Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό εννοώ. Δεν παίζει το alle-retour αλλάζοντας μόνο τον ένα διακόπτη.  Θέλει να ασχοληθείς και θέλει διακόπτη με RF για να κάνεις αυτό που περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει κανείς λάμπες tp-link; Είναι αξιόπιστες; 

Θέλω δύο λάμπες μόνο. Η πρώτη να ανάβει το ηλιοβασίλεμα και να σβήνει στις 00:00 και η δεύτερη να ανάβει το ηλιοβασίλεμα, στις 00:00 να ρίχνει τη φωτεινότητα στο 10% πχ και να σβήνει στην ανατολή. 

Μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο;

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται παιδια, αποφασισα να κανω μια ερωτηση μιας και δεν ειναι τοσο δημοφιλες εδω μεσα. Φτιαχνω το σπιτι απο την αρχη, γρεμισματα κλπ, ειναι τρια επιπεδα και με την ευκαιρια θα ηθελα να το κανω και ολο εξυπνο.

Πραγματα που θα ηθελα ειναι

  • φωτα σε ολους τους χωρους.
  • καλοριφερ-θερμοστατης κεντρικος αλλα και στα δωματια ξεχωριστα.
  • αισθητηρες για κατασταση παραθυρων (ανοιχτο, κλειστο, σπασιμο τσαμιου)
  • αιρ κοντισιον (θα αγοραστουν καινουργια)
  • πατσουρια(ρολλα) - (θα αγοραστουν καινουργια)
  • συναγερμος
  • καμερες

Ισως και κατι αλλο να μου διαφευγει αλλα λιγο πολυ ολα. Και τωρα ερχεται το ερωτημα. εχω κανει λιστες με διαφορα κομπονεντς που θα επερνα και υποστιριζονται απο ιτφφ ΗΟΜΕ ασσισταντ κλπ, αλλα λογω χρονου και μονο σκεφτομουν λυσεις οπως ΚΝΧ η ΛΕΧΟΝΕ και σιγουρα υπαρχουν και αλλες. Εχει κανενασ παρομοια εμπειρια ? Επισης γνωριζει κανενας κανενα δοκιμασμενο συνεργατη/εταιρια που μπορει να αναλαβει μια τετοια δουλεια στην περιοχη θεσσαλονικης ?

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω μια ερωτηση εχει κανεις στο σπιτι του tablet στην υποδοχη και οταν μπανει μεσα παταει ξερω εγω να ενεργοποιηση  τα φωτα και αν ναι πιο προγραμμα εχει.

εγω μπορει να βαλω home assistant η openhab ποιο ειναι καλυτερο απο αυατα τα δυο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πάρει για το σπιτι wifi διακόπτες σαν τους παρακάτω. Έχει βρει κανείς πριζες αντίστοιχης αισθητικής wifi ή όχι?

Σκέφτομαι οτι οι απλές πρίζες θα είναι αρκετά ξεκάρφωτες στον χώρο. δεν με ενδιαφέρει να είναι wifi

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Εχω πάρει για το σπιτι wifi διακόπτες σαν τους παρακάτω. Έχει βρει κανείς πριζες αντίστοιχης αισθητικής wifi ή όχι?

Σκέφτομαι οτι οι απλές πρίζες θα είναι αρκετά ξεκάρφωτες στον χώρο. δεν με ενδιαφέρει να είναι wifi

Ευχαριστώ 

εχεις βαλει φωτο? δεν φαινεται κατι

 

χτες παρελάβα απο bangood εναν sonoff touch που ειχα παραγγειλει για δοκιμη.

