Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Pkleanthis είπε

Έχω sonoff και broadlink  στο σπίτι, γνωρίζεται αν υπάρχει εφαρμογή που θα μπορώ να ελέγχω όλα μαζί;

Εφαρμογή για κινητό απευθείας όχι, αν στήσεις Home assistant τοτε ναι

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pkleanthis είπε

Έχω sonoff και broadlink  στο σπίτι, γνωρίζεται αν υπάρχει εφαρμογή που θα μπορώ να ελέγχω όλα μαζί;

Google home ή alexa και θα είσαι οκ. Το sonoff παίζει σίγουρα, για το δεύτερο είχα διαβάσει ότι έχει και αυτό υποστήριξη κανονικά για Google Assistant.  Αν το έχει κάποιο μέλος ας επιβεβαιώσει για το broadlink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το Broadlink rm mini 3 κ παιζει αψογα κ με alexa κ με google assistant. 

To ενσωματωσα κ στο HA για αυτοματισμους κτλπ.

https://community.home-assistant.io/t/smartir-control-your-climate-tv-and-fan-devices-via-ir-rf-controllers/100798

Επεξ/σία από Geoisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kama28 είπε

λ οσο για την ταση που λες , ανοιξε / κλεισε την ιδια ταση παιρνουν 230 , η ταση μειωνεται / αυξανεται με το dimmer ειναι σαν να μου λες οτι το dimmer θα κανει ζημια και ο διακοπτης friends of hue κοβει την ταση απλα πληροφοριακα το μονο παραπανω που κανει ειναι οτι η λαμπα μπορει να αναψει οποτεδηποτε θελουμε και οχι να πρεπει να ειναι ανοιχτος ο διακοπτης  αν με εννοεις στα 5 χρονια που τις εχω με διακοπτες δεν εχει παρατηρηθει το παραμικρο .

Αν και με μπέρδεψες λίγο, να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:

-Οι διακόπτες Friend of Hue ΔΕΝ κόβουν την τάση. Επικοινωνούν ασύρματα με την λάμπα (μέσω hub) και της λένε να σβήσει

-Ειδικά για τους διακόπτες τοίχου με dimmer  αναφέρει και η ίδια η Philips να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται με Hue. Φίλος που χρησιμοποιούσε Hue με διακόπτη με dimmer την έκλαψε μετά από ένα χρόνο

-Δεν είπε κάποιος πως δεν γίνεται να χρησιμοποιηθούν οι Hue με κλασικούς διακόπτες τοίχου, απλά πως δεν έιναι η ιδανική λύση σε σχέση με έναν ασύρματο διακόπτη Friends of Hue ή κάποιον παρόμοιο που δεν κόβει την τάση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε guys γιατί δεν φτιάχνετε κάποιους οδηγούς και να μπούν sticky στην αρχή ώστε να ο κόσμος να βρίσκει τις πληροφορίες που θέλει πιο εύκολα και γενικά να μεταδίδουμε την γνώση μας πιο άμεσα? Το πρώτο post πχ να έχει κάποια λινκς για προιόντα και συνδυασμούς μεταξύ τους, κάποιο βιντεάκι αν θέλει κάποιος να γυρίσει και να δείχνει την αλλαγή ενός dimmer, πιθανά σενάρια που μπορεί κάποιος να υλοποιήσει στο σπίτι του και άλλα διάφορα. Εγώ δεν έχω ακόμη την εμπειρία καθώς χθες μόλις έβαλα έξυπνες λάμπες αλλά με τον καιρό θα ήθελα πολύ να συνδράμω σε κάτι τέτοιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  . Somfy και τέντες βεράντας έχει κάποιος εμπειρία; Ή τεντες και fibaro με άλλο μοτερ; Γενικά επειδή τα έφτυσε ο χειροκίνητος μηχανισμός ψαχνομαι για ηλεκτροκίνηση και οπωσδήποτε να γίνουν και smart ! 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Spect~ είπε

Εφαρμογή για κινητό απευθείας όχι, αν στήσεις Home assistant τοτε ναι

Το broadlink το δουλεύω στο home assistant θα το ψάξω να κάνω διαφορά scenes μεταξύ του sonoff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cambo99 είπε

Καλησπερα  . Somfy και τέντες βεράντας έχει κάποιος εμπειρία; Ή τεντες και fibaro με άλλο μοτερ; Γενικά επειδή τα έφτυσε ο χειροκίνητος μηχανισμός ψαχνομαι για ηλεκτροκίνηση και οπωσδήποτε να γίνουν και smart ! 😋

somfy tahoma με μοτερ συμβατο tahoma τωρα αν θες να εχει και rf παει ακριβα το μαλλι φαντασου οτι μονο η γεφυρα εχει καπου στα 200 και το μοτερ το λιγοτερο κανα 150αρι βαλε και τον διακοπτη και θα καταλαβεις ... αν θες σου λεω και αλλα

10 ώρες πριν, gippas είπε

Αν και με μπέρδεψες λίγο, να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:

-Οι διακόπτες Friend of Hue ΔΕΝ κόβουν την τάση. Επικοινωνούν ασύρματα με την λάμπα (μέσω hub) και της λένε να σβήσει

-Ειδικά για τους διακόπτες τοίχου με dimmer  αναφέρει και η ίδια η Philips να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται με Hue. Φίλος που χρησιμοποιούσε Hue με διακόπτη με dimmer την έκλαψε μετά από ένα χρόνο

-Δεν είπε κάποιος πως δεν γίνεται να χρησιμοποιηθούν οι Hue με κλασικούς διακόπτες τοίχου, απλά πως δεν έιναι η ιδανική λύση σε σχέση με έναν ασύρματο διακόπτη Friends of Hue ή κάποιον παρόμοιο που δεν κόβει την τάση.

