Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Το σκέφτηκα και γω αυτό από κάτω, αλλά να πάω ν αγοράσω τώρα router μόνο γι αυτό μου φαίνεται χαζό, απλά κούμπωσα στα φωτιστικά κανονικές λάμπες και θα κάνω υπομονή μέχρι τις 11..

Το σημαντικότερο επειδή πάλι δεν κατάλαβα, η ενδεδειγμένη χρήση τους ποια είναι? Πώς ανοίγω φως δηλαδή, απ το dimmer?

Δεν είπαμε να πας να αγοράσεις. Αν είχες κανένα παλιό να κάθεται. Και όντως η τόσο μεγάλη καθυστέρηση είναι περιεργη εφόσον μιλάμε για ΟΤΕ. Συνήθως σε 3-4 μέρες είσαι οκ με οτε.

 

Οι hue από ότι έχω διαβάσει είναι φτιαγμένες για να ειναι συνεχώς στο ρεύμα και να τις λειτουργεις από το dimmer ή από το app. Για 10 μέρες δεν θα έχει θέμα να τις ανοιγοκλεινεις από τον διακοπτη αλλά η κυρία χρήση τους θα είναι αλλιώς όταν βάλεις ίντερνετ. 

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Δεν είπαμε να πας να αγοράσεις. Αν είχες κανένα παλιό να κάθεται. Και όντως η τόσο μεγάλη καθυστέρηση είναι περιεργη εφόσον μιλάμε για ΟΤΕ. Συνήθως σε 3-4 μέρες είσαι οκ με οτε.

Οι hue από ότι έχω διαβάσει είναι φτιαγμένες για να ειναι συνεχώς στο ρεύμα και να τις λειτουργεις από το dimmer ή από το app. Για 10 μέρες δεν θα έχει θέμα να τις ανοιγοκλεινεις από τον διακοπτη αλλά η κυρία χρήση τους θα είναι αλλιώς όταν βάλεις ίντερνετ. 

Τόσο μου είπαν από τον ΟΤΕ τι να κάνω ρε παιδιά, πιστεύετε εγώ δεν το ήθελα σε 3-4 μέρες? Θα τους ξαναπάρω να πιέσω λίγο τα πράγματα μπας και..

Εντάξει είχα καβάτζα κάποιες λάμπες, οπότε δεν είναι πρόβλημα αυτό.

Άρα έχω το διακόπτη του σπιτιού πάντα αναμμένο και το άνοιξε/κλείσε και ότι άλλο θέλω το κάνω απ το dimmer ή απ το κινητό μέσω του app. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Τόσο μου είπαν από τον ΟΤΕ τι να κάνω ρε παιδιά, πιστεύετε εγώ δεν το ήθελα σε 3-4 μέρες? Θα τους ξαναπάρω να πιέσω λίγο τα πράγματα μπας και..

Εντάξει είχα καβάτζα κάποιες λάμπες, οπότε δεν είναι πρόβλημα αυτό.

Άρα έχω το διακόπτη του σπιτιού πάντα αναμμένο και το άνοιξε/κλείσε και ότι άλλο θέλω το κάνω απ το dimmer ή απ το κινητό μέσω του app. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Αν μιλάμε για VDSL ίσως να είσαι σε περιοχή που οι καμπίνες δεν ανήκουν στον ΟΤΕ αλλά σε κάποιον εναλλακτικό πάροχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, TLabri είπε

Παιδια να κανω μια ερωτηση.. Αν φερω απο Αγγλια το google assistant θα λειτουργει κανονικα Ελλαδα?

Έχω φέρει το hub από Αγγλία, μιά χαρά λειτουργεί αλλά θέλει αντάπτορα για την πρίζα.  Ένα μίνι το πήρα από Γερμανία - θέλει να αλλάξεις την γλώσσα κατά την εγκατάσταση γιατί ξεκινάει με γερμανικά αλλά η πρίζα του είναι σούκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Αν μιλάμε για VDSL ίσως να είσαι σε περιοχή που οι καμπίνες δεν ανήκουν στον ΟΤΕ αλλά σε κάποιον εναλλακτικό πάροχο. 

