Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχανής ο κόσμος του αυτοματισμού. Πήρα και εγώ κάτι φωτάκια hue μαζί με μία alexa και κάθομαι και παίζω. Φαντασία να έχεις και κάνεις ό,τι θέλεις. Αυτό όμως με τους έξυπνους διακόπτες και τον ουδέτερο είναι δύσκολα για κάποιον που δεν έχει εξοικίωση με ρεύμα. Καλύτερα σε αυτές τις περιπτώσεις ηλεκτρολόγος αλλά απο αυτά που καταλαβαίνω, θέλει διαδικασία για να περαστεί ουδέτερος σε έναν διακόπτη. Μεγάλη φασαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, zx1234r είπε

Αχανής ο κόσμος του αυτοματισμού. Πήρα και εγώ κάτι φωτάκια hue μαζί με μία alexa και κάθομαι και παίζω. Φαντασία να έχεις και κάνεις ό,τι θέλεις. Αυτό όμως με τους έξυπνους διακόπτες και τον ουδέτερο είναι δύσκολα για κάποιον που δεν έχει εξοικίωση με ρεύμα. Καλύτερα σε αυτές τις περιπτώσεις ηλεκτρολόγος αλλά απο αυτά που καταλαβαίνω, θέλει διαδικασία για να περαστεί ουδέτερος σε έναν διακόπτη. Μεγάλη φασαρία.

κοιτα αν εχει μπριζα απο κατω περνεις κοινο ουδετερο , αλλα αν οχι τοτε αναγκαστικα πρεπει να ανοιξουν κουτια και να περαστει κι αυτο σημαινει μικρα μερεμετια γιατι σου φθυρει τον σοβα συν το βαψιμο οποτε  ειναι απλα στο ποσο διακαης ειναι ο ποθος καποιου για κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ κι εγώ τον πόνο μου λοιπον. Μετα από πολύ καιρό που είχα τα sonoff είπα να βάλω ενα στον θερμοσύφωνα. Φώναξα ηλεκτρολόγο που ότα;ν ήρθε φάνηκε ότι δεν ήξερε από αυτά. Παρόλα αυτά επειδή τον ήξερα χρόνια.... είπα ότι θα ξερει τι πρεπει να γίνει. Συνδέθηκε παράλληλα το sonoff (με δικό του ρελέ) με τον χειροκίνητο διακόπτη ώστε να δουλεύουν και τα δύο. Αυτόματα ή αναλογικά. 

Σήμερα το ανοιξα και εφυγα για λίγο από το σπίτι. Μετα από 10 λεπτά δεχθηκα τηλεφωνο από την γυναίκα που ελεγε ότι ακουστηκε ενα "μπαμ" από τον πίνακα και δεν δουλευει τίποτα. Γυρίζω αμεσως σπίτι, βλέπω τις 2 από τις 3 φάσεις κάτω. Πάω στο ρολόι, τις ανεβάζω, δεν προλάβαινω να ανεβώ στο σπίτι, 2ο "μπαμ" και καίει τις ασφάλειες των 2 φασεων. Εκλεισα τον θερμοσίφωνα από τον διακόπτη, κατέβασα τον γενικό, αλλαξα τις ασφάλειες από τις φάσεις και ανεβασα πάλι τον γενικό. Όλα πήγαν καλα.

 

Τώρα, ανεξάρτητα αν το sonoff είναι on ή off ο θερμοσίφωνας δουλεύει. Μιας και φεύγω σε λίγες μερες για Πάσχα, έκλεισα τον θερμοσίφωνα από παντού (χειροκίνητη ασφάλεια, ρελέ). 

 

Οπότε... όποιος ξέρει ηλεκτρολόγο προς νότια προάστια.... ας στείλει ένα Pm να τον έχω στα υπόψιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σε ενδιαφέρει και το χειροκίνητο, βάλε όλα τα πράγματα σε σειρά και όχι παράλληλα και ταυτόχρονα άλλαξε το ρελέ με κάτι τέτοιο

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/schneider-electric-2-pele-pagas-ict-1a-1k-16a-240vac-xeip-el_66287/

Στο αυτόματο θα παίρνει από sonoff και θα έχεις και το χειροκίνητο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Να πώ κι εγώ τον πόνο μου λοιπον. Μετα από πολύ καιρό που είχα τα sonoff είπα να βάλω ενα στον θερμοσύφωνα. Φώναξα ηλεκτρολόγο που ότα;ν ήρθε φάνηκε ότι δεν ήξερε από αυτά. Παρόλα αυτά επειδή τον ήξερα χρόνια.... είπα ότι θα ξερει τι πρεπει να γίνει. Συνδέθηκε παράλληλα το sonoff (με δικό του ρελέ) με τον χειροκίνητο διακόπτη ώστε να δουλεύουν και τα δύο. Αυτόματα ή αναλογικά. 