δουλεψε αμεσως μεσω ewlink και alexa, πολυ ευκολος ο συνδυασμος τους

κουτι θελει σιγουρα αλλαγη δεν σφηνωνει στα στρογγυλα που εχουμε (εχω παρει με βιδες)

σαν μεγεθος ο διακοπτης ειναι huge, εμενα εχει μπριζα απο κατω και την καπελωνει, ειναι ενα θεμα αυτο

 

τωρα θελω να παραγγειλω και εναν aqara γτ μου φαινεται πιο ομορφος σαν διακοπτης, ΑΛΛΑ δεν βγαζω ακρη με το ποιος μου κανει και θελω βοηθεια

βρισκω στο bangood 3  διακοπτες.

https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Aqara-Wireless-Smart-Remote-Control-Switch-International-Version-Smart-Home-p-1341453.html?rmmds=search&ID=521033&cur_warehouse=CN

2https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Aqara-Smart-Wall-Switch-Zig_bee-Version-Smart-Home-Remote-Controller-p-1153555.html?rmmds=search&ID=521033&cur_warehouse=CN

3https://www.banggood.com/Xiaomi-Aqara-Neutral-Line-Type-Remote-Control-Switch-Home-Light-Controller-Intelligent-Wall-Switch-p-1316484.html?rmmds=search&ID=521034&cur_warehouse=CN

ο 1 και ο 2 ειναι ασυρματοι και θελουν το xiaomi gateway για να δουλεψουν λεει

ο 3 θελει ουδετερο και δεν αναφερει κατι για xiaomi gateway.

επειδη ειμαι ασχετος τωρα εγω πχ θελω να στησω το home assistant μου με zigbee και να δουλευω τους διακοπτες και τα υπολοιπα μου μεσω αυτων και μονο.

γινεται μονο μεσω του 3?

αν παρω τον 1 η τον 2 θελω home assistant zigbee ΚΑΙ xiaomi gateway??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostass__ είπε

εχεις βαλει φωτο? δεν φαινεται κατι

χτες παρελάβα απο bangood εναν sonoff touch που ειχα παραγγειλει για δοκιμη.

δουλεψε αμεσως μεσω ewlink και alexa, πολυ ευκολος ο συνδυασμος τους

κουτι θελει σιγουρα αλλαγη δεν σφηνωνει στα στρογγυλα που εχουμε (εχω παρει με βιδες)

σαν μεγεθος ο διακοπτης ειναι huge, εμενα εχει μπριζα απο κατω και την καπελωνει, ειναι ενα θεμα αυτο

τωρα θελω να παραγγειλω και εναν aqara γτ μου φαινεται πιο ομορφος σαν διακοπτης, ΑΛΛΑ δεν βγαζω ακρη με το ποιος μου κανει και θελω βοηθεια

βρισκω στο bangood 3  διακοπτες.

https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Aqara-Wireless-Smart-Remote-Control-Switch-International-Version-Smart-Home-p-1341453.html?rmmds=search&ID=521033&cur_warehouse=CN

2https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Aqara-Smart-Wall-Switch-Zig_bee-Version-Smart-Home-Remote-Controller-p-1153555.html?rmmds=search&ID=521033&cur_warehouse=CN

3https://www.banggood.com/Xiaomi-Aqara-Neutral-Line-Type-Remote-Control-Switch-Home-Light-Controller-Intelligent-Wall-Switch-p-1316484.html?rmmds=search&ID=521034&cur_warehouse=CN

ο 1 και ο 2 ειναι ασυρματοι και θελουν το xiaomi gateway για να δουλεψουν λεει

ο 3 θελει ουδετερο και δεν αναφερει κατι για xiaomi gateway.

επειδη ειμαι ασχετος τωρα εγω πχ θελω να στησω το home assistant μου με zigbee και να δουλευω τους διακοπτες και τα υπολοιπα μου μεσω αυτων και μονο.

γινεται μονο μεσω του 3?

αν παρω τον 1 η τον 2 θελω home assistant zigbee ΚΑΙ xiaomi gateway??

