Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα flash-άρισα το Sonoff T1 EU 2Gang με ESPHome και μπορώ να πω πως ήταν πανεύκολη υπόθεση τόσο στο flash-άρισμα όσο και στον yaml προγραμματισμό αυτοματισμού της συσκευής ωστε να τους εκτελεί εσωτερικά χωρίς να χρειάζεται wifi ή το hassio.

Παρατήρησα ομως πως οι 2 διακόπτες / touch κατα διαστήματα ανοιγόκλειναν μόνοι τους χωρις να τους ακουμπάω, όσο είχα το pcb εκτεθειμένο στο γραφείο (με τα καλώδια του FTDΙ)
συμβαίνει αυτό επειδή είναι έτσι χύμα έξω ή μηπως είναι ολιγον αναξιόπιστο και να ΜΗΝ το εγκαταστήσω στον τοίχο κι έχω μετά τα φώτα να αναβοσβήνουν όποτε τους καπνίσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kama28 είπε

αυτοι χρησιμοποιουν το συστημα της sonoff δεν υπαρχει σιγουρο η μη απλα να ξερεις οτι τα μπουτον για τα ρολλα ειναι επιστροφικο δηλαδη αν το αφησεις εχεις και την επιλογη να κανει επιστροφη και να κλεισει αυτα δεινουν ρευμα συνεχεια αν τα πατησεις και σβηνουν αν τα  ξαναπατησεις οπως ενας κοινος διακοπτης ,και τους ιδιους να ρωταγες δεν θα ξεραν να σου απαντησουν αν θες σιγουρο διακοπτη για ρολλα πας στα legrand netatmo που εκει τα σκας  χοντρα απλα για την ιστορια  πες  του ηλεκτρολογου οτι ειναι κομιτατερ μην βαλει και τις 2 επιστροφες σε ενα μπουτον γιατι θα κανει μπαμ καθε  μπουτον μια επιστροφη αν θυμαμαι καλα αντεχει μεχρι 10Α - 2200W αν τα μοτερ σου ειναι παραπανω απο αυτα  που αμφιβαλλω τοτε θα καει ο διακοπτης, ζητησες εξυπνο διακοπτη αυτη τη στιγμη σιγουρο εξυπνο μπουτον για ρολλα μονο η legrand netatmo βγαζει δεν μπορω να σου πω με σιγουρια , αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι εχω βαλει μερικα τετοια στις τεντες μου και δουλευουν  τωρα δεν ξερω για την δικη σου την περιπτωση 100% αλλα αν κανουν σε  τεντες δεν θα κανουν σε  ρολλα? την ιδια αρχη εχουν πανω και κατω

Τελικά  η παραγγελία έχει ξεκινήσει όποτε θα περιμένω να δω τι θα γίνει.. 

https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B07KQ2SRRT?ref=ppx_pt2_mob_b_prod_image

παρήγγειλα επισης μερικούς  απλούς διακόπτες και 3 διπλούς..

Επειδή  δεν έβγαλα άκρη με τους κινεζικους θερμοστατες κατεληξα στον Nest

Τώρα θα ξεκινήσω να ψάχνω για συναγερμό και τέντες. Έβγαλες κάποια άκρη εσύ με τις τέντες?

Αυτό που θέλω είναι όταν φυσάει να κλείνουν μόνες τους. Εκτός από somfy υπάρχει κανένας αισθητήρας που να δίνει εντολή αντίστοιχη εντολή σε iftt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, userAnon said:

Τελικά  η παραγγελία έχει ξεκινήσει όποτε θα περιμένω να δω τι θα γίνει.. 

https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B07KQ2SRRT?ref=ppx_pt2_mob_b_prod_image

παρήγγειλα επισης μερικούς  απλούς διακόπτες και 3 διπλούς..

Επειδή  δεν έβγαλα άκρη με τους κινεζικους θερμοστατες κατεληξα στον Nest

Τώρα θα ξεκινήσω να ψάχνω για συναγερμό και τέντες. Έβγαλες κάποια άκρη εσύ με τις τέντες?

Αυτό που θέλω είναι όταν φυσάει να κλείνουν μόνες τους. Εκτός από somfy υπάρχει κανένας αισθητήρας που να δίνει εντολή αντίστοιχη εντολή σε iftt?

