Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/4/2019 στις 10:46 ΜΜ, papars είπε

Κάποιοι Vaillant υποστηρίζουν opentherm.  Δες εδώ: http://otgw.tclcode.com/matrix.cgi

Άλλοι θέλουν αντάπτορα: https://wifithermostaten.nl/vaillant-opentherm-module-vr33.html

Οι περισσότεροι έχουν δικό τους κλειστό πρωτόκολλο για επικοινωνία με δικό τους θερμοστάτη που το ονομάζουν eBus.

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα λειτουργήσει με έναν απλό έξυπνο θερμοστάτη τύπου on/off.  Δεν βλέπω στις συνδέσεις του κάτι σχετικό.  Οπότε πρέπει να βρεις συμβατό θερμοστάτη.

Δες τους TADO υποστηρίζουν το κλειστο πρωτοκολλο της Vaillant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, Axelfc είπε

Για IR controller τι έχετε να προτείνετε; Θέλω έναν τρόπο να χειρίζομαι το air condition όταν λείπω από το σπίτι μέσω Android.

Broadlink mini

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, manosfp είπε

Μια χαρά είναι απλά δεν έχεις αλληλεπίδραση με την τηλεόραση. Δηλαδή δεν ξέρεις όταν είσαι εκτός σπιτιού σε τι κατάσταση βρίσκεται. 

Πρακτικα από τη στιγμή που του μαθαίνεις μια εντολή ξέρεις τι κάνει οπότε ξέρεις και σε τι κατάσταση βρίσκεται. 

Επίσης δεν βρίσκω λόγω να ξέρεις όταν είσαι εκτός σπιτιού την κατάσταση της τηλεορασης, εκτός από το αν είναι ανοιχτή η όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, small dj είπε

Χαχαχα μόλις το παρήγγειλα και μπήκα να ρωτήσω γνώμες 😂

Είναι καλό το θέλω για tv να το συνδέσω με tv LG 

Σε TV lg λειτουργεί μια χαρα. Σε κλιματιστικά.... το ένα μου είναι toyotomi και το άλλο Hitachi. Η Hitachi υπάρχει στις υποστηριζόμενες εταιρίες αλλά... Δεν λειτουργεί. Βέβαια με την εκμάθηση μπορείς να το κανεις να δουλέψει αλλά.... Δεν είναι ίδιο.

 

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, small dj είπε

Χαχαχα μόλις το παρήγγειλα και μπήκα να ρωτήσω γνώμες 😂

Είναι καλό το θέλω για tv να το συνδέσω με tv LG 

Λοιπον το broadlink rm mini 3 το εχω εδω και 2 μηνες εχω αυτοματποιησει μεσω google home και ifttt πολλες εντολες  και τωρα χειριζομαι με μια εντολη τον προτζεκτορα το ηχοσυστημα που ειναι συνδεδεμενο πανω του , τον αποκωδικοποιητη επισης , αν του πω πχ its tv time μου ανοιγει με μια κινηση τον προτζεκτορα , τον βαζει στο source του αποκωδικοποιητη παταει οκ ,ανοιγει τον αποκωδικοποιητη , μετα ανοιγει το ηχοσυστημα το βαζει στο AUX και μετα κλινει  το μονιτορ γιατι δεν χρειαζεται απλα φοβερο σ εδωσα μονο ενα παραδειγμα του τι εχω κανει ενα αλλο παραδειγμα μεσω ifttt ειναι οτι οταν ειμαι σε μιαν Α περιοχη μου ανοιγει το aircondition για να βρω το δωματιο ζεστο η κρυο  πριν φτασω σπιτι

23 ώρες πριν, userAnon είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Χρειάζομαι όμως 1-2 διευκρινίσεις.

Αυτό το καταλαβαίνω.. βγάζω τους παλιούς διακόπτες και βάζω αυτούς  https://www.leditnow.gr/v-tac-eksupnos-diakoptis-afis-diplos-k-m-leukos-me-wifi-sumvatos-me-amazon-alexa-kai-google-home.html

Τα υπόλοιπα της Sonoff δεν καταλαβαίνω πως συνδέονται με τους διακόπτες στα ρολά. Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις?

Διευκρινίζω ότι θέλω να υπάρχει η δυνατότητα για manual άνοιγμα κλείσιμο των ρολών. 