Για τους 1 και 2 αν πάρεις το conbee 2 ή κάτι αντίστοιχο δεν χρειάζεται gateway. Αλλά αφού θέλεις zigbee λογικά θα το πάρεις. Για τον 3 ούτε πάλι θέλεις gateway. Κάποιος είχε πει ότι υπάρχει και χωρίς ουδέτερο αλλά στο banggood εγώ δεν μπορώ να τον βρω. Ίσως αν τους στείλεις σε live chat σου πουν αν έχουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, userAnon είπε

Εχω πάρει για το σπιτι wifi διακόπτες σαν τους παρακάτω. Έχει βρει κανείς πριζες αντίστοιχης αισθητικής wifi ή όχι?

Σκέφτομαι οτι οι απλές πρίζες θα είναι αρκετά ξεκάρφωτες στον χώρο. δεν με ενδιαφέρει να είναι wifi

Ευχαριστώ 

ξεχασα το λινκ...

οι διακόπτες είναι αυτοί και ψάχνω για πρίζες που να ταιριάζουν.. και ας μην είναι wifi

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07L5M26JM?pf_rd_p=330fbd82-d4fe-42e5-9c16-d4b886747c64&pf_rd_r=C8Z6Q5F97ZA5S326EF04

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα ,

καμια πατεντα για αυτοματο ποτισμα ,

αυτο που φοβαμαι σε κατι τετοιο ,επειδη η βρυση θα ειναι μονιμα ανοικτη,μηπως εχουμε κανα ατυχημα.

Αν βαλω στο κατω πλακακι κατι  τετοιο ,    https://www.banggood.com/Xiaomi-Aqara-Smart-Water-Detector-Alarm-Sensor-Flooding-Sensor-Remote-Alarm-with-APP-p-1174770.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN  

θα παιξει ,πχ για ειδοποιησεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, takinio είπε

Kαλησπερα ,

καμια πατεντα για αυτοματο ποτισμα ,

αυτο που φοβαμαι σε κατι τετοιο ,επειδη η βρυση θα ειναι μονιμα ανοικτη,μηπως εχουμε κανα ατυχημα.

Αν βαλω στο κατω πλακακι κατι  τετοιο ,    https://www.banggood.com/Xiaomi-Aqara-Smart-Water-Detector-Alarm-Sensor-Flooding-Sensor-Remote-Alarm-with-APP-p-1174770.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN  

θα παιξει ,πχ για ειδοποιησεις?

Τι ατύχημα; 1 ηλεκτροβάνα θα βάλεις καλή, την οποία θα τηλεχειρίζεσαι με 1 εντολή. Δεν είναι κάτι τραγικό. Καλό και το flood sensor, για ειδοποίηση μηπως και...

(δηλαδή, δεν θα κάνεις κάτι πιο επικίνδυνο από τα αυτόματα ποτίσματα με μπαταρία που κυκλοφορούν ευρέως...προσοχή μόνο στα ρεύματα στην ηλεκτροβάνα)

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω το φορουμ

Δεν γνωριζα οτι υπαρχει αντιστοιχο thread για smart home

Σε μια επαρχιακη κατοικια εχει στηθει το επιχειρημα του smart home και απο εμενα εδω και αρκετο διαστημα.
Ο εξοπλισμος αποτελειται απο αρκετη ποικιλια. Εχουμε και λεμε (μαζι με μερικα σχολια, κουβεντα να γινεται!):

φωτισμος

1 LIFX Colour 1000 [ντροπιαζει τις yeelight. Ωραια χρωματικη απόδοση. Χρησιμοποιείται σε ενα φωτιστικο δαπεδου με συνδυασμό αρκετων σεναριων μεσω IFTTT. Την ειχα παρει σε black friday παμφθηνα]

1 lifx white 800  [καταπληκτικη λαμπα, ωρες αποχρωσεις του λευκου και καλη δυνατοτητα να dimmarei αρκετα χαμηλα. Στα μειονεκτηματα οτι δεν ειναι bug free και εχει μαζεψει αρκετα ζουζουνια μεσα της]

