Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, manosfp είπε

Τα sonoff τα έχω και τα δουλεύω αλλά δίνουν ρεύμα στη συσκευή που ανοιγοκλείνουν. Εγώ θέλω απλά να την ενεργοποιεί ενώνοντας τα καλώδια της, όπως ένας απλός διακόπτης δηλαδή,χωρίς να της δίνει ρεύμα. 

Ψάξε για sonoff dry contact... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, manosfp είπε

Οπότε δεν υπάρχει κάτι έτοιμο στην αγορά, θέλει κολλητήρι... 

Όχι βέβαια! Επειδή ανέφερες ότι έχεις sonoff μπορείς εύκολα να το μετατρέψεις χωρίς δυσκολία.  Αλλιώς δες αυτή τη λύση με εξωτερικό ρελέ: 

 

 

Υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως αυτή:

https://www.banggood.com/ESP8266-5V-WiFi-Relay-Module-Internet-Of-Things-Smart-Home-Phone-APP-Remote-Control-Switch-p-1126605.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, manosfp είπε

Έχω δύο καλώδια που αν ενωθούν κάνουν μια δουλειά, πχ έχω πάρει από το θυροτηλεφωνο δύο καλώδια που μόλις τα ενώσω ανοίγουν την πόρτα. Ψάχνω συσκευή (κάτι σαν ρελε) που μόλις της δίνω ρεύμα από την Αλεξα θα ενώνει αυτά τα δύο καλώδια. Μόλις της κόβω το ρεύμα, πάλι μέσω Αλεξα, θα σταματάει την επαφή τους. 

εχω κανει το ιδιο στο θυροτηλεφωνο μου, με sonoff και ρελε που ενώνει τα καλωδια που ανοιγουν την πορτα.

στο sonoff μπορεις να ρυθμίσεις και  χρονομετρο να κλεινει μετα απο x,x sec. να μην εχεις μια εντολη για ανοιγμα μια για κλεισιμο. εγω πχ εχω βαλει 5sec στο θυροτηλεφωνο.

για αναμα pc πχ θα βαλεις 0,5sec

 

Επεξ/σία από DioNiSis_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DioNiSis_000 είπε

εχω κανει το ιδιο στο θυροτηλεφωνο μου, με sonoff και ρελε που ενώνει τα καλωδια που ανοιγουν την πορτα.

στο sonoff μπορεις να ρυθμίσεις και  χρονομετρο να κλεινει μετα απο x,x sec. να μην εχεις μια εντολη για ανοιγμα μια για κλεισιμο. εγω πχ εχω βαλει 5sec στο θυροτηλεφωνο.

για αναμα pc πχ θα βαλεις 0,5sec

εχω κανει το ιδιο στο θυροτηλεφωνο μου, με sonoff και ρελε που ενώνει τα καλωδια που ανοιγουν την πορτα.

στο sonoff μπορεις να ρυθμίσεις και  χρονομετρο να κλεινει μετα απο x,x sec. να μην εχεις μια εντολη για ανοιγμα μια για κλεισιμο. εγω πχ εχω βαλει 5sec στο θυροτηλεφωνο.

για αναμα pc πχ θα βαλεις 0,5sec

Αν και είδα πως κάνεις το sonoff να μη δίνει ρεύμα, μπορείς να με βοηθήσει με το ρελε για να μη μπλεξω με κόψιμο επαφών κτλ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosfp είπε

Αν και είδα πως κάνεις το sonoff να μη δίνει ρεύμα, μπορείς να με βοηθήσει με το ρελε για να μη μπλεξω με κόψιμο επαφών κτλ; 

δεν χρειαζεται να κοψεις κατι. στο sonoff δινεις κανονικα ρευμα στη εισοδο απο μια πριζα, και στην έξοδο με ενα καλωδιο συνδέεις ενα ρελε που να οπλίζει με ac220v. και μετα το ρελε στις επαφες του θυροτηλεφωνου που θελεις να ενωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DioNiSis_000 είπε

δεν χρειαζεται να κοψεις κατι. στο sonoff δινεις κανονικα ρευμα στη εισοδο απο μια πριζα, και στην έξοδο με ενα καλωδιο συνδέεις ενα ρελε που να οπλίζει με ac220v. και μετα το ρελε στις επαφες του θυροτηλεφωνου που θελεις να ενωνει.

Αν κόψεις κάτι στο sonoff δε χρειάζεται ρελε. Δωσε μου όμως ένα λινκ για το ρελε που χρησιμοποιείς να αποφασίσω τι θα κάνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosfp είπε

Αν κόψεις κάτι στο sonoff δε χρειάζεται ρελε. Δωσε μου όμως ένα λινκ για το ρελε που χρησιμοποιείς να αποφασίσω τι θα κάνω... 

https://www.aliexpress.com/item/1PCS-LY2NJ-220V-AC-DC-Coil-10A-240V-Power-Relay-DPDT-Led-Lamp-New/32859216835.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.32672e0enbu7R7

*και σαν ιδέα, κατι αλλο που θελω να κανω καποια στιγμη με το θυροτηλεφωνο ειναι να βαλω ενα ρελε στο κουμπι του κουδουνιού που θα ενεργοποιει ενα alarm. μετα το alarm θα μπορει να στελνει πχ ενα notification στο κινητο ή και να τραβα και μια screenshot απο μια ip camera στην εισοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, kama28 είπε

ζητησες relay για διακοπτες δεν ειμαι σιγουρος  οτι υπαρχουν αλλιως υπαρχει το nello που μαλλον δεν ερχεται ελλαδα https://www.nello.io/en/

Μια χαρά έρχεται το nello Ελλάδα. Νομίζω είναι η μόνη λύση που τα κάνει όλα σχετικά εύκολα αν δεν θες να μπλέκεις με πατέντες που στο τέλος θα έχουν και λιγότερες δυνατότητες. 

Φυσικά η ευκολία και το ολοκληρωμένο πακέτο έχουν και ακριβό αντίτιμο,είναι αρκετά τσιμπημένο σε τιμή

 

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FYI προς υπάρχοντες και επίδοξους χρήστες Stringify: Μόλις έστειλαν email ότι τερματίζουν την υπηρεσία εντελώς. Άμεσα από τα stores και τον Ιούνιο εντελώς.

 

*sorry αν έχει ειπωθεί ήδη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Θα κάνω παραγγείλω από amazon κάτι δισκους και είπα να παρω και μια ip camera για μεσα στο σπίτι. Βλέπω ότι υπαρχει η foscam c1 και η c1 v3. Υπάρχει διαφορά αναμεσα τους ή είναι απλά θεμα firmware;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dBpanos είπε

FYI προς υπάρχοντες και επίδοξους χρήστες Stringify: Μόλις έστειλαν email ότι τερματίζουν την υπηρεσία εντελώς. Άμεσα από τα stores και τον Ιούνιο εντελώς.

*sorry αν έχει ειπωθεί ήδη.

Στο email ενημέρωσης που στείλανε προτείνανε, σαν alternatives, πέρα απο ifttt και το yonomi

Λίγο που το έψαξα εχει κάποιους περιορισμούς στο τι μπορείς και κυρίως τι δε μπορείς να κάνεις αλλα θέλει περαιτέρω έρευνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...