δεν συνδεεις και τα 2  η βαζεις τους διακοπτες αρκει να ρωτησεις αν αντεχουν μεχρι 10Α , αλλιως αν δεν κανουν παιρνεις τα relays της sonoff rf που ελεγχονται με κοντρολ , για τις τεντες μου εχω τα relays για φωτισμο εχω τους διακοπτες αλλα θαρρω πως κανουν παντου , εξαλλου και να καει ενας ποσο εχει 25  ευρω ενω αν βαλεις αλλα συστηματα εχουν πανω απο 200

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kama28 

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση,

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως κλείνουμε τελείως την εφαρμογή weLink? Με όποιο τρόπο και αν έχω δοκιμάσει παραμένει ενεργή (με κάποιο τρόπο) και καταναλώνει την μπαταρία σε 2-3 ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

@kama28 

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση,

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως κλείνουμε τελείως την εφαρμογή weLink? Με όποιο τρόπο και αν έχω δοκιμάσει παραμένει ενεργή (με κάποιο τρόπο) και καταναλώνει την μπαταρία σε 2-3 ώρες

δεν γνωριζω τι κινητο εχεις αλλα το δικο μου π ειναι xiaomi το κλεινω τελειως απο το αριστερο κουμπακι κατω κατω και μετα το σερνω και σβηνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία, όμως κάτω αριστερά δεν έχει κάτι.

εννοείς από το κινητό που δείχνει ποιες εφαρμογές είναι ανοιχτές και με scroll τις κλείνει? εγω αυτό κάνω όμως μένει στο παρασκήνιο και τρώει μπαταρία

κινητό έχω LG G4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αξιζει να παρει καποιος το Broadlink Pro? ξερω οτι υποστηριζει και RF το Pro, λειτουργια που εμενα δεν μου χρειαζεται, αλλα μηπως ειναι πιο αξιοπιστο? απο αναβαθμισεις, υλικα κτλ

Επεξ/σία από spy_vlsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

αξιζει να παρει καποιος το Broadlink Pro? ξερω οτι υποστηριζει και RF το Pro, λειτουργια που εμενα δεν μου χρειαζεται, αλλα μηπως ειναι πιο αξιοπιστο? απο αναβαθμισεις, υλικα κτλ

ειναι το ιδιο πραγμα σαν υλικα και αναβαθμισεις σε συγκριση με το rm mini 3 απλα εχει πιο μεγαλη εμβελεια στις υπερυθρες μην φανταστεις πολλα πραγματα πανω κατω 3 μετρα παραπανω ειναι πιο ακριβο λογω του οτι εχει και rf

23 λεπτά πριν, userAnon είπε

δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία, όμως κάτω αριστερά δεν έχει κάτι.

εννοείς από το κινητό που δείχνει ποιες εφαρμογές είναι ανοιχτές και με scroll τις κλείνει? εγω αυτό κάνω όμως μένει στο παρασκήνιο και τρώει μπαταρία

κινητό έχω LG G4

τοτε σορρυ αλλα δεν ξερω αλλον τροπο εμενα το κλεινει τελειως , και πως εισαι σιγουρος για το παρασκηνιο ?

14 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

αξιζει να παρει καποιος το Broadlink Pro? ξερω οτι υποστηριζει και RF το Pro, λειτουργια που εμενα δεν μου χρειαζεται, αλλα μηπως ειναι πιο αξιοπιστο? απο αναβαθμισεις, υλικα κτλ

απο την μια μετανοιωνω που δεν πειρα το pro γιατι θα θελα να ακολουθει την ιδια ρουτινα καθε πρωι πχ να αναβει το αμαξι και τα φωτα και να το ξεκλειδωνει με το που ανοιγω την πορτα του σπιτιου  και ολα αυτα με την μαγεια του stringify και ifttt

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kama28 είπε

Λοιπον το broadlink rm mini 3 το εχω εδω και 2 μηνες εχω αυτοματποιησει μεσω google home και ifttt πολλες εντολες  και τωρα χειριζομαι με μια εντολη τον προτζεκτορα το ηχοσυστημα που ειναι συνδεδεμενο πανω του , τον αποκωδικοποιητη επισης , αν του πω πχ its tv time μου ανοιγει με μια κινηση τον προτζεκτορα , τον βαζει στο source του αποκωδικοποιητη παταει οκ ,ανοιγει τον αποκωδικοποιητη , μετα ανοιγει το ηχοσυστημα το βαζει στο AUX και μετα κλινει  το μονιτορ γιατι δεν χρειαζεται απλα φοβερο σ εδωσα μονο ενα παραδειγμα. 

 Εγώ πως μπορώ να το φτιάξω να λέω ξέρω εγώ hdm2 και να ανοίγει την tv και να μπαίνει κατευθείαν στην θύρα hdmi 2 

(έχω και λογαριασμό ifttt) 

5 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Σε TV lg λειτουργεί μια χαρα. Σε κλιματιστικά.... το ένα μου είναι toyotomi και το άλλο Hitachi. Η Hitachi υπάρχει στις υποστηριζόμενες εταιρίες αλλά... Δεν λειτουργεί. Βέβαια με την εκμάθηση μπορείς να το κανεις να δουλέψει αλλά.... Δεν είναι ίδιο.

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω απο χθες να συνδεσω το broadlink mini 3 με google home mini και δεν συνδέεται με τιποτα. Εχω δοκιμασει με 2 3 λογαριασμους και το EU και παντα κολλαει στην αρχικη σελιδα. Δεν περναει καν στην σελιδα που βαζουμε τα στοιχεια του λογαριασμου..καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...