπερβολή κόστος πάνω από 3. Σκεύτομαι και τον OPTOMA UHD 65 που είναι και smart projector (πολύ σπάνιο). Κονσόλες δεν θα βάλω στον projector έχω game room για αυτό το λόγο. Στο game room επέλεξα την 82 samsung γιατί είναι native 120hz με πολύ χαμηλό Input lag που την κάνει πολύ καλή για mix cinema και gaming, αν και τις περισσότερες ταινίες θα τις βλέπω μάλλον στον projector.

Δεν ξέρω γιατί αν η sony είναι αξεπέραστη. Σε τηλεοράσεις και projectors φυσικά είναι στην κορυφή, αλλά από ήχο δεν ξέρω κατά πόσο την έχουν σε υπόληψη. Σχεδόν όλοι οι μοντέρνοι ενισχυτές πλέον είναι smart και alexa compatible anyway. 

Η αλλήθεια είναι ότι είπα να μετριάσω την αυτοματοποίηση και να μην φτάσω σε σημείο να ελέγω πλυντήρια πιάτων και φουρνους απο κινητό. Προτιμώ απλές και βασικές λειτουρίες. Να σου πω την αλήθεια σκεφτομαι σοβαρά και την geyer / digitalstrom που πρότεινες, μου άρεσε η λύση τους είναι πολύ συμαζεμένοι με σωστά manual εγατάστασης στα ελληνικά, που δεν θα δυσκολέψουν και τους ηλεκτρολόγους / μηχανικούς που θα κάνουν την ανακαίνηση. Θέλω βασικές λειτουργίες (φωτα, συναγερμό, κλειδαριά, καμερες, ασφάλεια πατζουρια, κουρτινες, πανι projector, και projector) και από εκει και πέρα να κάνω scenes και είμαι ευχαριστημένος. Δεν θέλω η καφετιέρα να μου κάνει καφέ ουτε να διαμοιράζω εικόνα και ηχο στα δωμάτια μέσω κεντρικού server. 

Για switch ειχα επιλέξει αυτό - https://www.netgear.com/business/products/switches/unmanaged/JGS524.aspx#tab-techspecs

αυτο εξαρταται απο εσενα , μην πας σε smart projectors , με εξαιρεση το laser projector της xiaomi που εχει μια ψυξη σαν υδροψυξη μαζευει πολυ ζεστη εσωτερικα , ειχα και γι αυτο δεν στο προτεινω πεθανε αδοξα απο ζεστη, οσο για switches σου ειπα τι προτεινα εγω γιατι ειναι καθαρα over the top και δεν συμβιβαζονται ενω  η netgear  βγαζει και απλα συστηματα  οι υπολοιπες οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοί που σκέφτομαι είναι του τριχίλιαρου δεν είναι μικροί. Και τώρα έχω ένα optoma hd82 είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά πέρασαν τα χρόνια, χρειάζεται 4k πλέον. 

 

Image result for optoma hd82

 

Θα δώ τα switches που προτίνεις OK αλλά δεν θέλω actively managed switch. Θέλω κάτι πολύ plug and play και το συγκεκριμένο που βρήκα με εξυπηρετεί. 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alex_000 είπε

Αυτοί που σκέφτομαι είναι του τριχίλιαρου δεν είναι μικροί. Και τώρα έχω ένα optoma hd82 είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά πέρασαν τα χρόνια, χρειάζεται 4k πλέον. 

Image result for optoma hd82

αφου θα καλιμπραριστει με ενα καλο και σωστο πανι θα εχεις αψογα αποτελεσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, alex_000 είπε

@kama28

Τα ηχεία της dali ειναι εκπληκτικά! Πραγματικά. Δυστιχώς όμως οι τοιχοι είναι πολύ πίσω από την οθόνη του projector, αν δεν ήταν θa το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά!

Δεν θέλω να πάω σε sony συσκευές. Με projectors αχολήθηκα πολύ και το συμπέρασμά μου είναι ότι μετά τα 3k τιμής τις διαφορές τις βλέπεις μόνο με μετρήσεις οπότε θεωρώ υπερβολή κόστος πάνω από 3. Σκεύτομαι και τον OPTOMA UHD 65 που είναι και smart projector (πολύ σπάνιο). Κονσόλες δεν θα βάλω στον projector έχω game room για αυτό το λόγο. Στο game room επέλεξα την 82 samsung γιατί είναι native 120hz με πολύ χαμηλό Input lag που την κάνει πολύ καλή για mix cinema και gaming, αν και τις περισσότερες ταινίες θα τις βλέπω μάλλον στον projector.

Δεν ξέρω γιατί αν η sony είναι αξεπέραστη. Σε τηλεοράσεις και projectors φυσικά είναι στην κορυφή, αλλά από ήχο δεν ξέρω κατά πόσο την έχουν σε υπόληψη. Σχεδόν όλοι οι μοντέρνοι ενισχυτές πλέον είναι smart και alexa compatible anyway. 