Netatmo εχει module για τον αέρα , αλλά πρέπει να έχεις το weather station. Τελικά somfy σε τέντες δεν έχει βάλει κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2017 στις 1:03 ΜΜ, billdanos είπε

Λοιπόν στο σπίτι μέχρι τώρα υπάρχουν τα εξής:

- Philips Hue (HomeKit edition) με:

  - 3 λάμπες color 

  - 2 λάμπες spot color

  - 1 philips hue Iris

  - 1 philips hue Dimmer Switch

  - 1 philips hue motion sensor

- Ένας netatmo θερμοστάτης για τον καυστήρα φυσικού αερίου

- Ένα Tado για τον έλεγχο του κλιματιστικού

- Μια Dlink omna cam

- Μια Dlink 935 cam (θα πάρει τον πούλο γιατί είναι αλλοπρόσαλλη)

- Μια withings (Nokia πλεον) κάμερα

- Μια withings smart scale ζυγαριά.

- Ένας Eve weather αισθητήρας στο μπαλκόνι

- Ένας Eve Room αισθητήρας στο εσωτερικό

- Ένα apple tv για να "μιλάω" με όλα αυτά από απόσταση.

- Ένα shield tv  για μελλοντική χρήση του Google Assistant όταν και αν...

Τα περισσότερα είναι συμβατά με homekit και πλεον παίζω και με μια customized λύση που πρακτικά κάνεις έναν "εικονικό server" home kit που αναλαμβάνει να στέλνει τα data από τις μη συμβατες συσκευές στο κανονικό homekit control panel (τρέχει σε ένα rasberry). Για το χειρισμό, "μιλάω" στη siri (πχ αν της πω goodnight, θα σβήσει φώτα, θερμοστάτες κλπ ή μπορώ να πω να αλλάξει το χρώμα σε κάποιο δωμάτιο, κλπ).

Οπότε μπορείτε να ρωτήσετε οποιαδήποτε απορία (εκτός από το αν φωσφορίζω στο σκοτάδι) :P

post-40751-0-46221900-1499853528_thumb.png

post-40751-0-75605100-1499853548_thumb.png

post-40751-0-42379600-1499853558_thumb.png

post-40751-0-39613700-1499853646_thumb.png

post-40751-0-94832100-1499853676_thumb.png

post-40751-0-80819500-1499853695_thumb.png

post-40751-0-91338800-1499853713_thumb.png

post-40751-0-58741900-1499853733_thumb.png

Εσύ είσαι ο άνθρωπος μου. Με ποιο modem/router κρατάς σωστά και ωραία όλες αυτές τις συσκευές; Τρέχω παρόμοιο homekit set-up, όχι με τόσες πολλές συσκευές, αλλά θα γίνουν αργά ή γρήγορα. Οπότε η πρώτη επένδυση πρέπει να είναι το modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2019 στις 9:29 ΜΜ, papars είπε

Ποιό μοντέλο caddx;

Δεν ξερω ακριβως αλλα το δικο μου setup ειναι περιπλοκο. Ειναι ενας συναγερμος με 3 partitions. Ενα για καθε διαμερισμα. Ανεξαρτητη λειτουργια του καθενος με μια κεντρικη μοναδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Δεν ξερω ακριβως αλλα το δικο μου setup ειναι περιπλοκο. Ειναι ενας συναγερμος με 3 partitions. Ενα για καθε διαμερισμα. Ανεξαρτητη λειτουργια του καθενος με μια κεντρικη μοναδα. 

το δικο μου απο την μανα βγαινει με 3 partition ,ανεξαρτητη λειτουργια και με μια κεντρικη και το δικο μου (κωδικους οσους θελεις βαζεις αι απομονωνει οτι θελεις)

synag.jpg

οπου σαλονι ειναι το ισογειο (τωρα ειναι η καθαρηστρια μεσα οπου κινειται στους 2 οροφους οποτε το υπογειο μενει ενεργοποιημενο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, userAnon είπε

Τελικά  η παραγγελία έχει ξεκινήσει όποτε θα περιμένω να δω τι θα γίνει.. 

https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B07KQ2SRRT?ref=ppx_pt2_mob_b_prod_image

παρήγγειλα επισης μερικούς  απλούς διακόπτες και 3 διπλούς..

