Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να προτείνει κάποιος σύστημα συναγερμού με δυνατότητα ελέγχου από mobile phone;

Βλέπω το konnected αλλά δεν έχει πάνελ οπότε είναι αδύνατον να χρησιμοποιηθεί από την οικογένεια.  Ιδανικά κοιτάω για κάτι που να παίζει με google home και hassio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, papars είπε

Μπορεί να προτείνει κάποιος σύστημα συναγερμού με δυνατότητα ελέγχου από mobile phone;

Βλέπω το konnected αλλά δεν έχει πάνελ οπότε είναι αδύνατον να χρησιμοποιηθεί από την οικογένεια.  Ιδανικά κοιτάω για κάτι που να παίζει με google home και hassio.

Εγώ έβαλα αυτό,https://www.riscogroup.com/products/solution/8444, χειρισμός από το κινητό cloud και γενικώς παραμετροποιήσιμο πάρα πολύ, επίσης έχω δώσει εντολή στην Αλεξά να κλειδώνει όλο το σπίτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mmar6 είπε

Κόστος, που θα μπει (περιγραφή οικίας),πες μας κάτι για να βοηθήσουμε ......

Τυπικό σπίτι 110 τμ.  Θα αντικαταστήσει υπάρχον παλαιότερο (20+ ετών) που έχει 6 ζώνες.  Θα ήθελα βέβαια αν γίνεται να έχω περισσότερες ζώνες για να μπορώ να αφαιρώ τα εσωτερικά ραντάρ σε χώρους που υπάρχουν ζώα. Τώρα είναι όλα σε μία.  Έχει και επιλογή για κωδικούς εξόδου μόνο, π.χ. δίνω pin στην κοπέλα που καθαρίζει και οπλίζει φεύγοντας.

Το budget δεν υπάρχει ακόμα.  Αναλόγως θα μπει σχετικός κουμπαράς.  Δεν θέλω να ξεφύγω όμως πολύ πάνω από τα €300.  Βλέπω κάτι caddx / paradox που ξεπερνάνε το πεντακοσάρικο και νομίζω ότι είναι υπερβολή για τα δικά μου δεδομένα.  Επίσης θα αλλαχτούν σειρήνες και ραντάρ με νεότερα.

Με ενδιαφέρει να μπορώ να οπλίζω / ξεοπλίζω από μακριά, έλεγχο ζωνών κλπ.

Για άλλη εφαρμογή (γραφείο) θα δοκίμαζα το konnected αλλά δεν το βρίσκω ευρώπη και θέλω να αποφύγω τελωνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papars είπε

Τυπικό σπίτι 110 τμ.  Θα αντικαταστήσει υπάρχον παλαιότερο (20+ ετών) που έχει 6 ζώνες.  Θα ήθελα βέβαια αν γίνεται να έχω περισσότερες ζώνες για να μπορώ να αφαιρώ τα εσωτερικά ραντάρ σε χώρους που υπάρχουν ζώα. Τώρα είναι όλα σε μία.  Έχει και επιλογή για κωδικούς εξόδου μόνο, π.χ. δίνω pin στην κοπέλα που καθαρίζει και οπλίζει φεύγοντας.

Το budget δεν υπάρχει ακόμα.  Αναλόγως θα μπει σχετικός κουμπαράς.  Δεν θέλω να ξεφύγω όμως πολύ πάνω από τα €300.  Βλέπω κάτι caddx / paradox που ξεπερνάνε το πεντακοσάρικο και νομίζω ότι είναι υπερβολή για τα δικά μου δεδομένα.  Επίσης θα αλλαχτούν σειρήνες και ραντάρ με νεότερα.

Με ενδιαφέρει να μπορώ να οπλίζω / ξεοπλίζω από μακριά, έλεγχο ζωνών κλπ.

Για άλλη εφαρμογή (γραφείο) θα δοκίμαζα το konnected αλλά δεν το βρίσκω ευρώπη και θέλω να αποφύγω τελωνεία.

Εγώ caddx έχω εδώ και περίπου 5 χρονια και είμαι ευχαριστημένος. Βέβαια τότε για 3 ορόφους το κόστος ήταν υψηλό αλλά είχαν περάστει καλώδια παντού από την αρχή.

 

Πρόσφατα έβαλα και προσθήκη για απομακρυσμένο έλεγχο και είναι όλα καλά. Η κάρτα από μόνη της είχε 250€ για να γίνει δικτυακος ο υπαρχον συναγερμός με sim backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Εγώ caddx έχω εδώ και περίπου 5 χρονια και είμαι ευχαριστημένος. Βέβαια τότε για 3 ορόφους το κόστος ήταν υψηλό αλλά είχαν περάστει καλώδια παντού από την αρχή.

Πρόσφατα έβαλα και προσθήκη για απομακρυσμένο έλεγχο και είναι όλα καλά. Η κάρτα από μόνη της είχε 250€ για να γίνει δικτυακος ο υπαρχον συναγερμός με sim backup.

