Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, tsakfot είπε

εντάξει επειδή συνήθως μπαίνει και ένα επιπλάκι με ενισχυτές - αποκωδικοποιητές etc το λέω. Εμένα μου αρέσει περισσότερο η ιδέα των short throw

Δεν μπλέκεις και με τα ταβάνια - περνάω μπροστά και κόβω την δέσμη φωτός etc

θα έχω ένα πολύ μεγαλο έπιπλο για να χώσω μέσα όλα αυτά + τα hubs routers κτλ αλλά αυτό το έπιπλο θα είναι σαν σύνθετο διαχωριστικό, θα έχει 3 μέτρα υψος και θα έιναι στο κέτνρο του σπιτιού πίσω από τον καναπέ του σαλονιού του home sinema. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 minutes ago, alex_000 said:

θα έχω ένα πολύ μεγαλο έπιπλο για να χώσω μέσα όλα αυτά + τα hubs routers κτλ αλλά αυτό το έπιπλο θα είναι σαν σύνθετο διαχωριστικό, θα έχει 3 μέτρα υψος και θα έιναι στο κέτνρο του σπιτιού πίσω από τον καναπέ του σαλονιού του home sinema. 

Και όποιος περνάει από εκεί θα ψήνεται το κεφάλι του ... και μπάρμπεκιου! 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Και όποιος περνάει από εκεί θα ψήνεται το κεφάλι του ... και μπάρμπεκιου! 😋

ελα μην ακουω αηδιουλες που λενε οι πατεραδες μας που δεν ξερανε  , εδω παλια λεγανε  οτι οπου υπαρχει wifi δεν πετανε  πουλια και πεταλουδες ελεος δηλαδη , αποδεδειγμενες μελετες λενε  οτι δεν πειραζει κανεναν , πιο πολυ ζημια παιζει να κανει το κινητο μας παρα ολες οι συσκευες wifi σε ολο το σπιτι https://www.iatropedia.gr/paidi/wi-fi-kai-paidia-ti-ischyei-gia-tin-ygeia-tous-apantiseis-stis-theories-vids/74170/  

τωρα για επιπεδα θερμοτητας δεν παιζει να εχει τοσο πολυ αν εχει εξαερισμο δεν θα εχει προβλημα εγω θα τα εχωνα ολα σε μια στηλη απλα το ρουτερ δεν θα ειχε wifi θα το μετεδιδα μεσω ρευματος και απο εκει θα εβγαινε σε wifi  παλι κρυφο

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, cambo99 είπε

Επιστρέγω στην έξυπνη κλειδαριά nuki lock 2.

- Τελικά έλυσα το θέμα με τα fob , καθώς είχα επιλέξει το λάθος τύπος πόρτας.

- Στο κομμάτι της κλειδαριάς είμαι ευχαριστημένος γενικά σε response , άνοιγμα , κλείσιμο  με τα κουμπιά ή με το fob , καθώς και μέσω εφαρμογής.

- Στο κομμάτι smart unlock είμαι απαγοητευμένος, καθώς έχω ήδη πολλά fail. Στις 5 φορές μόνο μια φορά μου άνοιξε η πόρτα όταν βρέθηκα μπροστά της! Αλλά συνέβησαν 2 τραγικά πράγματα... 1) οταν μπήκα στην περιοχή μου 100 μ περίπου στο κινητό μου έλαβα ειδοποίηση από το smart lock. Όταν έφτασα στην πόρτα έπρεπε να ξεκλειδώσω ή να ανοιξω με το fob. Μπήκα μέσα , έκλεισα την πόρτα κανονικά και μετα απο  λίγο κλείδωσε αυτόματα. Μετα από 4-5 λεπτά η πόρτα άνοιξε μόνη της! Ευτυχώς την είδα αμέσως! 2) Χθες μπηκα πάλι στην περιοχη μου και πάλι ενεργοποιήθηκε η έξυπνη λειτουργία και στα 2 κινητά τώρα που είχα μαζί μου. Όταν έφτασα στην πολυκατοικία μου βρήκα στο ισόγειο έναν γείτονα και μίλησα 5 λεπτά. Όταν ανέβηκα στον 4ο όροφο οι δικοί μου με ενημέρωσαν ότι η πόρτα άνοιξε μόνη της πριν 5 λεπτά! Τρόμος! Άντε τώρα να αφήσω το auto unlock enabled!