Σήμερα το ανοιξα και εφυγα για λίγο από το σπίτι. Μετα από 10 λεπτά δεχθηκα τηλεφωνο από την γυναίκα που ελεγε ότι ακουστηκε ενα "μπαμ" από τον πίνακα και δεν δουλευει τίποτα. Γυρίζω αμεσως σπίτι, βλέπω τις 2 από τις 3 φάσεις κάτω. Πάω στο ρολόι, τις ανεβάζω, δεν προλάβαινω να ανεβώ στο σπίτι, 2ο "μπαμ" και καίει τις ασφάλειες των 2 φασεων. Εκλεισα τον θερμοσίφωνα από τον διακόπτη, κατέβασα τον γενικό, αλλαξα τις ασφάλειες από τις φάσεις και ανεβασα πάλι τον γενικό. Όλα πήγαν καλα.

Τώρα, ανεξάρτητα αν το sonoff είναι on ή off ο θερμοσίφωνας δουλεύει. Μιας και φεύγω σε λίγες μερες για Πάσχα, έκλεισα τον θερμοσίφωνα από παντού (χειροκίνητη ασφάλεια, ρελέ). 

Οπότε... όποιος ξέρει ηλεκτρολόγο προς νότια προάστια.... ας στείλει ένα Pm να τον έχω στα υπόψιν

Εγω το εχω φτιάξει εδω και κανα 3μηνο και δεν εχω κανένα πρόβλημα

Δουλεύει απροβλημάτιστα.

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο σχέδιο που αποτυπώνει την δικιά μου υλοποίηση και δωστο στον ηλεκτρολόγο σου ωστε, αν δεν ξέρει, να καταλάβει τι πρέπει να κάνει

Το δικό μου σχεδιάγραμμα δουλεύει και μέσω του sonoff αλλα και χειροκίνητα

CameraZOOM.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω να παραγγείλω κάποιους διακόπτες από amazon.uk μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι όταν αναφέρουν Fulfilled by Amazon 

θα έρθουν από Ευρωπαϊκή αποθήκη ή σε ότι σε κάθε περίπτωση δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τελωνεία και δασμούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Αφού σε ενδιαφέρει και το χειροκίνητο, βάλε όλα τα πράγματα σε σειρά και όχι παράλληλα και ταυτόχρονα άλλαξε το ρελέ με κάτι τέτοιο

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/schneider-electric-2-pele-pagas-ict-1a-1k-16a-240vac-xeip-el_66287/

Στο αυτόματο θα παίρνει από sonoff και θα έχεις και το χειροκίνητο 

 

9 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Εγω το εχω φτιάξει εδω και κανα 3μηνο και δεν εχω κανένα πρόβλημα

Δουλεύει απροβλημάτιστα.

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο σχέδιο που αποτυπώνει την δικιά μου υλοποίηση και δωστο στον ηλεκτρολόγο σου ωστε, αν δεν ξέρει, να καταλάβει τι πρέπει να κάνει

Το δικό μου σχεδιάγραμμα δουλεύει και μέσω του sonoff αλλα και χειροκίνητα

CameraZOOM.jpg

Ευχαριστώ και τους 2 σας. Αρχικά να πω ότι δεν θα πάρω τον ίδιο ηλεκτρολόγο. 

Σκεφτόμουν να ακολουθήσω το σχεδιάγραμμα του kama28 από μερικές σελίδες πιο πίσω με τον 3πλο διακόπτη αλλά.... Βγήκε έτσι.

Το περίεργο (για εμένα) είναι ότι το sonoff δεν φαινεται να είναι καμμένο από την άποψη ότι φαίνεται να οπλίζει το ρελέ (ακούγεται) και στο ιστορικό φαίνονται όλες οι κινήσεις. Απλά για κάποιο λόγο ο θερμόσυφωνας είναι μονίμως ON. Οπότε.... Κάτι άλλο πήγε στραβά στην συνδεσμολογία φαντάζομαι. 

Και να κάηκε έχω και άλλα 2 να βάλω καθώς και ένα pow. Απλά το pow ήταν πιο ογκώδες από ότι περίμενα και δεν χώραγε.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σημερα τελειωσα το νεο μου προτζεκτ που λεγεται εξυπνο ποτιστικο στην σκεψη ειναι λιγο απλο αλλα και λιγο περιπλοκο απλα πρεπει να πω  πως πλεον ελεγχω το ποτισμα και μεσω assistant αλλα και απο το κινητο αλλα και μεσω εφαρμογης , το προβλημα μου ειναι οτι το stringify πλεον κλεινει τις πορτες και το ifttt ειναι λιγο "απλο" ξερει κανεις καμμια υπηρεσια που να ενωνεται και με ifttt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kama28 είπε

Λοιπον σημερα τελειωσα το νεο μου προτζεκτ που λεγεται εξυπνο ποτιστικο στην σκεψη ειναι λιγο απλο αλλα και λιγο περιπλοκο απλα πρεπει να πω  πως πλεον ελεγχω το ποτισμα και μεσω assistant αλλα και απο το κινητο αλλα και μεσω εφαρμογης , το προβλημα μου ειναι οτι το stringify πλεον κλεινει τις πορτες και το ifttt ειναι λιγο "απλο" ξερει κανεις καμμια υπηρεσια που να ενωνεται και με ifttt?