εγω ειπα πως δεν εχω κλαψει καμμια λαμπα στα 5 χρονια που τις εχω τωρα αν  ηταν να τις κλαψει ο φιλος σου απλα τους εκανε κηδεια .

20 ώρες πριν, Pkleanthis είπε

Έχω sonoff και broadlink  στο σπίτι, γνωρίζεται αν υπάρχει εφαρμογή που θα μπορώ να ελέγχω όλα μαζί;

εχω και τα 2 και σε  διαβεβαιωνω οτι δυστηχως   τα sonoff αν δεν ειναι tasmota δεν μπορει να γινει κατι προς το παρων οι 3 μοναδικες εφαρμογες που τα χρησιμοποιουν μαζι ειναι το yeti , το google assistant και το home assistant

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kama28 είπε

somfy tahoma με μοτερ συμβατο tahoma τωρα αν θες να εχει και rf παει ακριβα το μαλλι φαντασου οτι μονο η γεφυρα εχει καπου στα 200 και το μοτερ το λιγοτερο κανα 150αρι βαλε και τον διακοπτη και θα καταλαβεις ... αν θες σου λεω και αλλα

εγω ειπα πως δεν εχω κλαψει καμμια λαμπα στα 5 χρονια που τις εχω τωρα αν  ηταν να τις κλαψει ο φιλος σου απλα τους εκανε κηδεια .

εχω και τα 2 και σε  διαβεβαιωνω οτι δυστηχως   τα sonoff αν δεν ειναι tasmota δεν μπορει να γινει κατι προς το παρων οι 3 μοναδικες εφαρμογες που τα χρησιμοποιουν μαζι ειναι το yeti , το google assistant και το home assistant

Δεν ξέρω γιατί αλλά κάνω αναζήτηση το yeti  απο  Google play και δεν μου το εμφανίζει. Ξέρεις αν υπάρχει άλλος τρόπος να το κατεβάσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, cambo99 είπε

Καλησπερα  . Somfy και τέντες βεράντας έχει κάποιος εμπειρία; Ή τεντες και fibaro με άλλο μοτερ; Γενικά επειδή τα έφτυσε ο χειροκίνητος μηχανισμός ψαχνομαι για ηλεκτροκίνηση και οπωσδήποτε να γίνουν και smart ! 😋

Με ενδιαφερει και εμενα. Αν βγαλεις ακρη σε παρακαλω πες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, userAnon said:

Με ενδιαφερει και εμενα. Αν βγαλεις ακρη σε παρακαλω πες μου

Θα ψαχτώ από αύριο με τη λύση της somfy, καθώς μου αρέσουν οι αισθητήρες που έχουν ( για ηλιο, βροχή , ανέμους κλπ ). Θα πάρω τιμές και θα επανέλθω. Μετά είναι η λύση της fibaro , καθως λογικά οποιοδήποτε μοτέρ μπορεί να μετατραπει σε smart με κάποιο module , όπως έχουν για τα κουρτινάκια στα παράθυρα. Αν έχει κάποιος εμπειρία από τέντες ας δώσει πιο πολλές πληροφορίες με links κλπ ή έστω και σε pm τηλ κάποιου τεχνικού ή καταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνω για θερμοστάτη με εντολή και για boiler (συμβατός με google home) μπορείτε να επιβεβαιώσετε ότι ο παρακάτω κάνει. Από τα σχόλια διαβάζω ότι συνδέεται με gh και λεω να τον δοκιμάσω. Απλά δεν ξέρω αν "ηλεκτρολογικά" μπορεί να συνδεθεί ή χρειάζεται κάτι (νομίζω ότι είναι οκ)

 

https://www.aliexpress.com/item/Boiler-Water-Radiant-Floor-Heating-Thermostat-Compatible-with-Alexa-Google-Home-WIFI-Control-Boiler-Temperature-Controller/32897956631.html?spm=2114.search0604.3.67.523a272dpT4tgH&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_8_10065_10068_10890_10546_319_10059_10884_10548_317_10887_10696_321_322_453_10084_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_537_536,searchweb201603_60,ppcSwitch_0&algo_expid=f74561f2-add7-471e-be2e-c390ef713595-8&algo_pvid=f74561f2-add7-471e-be2e-c390ef713595

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, userAnon είπε

Επειδή ψάχνω για θερμοστάτη με εντολή και για boiler (συμβατός με google home) μπορείτε να επιβεβαιώσετε ότι ο παρακάτω κάνει. Από τα σχόλια διαβάζω ότι συνδέεται με gh και λεω να τον δοκιμάσω. Απλά δεν ξέρω αν "ηλεκτρολογικά" μπορεί να συνδεθεί ή χρειάζεται κάτι (νομίζω ότι είναι οκ)

https://www.aliexpress.com/item/Boiler-Water-Radiant-Floor-Heating-Thermostat-Compatible-with-Alexa-Google-Home-WIFI-Control-Boiler-Temperature-Controller/32897956631.html?spm=2114.search0604.3.67.523a272dpT4tgH&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_8_10065_10068_10890_10546_319_10059_10884_10548_317_10887_10696_321_322_453_10084_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_537_536,searchweb201603_60,ppcSwitch_0&algo_expid=f74561f2-add7-471e-be2e-c390ef713595-8&algo_pvid=f74561f2-add7-471e-be2e-c390ef713595

Έχεις τρύπα με κυτίο στον τοίχο για να κρύψεις το βάθος του συγκεκριμένου?

Έχω ένα κουπόνι και μπορώ να πάρω τον NETATMO THERMOSTAT σε πολύ καλή τιμή, αξίζει? τον έχει κανένας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...