Ποιό μοντέλο caddx;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2019 στις 8:18 ΠΜ, slk200gr είπε

Εγώ έβαλα αυτό,https://www.riscogroup.com/products/solution/8444, χειρισμός από το κινητό cloud και γενικώς παραμετροποιήσιμο πάρα πολύ, επίσης έχω δώσει εντολή στην Αλεξά να κλειδώνει όλο το σπίτι

Από που το αγόρασες φίλε και πόσο περίπου κοστίζει; Παίζει κανονικά με τις αναμονές που έχω ήδη στο σπίτι; Τέλος τι φωτοκύτταρα να διαλέξω για αυτό;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimokak είπε

Από που το αγόρασες φίλε και πόσο περίπου κοστίζει; Παίζει κανονικά με τις αναμονές που έχω ήδη στο σπίτι; Τέλος τι φωτοκύτταρα να διαλέξω για αυτό;

Ευχαριστώ

εγω ειμαι απο θεσσαλονικη και τον πηρα απο εδω ,http://www.rfcom.gr/el ,τωρα ψαχνοντας θα βρεις διαφορες τιμες γενικος δεν ειναι ακριβος οπως κατι αλλοι,εγω εβγαλα τον Bosch easy serie  και εβαλα αυτον δουλευει με την ιδια καλωδιωση,ιδιες μαγνητικες και ιδια Ενσυρματα ρανταρ ,δεν παιζει με ασυρματα εξαρτηματα αλλων εταιριων ,Γενικα κανεις παπαδες ,βασικα οτι θελεις ειμαι ενθουσιασμενος με το μαραφετι αυτο και δεν εβγαλα φτηνο συναγερμο .Ναι εχει καποιους αλλους που με μια αναβαθμιση γινονται δυκτιακη (και ο δικος μου γινοταν) ομως αυτος ειναι απο την μαμα ετσι φτιαγμενος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jimokak είπε

Από που το αγόρασες φίλε και πόσο περίπου κοστίζει; Παίζει κανονικά με τις αναμονές που έχω ήδη στο σπίτι; Τέλος τι φωτοκύτταρα να διαλέξω για αυτό;

Ευχαριστώ

https://www.securesystems.gr/systimata-asfaleias/kit-synagermon/crow-kit-3

παρε μια ιδεα το κεντρο ποσο εχει.Χωρις απροοπτα ταιριαζουν οι επαφες που εχεις .Το ιδιο ισχυει και για ρανταρ σειρηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimokak είπε

Σας ευχαριστώ και τους 2! Σειρήνα δεν έχει; Είναι extra;

γενικος τον χτιζεις οπως σε ολους ,εγω εβαλα την ιδια σειρηνα με πριν ,επισης εγω τον πηρα λιγο πιο φτηνα απο το προηγουμενο σιτε που εγραψε ο φιλος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/4/2019 στις 3:43 ΜΜ, userAnon είπε

Καλησπέρα

(κάπου τους είχα δει αλλά δεν το βρίσκω)

ποιους WiFi διακόπτες για ρολλά-τέντες με google home προτείνετε?

δοκιμασε αυτους  https://www.leditnow.gr/v-tac-eksupnos-diakoptis-afis-diplos-k-m-leukos-me-wifi-sumvatos-me-amazon-alexa-kai-google-home.html

αλλα θελει ουδετερο αν θες εγκατασταση πες

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kama28 είπε

δοκιμασε αυτους  https://www.leditnow.gr/v-tac-eksupnos-diakoptis-afis-diplos-k-m-leukos-me-wifi-sumvatos-me-amazon-alexa-kai-google-home.html

αλλα θελει ουδετερο αν θες εγκατασταση πες

Είσαι σίγουρος ότι κάνει για ρολλα?

Έπρεπε να τους δώσω στον ηλεκτρολόγο συντομα και παρήγγειλα το πρωί από amazon..

Αν κάνουν μου αρέσουν καλύτερα αυτοί.. να δω μήπως τους ακυρώσω..

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, userAnon είπε

Είσαι σίγουρος ότι κάνει για ρολλα?

Έπρεπε να τους δώσω στον ηλεκτρολόγο συντομα και παρήγγειλα το πρωί από amazon..

Αν κάνουν μου αρέσουν καλύτερα αυτοί.. να δω μήπως τους ακυρώσω..

αυτοι χρησιμοποιουν το συστημα της sonoff δεν υπαρχει σιγουρο η μη απλα να ξερεις οτι τα μπουτον για τα ρολλα ειναι επιστροφικο δηλαδη αν το αφησεις εχεις και την επιλογη να κανει επιστροφη και να κλεισει αυτα δεινουν ρευμα συνεχεια αν τα πατησεις και σβηνουν αν τα  ξαναπατησεις οπως ενας κοινος διακοπτης ,και τους ιδιους να ρωταγες δεν θα ξεραν να σου απαντησουν αν θες σιγουρο διακοπτη για ρολλα πας στα legrand netatmo που εκει τα σκας  χοντρα απλα για την ιστορια  πες  του ηλεκτρολογου οτι ειναι κομιτατερ μην βαλει και τις 2 επιστροφες σε ενα μπουτον γιατι θα κανει μπαμ καθε  μπουτον μια επιστροφη αν θυμαμαι καλα αντεχει μεχρι 10Α - 2200W αν τα μοτερ σου ειναι παραπανω απο αυτα  που αμφιβαλλω τοτε θα καει ο διακοπτης, ζητησες εξυπνο διακοπτη αυτη τη στιγμη σιγουρο εξυπνο μπουτον για ρολλα μονο η legrand netatmo βγαζει δεν μπορω να σου πω με σιγουρια , αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι εχω βαλει μερικα τετοια στις τεντες μου και δουλευουν  τωρα δεν ξερω για την δικη σου την περιπτωση 100% αλλα αν κανουν σε  τεντες δεν θα κανουν σε  ρολλα? την ιδια αρχη εχουν πανω και κατω

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...