Συμβαίνει κάτι απο τα 3 ή και συνδυασμός αυτών,τα αναφέρω με σειρά σημαντικότητας

1.Δεν έχεις κάνει εξαίρεση της εφαρμογής από όλα τα Battery saver/energy του κινητού σου. Επίσης να έχεις data ανοιχτά πάντα και location σε υψηλή ακρίβεια όπως απαιτείται σε κάθε geofencing εφαρμογή. Τί συσκευή έχεις; Διαβάζω προβλήματα στο φορουμ τους με samsung και android pie,κάτι χάλασαν λέει στο bluetooth και πότε κοιμάται.

2. Το bridge δεν έχει καλή σύνδεση με την κλειδαριά και ίσως να θέλει αλλαγή θέσης

3. Νομίζω ότι πρέπει να "διαβάσεις" και να ξεψαχνίσεις λίγο περισσότερο τις (πολλές) ρυθμίσεις της εφαρμογής.Ειδικότερα για σένα το κομμάτι του auto unlock και τα expert settings του . Εκεί έχει και μια ρύθμιση για μόνιμο notification που βοηθάει στον εντοπισμό θέσης. Επίσης ρύθμιση σε μικρότερο χρονικό παράθυρο για το πόσο θα είναι ενεργό αν θέλεις

Στην 1η περίπτωση που αναφέρεις,κανονικά το manual άνοιγμα ακυρώνει το auto (το έχω δοκιμάσει 3-4 φορές για να ξέρω πως λειτουργεί).Αν σου ξανατύχει, η σωστότερη αντιμετώπιση είναι απλά να ξυπνήσεις το κινητό για να εκτελεστεί το auto και να τελειώνει η υπόθεση. Φαντάζομαι σιγούρεψες ότι δεν πατήθηκε κατά λάθος το fob πάλι αργότερα;

Στην 2η περίπτωση σου δεν βλέπω κάτι λάθος. Μάλλον έχεις την εντύπωση ότι το auto unlock ανοίγει μόνο όταν είσαι απέξω. Όχι,πρακτικά ανοίγει όταν συνδεθείς μέσω bt με την κλειδαριά,μπορεί και καμια 10αρια μέτρα δηλαδή. Τεχνικά δεν γίνεται να καταλάβει αν εσύ είσαι στους 70 πόντους ή στα 7-8 μέτρα. Οτιδήποτε στην εμβέλεια του bt θεωρείται close proximity. Το μόνο περίεργο που βλέπω είναι ότι επιασε το bt στον 4ο όροφο ενώ εσύ ήσουν στο ισόγειο. Εγώ πχ μένω στον 1ο και όταν μπαίνω μέσα στην πολυκατοικία ακούω την πόρτα που αρχίζει να ξεκλειδώνει. Αν σου δημιουργεί ανασφάλεια αυτή η απόσταση,καλύτερα άσε το auto unlock.

Αν δεν βαριέσαι ανέβασε και τα activity logs από τις περιπτώσεις να δούμε αν φαίνεται τι δεν πήγε καλά. Εγώ δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα πάντως,ακόμα και το auto unlock δουλεύει με περίπου 90% επιτυχία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pedrojay said:

Συμβαίνει κάτι απο τα 3 ή και συνδυασμός αυτών,τα αναφέρω με σειρά σημαντικότητας

1.Δεν έχεις κάνει εξαίρεση της εφαρμογής από όλα τα Battery saver/energy του κινητού σου. Επίσης να έχεις data ανοιχτά πάντα και location σε υψηλή ακρίβεια όπως απαιτείται σε κάθε geofencing εφαρμογή. Τί συσκευή έχεις; Διαβάζω προβλήματα στο φορουμ τους με samsung και android pie,κάτι χάλασαν λέει στο bluetooth και πότε κοιμάται.