Επειδή  δεν έβγαλα άκρη με τους κινεζικους θερμοστατες κατεληξα στον Nest

Τώρα θα ξεκινήσω να ψάχνω για συναγερμό και τέντες. Έβγαλες κάποια άκρη εσύ με τις τέντες?

Αυτό που θέλω είναι όταν φυσάει να κλείνουν μόνες τους. Εκτός από somfy υπάρχει κανένας αισθητήρας που να δίνει εντολή αντίστοιχη εντολή σε iftt?

αν αντεχεις να δωσεις καμμια 300 ναι ο netatmo weather station μαζι με  το προσθετο αισθητηρακι του για τον αερα , αλλιως πας σε sonoff με συνδεση IFTTT και μαντεψια απο weather underground αλλα αν εχεις παραπανω απο 1 σε 4καναλο sonoff και θες να ανοιγουν διαδοχικα τοτε δεν κανει για σενα δυστηχως η μονη υπηρεσια που μπορουσε να τα κανει αυτα ηταν το stringify μαζι με το IFTTT αλλα μετα την εξαγορα του η μαμα εταιρια το κλεινει τον Ιουνιο οποτε .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kama28 είπε

αν αντεχεις να δωσεις καμμια 300 ναι ο netatmo weather station μαζι με  το προσθετο αισθητηρακι του για τον αερα , αλλιως πας σε sonoff με συνδεση IFTTT και μαντεψια απο weather underground αλλα αν εχεις παραπανω απο 1 σε 4καναλο sonoff και θες να ανοιγουν διαδοχικα τοτε δεν κανει για σενα δυστηχως η μονη υπηρεσια που μπορουσε να τα κανει αυτα ηταν το stringify μαζι με το IFTTT αλλα μετα την εξαγορα του η μαμα εταιρια το κλεινει τον Ιουνιο οποτε .....

Κατάλαβα.. Για τους αισθητήρες της Somfy έχει κανείς άποψη. Χρειάζομαι μόνο για αέρα, να μαζεύει την τέντα όταν φυσάει. Δουλεύουν καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, userAnon είπε

Κατάλαβα.. Για τους αισθητήρες της Somfy έχει κανείς άποψη. Χρειάζομαι μόνο για αέρα, να μαζεύει την τέντα όταν φυσάει. Δουλεύουν καλά?

αν θυμαμαι καλα το αισθητηρακι της somfy μπαινει μονο σε somfy μοτερ αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος συν οτι δεν ειναι smart αν εννοεις το aiolis το soliris νομιζω για να ειναι smart θελει την γεφυρα της somfy το tahoma αν θελεις ακριβεια δυστηχως κοστιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες. Εχω το Google Home Mini και σκεφτομουν να παρω το συγεκριμενο σετ ωστε να παιζει μουσικη το  Google Home μεσω Bluetooth σε αυτα.
Στο σιτε λεει οτι υποστηριζεται απο το Google Home , εσεις τι λετε ?

Creative Metallix Twin Pack

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Ξέρει κανείς αν αυτοί οι διακόπτες https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F312421147148 κάνουν για απλό μηχανισμό ηλεκτρικών παντζουριών; Τα δικά μου τώρα έχουν διπλό διακόπτη πάνω και κάτω.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, omega είπε

Καλημερες. Εχω το Google Home Mini και σκεφτομουν να παρω το συγεκριμενο σετ ωστε να παιζει μουσικη το  Google Home μεσω Bluetooth σε αυτα.
Στο σιτε λεει οτι υποστηριζεται απο το Google Home , εσεις τι λετε ?

Creative Metallix Twin Pack

οποιοδηποτε ηχειο εχει bluetooth μπορει να ελεγχθει απο google home δεν εχει θεμα

Στις 3/5/2019 στις 8:51 ΠΜ, m3ik0 είπε

Εσύ είσαι ο άνθρωπος μου. Με ποιο modem/router κρατάς σωστά και ωραία όλες αυτές τις συσκευές; Τρέχω παρόμοιο homekit set-up, όχι με τόσες πολλές συσκευές, αλλά θα γίνουν αργά ή γρήγορα. Οπότε η πρώτη επένδυση πρέπει να είναι το modem/router.