Χολαργό ξέρουμε ποιος τον έχει αναλάβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papars είπε

Έχω φέρει το hub από Αγγλία, μιά χαρά λειτουργεί αλλά θέλει αντάπτορα για την πρίζα.  Ένα μίνι το πήρα από Γερμανία - θέλει να αλλάξεις την γλώσσα κατά την εγκατάσταση γιατί ξεκινάει με γερμανικά αλλά η πρίζα του είναι σούκο.

Σκεφτομαι να φερω το μεσαιο μεγεθος λογικα δν θα εχω κανενα θεμα λειτουργιας περα απο την πριζα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TLabri είπε

Σκεφτομαι να φερω το μεσαιο μεγεθος λογικα δν θα εχω κανενα θεμα λειτουργιας περα απο την πριζα ετσι?

Οχι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2019 στις 6:22 ΠΜ, SakafliaC είπε

Ερώτηση χαζή λογικά.

Της αγόρασα ήδη, αλλά επειδή μόλις μετακόμισα δε μου χει συνδέσει ακόμα ο ΟΤΕ το τηλέφωνο σπίτι, άρα δεν έχω και internet.

Θα μπορώ μέχρι να με συνδέσουν να τις χρησιμοποιώ σαν κανονικές λάμπες σωστά?

επειδη απο οτι καταλαβαινω εχουν συνδεθει σε κοινους διακοπτες φυσικα δεν εχει να λεει οτι επειδη δεν εχουμε ιντερνετ δεν εχουμε κ φως

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kama28 είπε

επειδη απο οτι καταλαβαινω εχουν συνδεθει σε κοινους διακοπτες φυσικα δεν εχει να λεει οτι επειδη δεν εχουμε ιντερνετ δεν εχουμε κ φως

Δεν τους συνέδεσα ακόμα, καθώς μου είπαν παραπάνω ότι με χρήση μέσω του διακόπτη μειώνεται σημαντικά η διάρκεια ζωής τους.

Οπότε έβαλα απλές λάμπες μέχρι να ρθουν απ τον ΟΤΕ να με συνδέσουν.

Απλά μου φαίνεται κάπως μετά να ψάχνεις με το που μπαίνεις σπίτι το dimmer για ν ανοίξεις το φως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Δεν τους συνέδεσα ακόμα, καθώς μου είπαν παραπάνω ότι με χρήση μέσω του διακόπτη μειώνεται σημαντικά η διάρκεια ζωής τους.

Οπότε έβαλα απλές λάμπες μέχρι να ρθουν απ τον ΟΤΕ να με συνδέσουν.

Απλά μου φαίνεται κάπως μετά να ψάχνεις με το που μπαίνεις σπίτι το dimmer για ν ανοίξεις το φως..

Μπορείς να το στερεώσεις με Velcro δίπλα στον κλασικό διακόπτη των φώτων στον τοίχο. 

Μετά μπορείς να το παίρνεις  από εκεί και να το έχεις μαζί σου σαν telecontrol. 

Η παίρνεις ενα ακόμη, να βρίσκεται σε κάποιο τραπέζι (καθιστικό, κουζίνα κλπ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Μπορείς να το στερεώσεις με Velcro δίπλα στον κλασικό διακόπτη των φώτων στον τοίχο. 

Μετά μπορείς να το παίρνεις  από εκεί και να το έχεις μαζί σου σαν telecontrol. 

Η παίρνεις ενα ακόμη, να βρίσκεται σε κάποιο τραπέζι (καθιστικό, κουζίνα κλπ). 