2 yeelight led white 1ης γενιας (600lumen , 8watt) [λογο της κακης αποδοσης ειναι ιδανικη για κανα φωτιστικο δαπεδου η καμια εξωπορτα. Τιποτα ιδιαιτερο]

2 YLDP02YL colour (600lumen, 9watt) [ κακη. Οι χρωματικες αποδοσεις της ειναι αστειες. Δεν μπορει να αποδωσει σωστα αρκετα χρωματα. Συγκριτικα με τις lifx μοιαζει με λαμπα απο τα jumbo]

1 Yeelight YLXD01YL 320 28W (2000lumen) [ το καμαρι του σπιτιου,εγκατεστημενη σε κουζινα. Καταπληκτικο φωτιστικο, απιστευτα δυνατο με τρομερη χρωματικη αποδοση λευκου (95ra), τοσο δυνατη που τη λειτουργω σε 60-80%. Αγαπη μεγαλη και πανευκολη στην εγκατασταση.

3 ikea tradfri 003.182.92 GU10 [σποτακια σε οροφη σαλονιου. Δουλευουν ευχαριστα και εχουν 3 προκαθορισμενες ρυθμισεις θερμοκρασιας λευκου. Το λευκο ειναι ακραιο λευκο, το θερμο ειναι λες και εισαι σε ψησταρια της γειτονιας σου και το μεσαιο ειναι η μονιμη επιλογη]

1TRADFRI λαμπτήρας LED E14 400 lumen [ με δυνατοτητα  ρυθμισης θερμοκρασιας λευκου. Μια χαρα κανει τη δουλεια της δεδομενου οτι ειναι φωτιστικο κομοδινου. Συχνα πυκνα χανει την επικοινωνια με το gateway της ικεα οποτε δεν υπακουει]

1 TRADFRI λαμπτήρας LED E14 400 lumen [οτι εχω γραψει για τη παραπανω λαμπα χωρις τη δυνατοτητα ρυθμισης της θερμοκρασιας του λευκου]

λοιπα :

1 nest 2nd generation θερμοστατης. The ultimate weapon. Πανεμορφος. Εξυπνος. Δεν εχω πολλα να γραψω. Ειχε μαθει τις συνηθειες μας και ανοιγε/εκλεινε αυτοματα. Ωραια και τα μηναια report μεσω εμαιλ. Δυστυχως λογο αποξήλωσης του λεβητα πετρελαιου και μελλοντικης αναβαθμισης με αντλια θερμοτητας, μαλλον δεν θα εγκατασταθεί ξανα εκτος εαν βρουμε τροπο και συνεργαστει με την αντλια.

1 nest protect. Το καμαρι του σπιτιου. Ησυχος, δεν κανει τιποτα. Απλα φροντιζει να ενημερωσει σε περιπτωση καπνου/μονοξειδιου. Εχει χτυπησει στα 3 χρονια που δουλευει συνολικα 2 φορες, η μια φορα απο φαγητο που ψιλοκαηκε και 2ον απο μαλακια που εγινε στο τζακι και γεμισε ολο το σπιτι καπνα. Εντυπωσιακο πως ο nest protect μας ειδοποιησε δευτερολεπτα πριν αντιληφθουμε οτι το σπιτι εχει γεμισει καπνα απο το τζακι. Ισως το αγαπημενο μου gadget. Εχουν δημιουργηθει πολλαπλα σεναρια IFTTT με τις λαμπες  σε περιπτωση alarm.

1 sonoff basic σε ενα φωτιστικο εξωπορτας. Κομπλε. Κανενα παραπονο. Μου αρεσει οτι η sonoff φαινεται να μην παραταει τα προιοντα της και οτι βγαζει updates.