Αν θέλεις δώσε λινκ με τις συσκευές που χρησιμοποίησες, με ενδιαφέρει άμεσα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει λογος που πρεπει το ρελε στον θερμοσιφωνα να ειναι διπολικο και να διακοπτει και τους δυο πολους.Επισης  αυτο των 16Α που προταθηκε,παει δωρο με πυροσβεστηρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θες το λιγοτερο 20Α ασφαλεια και για την ακριβεια εγω θα εβαζα ρελλε φορτιου και αασφαλεια και το sonoff να δινει εντολη στο ρελλε οπως κανουν και οι θερμοστατες εχει περιπου την ιδια συνδεση με θερμοστατη  ο θερμοστατης δεν εχει πολλα Α δυναμη αν τον εβαζες κατευθειαν επανω σε  ηλεκτρικο σωμα θα ανατιναζονταν οποτε do the math, κα για οσους εχετε ορεξουλες να φτιαξετε τον θερμοσιφωνα αν και ακριβο δειτε αυτο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/thermosifones-boiler/188073-tesy-modeco-cloud-80l

αυτος ειναι οντως εξυπνος και χειριζεται τα παντα μονος του το να θυμαμαι να κλεινω τον θερμοσιφωνα δεν μ λεει κατι το θεμα ειναι να το κανει εκεινος για μενα και να μαθειανει τις συνηθειες μου

Επεξ/σία από kama28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vasilllis είπε

Yπαρχει λογος που πρεπει το ρελε στον θερμοσιφωνα να ειναι διπολικο και να διακοπτει και τους δυο πολους.Επισης  αυτο των 16Α που προταθηκε,παει δωρο με πυροσβεστηρα.

Έχεις δίκιο για το 16Α, πιο πολύ για να δει την λύση ο φίλος το πρότεινα δεν έδωσα βάση στα χαρακτηριστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kama28 είπε

θες το λιγοτερο 20Α ασφαλεια και για την ακριβεια εγω θα εβαζα ρελλε φορτιου και αασφαλεια και το sonoff να δινει εντολη στο ρελλε οπως κανουν και οι θερμοστατες εχει περιπου την ιδια συνδεση με θερμοστατη  ο θερμοστατης δεν εχει πολλα Α δυναμη αν τον εβαζες κατευθειαν επανω σε  ηλεκτρικο σωμα θα ανατιναζονταν οποτε do the math, κα για οσους εχετε ορεξουλες να φτιαξετε τον θερμοσιφωνα αν και ακριβο δειτε αυτο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/thermosifones-boiler/188073-tesy-modeco-cloud-80l

αυτος ειναι οντως εξυπνος και χειριζεται τα παντα μονος του το να θυμαμαι να κλεινω τον θερμοσιφωνα δεν μ λεει κατι το θεμα ειναι να το κανει εκεινος για μενα και να μαθειανει τις συνηθειες μου

Στο μονο που υστερει το sonnoff .Να το κλεινει μονος του μετα απο καποιο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Στο μονο που υστερει το sonnoff .Να το κλεινει μονος του μετα απο καποιο χρονο.

αυτή η δυνατότητα  έχει μπει στις sonoff στα τελευταία firmware , είναι η λειτουργία inching  στις ρυθμίσεις .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vasilllis είπε

Στο μονο που υστερει το sonnoff .Να το κλεινει μονος του μετα απο καποιο χρονο.

εδω κανεις ενα λαθακι μαθαινεις σε ποση ωρα ειναι ετοιμος ο θερμοσιφωνας και μεσω του ifttt του βαζεις ωρα και ανοιγει και κλεινει εκτος και αν δεν εχειις εμπειρια με sonoff το σπιτι μου διαχειριζεται στις περισσοτερες των περιπτωσεων απο sonoff και μεσω stringify και ifttt εχουν αυτοματοποιηθει τεντες , ποτισμα , φωτισμος σε μερικα σημεια , γκαραζοπορτα , παραθυρα  αν θελω μπορω να κανω αυτοματο και τον θερμοσιφωνα αλλα δεν μενω μονος και δεν μπορω να το κανω αυτο αν ειναι το πολυ πολυ να παω να παρω ενα tessy cloud και να κανω την δουλεια μου σαν κυριος

3 ώρες πριν, DioNiSis_000 είπε

αυτή η δυνατότητα  έχει μπει στις sonoff στα τελευταία firmware , είναι η λειτουργία inching  στις ρυθμίσεις .

το inching το δοκιμασα ειναι σαν να κανει φλασαρισμα ανοιγει και κλεινει για μερικα δευτερα δεν εχει σταθερο ρευμα το interlock απο την αλλη ειναι πιο καλο επισης αυτο που λες ισχυει μονο για τα 4ch απο οσο γνωριζω στο ενα που παιρνει ο θεμοσιφωνας δεν παιρνει inching  θα καιγοταν μετα απο λιγο καιρο ο θερμ. 

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...