Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
46 λεπτά πριν, maximosm είπε

Και μάλλον εννοείς με linux έτσι?Θα κάνω μια δοκιμη με ένα netbook να του βάλω linux και θα δοκιμάσω ηρώς πάει και θα πράξω ανάλογα.Ίππαρχοι κάπου οδηγός να ακολούθησε κάποια βήματα?Πιο usb z-wave χρησιμοποιείς να συνδεθείς με συσκευές?

Home assistant πρέπει να τρέξεις. Στη σελίδα έχει οδηγίες πως να το εγκαταστήσεις σε υπολογιστή κλπ.

Z wave aeotec αλλά δεν το έχω δουλέψει ακόμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, @_zerocool είπε

Υπάρχει Eλλάδα ανεμηστήρας οροφής με Google Assistant? 

Αλήθεια, υπάρχει γενικά κάτι τέτοιο;;; Φαντάζομαι θα μπορεί να γίνει με κάποιον έξυπνο διακόπτη, ιδιοκατασκευή για οποιοδήποτε ανεμιστήρα κυκλοφορεί στην αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Αλήθεια, υπάρχει γενικά κάτι τέτοιο;;; Φαντάζομαι θα μπορεί να γίνει με κάποιον έξυπνο διακόπτη, ιδιοκατασκευή για οποιοδήποτε ανεμιστήρα κυκλοφορεί στην αγορά!

https://www.hunterfan.com/ceiling-fan-smart-home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα το θερμοστάτη της Nest. Μετά από 15 ημέρες ψάξιμο και ερωτήσεις είπα να πάρω αυτόν που θα έκανε σίγουρα αυτά που ήθελα αν και δεν είχα ανάγκη από κάτι τόσο έξυπνο και ας το πλήρωσα και παραπάνω από ότι θα ήθελα. 

Βασικές λειτουργίες + να ελέγχω τον θερμοσίφωνα. 

Και έρχεται 2 ημέρες μετά την παραγγελία η Google και λεει ότι δεν θα συνεργάζεται πλέον με IFTTT κλπ.

Τώρα είμαι σε δίλημμα να τον κρατήσω ή να τον επιστρέψω.

Θεωρώ ότι όλο και κάποιος τρόπος θα βρεθεί να μπορώ να τον ελέγχω με βάση άλλες συνθήκες (πχ geolocation). Τι λέτε?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα routine σε google home που τρέχει καθημερινά το πρωί και μου λέει καιρό, κίνηση κλπ πριν πάω για δουλειά και μεταξύ άλλων μου διαβάζει και τα events που έχω στο google calendar.

Ένα από αυτά τα events, το οποίο είναι και πάγιο αφού σχετίζεται με τη δουλειά μου, έχει ελληνικό τίτλο και όλους αυτούς τους μήνες που έχω το home mini το διαβάζει με "greeklish" προφορά (όπως θα έλεγε κάποιος αγγλόφωνος ελληνικές λέξεις περίπου).

Σήμερα λοιπόν ακούω το event με ΚΑΘΑΡΑ Ελληνικά και με διαφορετική φωνή φυσικά. Επειδή εκείνη τη στιγμή δεν ήμουν και πολύ κοντά στο ηχείο δεν ήμουν και 100% σίγουρος ότι άκουσα καλά, κι αφού προσπάθησα αρκετές φορές να αναπαράγω το ίδιο σενάριο με αποτυχία έπεισα τον εαυτό μου ότι τελικά δεν άκουσα καλά.

Πριν από λίγο που το ξαναδοκίμασα όμως... Success! To συγκεκριμένο event διαβάστηκε με Ελληνική φωνή! (Άρα άκουσα καλά και την πρώτη φορά)

Πιθανολογώ πως ετοιμάζονται για να φέρουν τα Ελληνικά σιγά - σιγά.

Επεξ/σία από Nighthunter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2019 στις 4:10 ΜΜ, userAnon είπε

Μόλις παρέλαβα το θερμοστάτη της Nest. Μετά από 15 ημέρες ψάξιμο και ερωτήσεις είπα να πάρω αυτόν που θα έκανε σίγουρα αυτά που ήθελα αν και δεν είχα ανάγκη από κάτι τόσο έξυπνο και ας το πλήρωσα και παραπάνω από ότι θα ήθελα. 

Βασικές λειτουργίες + να ελέγχω τον θερμοσίφωνα. 