2 κλιματιστικα με δυνατοτητα wifi. Δεν βρισκω το λογο για την ωρα να τα ενσωματωσω στο υπολοιπο σπιτι. Σε καθε πριζα εχω και ενα μετρητη blitzwolf για να βλεπω καταναλωσεις.

4 foscam ip καμερες. Rock solid. Τις εχω αιωνες. Εχουν τα θεματακια τους (οπως καθε καμερα) αλλα σε γενικες γραμμες ειναι οκ. Σκεφτομαι να προσθεσω και κανα 2 reolink

Digoo DG-M1X. Παιχνιδακι συγκριτικα με τις foscam. Και ακομα περιμενω να φτιαχτει μια εφαρμογη της προκοπης απο digoo για android. Μαλλον θα φαει σουτ.

Xiaomi gateway με

6 xiaomi temperature sensors

2 aqara temperature sensors

2 aqara water leak sensors

Δεν με εχουν απογοητευσει καθολου. Ειδικα οι 2 σενσορες οπου ο ενας ειναι μονιμα στο ψυγειο για λογους αλαρμ/monitoring και ο αλλος σε εξωτερικο σημειο του σπιτιου (προφυλαγμενος απο βροχη). Οι νεες 2 προσθηκες ειναι οι aqara. Ιδιο μεγεθος, ιδια τιμη, διαφορετικη μπαταρια(που μπορεις να την αλλαξεις χωρις να διαλυσεις το πλαστικα, οσοι εχουν xiaomi σενσορες ξερουν τι εννοω).

1 Aqara Smart Camera Gateway. Παιζει και ως gateway αλλα και ως καμερα. Εχει τρελο wide angle. Την αγαπαω περισσοτερο απο τη digoo. Αλλα. ΕΙναι η 2η που μου ηρθε, η πρωτη δεν δουλεψε ποτε. Και η 2η για καποιο λογο δεν πιανει καλο σημα wifi. 

Τροποι διαχειρισης: 

Εαν επρεπε να ανοιξω ξεχωριστη εφαρμογη για καθε συσκευη θα ειχα αυτοκτονησει προ πολλου. Η ολη διαχειριση γινεται απο ενα echo 2nd generation και ενα google home mini.

Η διαχειριση εχει αρκετα παρατραγουδα με αρκετες φορες οπου η alexa αλλα της λες και αλλα ακουει. Οποτε σε καποιες περιπτωσεις εχουμε αναγκαστει να αλλαξουμε το ονομα απο καποια συσκευη.

Τα ikea tradfri αρκετες φορες κολλανε (1 φορα στο διμηνο;) και θελει αφαιρεση το gateway απο ρευμα.  

Η διαχειριση των κλιματιστικων και του xiaomi gateway με οτι κρεμεται απο κατω του, ειναι μη εφικτη. Κατα τα αλλα ολα δουλευουν αρμονικα.

Αστεια: 

Οταν κοπει το ιντερνετ ειναι η χαρα της παραλυσης το σπιτι.  Προσωπικα το διασκεδαζω.

Σχεδια in progress

1 sonoff basic οπου με τη βοηθεια ενος φιλου το παντρεψε με ενα remote control μιας γκαραζοπορτας οποτε πλεον με τη βοηθεια της alexa, ανοιγει πλεον η γκαραζοπορτα φωνητικα. Το μειονεκτημα στην ολη φαση ειναι οτι ειτε ανοιγει τη πορτα, ειτε τη κλεισει, στην alexa δινω φωνητικα παντα την ιδια εντολη “alexa open garage door”.

Το μελλοντικο σεναριο ειναι να αντικασταθει το ολο setup με ενα 4 καναλο sonoff οπου θα παντρευτει με ενα remote control της γκαραζοπορτας οπου θα υπαρχει σε καθε κουμπι ξεχωριστη εντολη (η γκαραζοπορτα , εφοσον εχω το σωστο remote, μπορει να ανοιγει με dedicated κουμπι, να κλεινει με dedicated κουμπι και να ανοιγει για τους πεζους με dedicated κουμπι).