2. Το bridge δεν έχει καλή σύνδεση με την κλειδαριά και ίσως να θέλει αλλαγή θέσης

3. Νομίζω ότι πρέπει να "διαβάσεις" και να ξεψαχνίσεις λίγο περισσότερο τις (πολλές) ρυθμίσεις της εφαρμογής.Ειδικότερα για σένα το κομμάτι του auto unlock και τα expert settings του . Εκεί έχει και μια ρύθμιση για μόνιμο notification που βοηθάει στον εντοπισμό θέσης. Επίσης ρύθμιση σε μικρότερο χρονικό παράθυρο για το πόσο θα είναι ενεργό αν θέλεις

Στην 1η περίπτωση που αναφέρεις,κανονικά το manual άνοιγμα ακυρώνει το auto (το έχω δοκιμάσει 3-4 φορές για να ξέρω πως λειτουργεί).Αν σου ξανατύχει, η σωστότερη αντιμετώπιση είναι απλά να ξυπνήσεις το κινητό για να εκτελεστεί το auto και να τελειώνει η υπόθεση. Φαντάζομαι σιγούρεψες ότι δεν πατήθηκε κατά λάθος το fob πάλι αργότερα;

Στην 2η περίπτωση σου δεν βλέπω κάτι λάθος. Μάλλον έχεις την εντύπωση ότι το auto unlock ανοίγει μόνο όταν είσαι απέξω. Όχι,πρακτικά ανοίγει όταν συνδεθείς μέσω bt με την κλειδαριά,μπορεί και καμια 10αρια μέτρα δηλαδή. Τεχνικά δεν γίνεται να καταλάβει αν εσύ είσαι στους 70 πόντους ή στα 7-8 μέτρα. Οτιδήποτε στην εμβέλεια του bt θεωρείται close proximity. Το μόνο περίεργο που βλέπω είναι ότι επιασε το bt στον 4ο όροφο ενώ εσύ ήσουν στο ισόγειο. Εγώ πχ μένω στον 1ο και όταν μπαίνω μέσα στην πολυκατοικία ακούω την πόρτα που αρχίζει να ξεκλειδώνει. Αν σου δημιουργεί ανασφάλεια αυτή η απόσταση,καλύτερα άσε το auto unlock.

Αν δεν βαριέσαι ανέβασε και τα activity logs από τις περιπτώσεις να δούμε αν φαίνεται τι δεν πήγε καλά. Εγώ δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα πάντως,ακόμα και το auto unlock δουλεύει με περίπου 90% επιτυχία 

Το κινητό το ένα είναι samsung note ναι και το άλλο xiaomi . Στις περισσότερες δοκιμές τα είχα και τα 2 μαζί , και στα 2 έχω τσεκάρει να μην κλείνει η εφαρμογή για μπαταρία και τοποθεσία ανοικτή. Όλα τα δικαιώματα ανοικτά και auto restart στην εφαρμογή. Android 9 και τα 2. Θα τα δω όλα από την αρχή και βλέπουμε. Χθες το βράδυ πάντως κατάλαβα ότι από το samsumg άνοιξε η κλειδαριά μετά απο κάποια λεπτα ενώ μπήκα μέσα. Στο xiaomi λες να φταιει ότι είναι συνδεδεμενο σε smartwatch με bluetooth;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κατάφερα να μεταφέρω την εγκαταλλειμένη υλοποίηση multisensor του BruhAutomations σε ESPHome και μπορώ να πω πως λειτουργεί απροβλημάτιστα
με τον DHT sensor να λειτουργεί αξιόπιστα στο ESPHome ενώ στην υλοποίηση του Bruh να είναι εκτός θεωρώντας πως ειναι ελαττωματικό. 

Το μονο θέμα που έχω τώρα ειναι πως θα εκτυπώσω 3D το enclosure.
Online το χρεώνουν τουλάχιστον 10€ (χωρις ΦΠΑ και μεταφορικά). Δεν εχω 3D εκτυπωτή. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να το εκτυπώσω σε πιο λογικές τιμές;

Είμαι Βόλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επανέρχομαι για γκαραζόπορτα. Πρέπει να βρω μοτέρ που να παιζει smart ή οποιδήποτε μοτερ κάνε αρκει να βαλω Smart διακόπτη με καποιο τροπο? ΑΝ ναι τι προτείνετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί, θα ήθελα όμως να μου πει κάποιος με ποιο τρόπο θα πετύχω μέσω Alexa την απλή ένωση δύο καλωδίων, χωρίς να τους δίνω ρεύμα, π.χ. θυροτηλεφωνο, άναμμα pc. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Χωρίς να ξέρω αν υπάρχει ήδη κάπου εδώ, θα ήταν μια ωραία ιδέα (για όποιον έχει κάποιες γνώσεις ή χρόνο να ασχοληθεί) να φτιαχτεί ένας οδηγός - "tutorial" για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει ώστε να κατανοήσει τι είναι το smart home, τι συσκευές χρειάζονται, πως συνδέονται, κτλ.

