Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^^^

Λειτουργία aller retour ειναι

 

 

12 λεπτά πριν, papars είπε

Βλέπω το νέο sonoff που δουλεύει με διακόπτη ...

https://www.banggood.com/SONOFF-Mini-Smart-Home-Control-Switch-Module-Can-Work-With-An-External-Switch-p-1484758.html

Βέβαια θέλει ουδέτερο.

Από την άλλη πλευρά το έχω κάνει αυτό με το απλό το sonoff - έχω συνδέσει το μπουτόν (πάνω στην πλακέτα) με τον διακόπτη του τοίχου.

Αυτό βέβαια ίσως δουλεύει με διακόπτη On/off και όχι push on που έχω βάλει εγώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, papars είπε

Βλέπω το νέο sonoff που δουλεύει με διακόπτη ...

https://www.banggood.com/SONOFF-Mini-Smart-Home-Control-Switch-Module-Can-Work-With-An-External-Switch-p-1484758.html

Βέβαια θέλει ουδέτερο.

Από την άλλη πλευρά το έχω κάνει αυτό με το απλό το sonoff - έχω συνδέσει το μπουτόν (πάνω στην πλακέτα) με τον διακόπτη του τοίχου.

Αυτό βέβαια ίσως δουλεύει με διακόπτη On/off και όχι push on που έχω βάλει εγώ.

Λογικα ειναι αντίστοιχο των shelly. Μονο εκει υπάρχουν λύσεις και για διπλούς διακοπτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2019 στις 1:13 ΜΜ, _filippos_ είπε

Λιγάκι αδύνατον μια ηλεκτρική συσκευή να μην εχει Line/Neutral 
Το πιο πιθανό είναι ο ηλεκτρολόγος να μην εχει περάσει τον ουδέτερο στις παλιές μπρίζες (όπως συμβαινει με τους διακόπτες φωτισμου σε παλιές εγκαταστάσεις)
Ίσως χρειαστεί να περάσεις γραμμή ουδέτερου... 
Καλύτερα να συμβουλευτείς ηλεκτρολόγο γιατί οποιαδήποτε παρέμβαση απο μη-επαγγελματία σε υψηλή τάση μπορεί να ειναι θανατηφόρα 

σορρυ εχω δει  μπριζα να δουλευει χωρις γειωση αλλα χωρις ουδετερο δεν δουλευει καμμια συσκευη οποτε μπριζα χωρις ουδετερο δεν υπαρχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kama28 είπε

σορρυ εχω δει  μπριζα να δουλευει χωρις γειωση αλλα χωρις ουδετερο δεν δουλευει καμμια συσκευη οποτε μπριζα χωρις ουδετερο δεν υπαρχει

θεωρητικά θα μπορούσε να δουλέψει με την γείωση...αλλά αυτό θα τους έστελνε όλους στον άλλο κόσμο :) και απαγορεύεται αυστηρά από τους κανονισμούς (όπως και να κάνεις γείωση σε μεταλλικό σώμα, με τον ουδέτερο)

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, djuan1988 είπε

Έχει πάρει κάποιος Wyze cam από Amazon; 

Δουλεύει κανονικά στη χώρα μας;

Έχω μια βδομάδα που το πήρα απο amazon αμερικής. Δουλεύει απροβλημάτιστα αν και παρατηρώ πως σε ποιότητα η εικόνα του δεν ειναι τόσο καλή όσο του foscam 720p.
Αλλά για την τιμή του ειναι παρα πολύ καλή κάμερα όπως και η εφαρμογή που το συνοδεύει. Εγώ βεβαια το χρησιμοποιώ με το home assistant.
Μάλιστα η κάμερα μου ήρθε μέσα σε μια βδομάδα με +8€ για εκτελωνισμό.
Το μονο αρνητικό ειναι η usb μπρίζα που ειναι αμερικάνικου τύπου αλλά υπάρχουν λυσεις γι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Έχω μια βδομάδα που το πήρα απο amazon αμερικής. Δουλεύει απροβλημάτιστα αν και παρατηρώ πως σε ποιότητα η εικόνα του δεν ειναι τόσο καλή όσο του foscam 720p.
Αλλά για την τιμή του ειναι παρα πολύ καλή κάμερα όπως και η εφαρμογή που το συνοδεύει. Εγώ βεβαια το χρησιμοποιώ με το home assistant.
Μάλιστα η κάμερα μου ήρθε μέσα σε μια βδομάδα με +8€ για εκτελωνισμό.
Το μονο αρνητικό ειναι η usb μπρίζα που ειναι αμερικάνικου τύπου αλλά υπάρχουν λυσεις γι αυτο.