Οπως το φανταζομαι το σεναριο μεσω iftt θα μπορω να λεω στην αλεξα “alexa trigger open garage door, alexa trigger close garage door”

Προβληματα απο την ολη υλοποιηση. Θελω μεσω ifttt να φτιαξω σεναρια με location ετσι ωστε πλησιαζω στο σπιτι να ανοιξε η γκαραζοπορτα. 

Ε λοιπον οσες δοκιμες εχω κανει μεχρι στιγμης με τον sonoff basic, το location δουλευει μονο πχ εχω καποιο google maps ανοιχτο και πλησιαζω το σπιτι. Δεν εχω ασχοληθεια ιδιατερα για βρω καποια λυση αλλα θα ηταν γαματο με το που πλησιαζω το σπιτι να ανοιγει η πορτα. 

Μελλοντικα σχεδια:

Εξυπνες θερμοστατικες κεφαλες σε 3 τουλαχιστον σωματα καλοριφερ. Ελεγα κατι σε netatmo. Προσθηκη εξυπνων φωτιστικων και τους υπολοιπους χωρους του σπιτιου. Ελεγα για ενα συνδυασμο απο lifx και yeelight (απο τις γαματες ceiling που εχουν βγαλει). 
Ισως και καποια κλειδαρια;

Φοβοι: υπαρχουν μερες που φοβαμαι πως η alexa μαζι με το google assistant θα κανουν take over το σπιτι. Ηδη στο σπιτι εκπεμπει ssid με το ονομα skynet.Δεν ξερω πως και γιατι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, takinio είπε

Kαλησπερα ,

καμια πατεντα για αυτοματο ποτισμα ,

αυτο που φοβαμαι σε κατι τετοιο ,επειδη η βρυση θα ειναι μονιμα ανοικτη,μηπως εχουμε κανα ατυχημα.

Αν βαλω στο κατω πλακακι κατι  τετοιο ,    https://www.banggood.com/Xiaomi-Aqara-Smart-Water-Detector-Alarm-Sensor-Flooding-Sensor-Remote-Alarm-with-APP-p-1174770.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN  

θα παιξει ,πχ για ειδοποιησεις?

Εγω εχω ενα sonoff και μια βανα 24βολτη και δεν εχω κανενα πρόβλημα τρια χρόνια τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση που εχει χρησιμοποιησει καποιος καμερες Blink . Για να ενσωματωθουν στο Home Assistant πρεπει να υπαρχει και το gateway τους ή μπορουμε να αγορασουμε σκετη την καμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2019 στις 9:56 ΠΜ, kostass__ είπε

εχεις βαλει φωτο? δεν φαινεται κατι

χτες παρελάβα απο bangood εναν sonoff touch που ειχα παραγγειλει για δοκιμη.

δουλεψε αμεσως μεσω ewlink και alexa, πολυ ευκολος ο συνδυασμος τους

κουτι θελει σιγουρα αλλαγη δεν σφηνωνει στα στρογγυλα που εχουμε (εχω παρει με βιδες)

σαν μεγεθος ο διακοπτης ειναι huge, εμενα εχει μπριζα απο κατω και την καπελωνει, ειναι ενα θεμα αυτο

τωρα θελω να παραγγειλω και εναν aqara γτ μου φαινεται πιο ομορφος σαν διακοπτης, ΑΛΛΑ δεν βγαζω ακρη με το ποιος μου κανει και θελω βοηθεια

βρισκω στο bangood 3  διακοπτες.

https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Aqara-Wireless-Smart-Remote-Control-Switch-International-Version-Smart-Home-p-1341453.html?rmmds=search&ID=521033&cur_warehouse=CN

2https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Aqara-Smart-Wall-Switch-Zig_bee-Version-Smart-Home-Remote-Controller-p-1153555.html?rmmds=search&ID=521033&cur_warehouse=CN

3https://www.banggood.com/Xiaomi-Aqara-Neutral-Line-Type-Remote-Control-Switch-Home-Light-Controller-Intelligent-Wall-Switch-p-1316484.html?rmmds=search&ID=521034&cur_warehouse=CN

ο 1 και ο 2 ειναι ασυρματοι και θελουν το xiaomi gateway για να δουλεψουν λεει

ο 3 θελει ουδετερο και δεν αναφερει κατι για xiaomi gateway.