Η αλλήθεια είναι ότι είπα να μετριάσω την αυτοματοποίηση και να μην φτάσω σε σημείο να ελέγω πλυντήρια πιάτων και φουρνους απο κινητό. Προτιμώ απλές και βασικές λειτουρίες. Να σου πω την αλήθεια σκεφτομαι σοβαρά και την geyer / digitalstrom που πρότεινες, μου άρεσε η λύση τους είναι πολύ συμαζεμένοι με σωστά manual εγατάστασης στα ελληνικά, που δεν θα δυσκολέψουν και τους ηλεκτρολόγους / μηχανικούς που θα κάνουν την ανακαίνηση. Θέλω βασικές λειτουργίες (φωτα, συναγερμό, κλειδαριά, καμερες, ασφάλεια πατζουρια, κουρτινες, πανι projector, και projector) και από εκει και πέρα να κάνω scenes και είμαι ευχαριστημένος. Δεν θέλω η καφετιέρα να μου κάνει καφέ ουτε να διαμοιράζω εικόνα και ηχο στα δωμάτια μέσω κεντρικού server. Ok όσες ηλεκτρικές συσκεύες μπορώ θα τις πάρω smart αφού εχουν ίδια τιμή anyway αλλά έλεγχος από alexa μου φτάνει. 

Για switch ειχα επιλέξει αυτό - https://www.netgear.com/business/products/switches/unmanaged/JGS524.aspx#tab-techspecs

γιατί δεν κοιτάς τους short throw projectors για να μην μπλέκεις με ταβάνια - τοίχους ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsakfot είπε

γιατί δεν κοιτάς τους short throw projectors για να μην μπλέκεις με ταβάνια - τοίχους ?

οι short  throw πρεπει να μπουνε  μπροστα απο τον τοιχο και ειναι ασχημο αποψη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsakfot είπε

γιατί δεν κοιτάς τους short throw projectors για να μην μπλέκεις με ταβάνια - τοίχους ?

o short throw θα βρίσκεται στο πάτωμα η σε τραπεζάκι μόνιμα στην μέση του σπιτιού, πολυ χειρότερη λύση από ταβάνι. 

Επειδή θα υπάρχει γυψοσανίδα στο ταβάνι ο projector θα εμβανίζεται μηχανικά από το ταβάνι για χρήση μαζί με το πανί. Δεν το θεωρώ μπλέξιμο καθώς εγώ δεν θα εγκαταστήσω τίποτα, μόνο πληρώνω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kama28 είπε

οι short  throw πρεπει να μπουνε  μπροστα απο τον τοιχο και ειναι ασχημο αποψη μου

εντάξει επειδή συνήθως μπαίνει και ένα επιπλάκι με ενισχυτές - αποκωδικοποιητές etc το λέω. Εμένα μου αρέσει περισσότερο η ιδέα των short throw

Δεν μπλέκεις και με τα ταβάνια - περνάω μπροστά και κόβω την δέσμη φωτός etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tsakfot είπε

εντάξει επειδή συνήθως μπαίνει και ένα επιπλάκι με ενισχυτές - αποκωδικοποιητές etc το λέω. Εμένα μου αρέσει περισσότερο η ιδέα των short throw

Δεν μπλέκεις και με τα ταβάνια - περνάω μπροστά και κόβω την δέσμη φωτός etc

μα λεει οτι θα ειναι σχεδον ολα κρυφα

5 λεπτά πριν, alex_000 είπε

o short throw θα βρίσκεται στο πάτωμα η σε τραπεζάκι μόνιμα στην μέση του σπιτιού, πολυ χειρότερη λύση από ταβάνι. 

Επειδή θα υπάρχει γυψοσανίδα στο ταβάνι ο projector θα εμβανίζεται μηχανικά από το ταβάνι για χρήση μαζί με το πανί. Δεν το θεωρώ μπλέξιμο καθώς εγώ δεν θα εγκαταστήσω τίποτα, μόνο πληρώνω 😛

οσο για τα dali γιατι δεν ζητας  μια λυση απο τον μηχανικο κατι θα κανει αποψη μου  ειναι ερωτας αυτα  τα ηχειακια, φαντασου οι τυποι το εχουν φτασει σε  τετοιο  επιπεδο που για ενα αλλο ηχειο ζητανε 12.000

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kama28 είπε

μα λεει οτι θα ειναι σχεδον ολα κρυφα

οσο για τα dali γιατι δεν ζητας  μια λυση απο τον μηχανικο κατι θα κανει αποψη μου  ειναι ερωτας αυτα  τα ηχειακια, φαντασου οι τυποι το εχουν φτασει σε  τετοιο  επιπεδο που για ενα αλλο ηχειο ζητανε 12.000

Δεν είναι σωστό φίλε τα ηχεία να είναι 5μ πίσω από το πανι, δεν θα δουλέψει. Ακου να σου στείλω μια κάτοψη σε πμ αφου βοήθησες τόσο πολύ, θα καταλάβεις και κάνε ότι πρόταση θες :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alex_000 είπε

Δεν είναι σωστό φίλε τα ηχεία να είναι 5μ πίσω από το πανι, δεν θα δουλέψει. Ακου να σου στείλω μια κάτοψη σε πμ αφου βοήθησες τόσο πολύ, θα καταλάβεις και κάνε ότι πρόταση θες :D 

αν μπορω σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...