εχω τα ιδια και περισσοτερα απο τον φιλο ολο μου το σπιτι βασιζεται σε  εξυπνες συσκευες παιζουν ομως ρολο τρια πραγματα να δεχονται ifttt να εχεις καλη συνδεση και καλο εξοπλισμο αν θες να παιξεις με καλα παιχνιδια πας σε cisco , mikrotik και αλλο ενα με ενα σλαβικο ονομα που φτιαχνεται αμερικη (ναι ξερω περιεργο αλλα ειναι απο τις κορυφες) εχουν κορυφαιες επιδοσεις και ειναι για σοβαρους παικτες εγω σπιτι εχω ενα tp link archer αλλα οσο αναπτυσεται το σπιτι δεν κανει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα ραδιοενισχυτη παλιό κυρίως για να ακούμε Ραδιόφωνο που θέλω να κρατήσω με 2 απλά ηχεία οροφής. Θέλω να βρω  κάποιο ηχείο με αξιόλογο ήχο που να συνδέεται ο ενισχυτής και ιδανικά η τηλεόραση αλλά και το Google home ( όσο πιο μικρά γίνεται)

Έχετε κάποια οικονομική πρόταση Γιατί δεν έχω ιδέα?

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2019 στις 11:55 ΠΜ, slk200gr είπε

το δικο μου απο την μανα βγαινει με 3 partition ,ανεξαρτητη λειτουργια και με μια κεντρικη και το δικο μου (κωδικους οσους θελεις βαζεις αι απομονωνει οτι θελεις)

synag.jpg

οπου σαλονι ειναι το ισογειο (τωρα ειναι η καθαρηστρια μεσα οπου κινειται στους 2 οροφους οποτε το υπογειο μενει ενεργοποιημενο)

Εμένα είναι αρκετά διαφορετικό από ότι καταλαβαίνω.

Στο αρχικό μενου της εφαρμογής επιλέγεις ποιο σπίτι θες να ελεγξεις. Σε λίγες μέρες πχ που θα γίνει "online" και το σπίτι των γονιών μου (άλλη διεύθυνση) θα εμφάνίζεται εκεί.

Από εκεί και πέρα, ενώ σε εσένα φαίνονται και τα 3 partitions σε μία σελίδα, σε εμένα φαίνονται σε διαφορετικές. Σε περίπτωση που σε ενα από τα partitions υπαρχει μία ζώνη ανοιχτή τότε δεν σε αφήνει να οπλίσεις. Σου εμφανίζει μήνυμα που αν πατήσεις θα σου εμφανίσει τις ζώνες ώστε να απομονώσεις όποια θες. Το δικό μου δεν εχει ελληνικά αλλα δεν είναι και κάτι που με απασχολεί.

 

Δύο πραγματα με χαλασαν με την αλλαγή σε "online". 

1) Μέχρι τώρα αν κάποιος στο panel κατά λάθος αντί για μερική όπλιση (που απομονώνει τα radar) πατούσε ολική τότε, εφόσον δεν άνοιγε η εξώπορτα η όπλιση γύριζε μόνη της σε μερική. Τώρα όποτε οπλίζει απομακρυσμένα, δεν ανοίγει η πόρτα οπότε.... αυτό έπρεπε να απεργοποιηθεί. Βόλευε γιατί σε ένα από τα partitions μένει άτομο ηλικίας και.... λάθη γίνονται.

2) Δεν υπάρχει δυνατότητα μερικής όπλισης με άμεση ειδοποίηση. Υπάρχει η μερική όπλιση όπου βάζεις όταν ενα μέλος είναι εκτός σπιτιού.  Όταν ανοίξει η πόρτα μετράει κάποια δευτερόλεπτα για να βάλεις τον κωδικό, αλλιως χτυπάει. Αυτό λειτουργεί. Υπάρχει όμως και η μερική όπλιση που βάζεις όταν είναι όλοι μεσα. Οπότε όταν ανοιξει η πόρτα, χτυπάει αμέσως. Δυστυχώς αυτό μπαίνει μόνο χειροκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...