Εγώ το έχω μόνιμα κολλημένο στον τοίχο δίπλα στον διακόπτη. Αλλά κτγμ με το να ελέγχεις με dimmer τα έξυπνα φώτα χάνουν το μισό τους νόημα. Ένα έξυπνο σπίτι πρέπει να κάνει πράγματα χωρίς να του δίνεις διαρκώς οδηγίες. Έχω φτιάξει διάφορους αυτοματισμούς (πχ να ανάβουν το πρωί τα φώτα του σαλονιού πριν ξυπνήσω, να ανάβουν αυτόματα όταν μπαίνω σπίτι και να σβήνουν όταν φεύγω, να ανάβουν με τη δύση του ήλιου κλπ) έτσι ώστε χρησιμοποιώ το dimmer μια φορά την μέρα το πολύ. Έχω και ένα google home mini να τα λειτουργώ και με φωνητικές εντολές αν χρειάζεται αλλά και αυτό το χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gippas είπε

Εγώ το έχω μόνιμα κολλημένο στον τοίχο δίπλα στον διακόπτη. Αλλά κτγμ με το να ελέγχεις με dimmer τα έξυπνα φώτα χάνουν το μισό τους νόημα. Ένα έξυπνο σπίτι πρέπει να κάνει πράγματα χωρίς να του δίνεις διαρκώς οδηγίες. Έχω φτιάξει διάφορους αυτοματισμούς (πχ να ανάβουν το πρωί τα φώτα του σαλονιού πριν ξυπνήσω, να ανάβουν αυτόματα όταν μπαίνω σπίτι και να σβήνουν όταν φεύγω, να ανάβουν με τη δύση του ήλιου κλπ) έτσι ώστε χρησιμοποιώ το dimmer μια φορά την μέρα το πολύ. Έχω και ένα google home mini να τα λειτουργώ και με φωνητικές εντολές αν χρειάζεται αλλά και αυτό το χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο.

Καταλαβαίνω.... αλλά το dimmer έχει σκοπό να εξυπηρετεί τους χρήστες που δεν θέλουν να είναι συνέχεια στο κινητό ή δεν έχουν πρόσβαση σε αυτό. 

Αυτό (όπως είπες) δεν ακυρώνει τους αυτοματισμούς από κάποια εφαρμογή. Επίσης όλοι ξέρουμε, ότι το WAF factor εκτινάσσεται όταν τα φώτα μπορούν να λειτουργήσουν και εκτός εφαρμογής. 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Δεν τους συνέδεσα ακόμα, καθώς μου είπαν παραπάνω ότι με χρήση μέσω του διακόπτη μειώνεται σημαντικά η διάρκεια ζωής τους.

Οπότε έβαλα απλές λάμπες μέχρι να ρθουν απ τον ΟΤΕ να με συνδέσουν.

Απλά μου φαίνεται κάπως μετά να ψάχνεις με το που μπαίνεις σπίτι το dimmer για ν ανοίξεις το φως..

αυτα περι διαρκειας ζωης δεν τα λαβαινω υποψην καθοτι δεν νομιζω να υπαρχει καποιος μεσα στο φορουμ π να μπορει να το αποδειξει εμπρακτως αυτο , εχω απο το 2016 συνδεδεμενες λαμπες σε κοινους διακοπτες και δεν εχει παρατηρηθει το παραμικρο εκτος κι αν εχουμε καποιον ειδημων απο την PHILIPS εδω μεσα και μπορει να μ το αποδειξει αυτο , απλα ολοι θελουν να εχουν μια γνωμη παραπανω λανθασμενη η μη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2019 στις 3:34 ΜΜ, Jiakometi είπε

Καταλαβαίνω.... αλλά το dimmer έχει σκοπό να εξυπηρετεί τους χρήστες που δεν θέλουν να είναι συνέχεια στο κινητό ή δεν έχουν πρόσβαση σε αυτό. 

Αυτό (όπως είπες) δεν ακυρώνει τους αυτοματισμούς από κάποια εφαρμογή. Επίσης όλοι ξέρουμε, ότι το WAF factor εκτινάσσεται όταν τα φώτα μπορούν να λειτουργήσουν και εκτός εφαρμογής. 😏

Μα οι αυτοματισμοί περισσότερο για αυτούς τους χρήστες είναι. Ούτε εγώ ούτε η κοπέλα μου δε χρησιμοποιούμε ποτέ το κινητό για να αναβοσβήνουμε φώτα. Έχουμε βέβαια και ένα google home και η δικιά μου την έχει καταβρεί να της δίνει εντολές για τα φώτα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...