Ξεκίνησα κι εγώ να ασχολούμαι και έπεσα σε ένα καλό βιντεο:

 

Προφανώς κάθε ένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις και ανάγκες, θα μπορούσε να είναι μια εισαγωγή για τα βασικά.

Με την σειρά μου θέλω να ρωτήσω το εξής, μιας και το μόνο smart που έχω στο σπίτι εκτός από PC, PS4 είναι το Chromecast.

Θα τοποθετήσουμε εγκατάσταση φυσικού αερίου στο διαμέρισμα και σκέφτηκα να βάλω έξυπνο θερμοστάτη. Δεν γνωρίζω αν εξαρτάται από το τι καυστήρα θα έχεις ή αν υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω. Υπάρχει κάποια πρόταση; Κάποιος που να έχει ασχοληθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red7genius είπε

Με την σειρά μου θέλω να ρωτήσω το εξής, μιας και το μόνο smart που έχω στο σπίτι εκτός από PC, PS4 είναι το Chromecast.

Θα τοποθετήσουμε εγκατάσταση φυσικού αερίου στο διαμέρισμα και σκέφτηκα να βάλω έξυπνο θερμοστάτη. Δεν γνωρίζω αν εξαρτάται από το τι καυστήρα θα έχεις ή αν υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω. Υπάρχει κάποια πρόταση; Κάποιος που να έχει ασχοληθεί;

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να μάθεις είναι αν το boiler που θα βάλεις υποστηρίζει πρωτόκολλο opentherm.  Αν το υποστηρίζει θα πρέπει να βρεις θερμοστάτη συμβατό.

Το επόμενο θα πρέπει να ξέρεις αν είναι μονής η διπλής λειτουργίας.  Αν ζεσταίνει νερό χωρίς εξωτερικό (ξεχωριστό) δοχείο είναι μονής.

Λίγοι έξυπνοι θερμοστάτες λειτουργούν σωστά με opentherm.  Δες drayton wiser και honeywell lyric για κάτι σχετικά οικονομικό - μπορείς να πας σε nest αλλά διαβάζω προβλήματα με το opentherm.  Κατά την άποψή μου οι honeywell έχουν την καλύτερη συμβατότητα.

Υπάρχει και DIY opentherm gateway για σύνδεση με homeassistant κλπ 

Υποτίθεται το opentherm σου δίνει αρκετές επιλογές για καλύτερη διαχείριση κατανάλωσης και περισσότερες ρυθμίσεις θερμοκρασίας νερού / ζέστης με δυνατότητα modulation κλπ

Αν το boiler δέχεται συμβατικό θερμοστάτη τύπου on/off υπάρχουν δεκάδες επιλογές από πολύ φτηνές έως πολύ ακριβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manosfp είπε

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί, θα ήθελα όμως να μου πει κάποιος με ποιο τρόπο θα πετύχω μέσω Alexa την απλή ένωση δύο καλωδίων, χωρίς να τους δίνω ρεύμα, π.χ. θυροτηλεφωνο, άναμμα pc. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

αν εχεις ορεξη να διαβαζεις για να αναβεις και σβηνεις υπολογιστη η να του λες τι να κανει υπαρχει το push2run και runtriggercmd το καθενα με την δικη του δυσκολια , δεν πιανω αυτο περι καλωδιων χωρις ρευμα τι θες να πεις , αν εννοεις να ενωσεις κατι πανω στην alexa δεν γινεται αν εννοεις να χειριζεσαι αλλες συσκευες μεσω της alexa θα πρεπει να ειναι συμβατη με alexa καθε smart συσκευη που σεβεται τον εαυτο της αναγραφει επανω στο κουτι της με  τι ειναι συμβατη πχ alexa , google home , ifttt αν θες θυροτηλεφωνο νομιζω πως η somfy εχει μερικα αλλα θελει την γεφυρα tahoma που δεν ειναι για ολους οικονομικα αλλιως σορρυ φιλε μου δεν γινεται να ενωσεις τα παντα με την alexa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kama28 είπε