επειδη ειμαι ασχετος τωρα εγω πχ θελω να στησω το home assistant μου με zigbee και να δουλευω τους διακοπτες και τα υπολοιπα μου μεσω αυτων και μονο.

γινεται μονο μεσω του 3?

αν παρω τον 1 η τον 2 θελω home assistant zigbee ΚΑΙ xiaomi gateway??

Δεν πρέπει να έχει το bangood διαθέσιμους τους Fire wire (χωρίς N). Δες gearbest ή Aliexpress (εκεί σίγουρα θα έχει).

Πάντως να ξέρεις ότι αν δεν έχεις τετράγωνο κουτί δεν πρόκειται να χωρέσουν στο κλασικό στρογγυλό που βάζουν Ελλάδα.

Στις 27/6/2019 στις 9:56 ΠΜ, kostass__ είπε

εχεις βαλει φωτο? δεν φαινεται κατι

χτες παρελάβα απο bangood εναν sonoff touch που ειχα παραγγειλει για δοκιμη.

δουλεψε αμεσως μεσω ewlink και alexa, πολυ ευκολος ο συνδυασμος τους

κουτι θελει σιγουρα αλλαγη δεν σφηνωνει στα στρογγυλα που εχουμε (εχω παρει με βιδες)

σαν μεγεθος ο διακοπτης ειναι huge, εμενα εχει μπριζα απο κατω και την καπελωνει, ειναι ενα θεμα αυτο

τωρα θελω να παραγγειλω και εναν aqara γτ μου φαινεται πιο ομορφος σαν διακοπτης, ΑΛΛΑ δεν βγαζω ακρη με το ποιος μου κανει και θελω βοηθεια

βρισκω στο bangood 3  διακοπτες.

https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Aqara-Wireless-Smart-Remote-Control-Switch-International-Version-Smart-Home-p-1341453.html?rmmds=search&ID=521033&cur_warehouse=CN

2https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Aqara-Smart-Wall-Switch-Zig_bee-Version-Smart-Home-Remote-Controller-p-1153555.html?rmmds=search&ID=521033&cur_warehouse=CN

3https://www.banggood.com/Xiaomi-Aqara-Neutral-Line-Type-Remote-Control-Switch-Home-Light-Controller-Intelligent-Wall-Switch-p-1316484.html?rmmds=search&ID=521034&cur_warehouse=CN

ο 1 και ο 2 ειναι ασυρματοι και θελουν το xiaomi gateway για να δουλεψουν λεει

ο 3 θελει ουδετερο και δεν αναφερει κατι για xiaomi gateway.

επειδη ειμαι ασχετος τωρα εγω πχ θελω να στησω το home assistant μου με zigbee και να δουλευω τους διακοπτες και τα υπολοιπα μου μεσω αυτων και μονο.

γινεται μονο μεσω του 3?

αν παρω τον 1 η τον 2 θελω home assistant zigbee ΚΑΙ xiaomi gateway??

 

Και ο 3 θέλει το gateway για να μπορέσεις να παίξεις μπάλα αλλιώς παίρνεις Conbee και δεν το χρειάζεται το Mi Gateway. Και ναι υπάρχει και χωρίς ουδέτερο (κάνε ένα search στο Google νομίζω Aqara Fire wire light switch) και θα το βρεις, εγώ το είχα πάρει πριν καιρό από Bangood αλλά τώρα βλέπω δεν το έχουν πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...