Και έρχεται 2 ημέρες μετά την παραγγελία η Google και λεει ότι δεν θα συνεργάζεται πλέον με IFTTT κλπ.

Τώρα είμαι σε δίλημμα να τον κρατήσω ή να τον επιστρέψω.

Θεωρώ ότι όλο και κάποιος τρόπος θα βρεθεί να μπορώ να τον ελέγχω με βάση άλλες συνθήκες (πχ geolocation). Τι λέτε?

πως ελέγχεις τον θερμοσίφωνα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

πως ελέγχεις τον θερμοσίφωνα?!

Επειδή το σπίτι είναι καινούργιο, θα βάλουμε καλώδιο από τον θερμοστάτη στον πίνακα και εκεί ρελέ ωστε να μπορώ να τον ανοιγοκλείνω και χειροκίνητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, userAnon είπε

Επειδή το σπίτι είναι καινούργιο, θα βάλουμε καλώδιο από τον θερμοστάτη στον πίνακα και εκεί ρελέ ωστε να μπορώ να τον ανοιγοκλείνω και χειροκίνητα

Δεν ειμαι ηλεκτρολογος και δεν καταλαβαινω πως γινετε αυτο αλλα θα ρωτησω μηπως το κανω και εγω. Τωρα περναω καλωδια. Το ρευμα του θερμοσίφωνα θα περναει απο τον θερμοστατη ή ο δικος σου θερμοσιφωνας εχει καποια λειτουργία να παιρνει εντολες απο θερμοστατη? Εχω παλιο θερμοσιφωνα δεν ξερω αν γινετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηλεκτρολογική ερώτηση αν ξέρει κάποιος. 

 

Στο σπιτι των γονιών υπαρχει ενα κλιματιστικο 24αρι σε ενισχυμένη πρίζα κλπ. Η πρίζα αυτή είναι 10 πόντους από μια βιβλιοθήκη που είναι ιδανικό μέρος για να τοποθετηθεί ένα rm mini 3 που έχω. Ίσως και μια foscam c1.

Μπορώ να βάλω στην πρίζα ένα πολυπριζο και να συνδέσω εκε ι το κλιματιστικό ή θα πάρουμε καμία φωτια;

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

Δεν ειμαι ηλεκτρολογος και δεν καταλαβαινω πως γινετε αυτο αλλα θα ρωτησω μηπως το κανω και εγω. Τωρα περναω καλωδια. Το ρευμα του θερμοσίφωνα θα περναει απο τον θερμοστατη ή ο δικος σου θερμοσιφωνας εχει καποια λειτουργία να παιρνει εντολες απο θερμοστατη? Εχω παλιο θερμοσιφωνα δεν ξερω αν γινετε. 

Επειδή και εγώ δεν είμαι ηλεκτρολόγος δεν θυμάμαι ακριβώς την συνδεσμολογία που μου είπε ο ηλεκτρολόγος μου. Λογικά το σήμα θα φεύγει από τον θερμοστατη και θα πηγαίνει στο ρελε που θα προσθέσουμε. Εκεί θα κάνει και κάτι ακόμα (δεν θυμάμαι τι) ώστε να μπορεί να ανάβει και χειροκινητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, userAnon είπε

Επειδή και εγώ δεν είμαι ηλεκτρολόγος δεν θυμάμαι ακριβώς την συνδεσμολογία που μου είπε ο ηλεκτρολόγος μου. Λογικά το σήμα θα φεύγει από τον θερμοστατη και θα πηγαίνει στο ρελε που θα προσθέσουμε. Εκεί θα κάνει και κάτι ακόμα (δεν θυμάμαι τι) ώστε να μπορεί να ανάβει και χειροκινητα

Μήπως σε βοηθήσει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, userAnon είπε

Επειδή και εγώ δεν είμαι ηλεκτρολόγος δεν θυμάμαι ακριβώς την συνδεσμολογία που μου είπε ο ηλεκτρολόγος μου. Λογικά το σήμα θα φεύγει από τον θερμοστατη και θα πηγαίνει στο ρελε που θα προσθέσουμε. Εκεί θα κάνει και κάτι ακόμα (δεν θυμάμαι τι) ώστε να μπορεί να ανάβει και χειροκινητα

Μαλλον οπλιζει το ρελε που ειναι στον πινακα. Θα το τσεκάρω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...