Πήρες την V1 σωστά; 

Edit

Έβαλα στο καλάθι το πακέτο με το Wyze Sense και γράφει ότι είναι η V2.

 

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Πήρες την V1 σωστά;

Πήρα αυτή εδώ αλλά τώρα παρατηρώ πως τα έξοδα αποστολης και import fee είναι στα 16$
εχω την εντύπωση πως ηταν πιο φθηνα οταν το πήρα.
Γλυκοκοιτάζω κι άλλη μια για αργότερα.

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Πήρα αυτή εδώ αλλά τώρα παρατηρώ πως τα έξοδα αποστολης και import fee είναι στα 16$
εχω την εντύπωση πως ηταν πιο φθηνα οταν το πήρα.
Γλυκοκοιτάζω κι άλλη μια για αργότερα.

Έχεις Android ή iOS; 

Διότι τα πρόσφατα σχόλια για την Android εφαρμογή τους δεν είναι και τα καλύτερα. 

Σκέφτομαι να αγοράσω 2 πακέτα Wyze + Sensors στα USD 133.70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Έχεις Android ή iOS; 

Διότι τα πρόσφατα σχόλια για την Android εφαρμογή τους δεν είναι και τα καλύτερα. 

Σκέφτομαι να αγοράσω 2 πακέτα Wyze + Sensors στα USD 133.70.

Εχω κ τα δυο.
Την ημερα που μου ηρθε η καμερα είχε outage το appstore κ δεν μπορουσα να κατεβασω την εφαρμογη στο iphone οποτε εκανα την διαδικασια στο android.
Δεν αντιμετώπισα κάποιο προβλημα ουτε με την εγγραφη ουτε με την χρηση της εφαρμογης στο android.
Ούτε στο ios. Πλεον απο home assistant την χρησιμοποιώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Εχω κ τα δυο.
Την ημερα που μου ηρθε η καμερα είχε outage το appstore κ δεν μπορουσα να κατεβασω την εφαρμογη στο iphone οποτε εκανα την διαδικασια στο android.
Δεν αντιμετώπισα κάποιο προβλημα ουτε με την εγγραφη ουτε με την χρηση της εφαρμογης στο android.
Ούτε στο ios. Πλεον απο home assistant την χρησιμοποιώ.

Για το hassio της πέρασες άλλο firmware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, elvor είπε

Για το hassio της πέρασες άλλο firmware;

H Wyze έχει βγαλει το δικο της ξεχωριστό firmware με υποστηριξη rtsp.
Τις οδηγίες τις εχει στην σελίδα της. Δεν ειναι κατι δυσκολο το flasharisma. 
Απορώ που δεν το συμπεριλαμβάνει στο εργοστασιακό της firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την c1 την έχω περίπου μήνα. Μέτρο σύγκρισης δεν έχω αλλά θα σου πω τι μου άρεσε. Η νυχτερινή της λήψη είναι πολύ καλή. Δίνει δυνατότητα αποθήκευσης της καταγραφής στο cloud της εταιρίας εφόσον ανιχνεύσει κατι (ήχο ή κίνηση). Αυτό είναι πολύ βολικό και για 1 χρόνο είναι δωρεάν. Βέβαια χάνει 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι να ξεκινήσει να γράφει. Η ποιότητα της για 720p είναι ικανοποιητική. Εγώ την έχω συνδεδεμένη με το surveillance station στο Synology nas για καταγραφή και συνδέθηκε απίστευτα εύκολα.

 

Στα αρνητικά της θα έβαζα ότι σε κλειστό σπίτι μερικές φορές δίνει λανθασμένα ένδειξη για κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...