αν εχεις ορεξη να διαβαζεις για να αναβεις και σβηνεις υπολογιστη η να του λες τι να κανει υπαρχει το push2run και runtriggercmd το καθενα με την δικη του δυσκολια , δεν πιανω αυτο περι καλωδιων χωρις ρευμα τι θες να πεις , αν εννοεις να ενωσεις κατι πανω στην alexa δεν γινεται αν εννοεις να χειριζεσαι αλλες συσκευες μεσω της alexa θα πρεπει να ειναι συμβατη με alexa καθε smart συσκευη που σεβεται τον εαυτο της αναγραφει επανω στο κουτι της με  τι ειναι συμβατη πχ alexa , google home , ifttt αν θες θυροτηλεφωνο νομιζω πως η somfy εχει μερικα αλλα θελει την γεφυρα tahoma που δεν ειναι για ολους οικονομικα αλλιως σορρυ φιλε μου δεν γινεται να ενωσεις τα παντα με την alexa

Έχω δύο καλώδια που αν ενωθούν κάνουν μια δουλειά, πχ έχω πάρει από το θυροτηλεφωνο δύο καλώδια που μόλις τα ενώσω ανοίγουν την πόρτα. Ψάχνω συσκευή (κάτι σαν ρελε) που μόλις της δίνω ρεύμα από την Αλεξα θα ενώνει αυτά τα δύο καλώδια. Μόλις της κόβω το ρεύμα, πάλι μέσω Αλεξα, θα σταματάει την επαφή τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosfp είπε

Έχω δύο καλώδια που αν ενωθούν κάνουν μια δουλειά, πχ έχω πάρει από το θυροτηλεφωνο δύο καλώδια που μόλις τα ενώσω ανοίγουν την πόρτα. Ψάχνω συσκευή (κάτι σαν ρελε) που μόλις της δίνω ρεύμα από την Αλεξα θα ενώνει αυτά τα δύο καλώδια. Μόλις της κόβω το ρεύμα, πάλι μέσω Αλεξα, θα σταματάει την επαφή τους. 

τα μοναδικα relays που μου ερχονται στο μυαλο ειναι τα sonoff ελεγχονται απο ολα αν παρεις ενα sonoff basic η dual η 12V και ξερεις τι θες να κανεις προχωρα το αλλα προσεχε μην καψεις την συσκευη σου συνηθως τα θυροτηλεφωνα παιρνουν ρευμα απο ενισχυτες και οχι ρελλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kama28 είπε

τα μοναδικα relays που μου ερχονται στο μυαλο ειναι τα sonoff ελεγχονται απο ολα αν παρεις ενα sonoff basic η dual η 12V και ξερεις τι θες να κανεις προχωρα το αλλα προσεχε μην καψεις την συσκευη σου συνηθως τα θυροτηλεφωνα παιρνουν ρευμα απο ενισχυτες και οχι ρελλε 

Τα sonoff τα έχω και τα δουλεύω αλλά δίνουν ρεύμα στη συσκευή που ανοιγοκλείνουν. Εγώ θέλω απλά να την ενεργοποιεί ενώνοντας τα καλώδια της, όπως ένας απλός διακόπτης δηλαδή,χωρίς να της δίνει ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosfp είπε

Τα sonoff τα έχω και τα δουλεύω αλλά δίνουν ρεύμα στη συσκευή που ανοιγοκλείνουν. Εγώ θέλω απλά να την ενεργοποιεί ενώνοντας τα καλώδια της, όπως ένας απλός διακόπτης δηλαδή,χωρίς να της δίνει ρεύμα. 

ζητησες relay για διακοπτες δεν ειμαι σιγουρος  οτι υπαρχουν αλλιως υπαρχει το nello που μαλλον δεν ερχεται ελλαδα https://www.nello.io/en/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...